Jump to content

Liderlik Tablosu


Popüler İçerik

Showing content with the highest reputation since 17-09-2018 tüm alanlarda

 1. 3 points
  Forum öyle saçma sapan bir noktaya taşınmış ki, kim ne duysa inanıyor, söyleyen kişinin ne kadar aktif olduğuna bakmayın, iddiayi ortaya atan kisiye de bakmayin, nasil bir bilimsel verisi var söyledigi seyi nasil destekliyor ona bakın. Kaan çıkıp, arkadaslar yilanlariniza arada soğan sarimsak verin bagisikliga iyi geliyor dese, forumun %90ı yilaninin agzina sogan sarimsak tıkar. Hadi ingilizce herkes bilmiyor diyelim olabilir, cok normal,konu arastirmayi da mi bilmiyor, açarsin bakarsin bütün konulara güzelce hepsini okursun, sonra kendi cikarimini yaparsin, “benihime” corn üretmis, hognose uretmis yazdiklari bilimsel verilere dayaniyor dersin, bu insana guvenilir dersin ve soylediklerini dikkate alirsin. Ben de takildigim bir sey olunca ona soruyorum, bilmemek kotu bir sey degil, birinin sizden fazla bilmesini ego savaşı haline getirmeyin, ne guzel sizden fazla bilen var işte.Adamlar surungen kanali acti daha napsinlar, evlere özel derse mi gelsinler. Hicbir konuyu okumadiysaniz kimin dogru soylediginden nasil haberiniz olacak ki? Bakarsin X kişisi çok aktif kesin de bir dil kullanmış soyledigi dogrudur, gercekten oyle mi? Görüyorum daha hobiye başlayalı 2-3 ayı olmuş allah bilir elinde hayvan bile yok, kesin bir dille sağa sola bilgi fışkırtıyor hatta aksini söyleyen kendisi gibi hafif az tecrübeliyse bir de üstüne kavga ediyor[emoji4] yapmayin etmeyin, kesin bilmediginiz bir seyi paylasmak zorunda degilsiniz. Konunun sizinle bir ilgisi yok bu arada,hedef alarak yazmadim yablis anlamayin, bu konuya kismetmis yazmak. ( yanlışı gördüğünde neden mudahale etmiyorsun o zaman çok bilmiş diyeniniz olacaktir. Yorgunluk. Ve insanlarin kisisel algilayip cikardigi sacma tartismalar, dunyada kavga edilecek binlerce mesele varken cırcır yuzunden pinky yuzunden de kavga edemem kusura bakmayin,kalin saglicakla) Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 2. 3 points
  Mısır yılanı besleyen ve üreten biri olarak bu durumun sağlıksız olacağı konusunda uyarmak mantıklı olur. Alt tarafı plastik kutu alacaksınız, onu karşılayamayacaksanız yeni canlı edinmenize anlam veremiyorum.
 3. 2 points
  Kulaktan dolma bilgilerle yorum yapılmazsa sevinirim malum pahalı bir tür Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 4. 2 points
  Soru sorup olmaz cevabına olur gidin araştırın demek çok saçma geldi.
 5. 2 points
  Merhabalar. Kurmuş olduğunuz vivariuma ilk bakınca gözüme çarpan bazı eksiklikler var. Yapım aşamasında biraz acele davranmışsınız bu yüzden bazı eksiklikler ve hatalar gördüm ancak kurulumdan sonra bazı noktaları değiştirmeniz vivariumu tamamen bozmanızı gerektirebilir. Temel konulardan özele gitmek gerekirse alt kapı eşiğini pleksi yapıp bir iki sıra havalandırma yapmak daha doğru olacaktı çünkü havanın önden girip yukarı yükselip vivariumun içindeki nemli havayı tazelemesi gerekiyor. Arka plan uygulamasında bazı hatalar olsa da bunlara değinmek çok önemli değil değiştirilemeyeceği için. Bir başka kurulumunuz olursa saksı konumları ve alt sol taban açıklığı gibi hataları yapmamanız gerekiyor. Çünkü üst sağ saksı konumundaki türkçe ismi ile arapsaçı bitkisi kök yüzünden sıkışmış gibi duruyor, alt tabandaki fittonia bitkisi yeni filiz vermesine rağmen gölgede kalan kısımları çürümüş. Alt tabana değinirsek direnaj taban malzemesi doğru bir kullanım ancak arka tarafta su tahliyesi var mı sormak isterim size. Taban malzemesinde perlitli ve humuslu çiçek toprağı kullanmanız hatalı bir yaklaşım olmuş. Bunun yerine direnaj malzemesi ile tabanlık arasına aralarında sineklik teli olmak şartı ile küçük parçalar haline getirilen mangal kömürü kullanmak ve tabanlığı sadece cocopeat yapmak daha doğru olacaktır. Çünkü kömür yararlı bakterileri tutar bunun yanında küflenmeye, zararlı organizmaların çoğalmasına da engel olur. Cocopeat humussuz, siteril ve doğal su tutucu malzeme olduğundan perlit koymanıza da gerek bırakmaz. Humuslu toprak çok fazla nemde zararlı bakteriler üreterek bitkilerin çürümesine neden olur. Ficus bitkisi yeni filiz verse de kök kısmından çürüme başlamış gibi gözüküyor. Bitki konusuna değinmek gerekirse ficus, fittonia doğru seçim olmuş ancak tespih çiçeği kurak iklim bitkisi ve arapsaçı akdeniz iklime özgü bitki olduğundan büyüme olsa dahi yağmur ormanı temasına aykırılık gösteriyor buna rağmen arapsaçı bitkisini kullananlar var ama bir sorun teşkil etmez. Bitkilerin konumlarında bazı hatalar gözüme çarptı. Arapsaçı bitkisi akdeniz iklimine özgü bir bitkidir, çok yıllıktır, nemi sever, sarkıcı bir hal alır ama vivariumda genellikle büyük bir parça halinde kullanılacaksa taban bitkisi yapmak daha doğru olur. Ficus bitkisinin konumu doğru olmuş. Tırmanıcı ve yayılıcı bir bitkidir ancak küçük dal parçaları ile sabitleyip yön vermeniz gerekir. Bitki seçimi yaparken arka, orta, ön plan konumlarına göre seçim yapmak daha doğru olacaktır. Baktığım zaman gözüme ilk çarpan hatalar bunlar oldu. Hoş bir vivarium kurmuşsunuz elinize sağlık. Ama bu hatalar giderilirse vivarium daha güzel ve devamlı bir hale gelecektir. Unutulmaması gereken bir nokta da kurulumdan sonraki ilk 6-8 hafta kritiktir. Hataları önleyip özellikle acil olarak tabanlığın değişimini yaparsanız springtail ve isopod ekleyerek bioactive bir vivarium haline getirebilirsiniz. 🙂
 6. 1 point
  İşte bu yüzden emeklisin La olm daha fazla yazsana post başına ücret mi ödeyelim illa ki Bir de beni niye örnek veriyorsun Kaan sarımsak verin dese diye Bizim Corn snake videosunu çekmeden önce de zaten @benihime'den bilgi aldık onun tecrübe ettiği önerdiği önermediği şeylerden bahsettik. Wildarium a gelirsek kurucusu maalesef bilgili olmadığı için sürüngenlerde maalesef öyle bir sıkıntı olmuş. Ona söyleyeyim de kaldırsın olmadı.
