Jump to content

Marshall

Editör
 • Content count

  135
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  9

Marshall last won the day on November 28

Marshall had the most liked content!

Community Reputation

63 Excellent

2 Followers

About Marshall

 • Birthday July 14

Converted

 • Admin Teşekkürü
  No

Recent Profile Visitors

986 profile views
 1. Marshall

  Kendimi Tanıtıyorum!

  Hoşgeldiniz, iyi forumlar ve iyi hobiler dilerim.
 2. Marshall

  İlk Deneyim

  Yakından bakıldığında dışkı ve yumurta kolayca belli olur hatta telefon flaşı ile bakmayı öneririm. Peçete üzerinde daha kolay belli olurlar, ayiklamasida daha kolay olur lakin pecete kullanmayı pek sağlıklı bulmuyorum. Yumurtalar aynı teraryumda durabilirler nem olduğu sürece kendi kendilerine çıkacaklardır hiç ellemenize gerek yok ama yumurtaları ayıklayıp alıp kuluçka kabı yapıp içine koyabilirsiniz ( başka bir kaba torf veya peçete koyularak yumurtalara özel yapılan kap ) daha verimli olur, yumurta ve Yavru takibi daha iyi gözlemlenebilir. Yumurtalar işe şu şekilde oluyor;
 3. Marshall

  Sizce Mantis Mi Yoksa Sopa Böceği Mi?

  Cicekciden alma gibi bir şart yok hatta almasaniz daha iyi üzerinde kimyasal ilaçlar olabilir. Dışardaki gül yapraklarını vermeden önce güzelce su ile yıkayıp veya su/sirke dolu bir kapta bir süre bekletip dezenfekte ettikten sonra verebilirsiniz.
 4. Marshall

  İlk Deneyim

  Selamlar, sopa böcekleri başlangıç için gayet uygun canlılardır tabi ki daha hassas türlerde var lakin Türkiye'de bir iki tür var şuanda zaten beslenen ne yazık ki ve bunlarda yeni başlayanlar için önerilen türler zaten. Teraryum zemininde iki seçeneğiniz var havlu kağıt veya hindistan cevizi torfu. Ben Hindistan cevizi torfunu öneririm daha uzun vadede daha fazla nem tutuyor. Teraryumun içine dal veya dekorlar ekleyebilirsiniz. Teraryumun yanlarına havalandırma delikleri açıp tepesine sineklik teli eklemelisiniz, sineklik tutunup daha rahat kabuk atmalarını sağlar ayrıca havalandırmaya da büyük etkisi olur ama ortam daha hızlı kuruyacagindan günde bir iki kere nem ve su ihtiyaçları için fıs fıs yapmalısınız. Teraryum boyutu canlı sayısına ve boyutuna göre değişir, 20x20x20 bir kaç tane yetişkin için gayet uygun olur. Yavrular için sayıya göre Uygun boyutu kendiniz göz kararı ile sağlayabilirsiniz. En büyük hata ve yanlış ise; Yaprakları uygun şekilde dezenfekte etmeden vermek. Yaprakları vermeden önce 1 gün boyunca su veya sirke dolu bir kap suyun içine bekleterek veya musluk altında iyice suya tutarak ta, bakteri, pislik ve kimyasal ilaçlardan ( böcek ilaçları vb. ) Arindirabilirsiniz. Ayrıca yaprakları veya fidanları su dolu bir kabin içine koyarsanız bardak veya vazo gibi tazeliğini uzun süre Korur, daha uzun idare eder. Bunun dışında düzenli temizlik ve nemleme çok önemlidir ve sık sık ele alınmamalıdır. Direk güneş ışığı altında kalmamalılar. Şuanlık Aklıma gelenler bunlar. Umarım birlikte iyi vakit geçirirsiniz, ömürleri biraz kısa olsa da gerçekten güzel ve ilginç canlılar. İyi hobiler ve iyi forumlar dilerim.
 5. Diğer kurtlarda olduğu gibi un ve moriolar için hazırlanan yataklıklar aynı şekilde kullanılabilir. Antalya Çekirge un ve morio kurtları için hazır yataklıklar satıyor.
 6. Marshall

  Pacman Frog Kutu Açılımı

  @Erebus artık leopard geckocu, elinde olacağını sanmıyorum. Bunlarda zamanında ithalatla gelmişlerdi zaten.
 7. Marshall

