Jump to content

faruk1960

Members
 • Content count

  90
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

faruk1960 last won the day on May 24 2019

faruk1960 had the most liked content!

Community Reputation

23 Excellent

Converted

 • Admin Teşekkürü
  No

Recent Profile Visitors

962 profile views
 1. faruk1960

  İkinci Deri Yine Kötü:(

  Yem yeme konusunda; Asist veya force feed canlının daha çok strese girmesine neden olabilir. Durumuna bakılırsa kendi başına yem yiyebilcek gibi de durmuyor. Daha önce verdiğim tavsiyeleri dikkate alarak besleme yapmaya deneyin. Geckoyu elinize almadan cımbızla unkurdunu veya cırcırı önüne getirin ve öyle yedirmeyi deneyin. Her türlü sona da kendinizi hazırlayın derim. Aslında çevrenizde götürebileceginiz bir veteriner varsa götürüp bi baktırsanizda iyi olabilir ama bu kategoride hizmet veren veterinerde bulmak zor
 2. faruk1960

  İkinci Deri Yine Kötü:(

  Açıkçası bir darbe sonucunda bu duruma geldiğini ve ayrıca canlida mbd yada başlangıcı olduğunu düşünüyorum. Nasıl iyi olacağına karar vermek için durumun hangi sebebten kaynaklandığını çözmek lazim ki ona göre bi tavsiye yapilabilsin. Yani sadece yavaşça deriyi soymanin bu davranışlara sebebiyet vereceğini düşünmüyorum. Tabi çok ters hareketlere sebebiyet verilmediyse. Şimdilik en iyi seçenek daha fazla strese girmesine engel olmak ve takviyelerine olabildiğince devam etmek olabilir. Ama üzücü bir sonla karşı karşıya kalmamiz muhtemel gibi gözüküyor. Bu davranışlar hakkında yapabileceğim daha fazla tavsiyem yok maalesef. Konu başında dediğim gibi yeterli bilgiye sahip olmadan yorum yapmamak lazim. Benim bilgim buraya kadar daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır muhakkak. İyi günler. @Nevermore
 3. faruk1960

  İkinci Deri Yine Kötü:(

  Canlıyı daha önce bir yerden düşürdüğünüz oldu mu acaba? Düşme, ezilme veya herhangi bir şekilde darbe aldı mı? Ve bu durum ne zamandan beri devam ediyor? Doğumundan beri bu tür rahatsızlıkları var mıymış biliyo musunuz?
 4. faruk1960

  İkinci Deri Yine Kötü:(

  Konuyu toparlamak gerekirse; Teraryumun sıcak ve soğuk alanlarını düzenli olarak ölçmekte fayda var. Bu ölçümler de zeminden yapılmalı, taban sıcaklığının çok yüksek olması durumlarında ilk olarak kuyruk ve parmak uçlarında hafif yanıklar oluşur. Daha ileriki seviyede karın altında yanıklar oluşabilir ve ciddi sonuçları olabilir. Ayrıca teraryumdaki sıcak ve soğuk alan bölgeleri eşit seviyede olmalı attığında fotoğraflarda göründüğü kadarıyla ısıtıcı teraryumun çok küçük bir kısmına sıcaklık veriyor. Yem yeme durumuna gelecek olursak, sıcak ve soğuk alandaki eşitsizlik havaların soğuk gitmesi nedeniyle yem yemesinde azalmalar olmuş olabilir. Dediğim durumlara dikkat edilip düzenlendikten sonra canlıyı mümkünse akşam saatlerinde beslemeyi deneyin eğer canlınız uyuyorsa veya yatıyorsa kalktıktan hemen sonra yem yemeyebilir bu yüzden canlınızın aktif olduğu saatlerde besleme yapmayı deneyiniz. Bu da genel olarak akşam veya gece saatlerine denk geliyor. Gördüğüm kadarıyla canlınız daha 3-4 aylık bu boyuttayken eğer un kurdu ve dubiadan bıktıysa onlara ilgi duymuyorsa yenidoğan çekirke veya cırcır verebilirsiniz. Eğer elle beslemekten yana sıkıntı yaşıyor ve canlınızın aktif olduğu saatleri kaçırıyorsanız da canlı yemleri teraryumun içine bırakabilirsiniz. Sabah olduğunda da sayılı attığınız yemleri kontrol ederek yiyip yemediğini anlayabilirsiniz. Ayrıca canlının sol ön kolunda hafif bir eğrilik var gibi buda MBD'nin başlangıç belirtilerinden biri fotoğrafın açısından kaynaklı öyle çıkmış olabilir ama siz yine de kullandığınız kalsiyumun son kullanma tarihini kontrol edin. Son olarak, canlıyı beslemeye çalıştığınız da verdiği tepkiyi bir videoya çekerek paylaşırsanız daha güzel yorumlar yapılabilir. Ayrıca bahsettiğiniz bu yamuk yumuk yürümenin nasıl ve ne seviyede olduğu da ortaya çıkmış olur. Ayrıca parmak uçlarında deri kalıntıları kalıyorsa bu derileri kesinlikle ıslatarak yada banyo yaptırarak çıkarın. İyi akşamlar.
 5. faruk1960

  İkinci Deri Yine Kötü:(

  Deri değişiminden sonra olması bir şey ifade etmiyor öyle denk gelmiş. Siz kalsiyum takviyelerini ne aralıklarla yaptığınızı, ne tür canlı yemlerle beslediğinizi ve sıcaklığı nasıl nerden ölçtüğünüzü söylerseniz daha fazla yardımcı olmaya çalışırım. Yem yeme konusunda diğer konularda zaten gerekli cevapları yukarda verdim.
 6. faruk1960