 7. 1 point
  Leopard geckolar çekirge yemez. Biri gececil diğeri gündüzcül. Sindirim problemidir fotograftaki dışkı. Şu leopard geckolar çok çeşitli yemle beslenir gibi aslı astarı olmayan, biz hergun hamburger yesek nasil olur gibi insan anatomisi ve kertenkele anatomisini bir tutan, carnivore bir canliyla omnivore bir canliyi bir tutan yazılara da inanmayın. Genel öğün un kurdu-morio, arada çeşitlilik oldun diyorsanız da tartara,lobster veya son tercih dubia. Cırcır sürekli bulabilirim veya üretebilirim derseniz o ayrı. Zırt pırt hayvanların beslenme alışkanlıklarını da değiştirmeyin. Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 8. 1 point
  Özellikle amphibia hayvan sınıfının davranışlarını gözlemlemek için doğal ortamlarının bir kesiti olan vivarium kurulumda dileyen kişilere yardımcı olabilirim. Kendi kurduğum vivariumdan bir kesit:
 9. 1 point
  Cevap için teşekkürler. Becerebilirsem yükleyecem fotoğraf. Bende de bazı bitkiler kötü durumdaydı ancak birkaç gündür atağa kalktılar filizler görünüyor. Gördüğünüz eksikleri söylerseniz çok sevinirim.
 10. 1 point
 11. 1 point
  İyi günler. Ürünler elinize ulaştı mı ? Birde uvb200 26 watt exo terra ampul satmaktamısınız?
 12. 1 point
  Şimdi senin şu ekmek örneğinden yola çıkıp işi ucuza getirmek için sadece un kurdu verenler olacaktır. Eğer sadece ekmek yerseniz hastanelik olursunuz. Canlınızıda ne kadar çeşitle beslerseniz o kadar iyi. Her canlı yem türünün içerdiği besin, mineral, vitamin ve su degerleri farklıdir. Canlının farklı türde organik ve inorganik maddeleri alabilmesi için çeşitlilik büyük bir önem taşır. Canlınız çeşitli yemler ile sağlıklı yaşar. 😊😊
 13. 1 point
  Kim nerede 4-5 çeşit demiş ben göremedim, öyle olsa çok da iyi olur aslında ama kolay değil tabii onu yapabilmek, minimum 2 farklı çeşit. Moriolar çok büyük değildir umarım, kalınlığı iki gözünün arasını geçmemeli ölçü olarak, büyük olursa ürkebilir yutarken zorlanabilir. Nem ve ısıya dikkat.
 14. 1 point
  canlı farklı şeyelrden dolayı strese girmiş olabilir, birkaç gün yem yememesi yemden kesildiği anlamına gelmiyor, gözle görülür bir kilo kaybı olana kadar canlıyı kabını temizlemek ve yemini suyunu tazelemek dışında rahatsız etmeyin sürekli taze canlı yem bulundurun kısa sürede çözülecektir eğer çözülmezse ve canlı gerçekten çok kilo kaybederse force ve ya assist feeding uygulanabilri birde canlının güncel bir fotoğrafını atabilri misiniz ?
 15. 1 point
  yem kabına sayılı olarak bırakınve takibini yapın günlük olarak sayın ve 3 günde bir değiştirin, bir süre sonra kendisi yiyecektir. Geckolarda kısa süreli zayıflamalar pek sorun olmaz yağ depoları olduğu için ve eğer canlı yavru ise zaten yağ deposuna atmak yerine kendini hızlıca büyütmek için kullanacaktır gelen besinleri. buffalo kurtları ise çok ufak kalacaktır yemeyecektir almanıza gerek yok.
 16. 1 point
  Bugün Cabbar Bey'den buffalo ve un kurdu aldım . Yemler ile birlikte daha ufak bir kaba koydum ve gözlemledim çok mutluluk verici bir şekilde yemlerden bi kısmını yediler. Kalan yemlerle birlikte kendi yuvalarına geri koydum ama inanın yem yememeleri keyfimi çok kaçırıyordu, keyfim yerine geldi diyebilirim.
 17. 1 point
  Way ben 2014 den beri 😂 Konu hortlamışken bu sezondan inciler paylaşayım.
 18. 1 point
  Force feeding her zaman için son çare olarak kullanilmali diye düşünüyorum.
