Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 05/24/2021 in all areas

 1. 8 points
  Burda konuyu açan arkadaş başına gelen olayı anlatmış ve eklemiş "almadan önce iki kere düşünün" yani bu ürünü almayı düşünen olursa diye bir nevi uyarıda bulunmuş.. kimseden herhangi bir destek veya yardım istememiş.. Ortamın gerilmesi tamamen herkesin konuya dahil olup bi şekilde cevap yazması olmuş.. sorunda burda başlıyor zaten.. herşeye her konuya cevap yazmak zorunda değilsiniz arkadaşlar.. tecrübeniz varsa veya başınıza yine bu tarz bir şey gelmişse paylaşın yoksada konuyu okuyun geçin..
 2. 8 points
  Yaptığınız işlemin zaten canlıya zarar vericeği belli hata değil bilinçli olmuş bir daha yapmayın bari az çok tanıyorum sizi bilinçli bir üyesiniz ama kötü olmuş
 3. 7 points
 4. 5 points
  Canlı almadan önce araştırma yaparsanız ölme riskini azaltırsınız
 5. 5 points
  Değilim oğlum olmadığım şeyin neyini söyleyeyim.Türkçen o kadar kötü ki düzgün iletişim kuramıyoruz.
 6. 5 points
  Canlılar l1 oldular.
 7. 4 points
  Bilinen adı: Pebas stubfoot toad / Lemon harlequin frog Latincesi: Atelopus spumarius Ana vatanı: Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Peru ve Surinam Dış görünüşü: Atelopus spumarius, sarı, siyah ve kırmızıdan; mor, siyah ve pembeye kadar çeşitli renklerde bulunur. Cinsiyet ayrımı: Atelopus spumarius türünde cinsiyet ayrımı basittir. Erkekler dişilerden çok daha küçük olur. Tank boyutu: 90 x 60 x 60 yeterli olur. Ama çoğu türde olduğu gibi daha büyük daha iyidir. Atelopus spumarius türünü tek bakmak daha sağlıklı olacaktır. Tank içeriği: İçine girebilicekleri ama boğulmayacakları bir su kabı gerekir. Atelopus türleri her ne kadar yer türü olsalarda geceleri yapraklara tırmanıp uyumayı severler. Bu yüzden tırmanabilicekleri geniş yapraklı bitkiler gerekir. Bitkilerin canlı olması hem nemi yükseltmeye yardım eder hemde daha güzel gözükür. Taban malzemesi: ABG karışımı uygun olacaktır. Doğada yaşadıkları ormanlarda genelde 6-7 santimlik bir yaprak tabakası vardır. Bu yüzden genelde toprak ile temas etmezler. Toprak katının üstene bir kat sphagnum moss koymak sağlıklı olur. Kuru yapraklar da springtailler ve isopodlar için hem saklanma alanı hemde yiyecek görevi gördüğünden gereklidir. UVB: 2.0 veya 5.0 yararlı olur. Daha yüksek değerli lambalar canlıya zarar verebilir. Sıcaklık: 25 - 27 derece idealdir. Isıtıcı lambalar ortamı kurutacağı için tankın arkasına yada yan taraflarına ısıtıcı ped koyulabilir. Ortamı fazla ısıtmamak için bir termostat kullanmak daha sağlıklı olur. Geceleri gündüzden daha soğuk olmalıdır. Nem: %80 ile %100 arası nem gerekir. Havalandırmayı azaltmak ve bir yağmurlama sistemi kurmak bu işlemi kolaylaştıracaktır. Temizlik: Yüksek sıcaklık ve nem, küf, mite gibi canlılara davetiye çıkardığından dolayı bioaktif bir vivaryum kurmak en mantılkı seçimdir. Not: Tüm atelopus kurbağaları kritik derecede tehlike altındadır. Bu nedenden dolayı her ne kadar daha pahalı ve bulması zor olsada esaret altında üretilmiş kurbağaları tercih etmek çok önemlidir. Lütfen hobimizi yaparken doğal yaşama zarar vermeyelim.
