Jump to content

Treefingers

Members
 • Content count

  4
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Treefingers last won the day on January 23

Treefingers had the most liked content!

Community Reputation

18 Good

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Treefingers

  Bu Nedir Arkadaşlar

  Son bir şey daha söylemeliyim. Yerli türleri beslemek hepimizin bildiği üzere yasal değildir, etik hiç değildir. Ayrıca, doğadan toplanan canlılar hangi türden oldukları fark etmeksizin esaret altında yaşamaya adapte olamadıkları için elbette ölürler. Ancak, Lyciasalamandra türlerini kısa bir süreliğine bile esaret altında tutmak olanaksızdır, çünkü ortam sıcaklığı 20 dereceyi geçerse ölürler. Doğada aktif oldukları sıcaklık en fazla 15 derece civarıdır. Asla oda sıcaklığında hayatta kalamazlar. Referans olması amacıyla bu önemli bilgiyi paylaşmak istedim, herhangi bir ithamda bulunuyor olduğumu düşünmeyin lütfen.
 2. Treefingers

  Bu Nedir Arkadaşlar

  Lyciasalamandra cinsinden bir kara semenderi. Eğer fotoğraf Muğla'da çekildiyse Marmaris Semenderi, Lyciasalamandra flavimembris olması gerekiyor. Çok hassas ve soyu tükenme altında olan canlılardır, çoğunlukla kış aylarında yağışlardan sonra gece vakti görülürler. Yılın büyük kısmını toprağın metrelerce altında kalan karstik oluşumların içinde bulunan nemli ve serin odacıklarda geçirirler. Tabii ki fotoğrafı çeken kişi kim bilmiyorum, ama canlıyı rahatsız etmemesini rica ve tavsiye ediyorum.
 3. Treefingers

  Örümceğin Türü

  Mantis_ ile aynı fikirdeyim. Her ne kadar fotoğraflar kesin bir teşhis için yeterli olmasa da, örümceğin türü Steatoda grossa (veya nobilis?) yani false black widow (yalancı karadul) olsa gerek. Bütün Türkiye'de bulunabilen, evlerin etrafında da görülen bir tür. Zehri insan üzerinde etkili, ancak ölümcül değil. Isırılma en fazla lokal lezyonlara ve birkaç gün süren geçici bir rahatsızlık hâline sebebiyet verebilir. Farklı bir tür olan Latrodectus dahli de benzer bir görünüme sahip. Ancak bildiğim kadarıyla Türkiye'de yalnız Şanlıurfa'dan kaydı var. Bu tür gerçek bir karadul ve zehri insan için çok daha tehlikeli olabilir ama büyük ihtimalle fotoğraftaki örümceğin türü bu değildir. İstanbul Anadolu yakasındaki evimin bahçesinde sağlıklı bir Steatoda grossa popülasyonu mevcut. Ben onları rahatsız etmiyorum, onlar da bana zarar vermiyorlar. Çocuk yaşlarımda bilinçsizce sık sık elime alırdım, hiç ısırılmadım. Her ne kadar evinizin bahçesi "doğa" kavramından uzakmış gibi dursa da, orası bu örümceklerin doğal yaşam alanı. Bu yüzden yakaladığınız örümceklere zarar vermemek adına, onları vakit kaybetmeden bulduğunuz yere salmanızı rica ve tavsiye ediyorum.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×