 19. 1 point
  Mısır yılanı besliyor ve üretiyorum ki yabancı forumlarda da aktifim. Ne yumurta ne de çekirge(ki ilk defa duyuyorum) yılan için yeterli besin değerlerine sahip değil ve bunun önerildiği ve doğru olarak kabul edildiği bir kaynak bulamazsınız. Yem olarak kabul etse bile bu diyet ile canlı ölecektir. Eğer kemirgen verme konusunda bir probleminiz varsa canlıyı gerçekten sorumluluğunu alabilecek birine vermenizi öneririm. Böyle başlıklar ile forumumuzdaki acemi insanların kafasının karıştırılmamasını ve yanlış bilgilendirilmemesini umuyorum. Ayrıca umuyorum ki sahip olduğunuz canlıyı alırken ben buna yumurta veririm diyerek almamışsınızdır. Aksi halde hayvan için trajik olur.
 20. 1 point
  Yanıt yukarda alıntı yapmayı unutmuşum
 21. 1 point
  Ana Mutasyonlar - Incomplete Dominance (Eksik Baskınlık) veya CoDom (Co-Dominant) Co-Dominant ve “CoDom” kelimeleri, sürüngen üreticilerinin doğru genetik terimi “Incomplete Dominance” yani Türkçesi Eksik Baskınlık olan terim için kullandıkları kelimelerdir. Bu terim, “Normal” fenotipten farklı bir görünüme sahip olan, “görünürde” heterozigot1 yılanları tanımlamak için kullanılmaktadır. Bir başka ifadeyle, “het” ball pythonlar, Normal bir ball python’dan farklı bir görünüme sahiptirler. Resesif morphlarda olduğu gibi “het” ler, Normal bir ball python’a benzemez. Örnek olarak, Pastel Jungle (Pastel) morph bir ball python, her ne kadar Pastel geninden sadece bir kopya taşısa da, Normal bir ball python’a benzemez. Bir bakıma, Pastel Jungle, Super Pastel’in “görünür het” i olarak düşünülebilir. Heterozigot Eksik Baskınlık gösteren bir ball python için sahip olduğu genin yarısını dışa vurduğu söylenebilir. Yılan hobisinde, Eksik Baskınlık gösteren bir genin, eksiksiz - homozigot2 - şekilde açığa çıkması “Super” olarak adlandırılmaktadır. Bir başka deyişle, “het”ler, Normal’den farklı bir görünüme sahiptir. Fakat başka bir “het” ile çiftleştirildiklerinde, ortaya kendilerinin çok daha üst versiyonları olan “Super” formları çıkar. Genin görünürdeki etkisi, yılan üstünde desen, renk veya her iki şekilde de ortaya çıkabilmektedir. 1. Bir anneden bir tane de babadan gelen gen çiftlerinin genotipleri arasında farklılık var ise ve bu gen çiftlerini taşıyorsa, canlıya heterozigot denilmektedir. 2. Biri anneden biri babadan gelen gen çiftlerinin genotipi farklılık göstermiyorsa bu durumda bu gen çiftlerini taşıyan canlı homozigot olarak adlandırılır. Teoride, Eksik Baskınlık gösteren bir ball python ile Normal bir ball python çiftleştirildiğinde, yumurtadan çıkan yavruların 50%’si görünür fenotipe (Eksik Baskın gen taşıyıcıları), kalan 50%’si ise gen taşımayan Normal yılanlardan oluşmalıdır. Tabi ki bunlar istatiksel verilerdir, bazen sadece 100% Normal bir kuluçka ile karşılaşabilirsiniz. Eğer gen geri olarak kendisi ile çiftleştirilirse, ortaya Dominant gen çıkmaktadır. Aşağıdaki tablo, Pastel Jungle (Pp) x Normal (pp) çiftleşmesini varsayıma dayalı bir şekilde göstermektedir. “P”, Pastel genini, “p” ise normal geni ifade etmektedir. Görünür bir Pastel, “Pp” olarak ifade edilmiştir. Normal ise “pp” olarak görülmektedir. Unutmayın ki Normal, Pastel genine sahip değildir ve Pastel sadece bir Pastel genine sahiptir. x Normal (p) Pastel (Pp) p P Pp (Görünür Pastel) p pp (Normal) Sonuç olarak yumurtadan çıkan yavruların 50%’si Pp’dir ve “P” harfi olan ball pythonlar görünür olarak Pastel Jungle’dır. Diğer 50% ise “pp”’dir ve sadece “p”ye sahip oldukları için, gen ortaya çıkmamıştır ve bu yavrular sadece Normal’dir. Unutmayın ki, CoDom üretiminde asla Normal görünümlü “het” gen taşıyıcıları ortaya çıkmaz. Bu tabloda ise, iki görünür Pastel Jungle ball python çiftleşmesinden ortaya çıkabilecek yavrular yer almaktadır. Aşağıdaki tabloyu incelerken bunları göz önünde bulundurun; Pastel Jungle, “Pp”, ayrıca Super Pastel Jungle (PP)’ a “het” olarak da bilinmektedir. Bu çiftleşmenin sonunda ortaya Super form yavrular çıkabilir. Her yumurtanın 25% Super form olma ihtimali vardır. x Pastel Pastel P p P PP (Super form) Pp (görünür Pastel) p pP (görünür Pastel) pp (Normal) Sonuç olarak yavruların 50%’si görünür Pastel (Pp ve pP)’dir. Çıkan ball python yavrularının 25%’i ise “PP” yani anne ve babadan gelen Pastel genlerinin ortaklaşa oluşturduğu final homozigot form olan Super Pastel’dir. Geri kalan 25% ise “pp” olarak gösterilmiştir, yani anne ve babadan hiçbir Pastel geni (P) gelmemiştir. Bu yavrular Normal’dir.