  İkinci Deri Yine Kötü:(

  Her kafadan bir ses çıkıyor bilende yorum yapıyor bilmeyende yorum yapıyor. Uzun zamandir bu konuda sessizliğimi koruyorum. Lütfen emin olmadığınız konularda yorum yapmayın. Öncelikle canlınızın kuyruğu yanmış. Büyük ihtimalle ayak parmaklarinda da yanıklar var yamuk yürümesinin sebebi bu olabilir. İkinci olarak MBD (Metabolic Bone Disease) başlangıcıda olabilir bu yamuk yürümenin sebebi kalsiyum takviyeleri hangi aralıklarla veriyorsunuz? Teraryum sıcaklığına gelecek olursak sicak alan için 29-30 derece soğuk alan için 24-25 derece idealdir. Daha yüksek ve düşük derecelerde sıkıntılar oluşturacaktır. Yaniklari içinse eczaneden terramycin krem alıp yanik bölgelere sürebilirsin. Yem yeme konusuna gelecek olursak. Kış aylarında iştah azalmasi normaldir. Bunun yanı sıra geckolar seçici canlılardir daha farkli yem çeşitleriyle besleme yapmayı deneyin. Cırcır veya tartara denebilirsiniz. Hangi canlı yemleri kullandığınızı yazarsanız ona göre de birkaç öneride bulunulur. İyi günler.
 7. Merhaba, canlıların hepsi dişi
 8. faruk1960

  Leopard Gecko Yaşam Alanı Uygun Mudur?

  @mesut kalan Bey'in demek istediği durum şu şekilde. Fotoğrafta alana göre geckonun boyutu oldukça küçük gözükmüş ve sanırım yavru olarak düşünmüş. Yavru geckolar ve bazen adult geckolar, büyük alanda strese girip yemden kesilme durumları oluşabiliyor. Ayrıca terra içinde canlı yemi bulmakta da güçlük çekebiliyorlar. Ancak elle besliyorsaniz bir sıkıntı oluşmaz. Benim gözüme takılan yanlış ise yem ve su kabinin boyutunun büyük olması onlar zemine daha yakın şekilde olursa daha iyi olabilir ve terra içinde sauna kabinin alanının bulunmamasi. Bu şekilde deri değiştirirken sıkıntı çekebilir. Tabi deri değişim süreçlerini gözlemleyip ayri olarak bir nemlemdirme saglarsaniz orasi ayri. Bunlar haricinde gayet güzel bir teraryum olmuş. Son olarak bu bilgiyi de ekliyeyim 1 adet gecko için en ideal alan 30x30 cm şeklinde uygun görülmüş bu işin bilirleri tarafından. Terraryuma eklenecek her bir her bir gecko içinde alanın 15cm büyütülmesi uygun görülmüş.
 9. faruk1960

  Leopard Geckom Düştü

  Bu arada canlının kuyruğu gayet sağlıklı gözüküyor. Neye göre forcefeeding yapiyosunuz acaba? Normalde son çare olarak tercih edilmesi gereken bir yöntem çünkü.
 10. faruk1960

  Yurt Dışından Kalsiyum Getirmek

  Miscota'dan almıştım ben bundan 4 5 ay önce 15-20gune ulasmisti elime sıkıntı olmamıştı ek vergi falanda ödemedim.
 11. faruk1960

  www.karıncaçiftliğim.com Hizmete açılıyor!

  2015ten olan konuyu nasil buldun helal olsun😂 neyse bi aralar açıcam diyordu en son ama yayınlardan işlerden falan vakit bulamiyor bu aralar sanırım öyle bir şeyler söylüyordu
 12. faruk1960

  Bu Yemler Uygun Mu

  İkiside şuan gayet fit ve sağlıklı canlılar olarak duruyor bir sıkıntı yok
 13. faruk1960

  Bu Yemler Uygun Mu

  Öncelikle rica ederim elimden geldiğince yıllar içinde biriktirdiğim bilgileri paylaşmaktan zevk duyarım morioların kıskaçlarını kesme veya koparma durumu yerken geckonun her hangi bir tarafının ısırılmasına engel olmak için yapmak veya yapmamak size kalmış bir durum tabi ki, benim söylediğim sadece ek önlem olarak diyebiliriz. Aynı zamanda bir sıkıntı yaşamamış olmanız o tehlikenin olduğu gerçeğini değiştirmez Her gün besleme durumuna gelirsek sizin bahsettiğiniz durum yavru geckolar için geçerli adult olduktan sonra her gün beslemek çok sağlıklı bir davranış değil çünkü canlınız obez yoluna doğru gider. Nasıl ki insanlar da fazla kilo zararlıysa geckolar için de aynı durum geçerli. Altını çizerek tekrar söylüyorum 'Adult' geckolar için bu bahsettiğim 2-3 günde bir besleme durumu geçerlidir. Yavru ve sup-adult geckolar durumlarına göre her gün beslenebilir.
 14. faruk1960

  L.gecko Ped I

  7W alman daha uygun olur, canlın büyüdükçe 5w yetersiz kalacaktır. 14W ise gereksiz büyük olacaktır. Ayrıca ısı ayarlı olmasına dikkat etmelisin.
 15. Dostum, demek istediğim canlının durumu arkadaşa edilen hakaretleri hak edecek kadar kötü değil. 1 yıl kalsiyum kullanılmıyan bir canlıya göre gayet iyi durumda. Bugünden itibaren kalsiyum takviyeleri düzenli yapılırsa durumunda kalıcı bir hasar oluşmaz

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×