Jump to content

Drosophila

Members
 • Content count

  30
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Drosophila last won the day on February 3 2019

Drosophila had the most liked content!

Community Reputation

18 Good

1 Follower

Converted

 • Admin Teşekkürü
  No

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Drosophila

  Tarantula Tedavisi (Yoğun Bakım Ünitesi)

  Gerekli açıklama yapılmış zaten o sebeple teşekkür ederim. Daha önceden de başımın ağrıdığını bir konu, ve malum kış ayları olunca hassasiyeti daha da artan bir durum. Bu sebeple ilk tavsiyem; ısıtıcı ped, yalıtım vs. gibi bir imkan olmadan kargo yapmayın/yaptırmayın. Diğer üyemizin yapmış olduğu kıymetli açıklamaya ek olarak, canlı geldiği zaman kaba ya da peçete, pamuk vs. gibi bir yüzeye tutunuyor ise bunu bir işaret kabul edebilirsiniz. Yakın zamanda kargodan gelen L7-8 civarlarındaki iki sling tarantula da benzeri bir problemi maalesef bir kez daha yaşadım. Geldiklerinde birinde çok çok minimal düzeyde hareket gözlemledim. Diğeri ise tamamen ters vaziyette ve ayakları bir miktar karnına çekili durmaktaydı ve hiç bir hareket emaresi gözlemleyemedim. Derhal ikisi içinde yukarıda bahsi geçen üniteden hazırladım. Hareket gözlemiş olduğum canlı sadece bir kaç saat içerisinde tamamen kendine geldi. Diğer canlının ise yaşadığına ikna olmam nereden baksanız bir günden daha uzun sürdü. Fakat daha sonra yaşadığına ikna olup, çok az da olsa tepki verir hale gelince, canlının su içmesini sağladım. İzleyen 2 hafta boyunca canlının sıkı takibini sağlayıp, bir kaç kere daha su içirme teşebbüsünde bulundum. Yaklaşık 1.5 ay gibi bir zaman neticesinde canlının refleksleri bir miktar yerine geldi. Fakat maalesef canlının DKS* olduğunu fark ettim. Nemle arası pek iyi olmayan bir tür olduğundan dolayı, canlıyı normal standartlarına uygun bir yaşam alanına aldım. 3 ayı aşkın süredir canlıyı hayatta tutmaya çalışıyorum. Çıkmadık candan umut kesilmezmiş. Umarım bir şekilde kendini toparlayabilir. Herkese sağlıklı hobiler dilerim.. *Sebebi tam olarak saptanamayan, tedavisi henüz olmayan bir çeşit sinirsel rahatsızlık. (Forumda bahsi geçmişti.)
 2. Drosophila

  Canlı Kargolama

  Kutunun delikleri göze batacak şekilde olmasın. Ben sordukları zaman, bir arkadaşımın kargosu içinde ne var bilmiyorum isterseniz arayıp sorayım diyorum, eriniyorlar İlle ara derlerse de güzel bir tiyatroculuk ile içerisindeki şeyi uydurabilirsiniz.
 3. Drosophila

  Isıtıcı Pad Isı Sabitleme

  Ben de benzeri bir problem yaşadım, ısıtıcı ped ile tankın arasına ince bir strafor koydum. Problemsiz kullanıyorum.
 4. Drosophila

  Başlangıç Için

  Görsel anlamda çok güzel canlılar fakat kendi kanaatimce başlangıç seviyesinde olduklarını düşünmüyorum.
 5. Drosophila

  Spiderworld

  Konu daha önce de tartışıldı sanırım bu forumdaydı. Canlı fiyatları çok uygun fakat ödeme sadece PayPal ya da eft yoluyla oluyor. PayPal Turkiye de yasak, eft de 30€/33$ civarı ücret aliyor, kargo desen 16$ civarı toplayınca bi kârı kalmıyor yani.
 6. Drosophila

  Böceklerin Göremediği Renk?