 22. 1 point
  Genel Bilgi Mexican black kingsnake (nigrita) zehirsiz bir yılan olup Colubridae ailesinin bir üyesidir ve genelde yaygın kingsnakelerin alt türü olarak bilinir. Bu tür Meksika’daki, Sonora ve Sinoala çöllerinde bulunmakta olup ABD’nin Arizona eyaletinin güneybatısında da bulunabilmektedirler. Çöllere adapte olmuşlardır, aynı zamanda yarı çölümsü ve yarı yeşilimsi ortamlarda bulunabilmektedirler. Gündüz ve geceleri aktiftirler, ancak avlarını yakalamakta görüş yeteneklerine çok güvendiklerinden genelde gündüz avlanırlar. Eğer gün içinde çok sıcaksa, Mexican black kingsnake kendi deliklerinde saklanmayı tercih ederler ve bu durumda daha soğuk olan geceleri avlanırlar. Tanımı Mexican black kingsnake’lerin uzun, pürüzsüz ve ince bir vücut yapısıyla beraber, oval şekilde kafaları vardır. Ortalama olarak boyları 90-120 cm arası uzunlukta olurlar, ancak 150 cm e kadar çıkabilme ihtimali vardır. Yetişkin yılanlar genelde 1.5-2 kg arasında ağırlığa sahip olurlar. Yuvarlar gözbebekleriyle beraber siyah ve küçük gözleri vardır. Yanlış bilinen bir bilgi renklerinin Eastern Indigo yılanı gibi her zaman jet siyahı olduğudur, ama gerçekte hem karın bölgesi hem de sırtı daha parlak ve bitter çikolataya benzer renklere sahiptir. Genç Mexican black kingsnake’lerinin genellikle derilerinde küçük sarı noktalar bulunur, ancak her deri değiştirdiğinde bunlar azalır ve yetişkinlik dönemine ulaştığında bunların tamamı kaybolur. Bazen çenesinin altındaki beyaz noktalar kalabilir. Derileri aynı zamanda brazilian rainbow boa yılanı gibi mavi ışıltı rengi de verebilir. Davranış Sıkıştırıldığında veya tehdit altında olduğu zaman, kuyruklarını çıngıraklı yılan gibi sallamaya başlar, diliyle hısslar ve tehdit altında hissettiren canlıyı ısırır. Bir yırtıcı tarafından ağza alınırsa ve kendini koruyamazsa, kötü koku çıkarıp dışkılamaya başlayarak yırtıcının kendisini yemesini engellemeye çalışır. Çakallar, tilkiler, yabani kediler, şahinler ve baykuşlar başta olmak üzere doğada bazı düşmanları vardır. Mexican black kingsnakeleri ortalama 10 ila 20 yıl arası yaşar. Bu yılanları iyi bir başlangıç yılanı yapan özellikler çok uysal olmaları ve kafeste iyi yaşamalarıdır. Bakımı kolay olduğundan, Mexican black kingsnakeler acemiler koleksiyoncular için çok popülerlerdir. Genel anlamda kingsnakeleri Boa yılanlarından sonra en popüler türdür. Huyları Nispeten uysal bir mizaca sahiptirler ve kolayca evcilleştirilebilirler. Enerjik ve meraklı olmakla birlikte çok ilginç hayvanlardır. Yönetilmesi kolay ve güvenlidir, yönetilebilir bir boyuta büyür ve yılan tutmaya yeni başlayan insanlar için iyi bir seçimdirler. Yavru kral yılanları cılızdırlar ama kısa süre sonra ele alınabilirler. Köşeye sıkıştıklarında koku salarlar ya da ısırırlar, ancak bu davranış, yılan sizinle kendini daha rahat ve güvenli hissettiğinde ortadan kalkar. Kral yılan sokması nadiren acıtır. Ele alıştırma Kral Yılanlar oldukça aktif yılanlardır ve teraryum(plastik kap ta olur) dışında bulunmayı severler. Kral yılanları biraz utangaçtır, ancak normal tutuş, kral yılanınızı zamanla sakinleştirir. Kral yılanları tehdit altında hissederlerse koku çıkartmaya başlarlar, bu koku sizin için davranışları konusunda bir ipucu olabilir. Aynı zamanda, güçlü yılanlardır, buna rağmen ele alıştırmak ve tutmak gayet rahattır. Diyet / Beslenme Doğadaki Kral Yılanları, kemirgenler, kuşlar, amfibiler ve diğer sürüngenler (diğer yılanlar dahil) gibi çeşitli yiyeceklerle beslenirler, ancak evde bakılan kral yılanları tamamen fareler veya sıçanlar üzerinde beslenebilir ve son derece sağlıklı olabilirler. Mexican black kingsnake'ler kendi türlerini yemeleriyle de bilinirler. Onlar habitatlarında bulunan çıngıraklı yılanların zehirlerine karşı bağışık olduklarından, bu zehirli çukurların mükemmel yırtıcılarıdır. Ait olduğu tür olan “Kral” yılanlar, diğer yılanları yediklerinden bu ismi almışlardır ama aynı zamanda kemirgen, kuş, kurbağa gibi öldürebildikleri, yenebildikleri tüm hayvanları da avlarlar. Bu yılanlar boa yılanları gibi güçlü bir kurbanını sıkmak için kas yapısına sahiptirler. Önce avlarını kavramak için ısırırlar ve sonra hayvanın sıkarak hayvanın boğulmasını veya kalbinin durmasını sağlarlar. Kemirgen, ağızlarının büyüklüğüne göre uygun bir büyüklükte olmalı ve yendiğinde kral yılanlarının bedeninde bir yumru bırakacak kadar büyük olmalıdır. Yavrular pinky mice denilen en küçük fareleri, her 5-6 günde bir yiyerek başlarlar. Büyüdükten sonra ise her 7-10 günde bir yetişkin fare yiyebilirler. Çok büyük yılanlar, besleme başına 2 yetişkin fareye veya hatta sıçanlar gibi daha büyük av öğelerinin kullanılmasına ihtiyaç duyabilir. Besinlerinde bir çeşitlilik sağlamak önemlidir. Yılanınızı canlı yemlerle beslememenizi tavsiye ederim, çünkü küçük bir fare bile yılanınızı ısırabilir veya yaralayabilir. Donmuş fareleri forumda da satan çok insan vardır, onlardan edinebilirsiniz. Bunları oda sıcaklığında çözerek verirseniz yılanınız için çok güzel bir öğün olur. Yabani fareler parazit taşırlar ve her zaman kaçınılmalıdır. Beslemeden sonra yılanınız kusabileceği için yılanınıza dokunmayın. Teraryum / Yaşam Alanı Kral Yılanlar oldukça aktiftirler, ancak yaşamak için büyük yerlere ihtiyaçları yoktur. Orta büyüklükte bir teraryum Kralı güzelce saracaktır. Teraryum, yaklaşık yılanın uzunluğunun üçte biri kadar olmalıdır. Yavrular, stresli hale gelebildikleri ve büyük bir teraryumda beslenmeyi bırakabildikleri için uygun büyüklükte ufak bir teraryumda veya plastik kutu içinde başlamalıdır. Tüm yılanlar bulundukları yerlerden rahatça kaçabilirler, bu yüzden konutlarını yaşadıkları yerleri planlarken dikkatli olunmalıdır. Teraryumunuzun veya plastik kabınızın sıkıca kapatılabilen sıkı bir kapağı olduğundan emin olun. Kral Yılanlar çok güçlüdür ve bir teraryumda gevşek bir kapağı açabilirler. Teraryumlarına saklanabilecekleri bir alan eklerseniz bu onları rahatlatır. Öbür türlü daha stresli hissederler. Bu saklanacağı yer saksılarla ya da mukavva kutularla yapılabilir. Aynı zamanda tırmanmaları için bir dal koymak, sıkılmalarını engeller. Kral Yılanları 6 ft uzunluğuna büyüyebilirler, ancak büyük bir teraryuma ihtiyaç duymazlar. Uyarı: Kral yılanları hem türlerini yeme eğilimleriyle bilinir (cannibalism), bu nedenle bir aksilikten kaçınmak için yılanları her zaman ayrı ayrı muhafaza etmek önemlidir. Deri Değişimi Kral yılanları, diğer tüm yılanlar gibi, cildin dış katmanlarını hayatları boyunca periyodik olarak değiştirirler. Genç yılanlar, yetişkin yılanlardan daha sık deri dökebilir, ancak genelde dökülme süreci yılda birkaç kez meydana gelir. Bu endişelenecek bir şey değildir, fakat bu süreçte yılanınıza yardım etmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Preecdysis, cildinizin dökülmesine hazırlanırken yılanınızın geçireceği değişikliklere verilen isimdir. Bu değişikler, yılanınızın cildinin renginin solmasını, genel olarak daha uyuşuk olmasını ve gözlerinin mavimsi gri rengine dönmesini içerecektir. Bu zamanda Kralınız bir beslenmeyi reddedebilir veya elle tutulmaz hale gelebilir, fakat bu yılandan yılana ve bu süreci nasıl geçirdiklerine bağlıdır. Yılanınız 'mavi renkte' iken, görüşlerini gözlerini kaplayan zar tarafından gizlendiğinden ve her zamankinden daha güvensiz hissedebileceğinden, daha savunmacı olacaklarından ele alınıcaksa dikkat edilmesi tavsiye edilir. Bazı yılanlar, herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan bir süreci idare edeceklerdir, ancak bu süre zarfında yılanınıza yardım etmek istiyorsanız, yılanınızın gevşemesine yardımcı olmak için teraryumunuzdaki nemi yükseltmeye çalışmalısınız. Bunu, teraryuma daha büyük bir su kabı yerleştirerek yapabilirsiniz, böylece yılanınız istenirse kendiliğinden ıslanabilir. Nem oranını yükseltmek için tankı suyla hafifçe silerek de kullanabilirsiniz. Bir diğer yararlı taktik ise teraryuma bir nem kutusu yerleştirmektir. Bu, nemli sphagnum yosunuyla doldurulmuş bir deliğe sahip bir sandviç kutusu olabilir. Kralınızın yılanı, ekstra nemden hoşlanır ve bu süreçte bir sonraki aşamayı daha kolay hale getirecektir. Ecdysis, genellikle başınızın etrafındaki deriyi gevşetmek için kayalar veya dekor üzerinde kafasını yuvarlayarak yılan tarafından başlatılan dökülme eylemidir. Bu sayede kafasını kurtardığında, eski derisinden de sürünerek çıkabilir. Yılanı bir kez derisini değiştirdikten sonra, genellikle Ecdysis'e eşlik eden herhangi bir dışkı ile birlikte teraryum çıkarılmalıdır. Eski derisinin başarılı bir şekilde çıkarıldığından emin olmak için yılanınızı kontrol edin, göz kapaklarının ve kuyruk ucunda deri kalmadığına dikkat edin. Gerekirse yılanı yıkayın ve sıcak bir havlu ya da cımbızla dökülmemiş deriyi çıkarın. Nemlendirme Kral yılanları özel bir nemlendirmeye ihtiyaç duymazlar, ancak ufak bir ışık onlar için iyi olur. Aynı zamanda deri değişimi sırasında nemin yüksek olması yılanlara bu işlemde yardımcı olur. Manzara Değişikliği Kral yılanları çok meraklı hayvanlardır ve yeni çevrelerini keşfetmeyi severler. Arada bir teraryumunun düzenini ve tasarımını değiştirin. Bu sayede Kral Yılanınızı sıkılmayacaktır. Yılanınızı tekrar tankınıza koyduğunuzda, yeni çevresini yeniden keşfetmeye başlayacağınızı göreceksiniz. Kral yılanları oldukça bölgelerini korumacı olabilir ve birkaç hafta sonra teraryumlarını kendi evleri belirlerler. Teraryumda daha savunmacı olurlarsa endişelenmeyin, bu sadece kendi bölgelerini işaretleyip korumaya çalıştıkları için bu normal bir kral yılanı davranışıdır. Üreme Çiftleşme mevsimi, ilkbaharda Mexican black kingsnake erkeklerin dişi arayışlarına başladığı zaman meydana gelir. Meksikalı siyah kingsnakeler, yumurtalayarak ürerler. Dişiler, çiftleşme sonrası 40 ila 65 gün arasında 24 yumurtaya kadar kuluçkaya bırakılır. Genellikle, her yıl ürerler, ancak besin kıtlığı olduğunda, dişiler doğurmamayı tercih edebilir. Diğer birçok yılan türünde olduğu gibi bu türde de dişiler yumurtalara ebeveyn bakımı sağlamamaktadır. Yavrular, 50 ila 60 günlük bir kuluçka döneminden sonra yaklaşık 18 cm uzunluğunda doğarlar, yumurtadan çıktıkları andan itibaren yaşamak için savaşmalıdırlar. Yavrular, doğumdan hemen bir hafta sonra derilerini değiştirirler, hızlı büyürler ve olgunluğa iki veya üç yılda ulaşılırlar.
