Jump to content

seamansoul

Editör
 • Content count

  86
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

seamansoul last won the day on December 8

seamansoul had the most liked content!

Community Reputation

68 Excellent

1 Follower

About seamansoul

 • Birthday 09/22/1984

Converted

 • Admin Teşekkürü
  No

Recent Profile Visitors

457 profile views
 1. Merhabalar, İlk olarak söylemem gereken şey, sıcaklığın dramatik şekilde düşük olduğu. Strafor bir kutu, ya da bulamazsan bir saklama kabının içine ısıtıcı ped yerleştirip (altına değil, kabın iç, yan yüzeyine yapıştırabilirsin), canlının yaşam alanını da oluşturduğun bu kabın içine koymalısın. Isıtıcı pedin yoksa gittigidiyor gibi firmalarda mevcut, satın alabilirsin. Mutlaka sıcaklığı ölçebileceğin dijital bir termometren de olsun. Kaş yapayım derken göz çıkarma bir de. Önceden bu konuyu halletmiş olman gerekiyordu. Lütfen canlını edinmeden önce iyice araştır. Bir tarantulanın bu sıcaklıklarda bırak bir şey yemesi, nefes alıyor olması bile şans. Süre uzarsa tarantulanı muhmtelen kaybedeceksin. İlk fotoğrafta ufak bir su kabı görüm sanırım, eğer halen oradaysa çıkar; slinglerin su kabına ihtiyacı yok. Nemlendirmeyi fıs fıs ile yapabilirsin (torfun 1/4'ünü nemlendirsen yeter hamorii'ler için). Suyu zaten oradan içer. Bir kaç gün beslenmemek, tarantulalarda sorun teşkil etmez. Haftalarca yem almayan tarantulalar mevcut. Senin yapacağın şey bir an önce sıcaklığı arttırmak. Isıtıcı pedin yoksa, alana kadar oluşturduğun bu sistemi soba / kaloriferin (asla üzerine değil), biraz yakınına koyabilirsin (biraz çok göreceli, bu nedenle bu sistemin içinde (saklama kabının) sürekli bir termometre olsun). Aklına takılan bir şey olursa sor, yazık olmasın canlına. Ve bir daha herhangi bir canlı sahiplenmeden önce bir araştırma yap. Sıcaklık, nem, bunlar temel konular. Lütfen. İyi hobiler.
 2. seamansoul

  Borga 123 Ve Düzelmeyen Tarantula

  Enes merhaba, Tarantulalar, bildiğin gibi dış iskelet değiştirerek büyüyen canlılar. Özellikle sling (bilmeyenler için; spiderling; "yavru örümcek") evrelerindeyken, ideal sıcaklık ve nem altında bu değişim çok sık görülüyor. Fotoğraftan anladığımız kadarıyla, bu sling çok yakın zamanda dış iskelet değiştirmiş. Bildiğin gibi dış iskelet değiştirme süreci, bu canlılar için oldukça stresli ve yorucu. Slingin boyutunu, potansiyel enerjisini tahmin ediyorsundur, henüz çok küçük. Yaşadığı bu yorucu süreçten sonra kendisini toparlaması gerekiyor ve uzun süre hareketsiz kalabiliyor. Bir kaç gün boyunca nem ve sıcaklığı biraz arttırarak sabırla ve hayvanı rahatsız etmeden (çok zor biliyorum, merak ediyorsun) beklemelisin. Yem teklif etme, zaten yemeyecektir. Dişlerin sertleşmesi vb. konulara girmiyorum bile. Bir de anladığım kadarıyla bu canlı, uzun bir kargo döneminden sonra eline ulaşmış. Bu ara, online alış veriş çılgınlığından dolayı malum, kargo firmaları berbat halde yoğun. Yem kabul etmemesinin ikinci sebebi de zaten yolculuktan gelmiş olması. Benim de bazı kargolarım çok gecikti, gerekli yerlere yazılı şikayetlerimi ve başvurularımı yaptım. Lütfen canlını, kendi türüne ait sıcaklık ve nem koşulları altında tutarak bir kaç gün sabırla kontrol et. Dürtme, yem teklif etme ve bize gelişmeleri yaz. Satıcılarla ilgili bazı hataları da aslında biz yapıyoruz, özellikle kış aylarında satış ilanlarının altına da yazmaya özen gösterdiğim gibi, örneğin: Soğuk havalarda satıcıya strafor/heatpack ile gönderim yapıp yapmadığını sormamız, Mevsimden bağımsız olarak kargoyu şube teslim istememiz, Satın almdan önce canlının beslenirken bir videosunu talep etmemiz, Canlının taşıma sırasında bir zarar görmesi durumunda garanti verilip verilmediğini öğrenmemiz, Paket oluşturulurken satıcıdan paketin görselini rica edip, kontrol etmemiz, hepimiz için çok daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Geçmiş olsun diyor, canlı ile ilgili gelişmeleri bizimle paylaşmanı rica ediyorum. İyi hobiler.
 3. seamansoul

  Kendimi Tanıtıyorum!