  Kabuk sürecine giren canlının abdomen kısmı daha şiş ve koyu renkli bir hal alıyor, canlının renkleri de hakeza soluklaşıyor. Genel manada canlı daha pasifleşiyor, yem yemeyi bırakıyor. Girebileceği bir delik mevcutsa içine girip ağ ile girişi kapatabilir, toprağın altına bir yuva yapma girişiminde bulunabilir yahut toprağa ağ ile bir yatak hazırlayabilir. Diğer konu hakkında, karıncaların kırmızı ve sanırım maviyi göremediğini biliyorum. Fakat tarantula için bir fikrim yok.
 7. Drosophila

  D3Lü Kalsiyum-Yem Kombinasyonu

  İzninizle ben de aklıma takılan birkaç ufak noktayı bu postun altında sormuş olayım: *Özellikle d3'lü kalsiyumun canlı sağlığı açısından çok kritik rol aldığını biliyorum. Multivitamin için de durum aynı şekilde kritik seviyede mi? Canlıya vitaminin takviyesi yapmanın başka herhangi bir alternatif yöntemi var mı? **Bir diğer konu ise yine aynı şekilde d3'süz kalsiyum kullanmak bildiğim kadarıyla öyle çok hayati bir önem taşımıyor. Elbette daha sağlıklı canlılar olacaktır fakat d3 ün düzenli kullanıldığı canlılarda sadece ekstra niteliğinde kullanıldığını düşünüyorum. Bir hobidaşa zaten bu konuyu sordum aslında, kendisine saygısızlık olarak algılanabilir bu sebeple kusura bakmasın fakat merak eden başka hobiciler de olduğunu düşündüğüm için kaynak niteliğinde sorma ihtiyacı hissettim. d3'süz kalsiyum yerine mürekkep balığı kemiğini toz halde kullanılabileceğini bukalemunlar ile ilgili bir makalede sanırım okumuştum. Böyle bir durum geckolar için mevcut mu? Teşekkür eder, herkese huzurlu hobiler dilerim..
 8. Drosophila

  Sling Rosea Su Ihtiyacı

  Canlılar küçük boyuttayken su kabı pek önerilmez. Döktüğünüz su hem ortam nemi için hem canlı için yeterli olacaktır. Canlı ihtiyacı olan nemi zaten yediği besinlerden de alacağı için şu an da ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Fakat ben daha önce dehidrasyon ile ilgili problemler yaşadığım için her ihtimale karşı slinglerde de su kabı bulundurmaya dikkat ediyorum. Pet şişelerin kapaklarının iç kısımlarında derinliği daha az olan bir kısım var. Kapağın geri kalan etli kısmını kesip sadece içteki küçük daireyi bırakıyorum. Hiç boğulma vakası yaşamadım şimdiye kadar. Mutlu hobiler..
 9. Drosophila

  Grammostola Pulchripes Yardım

  Kabuk attıktan sonra yuvadan kendisi çıkacaktır. Ortam nemini normalin bir miktar üstüne çıkartabilirsiniz, onun dışında yapacağınız müdahaleler canlının strese girip problem yaşamasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple olabildiğince kendi haline bırakmalısınız. Dış iskelet değişiminden sonra dişleri yumuşak formda olacağından ortalama 15 gün boyunca besleme yapmanız sağlıklı olmayacaktır. Mutlu hobiler
 10. Drosophila

  Karınca

  Çok değişik bir yapısı var hakkaten Çok merak ettim cinsini
 11. Pek net görememekle birlikte Messor kraliçesine benzettim.
 12. Kraliçe karıncanın sırtı daha bi kambur oluyor. Youtube da ve forumlarda kraliçe karıncanın farklarını öğrenebileceğiniz bir çok kaynak bulabilirsiniz veya doğrudan queen ve worker olarak aratıp kendiniz de kıyaslama yapabilirsiniz.
 13. Drosophila

  Rosea'nın Evrimi

  @KorayBcn Sizin eleman çok çılgınmış hocam Antidepresanın yan etkilerine aman dikkat edin hayvanı daha da piskopat bi duruma sokmayalım
 14. Drosophila

  Rosea'nın Evrimi

  Yakın dönemde bir Rosea da ben edinmiştim. 2. kabuk olduğunu düşündüğüm canlı 1 ayın sonunda dün gece dış iskelet değiştirmiş. Sizin de değindiğiniz gibi bende ki de söylenenin aksine kabuk dönemi hariç gerçekten çok hareketli bir canlı. Sürekli bir kazma merakı var enteresan bir şekilde. İnşallah nazar değmez canlılarımıza
 15. Drosophila

  Tarantula Tedavisi (Yoğun Bakım Ünitesi)

  Canımın daha önce yandığı bir konudur. Rica ederim abi

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×