Jump to content

tommy06

Editör
 • İçerik sayısı

  217
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Days Won

  13

tommy06 kullanıcısının son zaferi 11 Şubat

tommy06 en beğenilen içeriğe sahiptir

Topluluk Puanı

85 Excellent

4 Takipçiler

tommy06 Hakkında

 • Doğum Günü 3 Haziran

Converted

 • Admin Teşekkürü
  Hayır

Güncel Profil Ziyaretleri

989 profil görüntüleme
 1. tommy06

  Gececil Canlılarda D3'lü Kalsiyum Için Yardım

  haftada 3 defa beslerken mamasıyla veya canlı yeme bulayarak vermeniz yeterlidir.
 2. tommy06

  Reptula Ankara Buluşması

  İyi düşünmüşsünüz hocam,konuştuğumuz gibi bende varım öneri olarak bahçeli 7de bir cafe olabilir heryerden ulaşımı olur aracı olmayan arkadaşlarında.
 3. tommy06

  Achatina Fulicaların Istilası Ve Bulaştırabilecekleri Hastalıklar

  Cidden gerekli olan bir konuydu özellikle son zamanlarda,eline sağlık @Bino007
 4. tommy06

  Lütfen Yardım!

  https://reptula.com/forum/31-corn/ forumda corn snakelerle ilgili tüm bilgiler mevcut,önce araştırıp sonra canlı almanız gerekiyor..
 5. tommy06

  Rat Bakımı

  Ömür uzunlukları genellikle 2-3 yıl olan bu sevimli canlılar sahiplerine bu süre içerisinde çok iyi birer pet olabilirler.Dişiler erkeklere göre boyut olarak daha küçüklerdir.Erkek ve dişi şeklinde beslenirse üremeleri kaçınılmazdır.O yüzden dişi-dişi şeklinde veya tek erkek şeklinde bakılması önerilir.Dikkat!! 2erkek birarada beslenmemelidir. Yaşam Alanı Oldukça büyüyebilen bu canlılar için mümkün oldukça büyük kafesler tercih edilmelidir,40x60x30 ebatındaki bir kafes tek rattus için gün içerisinde yeterince kafes dışında egzersiz yaptırılırsa yeterli olacaktır.Taban malzemesi için kemirgen talaşları kullanılabilir,burada önemli nokta talaşın tozsuz özellikte olmasıdır aksi halde canlıda solunum yolları problemleri görülebilir.Yaşam alanı içerisinde bolca oyuncak bulundurmak,yem kabı ve suluk bulundurmak gereklidir. Canlının içerisinde yumuşak bez bulunan bir eve sahip olması ekstra rahat ve mutlu olmasını sağlayacaktır. Beslenme Rat'lar sebze,meyve ve haşlanmış,baharatsız olmak kaydıyla tavuk ve hindi eti yiyebilirler. Paketli hamster yemlerini pelet yemler ile karıştırarak verebilirsiniz.Ancak bu diyet tek başına yetersizdir ve havuç,muz,haşlanmış tavuk eti,brokoli,keçi boynuzu gibi besinlerle diyeti desteklemek gereklidir. İnternette ''safe food list for rats'' şeklinde arama yaparak güvenli besinler listesine ulaşabilirsiniz.Ekstra olarak bu canlıların dişleri sürekli uzamaktadır ve onlara dişlerini törpüleyebilecekleri yiyecekler vererek aşırı diş uzamasının önüne geçilebilir. Ele Alma Rat'lar inanılmaz derecede insana alışık ve evcilleşebilen canlılardır,yavruluktan itibaren sizinle büyümesi ve kokunuza alışması durumunda sizi fazlasıyla benimseyecektir.Dikkat edilmesi gereken genellikle elle tutup almaktansa elinizi uzatıp onun gelmesini sağlamaktır,zaten size alıştıktan sonra kesinlikle omzunuzdan inmeyecektir tecrübeyle sabittir Günlük olarak en az 30 dk canlınızla ilgilenmeli,oyun oynatmalı veya egzersiz yaptırmalısınız. Aşırı sosyal canlılardır ve tek beslenmesi önerilmemektedir.Ekstra olarak yem ile koşullayarak inanılmaz numaralar öğretilebilir,internette ''rat tricks'' şeklinde aratarak bu numaraların videolarını izleyebilirsiniz.Yeterince ilgi ve sevgi gösterdiğiniz takdirde harika bir pete sahip olabilirsiniz.
 6. tommy06

  Panda Mice Ve Kalamar Kemiği?

