Jump to content

ravenouscortex

Members
 • Content count

  79
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

ravenouscortex last won the day on March 12 2020

ravenouscortex had the most liked content!

Community Reputation

39 Excellent

Converted

 • Admin Teşekkürü
  No

Recent Profile Visitors

637 profile views
 1. ravenouscortex

  Yaptığım Vivaryumlar

  İleride hangi bitkileri kullandığınızı ve yapım aşamalarını paylaşırsanız çok iyi olur, internette bir süre araştırma yaptım ama bitkiler hakkında pek bilgi bulamadım.
 2. ravenouscortex

  Yaptığım Vivaryumlar

  Elinize sağlık içinde yaşayasım geldi resmen
 3. ravenouscortex

  Adana Canlı Yem Güvenli Mi

  defalarca alışveriş yaptım forumda da alışveriş yapan yüzlerce kişi vardır kendisi gayet güvenilir. Site bağlantısındaki ünlem site sertifikasıyla alakalı siteye yapılan bir saldırıda bilgilerin ele geçirilebileceğini söylüyor. Gördüğüm kadarıyla kart bilgileri tutulmuyor, tutulsa bile zaten ödeme bilgileri genelde ayrı server üzerinde tutuluyorlar. En son örnek olan yemeksepetindeki sızıntıda bile yüz binlerce kişinin bilgisi ele geçirildi o yüzden normalde kullandığınızdan farklı bir şifre ve sanal kart kullanmak yapılabilecek en güvenli şey olur.
 4. ravenouscortex

  Tarantulam Ne Zaman Kabuk Atar?

  Farklı cinsten bir canlımın kabuk atmadan iki gün önceki fotoğrafı bu. Abdomen arkasındaki siyah nokta çoğu slingerde normal olarak bulunur fakat kabuk atmaya yaklaştığında abdomen tamamen kararıyor, gerginlikten dolayı parlamaya başlıyor ve tüyleri dökülüyor. Aynı zamanda bacakları da kararmaya başlıyor.
 5. ravenouscortex

  Tarantulam Ne Zaman Kabuk Atar?

  daha zamanı var 2-3 hafta sonra atar
 6. ravenouscortex

  Tarantulam 22 Gündür Yemiyor.

  ideali budur
 7. ravenouscortex

  Tarantulam 22 Gündür Yemiyor.

  ideali budur
 8. ravenouscortex

  Tarantulam 22 Gündür Yemiyor.

  Bu canlılar bataklıkta yaşamıyor kuru bölgelerde yaşıyor. Sadece su içebilmesi ve kabuk atarken daha rahat atması için kabın dörtte biri kadarlık bir kısmının nemli olması gerekiyor. Şuanki torfun yerine kuru torf koyun ve nemlendirdiğiniz bölge kuruyana kadar nemlendirmeyin. Forumda bunun hakkında onlarca konu var, İngilizceniz varsa Tom Moran'ın nemlendirme hakkındaki videosunu izlemenizi öneriyorum.
 9. ravenouscortex

  L1 Başlangıç İçin Uygun Mu?

  L3 itibari ile küçük boy dubia veya tartara yemeye elverişli büyüklüğe geliyorlar. Dubialar bi nebze daha yavaş büyüyorlar o yüzden dubia öneririm, tartaralar hızlıca büyüdüğü için tarantulaya büyük gelebilirler bi süre sonra.
 10. ravenouscortex

  L1 Başlangıç İçin Uygun Mu?

  Canlı küçük olacağı için yemler büyüdükçe uygun boyutta yem bulmak sıkıntı çıkarabilir, yavru ve damızlık yem alarak döngüyü oturtursanız rahat edersiniz. Ayrıca havalandırma deliklerine dikkat edin, buradan geçebilir mi diye tereddütte kaldığınız bir boşluk varsa büyük ihtimalle oradan geçebilir, yetersiz delik açarsanız da havasızlık mite ve küf gibi sorunlar getirebilir (son zamanlarda gördüğüm kadarıyla yeni başlayanların en büyük hatası torfu havuz gibi yapmak olduğu için uyarmak istedim). Daha genel bilgiler için forumdaki sling bakım konularına göz atabilirsin.
 11. ravenouscortex