  Hoşgeldin.
 4. seamansoul

  Teraryum Toprağında Beyaz Tüycüklenme?

  Merhabalar Mustafa, Beyaz tüycüklerin oluşmasının sebebi, yeterince hava sirkülasyonu olmayan kapalı alanlarda biriken organikler. Diğer bir deyişle, teraryumunda bir kaç çapraz (karşılıklı yüzeylerde) hava deliği daha oluşturup, canlına verdiğin besinlerin artıklarını toplaman sorunu çözecektir. Aşırı (gereksiz) nemden de kaçınmak gerekir. Canlını bilmiyorum ama örneğin Brachypelma, yeni ismiyle Tliltocatl bir tarantula için su kabını taşırmak kadar az bir nemlendirme yeterli. İyi hobiler.
 5. Merhabalar, Ellerine sağlık, güzel bir kaynak olmuş.
 6. seamansoul

  İlk Deneyim

  Merhabalar, Canlıyı edinmeden önce yaptığınız araştırma ve diğer forum üyelerinin tecrübelerine başvurmanızdan dolayı tebrik ederim. Umarım herkese örnek olur. İyi hobiler.
 7. seamansoul

  Sizce Mantis Mi Yoksa Sopa Böceği Mi?

  Çok güzel. Ancak o zaman, size ve cevap verecek olan arkadaşlara yardımcı olabilmek, daha verimli sonuç almak için sorduğunuz soruyu değiştirelim. Soru "Siz hangisini seçerdiniz?" değil, "Sopa Böceği ve (Ghost) Mantis Hakkında Bilgi Alabilir Miyim?" olmalı. İyi hobiler.
 8. seamansoul

  Sizce Mantis Mi Yoksa Sopa Böceği Mi?

  Merhaba, Canlı sahiplenmek istiyorsanız, bunu başkalarına sorarak değil, her iki canlıyı da iyice araştırıp, hangisinin size uygun olduğunu bilerek yapmalısınız. İyi hobiler
 9. seamansoul

  Hangi Tarantula Türleri Birlikte Yaşar

  Merhabalar Poecilotheria regalis, Holothele incei, Hysterocrates gigas ve Monocentropus balfouri bunlardan bazıları. İyi hobiler.
 10. seamansoul

  Yemek Yemiyor

  Merhaba, Dondurulmuş pinky'yi nasıl verdiniz yılanınıza? Çözdürme, ısıtma vb. işlemini sormak istiyorum yani.
 11. seamansoul

  Tarantulamın Durumu Nasıl

  P. Cambridgei başlığına konu açmışsınız, siz kusura bakmayın; ben görmemişim asıl. Borga'nın dediği gibi, öncelikle tarantulanızı aman diyeyim kalorifer peteğinin üzerine koymayın (petekler aktif iken). Bunun dışında, görebildiğim kadarıyla iyi duruyor. Sıcaklık gayet güzel, nemi %80'de tutmanız yeterli. Size söyleyebileceğim tek şey, -naçizane tecrübem- ağaç türü olduğu için yaşam alanının içine organik bir şey değil, pipet yerleştirmeniz. Bu şekilde küf, mantar ve bunların bir sonucu olarak mite oluşumu yaşamamış olursunuz. Eğer illa dal koyacaksanız da mutlaka fırınlayıp koyun, mikroorganizmalar sorun çıkarmasın. İyi hobiler.
 12. seamansoul

  Tarantulamın Durumu Nasıl

  Ağaç türü olduğunu bilmek, size genel bir yorum yapma şansı verir. Uzun yaşam alanı gibi... Ağaç türü dediğimiz şey, sadece yaşam alanına göre bir sınıflandırmadır; tür değildir. Tarantulanızın türünü bilmiyorsunuz anladığım kadarıyla. Irminia, metallica, CC vb.'den bahsediyorum?
 13. seamansoul

  Tarantulamın Durumu Nasıl

  Merhabalar, Tarantulanızın türünü biliyor musunuz?
 14. seamansoul

  Juvenile B.smithi L1

  Almayı düşündüğün tarantula ile ilgili bilgiler mevcut. Lütfen oku.
 15. seamansoul

  Borga 123

  Merhaba, Bu konularla ilgili en kesin bilgiyi satıcıdan öğrenebilirsiniz. Biz ne söylersek sizi yanıltabiliriz. Buradan sadece satıcı ile ilgili referans talebinde bulunduğunuz durumlarda diğer kullanıcıların yorum yapması bir anlam ifade eder. İyi hobiler.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×