Jump to content

tommy06

Editör
 • İçerik sayısı

  127
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Days Won

  6

tommy06 kullanıcısının son zaferi 17 Ekim

tommy06 en beğenilen içeriğe sahiptir

Topluluk Puanı

26 Excellent

3 Takipçiler

Güncel Profil Ziyaretleri

589 profil görüntüleme
 1. tommy06

  Golden Gecko Bakımı Ve Genel Bilgiler

  Tanımlama Bilimsel adı Gekko Badenii'dir. Vietnam ormanlarında yaşayan tırmanıcı bir gecko türüdür. Tehlike anında kuyruk bırakabilirler fakat neyse ki kuyrukları bir süre sonra yeniden çıkabilmektedir. Golden Geckolar çok dayanıklı kertenkelelerdir ve uygun bakım ile 8 veya daha uzun yıllar yaşayabilirler. Teraryum Bu canlılar tırmanmayı sevdiklerinden teraryumları yüksek olmalıdır. Teraryumda yapraklar ve saklanabileceği mağarası olmalıdır. Su ihtiyacını yapraklardaki damlacıklardan gidermektedirler. Aynı teraryum içerisinde birden çok erkek bir arada bakılmamalıdır, kavga edeceklerdir. Substrat/Taban Malzemesi Golden Gecko teraryumlarında çok çeşitli substratlar kullanılabilir. Yaşadıkları orman nem bakımından zengin olduğundan teraryum ortamında da nemi tutan taban malzemeleri kullanılmalıdır. Hindistan cevizi torfu buna iyi bir örnektir. Basit, kolay temizlenebilen bir yüzeye ihtiyacınız varsa, kağıt havlular başarılı bir şekilde kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta içinde çam bulunan herhangi bir substrat veya kum önerilmemektedir. Işıklandırma ve Sıcaklık Tüm sürüngenler gibi Golden Geckolar ektotermdir, bu nedenle ortamlarının uygun bir sıcaklık aralığında tutulmaları gerekmektedir. Golden geckolar geniş bir sıcaklık aralığına toleranslıdır, ancak gün içinde 23-29C derece ve geceleri 21-23C derece sıcaklıkları tercih ederler. Uygun sıcaklığın elde edildiğinden emin olmak için bir termometre kullanabilirsiniz. Golden Geckolar noktürnaldır ve UVB ışıklandırmasına gerek yoktur. Geceleri aktif canlılar olduklarından geckoyu görebilmek istiyorsanız, gece lambası iyi bir seçimdir. Bunun için exo terra moonlight gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Nemlendirme Doğal yaşam alanları yağmur ormanları olduğu için, Golden Geckolar nispeten nemli bir teraryuma ihtiyaç duyarlar. Yaşam alanında nem oranı %60 ila %80 arasında olmalıdır. Ucuz bir higrometre ile nem oranını takip edebilirsiniz. Beslenme Canlı böcek ile beslenirler. Hamam böcekleri, çeşitli kurtlar ve cırcır böceği ile karışık bir diyet oluşturulabilir. Yaşadığı ormanlarda yetişen muz, mango gibi tatlı meyvelere de hayır demezler. Burada önemli olan nokta canlınızın ana diyetinin böceklerden oluşmasıdır. Canlınıza vereceğiniz yemleri haftada 2-3 kez d3lü kalsiyuma bulayarak ve meyve püresinede katarak verilebilirsiniz. 10-15 günde bir yemleri multivitamin tozuna bulayıp verilmelidir. Handling Handlingden pek hoşlanmayan bir türdür ve nadiren ısırma riski bulunmaktadır. Çok hızlı olduklarınıda eklemek gerekir. Ayrıca derileri hassas olduğu için elinizle tutmaya çalıştığınızda yaralanmaları mümkündür.
 2. tommy06