 23. 1 point
  http://www.antalyacekirge.net/default.asp?mod=product&cat_id=3&product_id=41 buna bakabilirsiniz
 24. 1 point
  Son gelen dişilerden biri; Son gelen dişilerden diğeri; İlk gelen dişim; Adult erkek ve bir dişinin de henüz çekmemişim
 25. 1 point
  Leopar Gecko Morfları ve Genetiği Not: Bu kılavuzda yalnızca leopar geckoların temel morfları ve genetiklerinin açıklanması amaçlanmıştır. Bazı özellikler, değişkenlikleri ve öznel yapıları nedeniyle leopar gecko meraklıları arasında tartışmalıdır. Burada özellikle poligenik (*çok genli) özellikler için listelenen tanımlar temel olarak "çoğunluk fikri"ne ilaveten kendi tecrübem ile diğer üreticilerin tecrübelerine dayanan yorumumdur. Herşeyi kapsayan bir liste olması amaçlanmamıştır. Tanımlar: Basit Resesif (*Çekinik): Yavruda görülmesi için her iki ebeveyn tarafından da geçirilmesi gereken özellik. Resesif nitelikleri taşıyan ancak sergilemeyen hayvanlar bu özellik için "het" (heterozigot) olarak adlandırılır. Poligenik: "Aynı soydan üretilmiş" nitelikler olarak da bilinir. İstenen belirli karakteristikleri sergileyen hayvanlar, bu karakteristiklerin üretilmesi ve geliştirilmesi ümidiyle selektif olarak birbiriyle çiftleştirilir. Kodominant: Ebeveynlerden biri ya da her ikisi tarafından geçirilebilen ve yavruların ilk neslinde gözle görülebilen bir niteliktir. Kodominant nitelikler, her iki ebeveynden de geçerse "Süper" formunu oluşturabilir. Aynı Soydan Çiftleştirme (*Inbreeding’de olduğu gibi yakın ilişkililer değil, sadece aynı soydan gelen ama daha uzak ilişkililer çiftleştirilir.): İstenen özellikleri yoğunlaştırmak için ilgili hayvanların çiftleştirilmesi. Karşı Dölleme: Yeni nitelikler oluşturmak veya genetik farklılığı arttırıp genetik kusurları önlemek üzere alakasız hayvanların çiftleştirilmesi. Fenotip: Bir hayvanın hakiki, gözle görülebilen görünümü. Genotip: Görünümünden farklı olarak, bir hayvanın genetik kompozisyonu. Heterozigot (*farklı genli): Resesif bir nitelik taşıyan ancak bunu sergilemeyen bir hayvan. Homozigot (*benzer genli): Resesif bir nitelik sergileyen hayvan. Albino Leopar geckolarda birbiriyle uyumsuz bilinen üç albino türü vardır. Albinolar genellikle eksik siyah pigmentleriyle tanınır. Leopar geckoların albino sayılması için kırmızı gözleri olması gerekmez. Üç albino türü de basit resesif niteliktir. Tremper Albino genellikle açık renkli gözler ve kahverengimsi lekelere eğilimle karakterize edilir. Albino leopar geckonun keşfedilen ilk türüdür ve albinolar arasında en yaygın olanıdır. Tremper Albinoların bazı varyeteleri pembe gözlere sahiptir fakat olgunluğa eriştiklerinde açık bir gümüş rengine dönebilirler. Rainwater Albino, "Las Vegas" Albino olarak da bilinir. İki adı da birbirinin yerine kullanırım ve aynı albino çeşidini ifade eder. Rainwater, albinoların en küçüğü ve en koyu renkli gözlere sahip olanıdır. Birçok Rainwater albino, renk bakımından diğer albinolardan daha açıktır fakat daha fazla renkle çiftleştirildiğinden bunun belirgin bir karakteristikleri olduğu söylenemez. Bell Albino doğduğu andan yetişkinliğe kadar görülen açık pembe gözleriyle bilinir. Bazıları daha fazla sayıda kahverengimsi beneğe sahipken, bazıları da üzerlerinde daha çok sayıda lavanta rengi taşır. Bell Albino, leopar geckolarda keşfedilen "en yeni" türdür. Patternless (*Desensiz), "Murphy's Patternless"ın kısaltılmış halidir ve bazen Leucistic leopar gecko için de kullanılır. Bu morf başka bir basit resesif niteliktir. Yetişkinken desensiz, yavruyken kendine özgü bir benekli görünümü vardır—özellikle omuz ve baş bölgesinde. Bir Patternless’ın rengi tüm gövde boyunca grilerden yeşilimsi bir renge uzanabilir ancak çoğunun morumsu gri bir kuyruğu vardır. Selektif çiftleştirmeyle bazı üreticiler, kuyruğun tabanında turuncu rengi elde etmiştir ("carrot tail" (*havuç kuyruk)). Blizzard (*Kar Fırtınası) leopar geckolar, diğer leopar geckolarda rastlanan tipik benekler ve şeritlerden yoksun olduğu için görünüm olarak Patternless (desensiz) örneklere benzer. Blizzard saf beyazdan gri tonlarına kadar uzanır, bazen de gövdelerinde değişen yoğunluklarda sarımsı bir parlaklığa rastlanır. Blizzardların hiçbir gelişim döneminde gözle fark edilen bir deseni bulunmaz ve bazı Patternless leopar geckolar gibi “carrot tail (havuç kuyruk)” benzeri bir miktarda renklenme sergilemezler. Blizzardlar