 8. 4 points
  Ortada bir iletişimsizlik var eren abiden çok Kez alışveriş yaptım gayet memnunum ama körü körüne savunucak değilim daha önce bu ürünü satın almadım bu yüzden bu konuda yorum yapamam ama bir sorun varsa satıcyla konuşun burda kimseyle tartışmanıza gerek yok boşuna gerginlik yaratmayalım sözlerim tek kişiye değildir ortaya söylüyorum. İyi hobiler İyi forumlar
 9. 4 points
  Yahu ben merakımdan fotoları atar mısınız dedim,bilmiyorum çünkü olayı.Sonra o istemeden beni ankara canlı yem olmakla suçladı sanırım.Burada da sinirlenmek en doğal hakkım.Senlik bir durum yok neden maydanoz oluyorsun?
 10. 4 points
  Elimde silah vardı bir arkadaşa headshot çektim öldü siz sakın denemeyin 😂😂
 11. 3 points
  Abicim kasmayın kendinizi bu kadar ben l6 GP yı bile hala 100 mil kapta bakıyorum.. bu canlılar kabın içinde sürekli aktif olup volta atıp sabahtan akşam kadar gezen türler değil.. ben gece yatarken bakıyorum sabah kalktığımda hala aynı yerde aynı pozisyonda bekliyor ha dekorsuz yapamam illa dekor felan koyacam diyorsan o zaman lokum kabına alabilirsin..
 12. 3 points
  Bilgilendirdiginiz için teşekkürler doğaya geri bırakıyorum
 13. 3 points
  Kaan abinin bu videosunu izleyip gerekli bilgileri edinebilirsiniz.
 14. 3 points
  Kimin haklı veya haksız olduğuna biz karar vermiyoruz burası mahkeme değil kimseyi yargılamıyoruz en azından yargılamamak gerekir siz üstünüze düşeni yaptınız burda tartışmak kimseye fayda sağlamaz lütfen konu daha fazla uzatılmasın bu forum birbirimizi bilgilendirmek ve ihtiyacı olanlara yardım etmek için var siz mağduriyetinizi dile getirdiniz ve arkadaşlar eleştirilerini yaptılar ama sanırım biraz dozu kaçtı artık gerisi ürünü alıcak arkadaşlara kalmış.
 15. 3 points
  Merhaba , Ben size katılmıyorum. Bu alışverişi yapan arkadaş mesajlardan anlaşılıyor ki daha satici ile iletisime geçmeye bile tenezül etmeden direkt şıkayet oluşuturup propaganda yapmaya başlamış almadan önce düşünün diye. Ben bunda ard niyet ararım. 3d yazıcı ile değil benim bildiğim döküm ile üretilmiş bir ürün. Karışımın oranı tam tutmamıştır. Soğurken başka bir durum gerçekleşmiştir. Zımparalanmaya bu yüzden ihtiyaç vardır yada belki zımparalanmayı unuttu. Günde 100 kargo çıkaran bir firma yapabilir yani insanlık hali. Arayıp durumu izah etmek yerine gelip burda şikayet oluşturup firmayı lekelemesi hoş değil. Kaldi ki piyasada mağara bile yokken mağara üreten birine teşekkür etmek gerek zannımca. He aldığı ürünün istemediği boyut ve malzemeden yapildigini görüp. Satıcı ile iletişime geçip bunu belirtip karşılığında ters bir yanıt alırsa. Tamam evet çok haklı duruma geçer. Müşteri olarak memnuniyetsizliğini ve mağduriyetini aktarabilir bizlere. Ama şu duruma bakıyorum daha kendini bile ifade edemeyen biri , bir heyecanla hakim olmadığı bir konuda “3d yazıcı ile yapılmış” , ‘1-2cm kısa’ diyerekten başlık açmıs olmasına rağmen satıcı kendisiyle hemen iletişime geçmiş gibi görünüyor. ( ne gibi bir aksiyon aldılar yeni ürün veya para iadesi bilmiyorum.) kusura bakmayın ama alıcıda her zaman haklı değildir.