  Kalamar kemiği hem kalsiyum ihtiyaçlarını giderecek hem de dişlerini bilemelerine yardımcı olacaktır, bir zararı olmaz hatta arada yetişkinlere kemirmeleri için haşlanmıs tavuk kemiği bile verilebiliyor özellikler rattuslarda.
 7. tommy06

  Geckomda Ilk Yumurta

  8 aylık dişi için erken bir vakit canlıları ayirmalısınız 1-1bucuk yaş altı dişi ciftlestirilmemeli, yumurta sıkışması riski vardır ve canlının hayatına mâl olabilir bu seçeneğin haricinde canlı şuanda gelişim aşamasında yumurtlatmak gelişimini durdurabilir.
 8. tommy06

  Rainbow Boa Bakımı

  Bilimsel Adı: Epicrates cenchria cenchria Hobide genellikle Brazilian Rainbow Boa ve Colombian Rainbow Boa beslenmektedir. Yetişkinler ortalama 150 ila 185 cm boyutlarına ulaşırlar. Dişiler erkeklere göre bir miktar daha kalın ve uzun olabilmektedir. Uygun bakım şartları altında ömürleri 20 yılı aşabilmektedir. Aydınlatma ve Sıcaklık Gündüz sıcaklığı 26.5-29 derece aralığında olmalı,29 dereceyi kesinlikle aşmamalıdır. Gece sıcaklığı 24.5-26 derece aralığına düşebilir. Rainbow Boa’lar için yüksek nem gerekmektedir,nem aralığı %75-90 arası olmalıdır. Nem aralığını sağlamak için yağmurlama sistemleri kullanılabilir. Rainbow Boa’ların özelliği olan renkleri görebilmek için ısı vermeyen düşük voltajlı ampuller kullanılabilir. Yaşam Alanı Yavru bir Rainbow için 40 litre hacimli bir alan yeterli olacaktır,canlı büyüdükçe yaşam alanı büyütülmelidir. Yetişkinliğe ulaştığında içerisinde dolanabileceği dallara tırmanabileceği bir boyutta teraryum seçimi yapılmalıdır. Rainbow Boa’lar saklanmayı severler yaşam alanlarında saklanabilecekleri bir mağara ve tırmanabilecekleri dallar olması önemlidir. Büyükçe bir su kabı bulundurmak hem canlının su ihtiyacı için hem de ortam neminin artması için fayda sağlayacaktır. Substrat Taban malzemesi olarak nemi iyi muhafaza edebilen ürünler kullanmak doğru olacaktır, buna en iyi örnek spagnum mosstur. Kağıt havluda hijyen açısından bir diğer seçenektir ve yavrularda kağıt havlu kullanılması özellikle önerilmektedir. Beslenme Boyutlarına göre fare ve diğer kemirgenlerle beslenebilir. Gece aktif canlılar oldukları için gece beslenmeleri daha uygun olacaktır. Dondurulmuş yem ile beslenmeleri yemin canlıya zarar verme riskini ortadan kaldıracaktır. Ekstra olarak deri değişim dönemlerinde beslenmek istemeyeceklerdir,deri değişim süreci tamamlanana kadar yem yemeye zorlanmamalıdır.
 9. tommy06

  Crested Gecko Arıyorum Uygun Fiyata 250-350 Arası

  gerekli araştırma ve malzemeniz olmadan uygun pahalı farketmez canlı almamalısınız,yavru crestedlar ozellikle proteine ihtiyaç duyar yalnızca meyve püresiyle besleyemezsiniz
 10. tommy06

  100_150 Tlye Gecko Ariyorun

  Maddi durumunuz yetersizse egzotik canlı besleme planlarinizi ertelemenizi öneririm yeterli harcama yapılmadan canlı mutlu ve sağlıklı olmayacaktır, kenara ekstra koyma durumunuz bulunmayan 150lira yalnızca malzemeleri tutacaktır ki iyi bir bakım için yeterli olmayacaktır
 11. Canlıyi araştırmadan aldığın bariz belli her yerde d3lu kalsiyumsuz canlının beslenmemesi gerektiği mbd hastalığına yakalanacagi yazıyor söyleniyor, canlının arka ayaklarının tutmaması kemiklerin yumuşaması ve bir süre sonra ölmesi muhtemel acilen d3lu kalsiyum satın alıp canlıya d3lu kalsiyum vermen gerekiyor veya canliya işkence çektirmeden hemen bilen birisine sahiplendirmen gerekiyor !!!
 12. canlıya d3lü kalsiyum veriyor musun?
 13. canlıya haftada 3 gün yemlerle birlikte d3lü kalsiyum verdin mi? Teraryumda duran d3süz kalsiyum, canlının fotoğrafını paylaşmalısın daha kolay yardımcı oluruz..
 14. tommy06

  Leopard Gecko Kaç Yaşinda Sahiplenmek Doğrudur?

  1 aylık olup kendini kurtardıktan sonra satışa çıkartılır genellikle,suanda yumurta sezonu yavru ilanları nisan başında bolca gelecektir
 15. tommy06

  Caiman Kafesi Nasıl Kurulur?

  Buram buram translate kokuyor 😓

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×