ayrıca koyuluklarında veya açıklıklarında hafifçe dalgalanma gösterebilirler bu yüzden bazı kimseler tarafından "mood geckos" (mod geckoları) olarak adlandırılırlar. Albino ve Desensiz gibi Blizzard da basit resesif niteliktir. Patternless Albino (*Desensiz Albino) hem Patternless (desensiz) nitelik hem de Albinonun üç türünden birini sergileyen leopar geckolardır. Patternless örneklere çok benzerler ancak gövdeleri gri veya yeşilin değil sarının bir tonudur ve gözleri Albinoların rengindedir. Çift resesif mutasyona sahiptir ve üç albino türünde de mevcut olabilir. Rainwater Patternless ve Tremper Patternless Albinolara sıkça rastlanır fakat bildiğim kadarıyla Bell Patternless Albino henüz üretilmemiştir. Blazing Blizzard (*Belirgin Kar Fırtınası) hem Albino hem de Blizzard nitelik taşır ve başka bir çift resesif mutasyondur. Aslında aynı Blizzard’a benzer ancak gri tonları yoktur. Genellikle tam beyaz geckolardır fakat Blizzardlar gibi değişik yoğunluklarda gövdelerine yayılmış bir sarılık bulunabilir. Piyasada hem Tremper Blazing hem de Rainwater Blazing mevcuttur fakat bu zamana kadar sadece bir adet Bell Blazing üretilmiştir. Red Stripe, Bold Stripe & Jungle (Kırmızı Çizgili, Koyu Çizgili, Orman) pek çok kimse tarafından poligenik nitelikler olarak kabul edilse de bazıları çizgilerin resesif bir nitelik olarak hareket ettiğini iddia etmektedir. Jungle (Orman), kırık desen şeritleriyle karakterize edilir ve ikisinden hiçbiri diğerine benzemez. Bold Stripe (Koyu Çizgili), Jungle’a benzese de koyu pigment yalnızca hayvanın gövdesinin ve kuyruğunun karın yüzeyinin dışında devam eder. Çizgi miktarı değişiklik gösterebilir ve bazı geckolar çizgisiz bir kuyruğa sahip çizgili bir gövdeye ya da tam tersine sahip olur. Bir de koyu pigmentin leopar geckonun omurgasından aşağıya tek hat halinde ilerlediği Reverse Stripe (Ters Çizgili) morfu vardır. Red Stripe (Kırmızı Çizgili), leopar geckonun sırt yüzeyinden aşağı inen iki kırmızımsı çizgiye sahip, çoğunluğu sarı veya turuncu bir gecko üretmek üzere selektif olarak çiftleştirilir. Bu çizgilerin yoğunluğu değişiklik gösterebilir ve genelde gecko altı aylık olana kadar görülmez. Yavru Kırmızı Çizgililer genellikle çizgilerin daha sonra belirdiği koyu kahverengimsi bir renge sahipken, yetişkinlerin çizgileri olgunluğa eriştiklerinde tekrar kahverengimsi bir renk alabilir. Kırmızı Çizgili, sırtlarından aşağı doğru uzanan kırmızı çizgili albinolar üretmek üzere Albino morfuna tanıtılmıştır. Hypomelanistic, Super-Hypo & "Baldy" (Hipomelanistik, Süper Hipo ve “Kel”) albino olmayan leopar geckolardaki koyu pigment noksanlığını tanımlamak için kullanılan terimlerdir. Hipomelanistik leopar gecko birkaç lekesi olsa da vücudunda çok azalmış miktarda koyu pigment sergiler. Süper Hipo, gövdesinde hiç leke olmayan bir Hipomelanistiktir. "Kel" ise başında da pigment lekesi olmayan leopar geckoları tanımlamak için kullanılır ancak "Kel"lerin hepsi olmasa bile çoğu aynı zamanda Süper Hipo’dur. Bu niteliklerin hepsi poligenik ya da aynı soydan üretim olarak görülmektedir ve genellikle hayvan olgunlaşana kadar görülmezler. Yumurtadan çıktıktan sonra lekeler veya şeritler sergileyen yavrular birer Hipo, Süper Hipo veya "Kel" ise bu işaretleri kaybederler. Tangerine, "Carrot Tail" & "Carrot Head" (Mandalina, “Havuç Kuyruk”, “Havuç Kafa”) bir leopar geckoda değişen yoğunluklarda ve yerlerdeki turuncu renklenmeyi ifade eder. Tangerine (veya kısaca "Tang") denilen hayvanlar, normal leopar geckolarda görülen tipik açık sarı renge karşın zemin rengi olarak turuncuya sahip olurlar. Turuncu rengin yoğunluğu, sarı-turuncudan bazı örneklerde neredeyse kırmızıya çalan bir tona varabilir. "Carrot Tail" (Havuç Kuyruk), kuyruğunun tabanından kuyruk ucuna kadar devam eden bir turunculuk bölgesine sahip olan bir leopar geckoyu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. "Havuç" renginin miktarı, kuyruğun tabanında sadece ufak bir şeritten bazı ekstrem örneklerde tamamen turuncu bir kuyruğa kadar uzanır. "Havuç Kuyruk" terimi genellikle kuyruğunun en az ¼’ü turuncu olan hayvanlar için kullanılır. "Carrot Head" (Havuç Kafa), geckonun başının üst kısmındaki turuncumsu lekelerle karakterize edilen bir niteliktir ve genelde Tremper Albinolara özeldir. Bu niteliklerin tamamının poligenik veya aynı soydan üretim olduğu