Jump to content

LordPattis

Members
 • Content count

  24
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

11 Good

Recent Profile Visitors

134 profile views
 1. LordPattis

  Acil Bakarmisiniz Tarantulam Yemek Yemiyor

  Yapay bitki parçası koymanız tutunacak yer ve görsellik açısından daha uygun olacaktır. Uygun boyda pipetleri de çapraz koyabilirsiniz. Doğadan toplanan parçalarda mite sorunu sık görülüyor, her zaman iyi dezenfekte edilemeyebiliyor.
 2. LordPattis

  Borga 123

  Güvenilir satıcı.
 3. LordPattis

  Lasiodora Parayhbana Ve H. Petersii Için Isitma

  Teraryumlarınızı strafor kutuya koyup hava akımının düşük olduğu bir yere koyup gözlemlemeyi deneyebilirsiniz. Baz sıcaklığı bir nebze de olsa yükseltebiliyor. Mümkünse güneş alan bir odada doğrudan güneş almayan bir yerde deneyebilirsiniz
 4. LordPattis

  Lasiodora Parahybana L2 Yardım

  Açlıktan ölen tarantula vakası hiç duymadım, okumadım. Çoğunlukla bakıcı hatasından veya şanssızlıktan(bilinmeyen sebep, genetik hastalık, canlıyı düşürme, kabuk atma sorunları vb.) canlılar kaybediliyor. "Yeterince araştırma yaptım, bitti" gibi bir durum söz konusu değil. Hepimiz her gün yeni bilgiler ediniyoruz. Burada amaç size ahkam kesmek değil. Bu soruyu soran çok fazla başlık var ve pek çok yeni başlayan hobici ısrarla "sling canlıya yem verdim, yemedi. Sorun nedir?" veya "Sling 1 dişi 1 erkek tarantula arıyorum." konulu başlık açıyor. Bundan dolayı daha tecrübeli hobiciler diğer başlıkların okunmadığından, araştırılmadığından sitem edebiliyorlar. Kanaatimce bu sitem hobinin selameti için çok önemlidir. Dikkatimi çeken birkaç noktaya değinmek istiyorum. 1. Kargo stresi sebebiyle yeni gelen canlı genelde yemek yemiyor. Bu durumda ısrarla yem teklif etmeniz stresi daha da artırabiliyor. 2. Sling ya da adult olsun, tarantula açlığa aylarca dayanabiliyor. Kedi-köpek gibi düşünmeyin. 3. Sling boylar canlı yemden korkup kaçabiliyor. 4. Kabukta olup olmadığını fotoğraftan anlayamadım. Önerim canlının nem seviyesini korumanız ve zamana bırakmanızdır. Eğer bu boyda hayatta kalırsa ve bir talihsizlik olmazsa ister istemez büyüyecektir. Sling demek sabır demektir. En hızlı büyüyen türlerin de en dayanıklı türlerin de en kırılgan olduğu zaman bu zamandır. Önceliğiniz canlının şu aşamada hayatta kalması olsun derim. Lütfen başka sorularımızı ve durum güncellemelerinizi de paylaşmaya devam edin. İyi hobiler.
 5. Tarantula hobisine yeni başlayacaksanız ve hiç deneyiminiz yoksa lütfen önce forumdaki tüm başlıkları okuyunuz, anlayınız ve anlamadığınızı sorunuz. Bahsettiğiniz Chromatopelma cyaneopubescens ve Caribena versicolor bana göre başlangıç seviyesi değil orta seviyedir. Öncelikle 3 ila 6 ay kadar görece daha basit bakım koşullarına sahip türler ile deneyim kazanmanızı tavsiye ederim. Bence yer türü ile başlayın. Ağaç türlerinin ortam şartlarını dengede tutmak daha fazla özen ve beceri gerektiriyor. Örneğin ortamlarının nem dengesini iyi ayarlamak gerekiyor. Bu canlıları bırakıp bir iki ay şehir dışına çıkamayabilirsiniz. Seçim size ait. Bence yer türü ile başlayın. İyi hobiler.
 6. LordPattis

  Tarantulam Yemek Yemiyor

  Şuna pedipalp diyelim de kafalar karışmasın 😄 Bacak eksik diyince hayvanın bacaklarını saydım. Araknidler 4 çift bacak ve 1 çift pedipalpe sahiptir. Bu canlıda eksik olan pedipalptir.
 7. LordPattis

  Tarantula

  Sanırım Hysterocrates gigas da toplu yaşayabiliyordu. Lütfen kontrol edin.
 8. LordPattis

  Ağaç Türü Mağara Yapar Mı?

  Torfu incelemek nem tutma kapasitesini düşürecektir bu nedenle öneriyorum. Yer, tünel ve ağaç farketmeksizin tüm türlerinizin teraryumlarında torfu görece kalın tutmanızı öneririm. Ayrıca bazı yer türleri torfu kalın olduğunda kazıyorlar, özellikle de boyları küçükken. Beslediğim Poecilotheria regalis l4-l5 iken ağ örmekten ziyade torfu kazıp kendini gömüyordu. Şu an l8 ve yukarı ağ ördü, genellikle yukarıda geziyor ve torfun neredeyse yarısını ağ ile beraber yukarı taşıdı.
 9. LordPattis

  Yardım Lazım !

  L4 canlımı yaz sıcağında bir ay süresince giysi dolabında bıraktım. Geldiğimde yaşıyordu. Bu konu biraz da şansa bağlı. Eğer gittiğiniz yerden döndüyseniz lütfen siz de tecrübenizi paylaşın. İyi hobiler.
 10. LordPattis

  Sling Tarantula Teraryumum

  Daha da güvenli olsun istersen kaynattıktan sonra 1 gün buzlukta beklet. Mikroorganizmalar sanılandan daha dayanıklıdır.
 11. LordPattis

  Kabuk Atma

  Aylarca yemek vermeseniz bile kabuk atabilir. Sadece uzun süre beklemeniz gerekecektir. Brachypelma sling ciddi anlamda sabır istiyor. Slingi sürekli beslemeye çalışmanıza gerek yok. Ancak kabuktan attıktan sonraki ilk 1 hafta 10 gün beslemeye çalışmayın. Mümkünse hiç rahatsız etmeyin. Başka bir konu başlığında albo aldığınızı yazmışsınız. "Brachypelma albopilosum", "Tliltocatl albopilosum" olarak yeniden sınıflandırıldı. İyi hobiler
 12. LordPattis

  Brachypelma Albopilosum Adult Olma Süresi ?

  Torfu yükseltin. Kazıyor.
 13. Eski dünya türlerinin zehir seviyeleri genel olarak daha yüksek ancak kişi bazında hangisine hassasiyetin varsa en zehirli odur. Pterinochilus murinus ve Poecilotheria regalis'in zehir seviyelerinin yüksekliği üzerine bir makale okudum.
 14. LordPattis

  Tarantula Öneri

  Başlangıç için yer türlerini tavsiye ederim.
 15. LordPattis

  Ölen Mısır Yılanım :(

  Ben de besleme konusunu yazayım. Yılanlar türleri genel anlamda açlığa dayanıklı canlılardır. 1 aylık mısır yılanını bu kadar sık beslemeye çalışmanızı hem sizi hem canlıyı strese sokar. Bunun dışında ball piton için ilan açmışsınız. Lütfen önce bilginizi sonra ekipmanınızı tamamlayın. Tek eksik canlının kendisi olduğunda alım yapın. Aksi durumda hem maddi hem manevi açıdan zarar görmeniz hem de hobiden soğumanız muhtemeldir. İyi hobiler.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×