  Tür Hakkında

  Sling: 200-250, juvenile: 250-300+, subadult(dişi ise): 400+
 8. Ana Vatanı/Dağılım Vietnam, Belçika Zorluk Seviyesi Kolay ( Başlangıç Türlerinden ) Yaşam süresi Yaklaşık bir sene. Beslenme ve Diyet Gül yaprağı, Böğürtlen yaprağı, Ateş dikeni yaprağı ( bir çeşit gül türü ), Fındık Ağacı yaprağı, Kayın ağacı yaprağı ve Kantaron Yaprağı. Yaşam Alanı ve Teraryum Teraryum en az 30-40 cm boyutunda olmalıdır. Yanlarda ve yukarıda özellikle tutuna bilmeleri için Tellerden ( sineklik teli vb. ) Havalandırma yerleri olmalıdır. Zemin malzemesi olarak kağıt havlu veya hindistan cevizi torfu tercih edilmelidir. Steril edilmiş dal ve dekorlar kullanılabilir. Sıcaklık ve Nem Sıcaklık 20-23 derece olmalıdır. Nem % 60-% 70 idealdir, her gün bir kere teraryumu fısfıslamak nemi yüksek tutacağı gibi canlının da su içmesini sağlayacaktır. Yumurtaları Kuluçkalama Kuluçka süresi:4-5 ay. Sıcaklık: 20-23 derece. Nem: Hafif nemli bir taban malzemesi. Notlar -Kültüre alınma yılı: 2011 -Dişiler yaklaşık 9.5 - 10.5 cm uzunluğunda. -Erkekler yaklaşık 7.5 - 8.5 cm uzunluğunda. -Gün boyu aktifler. -Handling önerilmez. -Çiftleşmeden sonra bir dişi haftada yaklaşık 35-45 arası yumurta bırakır. -Yetişkin olduktan 4-5 ay sonra yumurtlarlar. -Dişiler 2 farklı morf gösterirler, komple yeşil hallerinin yumurtası susam şeklindedir. Çeviri / Derleme Reptula.com'a aittir. Lütfen izinsiz paylaşım yapmayınız.
 9. Marshall

  Lobsterın Cinsiyet Ayrımı?

  Bende Dişilerin kanatlı olduğunu biliyordum ama erkek kısmından emin değildim. Az önce yaptığım ufak araştırmalara göre; Her iki cinsiyetin yetişkin hallerinde kanatlar bulunuyor, Erkekler daha küçük, daha ince ve dişiler daha büyük karına sahipler ve genelde daha büyüklerdir. . Aynı gözükseler de sağdaki bir erkek, Ayrıca dişiler erkeklerden daha az karın segmentine(Bölümüne) sahiplermiş.
 10. Marshall

  Yarı Ölü Mantis

  Aynı şey, bizdeki adı peygamber devesi.
 11. Marshall

  Medauroidea Extradentata

  İyi bir bakımla 7-8 aya kadar yaşarlar.
 12. Marshall

  Doğadan Canlı Yem

  Kesinlikle olmaz. Doğadan yakaladığınız yemler steril ve temiz değildir, iç parazitler, çeşitli mikrop ve bakteriler barındırabilir. Bunlarda doğrudan Geckonuza etki edip ölüme kadar götürebilir. Artık hemen hemen her şehirde çeşitli yem satıcıları var onlardan uygun fiyatlara alabilirsiniz, Antalya çekirge ve deniz ay canlı yem vb. internet sitelerinden'de edinebilirsiniz.
 13. Hayırlı olsun, güzel canlı iyi beslemeler.
 14. Marshall

  Güneş Böceği (Sun Beetle) Bakımı

  Güzel görünüşlü böceklerden bir tanesi. Böcek hali de pet olarak beslenilip, göze hitap eden çok güzel teraryumlar oluşturulabilir. Sadece ömürleri biraz az
 15. Marshall

  Pinky Bozulur Mu

  Bir kaç saatte bozulmamıştır diye bir şey yok, soğuk zinciri bir kere kırıldımı iş işten geçmiştir. Bir kaç saatte milyonlarca bakteri üremesi muhtemel. Risk aldınız, umarım canlının sağlığı iyi olur. Artık öğrenmiş oldunuz bir daha ki sefere daha hazırlıklı ve dikkatli olun. İyi hobiler.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×