varsayılır. Hybino Leopar geckolar esasen değişen miktarlarda havuç kuyruk ve tangerine içeren tam veya neredeyse tam sarıdan turuncuya kayan bir gövde rengi elde etmek için resesif albino niteliklerin, poligenik Hipo ve Süper Hipo karakteristikleriyle biraraya getirilmesi sonucu oluşur. Bunlar bazıları tarafından "Sunglow" (Tan) olarak adlandırılır. Hybino, üç Albino cinsinin her biri için oluşturulabilir ve Hipo ile Süper Hipolar kadar çok değişiklik gösterebilir. Giant & Super Giant (Dev ve Süper Dev), leopar geckoların boyutunu etkileyen ve kodominant olduğuna inanılan niteliklerdir. Bu nitelik Tremper Albinolardan gelir ve genellikle hayvan Giant ve Super Giant için oluşturulan “standartlar”ca çizilen ağırlık aralığına düşse bile diğer albino cinsleri için kullanılmaz. Super Giant, kaydedilmiş olan 156 gram ağırlıkla en iri leopar geckodur. Line-Bred Snow (Aynı Soydan Üretilen Snow), zemin rengini beyaza veya beyaza yakın bir renge getirmek için selektif olarak üretilmiş leopar geckolardır. İstisnai olan bir Aynı Soydan Üretilen Snow da üstünde hiç sarı renk bulunmayan, siyah ve beyazdır. İsminden anlaşılacağı gibi Aynı Soydan Üretilen Snow’lar poligenik bir morftur. Mack Snow & Mack Super Snow, pek çok leopar geckoda görülen sarı ve turuncu rengi azaltan veya ortadan kaldıran kodominant morflardır. Mack Snow siyah ve beyaz olabilir ancak bazı örnekler, karşı döllemeyle üretildikten sonra değişen yoğunluklarda sarılık sergiler. Mack Super Snow, yüksek kontrasta sahip siyah ve beyaz desene ve simsiyah gözlere sahiptir. Bu desen yeni doğan bir yavruda görülmez ancak yaklaşık bir ay sonra gelişir. Yumurtadan Yeni Çıkan Super Snow’lar görünüm olarak blizzard’lara benzer. Süper form, Mack Super Snow yavru elde etmek için ebeveynlerin ikisinde birden Mack Snow geninin mevcut olmasını gerektirdiğinden resesif bir nitelik olarak düşünülebilir. Çeşitli Morflar ve Kombinasyonları Raining Red Stripe, Rainwater Albino ile Red Stripe’ın birleşiminden oluşmuş nispeten yeni bir morftur. İstisnai örneklerde, geckonun sırtından aşağıya doğru inen iki kırık turuncu-kırmızı çizgi ve tamamen çizgili bir kuyruk vardır. Mack Snow Patternless (Mack Snow Desensiz), hem resesif Desensiz niteliğe sahip hem de Mack Snow’lardan gelen sarı, turuncu ve kırmızı pigmentte azalış sergileyen leopar geckodur. Yeni doğan yavrular ve gençler, genç Desensizlerde görülen şekilde hafif benekli bir desen sergilese de yaşları olgunlaştıkça bu desen silinir. Mack Snow Albino, üç Albino cinsinden birinin Mack Snow geniyle birleşmesinden oluşur. Yeni doğmuş yavrularda albinonun sarı rengi yerini beyaza bırakır fakat gecko olgunlaştıkça hafif bir sarılık belirmeye başlar ve sonunda pastel renkli bir Albino elde edilir. Mack Super Snow Albino, temelde yukarıda bahsi geçen Mack Snow Albino’ların Mack Super Snow versiyonudur. Mack Snow Albino gibi bu da üç Albino cinsinden biri için üretilebilir. Mack Super Snow ile aynı deseni sergiler ancak siyah rengin yerini bej veya bronz tonları almıştır. Mack Super Snow Albino; Tremper ve Rainwater örneklerinde çok koyu olan tek renk gözlere sahipken, Bell Albino örneklerinde tamamen parlak kırmızı gözlere sahiptir. A.P.T.O.R., R.A.P.T.O.R. & "Eclipse", aynı Tremper Albino morfunun üç temel varyetesidir. A.P.T.O.R. Albino Patternless Tangerine Orange (Albino Desensiz Mandalina Turuncusu) anlamını taşır ve R.A.P.T.O.R kırmızı gözleri bulunanları temsil eder. Bu morfları etkileyen "desensiz" niteliği, Murphy's Patternless ile uyumlu değildir. “Eclipse" (ay/güneş tutulması), bu morfun Albino olmayan bir varyetesidir ve bazen "Snake Eyes" (Yılan Gözlü) leopar geckolar tanımlamak için kullanılır. "Snake Eyes" (Yılan Gözlü), gözlerinin iris tabakalarında simsiyah alanlar olan leopar geckodur. Bu türden pek çok örnekte bir veya iki gözü de birden yarı siyahken, diğer örneklerde gözlerinin 1/4 ila 3/4 kadarı simsiyahtır. Bu özelliğin arkasındaki genetik halen bilinmemektedir fakat Blizzard ve R.A.P.T.O.R morflarında daha sık görülmektedir. Bazı yetiştiriciler, "Yılan Gözlü" albino hayvanlar da üretmiştir. Bu niteliği tanımlamak için bazen "Eclipse" terimi de kullanılır. Çeviren: Gülay BARAN Kaynak: http://www.paulsagereptiles.com/leopardgenetics.htm Not: Makalenin çevirisi reptula.com'a aittir, izinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×