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Herkezin Kutlu Olsun

  Teşekkürler, bayramımız kadar Türkçemiz de önemli.. ''Herkes''
 3. tommy06

  Leopard Gecko Isıtıcı Pede İhtiyacım Var

  Etiketledigim kişiyle iletişime geç dostum @Bino007
 4. tommy06

  Leopard Gecko Isıtıcı Pede İhtiyacım Var

  @Bino007 da ihtiyacın olan boyutta satılık var
 5. tommy06

  Leopard Gecko Soru

  Neden inatla okumayan bir toplumuz acaba? Sorduğunuz soruların tamamı forumda ilgili konuda ve surungen dostları kanalında VİDEO şeklinde mevcut, bilgi edinip yine aklınıza soru takılırsa sorabilirsiniz
 6. tommy06

  Springtail & Tropical Isopod

  SPRİNGTAİLİ KİMDEN TEMİN ETTİNİZ ACABA
 7. tommy06

  Sunglow Veya Tangelo Morph Cıkarma

  farklı morf değiller, carrot taillik bir morf değil özelliktir
 8. tommy06

  Diablo Blanco

  kemik yapısı bulunan butun canlılar xyde gozukur ustunu ıstedıgınız elbıseyle kapatsanızda, canlı bulunursa hem canlıya el konur hemde para cezası kesilir, şanslıysanız dava açılmaz, insanları yanlış yönlendirmeyelim.
 9. tommy06

  Geckoları Ayrı Ayrı Beslemek!

  agresiflik kesinlikle olacaktır 5 dişi bile olsa kesinlikle baskın karakterli olan olur ve yaralanmalar kacınılmazdır.
 10. tommy06

  Ankara Subadult Lab

  Herkese iyi hobiler, Ankara içi subadult lab faresi satan varsa özel mesaj ile ulaşabilir mi. (Çoklu alım yapacağım)
 11. tommy06

  Ankarada Hindistan Cevizi Torfu

  Ankara Cepa AVM Bauhausta mevcut kardesim
 12. tommy06

  Satılık Canlı Yem : Bsf Larvası-Calciworm

  Aynı fiyata naturansa firması varken 🤔
 13. tommy06

  D3Süz,d3Lü Kalsiyum Ve Multivitamin Arıyorum

  D3 lu kalsiyum haftada 3 verilmeli teraryuma asla bırakılmamalı , d3suz kalsiyum teraryuma bırakılır. Olmazsa olmaz d3lu kalsiyumdur çünkü uvb lamba kullanmıyoruz, multivitamin canlı yemlere iyi gutload yapılıyorsa verilmese bile olur ama kullananlar icin 15gunde bir yemlere bulayarak verilmesi önerilir her yerde.
 14. tommy06

  D3Süz,d3Lü Kalsiyum Ve Multivitamin Arıyorum

  Gecko turleri veya gececil canliysa d3lu kalsiyum elzemdir d3suz bir süre olmasada idare edilir👍
 15. tommy06

  Ön Hazırlık Ve Beslenme

  1-35*35*50 boyutundaki teraryum eğer yavru alacaksaniz çok büyük gelecektir tek yetişkin veya 2disiye uygundur. Erkek alacaksaniz erkegi ayrı teraryumda bakmalisiniz. 2-bsf larva tozu alıp hazirladiginiz meyve püresine katabilirsiniz,canlı yem olarakta dubiada ve cırcır idealdir. 3-besleme periodu canlı adult değilse hergun yapılmalı ve yavru gecko adult olana kadar protein ağırlıklı yani canlı yem ağırlıklı beslenmeli haftada 5canli yem 2meyve püresi ile besleyebilirsiniz meyve purelerine bsf larva tozuda katarsiniz. 4-supplament olarak kalsiyum - d3lu kalsiyum almanız yeterli olur bence multivitamin biraz isteğe bağlı kullanılabilir çünkü zaten haftada 2gun meyve püresiyle beslenecek canlı gerekli vitaminleri alacaktır diye düşünüyorum yinede multivitaminde eklenebilir. Kullanım sıklıkları d3lu kalsiyumu haftada 3 canlı yeme bulayarak veya püreye katarak verebilirsiniz , normal kalsiyumu gene meyve purelerine ve canlı yemlere bulayarak verebilirsiniz. Eksigim var ise düzeltilmesi veya eklenmesi rica olunur.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×