  Kertenkelem Canlı Yem Yemiyor

  Doğadan alınan bu tarz canlılar esaret ortamına alışamazlar; bu yüzden hobide beslediğimiz canlılar, nesiller önce doğduğu andan itibaren esaret altında bakılan ebeveynlerin torunları. Uygun bir ortama bırakırsanız doğasında avlanma içgüdüsü sayesinde daha rahat beslenecektir. Zaten şehir içinde yaşamaya çalışan az popülasyonlu canlıları doğasından alarak gelecek nesillerin yok olmasına sebep olmayalım 🙏
 12. ravenouscortex

  Tarantulam Çok Mu Yavaş Büyüyor?

  Hayır yetişkin olmadan ömrünün sonuna gelmesi diye bir olay yok, erkekler son kabuklarını atarak yetişkin olur ve genelde birkaç sene sonra ömürleri biter. Mesela atıyorum bir senede yetişkin erkek olan murinus bir sene daha yaşar ve iki senelik ömrünü doldurur, ama sizin canlınız dört senede yetşkin erkek olur ve bir-iki sene daha dayanır. İşte türlerin ömürleri buna dayanarak söyleniyor, yavaş büyürse daha geç ölür mantığı. Dişilerde ise böyle bi olay yok, belli bir boyuta geldiklerinde çiftleşmeye başlıyorlar ve yaşadıkları süre boyunca daha nadir de olsa kabuk atmaya devam ediyorlar ve yaşlılıktan ölüyorlar.
 13. ravenouscortex

  Neoholothele Incei Gold

  Aslında davranış olarak murinusa benzeyen bir tür, imkan verildiğinde kazar yoksa yuvasının etrafını ağ ile kaplar ve diğer türlere kıyasla pek fazla görünmezler. Ani ve hızlı hareket ederler. Boyut olarak cüce tür olarak geçerler çok fazla büyümezler. Türkiye'de inceiler var ama bulması biraz zor olabilir. Başlangıç türü olarak önermem ama ileride koleksiyona ekleme yapmak için iyi bi tür olabilir (bazı yerlerde communal yaşayabileceklerini söylüyolar ama garanti değil bazen birbirlerini yiyebiliyorlar.). Özetle böyle, daha spesfik soruların varsa yardımcı olabilirim çünkü zamanında ben de bu türle başlamak istiyordum araştırmıştım fakat sonradan başta yazdığım özellikler yüzünden vazgeçtim.
 14. ravenouscortex

  Nhandu Chromatus

  @Stozenn abi chromatus üretiyor en son kokonu açmıştı galiba. Bu tür yeni başlayanlar için idealdir yeme karşı ataktır ve çoğu türe göre hızlı büyür, tabii ki bu faktör sıcaklık ve neme bağlı. Keyifle bakacağınıza eminim.
 15. ravenouscortex

  Yavru Yaprak Böcekleri İçin Taktik

  Rica ederim. Bu arada ben de konuyu kendi tecrübelerimi de ekleyerek güncellenmiş olayim: Şuana kadar iki yavrum yumurtadan çıktı birini büyük yaprakların olduğu küçük kaba koyduğumda birkaç gün sonra kabın üstündeki sineklikte asılı durmaya başladı, bir süre sonra riske atmamak için elime alıp yaprağın üstüne koyduğumda hemen yaprağın üstündeki suyu içti birkaç saat sonra kontrol ettiğimde de yaprağın yenildiğini farkettim. Diğer yavruyu ise yaprakların duvarlara değmediği büyük bir kapta baktım ve şuanda üçüncü kabuğunda hiç dalların üstünden indiğini görmedim, zaten artık bu boyutta kaybolup aç kalma derdi olmadığı için ortada bir sorun yok. Bu konu ilk kez sopa böceği bakan arkadaşlara da yardımcı olur umarım. Basit bir yöntem gibi gözükse de yavru yetiştirme veriminizi arttıracağına inanıyorum. (Özellikle phyllium cinsini besleyenlerin yavru ölümlerinden çok çektiğini biliyoruz.)

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×