 16. 3 points
  Annesini buldum annesinin yanında artık (@Swalfken @Yetkin @tarantula_Yusuf @YushyLeN1)
 17. 3 points
  Bırak kendisi istediği gibi düzenlesin aslında bu onun yaşam alanına ve yerine alıştığını gösterir ben bütün L5 L6 L7 canlılarımda hiç bir dekor kullanmıyorum ne su kabı ne saklanma alanı..
 18. 3 points
  Evet, çok daha iyi şuanda hatta biraz fazla yaramaz.
 19. 3 points
 20. 3 points
  Herkese merhabalar. Lafı hiç uzatmadan konuyu bitiriyorum. Belki başka bir başlık altında dragonumzun gelişmini paylaşırım. Dragonu nereden aldığımı soran olursa eğer satıcının iznin olup olmadığını bilmediğim için aleni bir şekilde söylemek doğru olmaz. Son olarak bu işin maliyetini gösterir bir tablo ile malzemelerimi nereden aldığımı gösterir linkleri yazarak işi bitirelim. MALİYET Camlar 200 TL (Yerel bir firma) UVB 200 TL (N.11) Strafor 90 TL (N.11 ) Menteşe+Kilit 100 TL (N.11) Isıtıcı Lamba 40 TL (N.11) Elektrikçi+Timer vs. 300 TL (Yerel bir firma) Cımbızlar 30 TL (Metal ve Plastik) Dragon 400 TL (Devlet sırrı) Dubia (200 adet küçük boy) 100 TL (Ankara Canlı Yem) Bsf (100 gr 600 adet civarı) 35 TL (İbrahim Çetin ) Surinamensis (200 adet farklı boylarda) 70TL (Adana Canlı yem) Canlı Yem Saklama kutuları 80 TL (Migros) Kalsiyum + Vitamin 120 TL (N.11) Nem ve Isı Ölçer 30 TL (N.11) Yüzey ölçer 90 TL (N.11) (Tamamen opsiyonel) TOPLAM 1885 TL Not: Ahşap malzemeler için para vermedim. Daha önce de bahsettiğim gibi, bir arkadaşım sayesinde hallettik o işi. Bu maliyet tablosu sadece benim harcamalarımı gösterir. Yani bu rakamlardan çok daha ucuza ya da çok daha pahalıya gelebilir bu iş. Ben kişisel olarak bazı ürünlerin daha ucuzu olmasına rağmen daha pahalı olanını terci ederken; bazı ürünlerde de daha pahalısı varken ucuzunu tercih ettim. MACERA BAŞLASIN ! : )
 21. 2 points
  İnşllah bir kaç ay sonra yurtdışına taşınıyorum..Artık yasallık, canlı bulamama, pahalılık hiç bir dert kalmıyacak 😄 Güzel hayallerim var
 22. 2 points
  Forumda bu boyutta canlı beslemesine pek rastlamadım uzun süredir besleme videosu paylaşan da yoktu bu da benden olsun kabuk sonrası ilk besleme canavar gibi VID_20210527_213345(0).mp4
 23. 2 points
  Siyah olan dişi diye satan söylemiştir herhalde kontrol et sende bir pazarlarda satılanların büyük çoğunluğu erkektir
 24. 2 points
  Merhabalar Eren Carkcidan almış olduğum Vagans(l3) ve Sazimai(l2) türü canlılarım bugün elime ulaştı.Gayet sağlıklılar.Gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz (fotolar bulanık çıkmış kusuruma bakmayin)
 25. 2 points
  Nhandu chromathus, lasiodora parahybana türleri tliltocatl, brachpelma ,grammostola cinsleri

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×