Jump to content

Arif_Işık_34

Members
 • Content count

  24
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Arif_Işık_34 last won the day on July 11

Arif_Işık_34 had the most liked content!

Community Reputation

4 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Arif_Işık_34

  Dubia Ve Un Kurdu Sorunları

  Bunun yanı sıra dubia larda genel olarak erkekler dişilerden daha kısa ömürlü olabiliyor. Ben koloni kuracak arkadaşlara adult boy böceklerin verilmesine karşıyım çnk böceğin yaşını tam bilemediğimiz için bazen üretimden düşmüş veya ömrü azalmış böcekler olabiliyor. Bu nedenle sub adult böcekleri kendiniz bir kaç ay besleyip yetişkin hale getirirseniz daha çok verim alabilirsiniz.
 2. Arif_Işık_34

  Dubia Ve Un Kurdu Sorunları

  Dubialar için günlük taze meyve ve sebzeler ekleyerek ve her gün bir önceki günden kalanı alıp yenisini koyarak devam edin . 3 günde birde köpek mamasını ezerek ekleyin ve dubiaların bulunduğu kabın çok iyi havalandırmasını sağlayarak sıcaklığında 28 30 derece olmasını sağlayın. Elinizde çok fazla böcek yoksa tüketimi abartı şekilde hissetmezsiniz. Benim 1500 böcekli kolonğme 1 tam elmayı atsam ertesi gün eser kalmıyor ancak 100 adult bulunan kolonide 1 dilim elmanın bile tamamını tüketmiyorlar. Siz şartları yerine getirin su ve besin ihtiyaçları ile sıcaklığı eksiksiz onlara sağlayın sorunlarınız çözğlecektir. (Birde karanlığı severler )
 3. 2 adet termometreli yumurtalık hala duruyorsa almak isterim eğer hala satılılsa özel mesaj ile ödeme bilgilerini yollarsanız ödemeyi gerçekleştirir kargo bilgilerini gönderirim.
 4. Arif_Işık_34

  Satılık Sıfır Uvb Lamba

  Sıfır yazmışsınız özür dilerim heme kendisine iletip size dönüş yapacağım
 5. Arif_Işık_34

  Satılık Sıfır Uvb Lamba

  Belki bir arkadaşıma lazım olabilir kaç ay kullanıldı acaba ne kadar ömrü vardır?
 6. Arif_Işık_34

  Lobsterlar Koku Yapar Mı Ve Dezajantajları Nelerdir

  Koku yapmıyor ancak kaba koyduğunuz taze meyve sebzeler bazen koku yapabilir onlarıda düzenli değiştirirseniz sorun kalmaz. kaçma sorunu ile karşı karşıya kalmamak için gres yağı veya vazelini bulundukları kabın üst kısmından 3 - 4 parmak kadar sürerseniz sorun ortadan kalkar. Ancak benim bazı teraryumlarımdan kaçabiliyorlar kaptan beslenen canlılar üçğn yem kabına bırakıp gidincede risk devam ediyor
 7. Arif_Işık_34

  Blaptica Dubia

  Yavrulara ezerek veriyorum doğrusu budur demiyorum bu benm uyguladığım yöntem. Çok az miktarda bir köşeye bırakırsanız tüketirler ancak çok fazla yavru yoksa gözle anlayamayabilirsiniz tüketimini ancak merak etmeyin yiyorlar
 8. Arif_Işık_34

  Blaptica Dubia

  Canlılarınıza yem olarak vermiyorsanız ben kendi uyguladığım yöntemi size anlatayım. Öncelikle haftanın ilk günü kedi köpek maması veriyorum ikinci gün elma, armut, muz gibi mevsimimde bulunan meyve veriyorum. üçüncü gün yulaf ezmesi veriyorum. dördüncü gün yine meyveler veriyorum ve bu döngü böyle gidiyor. ben cabbar beyden aldığım tavsiye üzerine su ihtiyaçlarını taze meyve ve sebzelerden karşılıyorum su jeli kullanmıyorum. Buna ek olarak besleyici bir değeri olmasada kedi maması ve yulaf verdiğim günlerde su ihtiyaçlarını karşılamak için kıvırcık veya marul veriyorum. (Taze sebze ve meyveleri 1 günden fazla koloni içerisinde tutarsanız bozulma yapar ve istenmeyen bakteriler ile nem oranını arttırarak kötü kokulara neden olur.) büyüttükten sonra çoğalmalarını sağlamak için sıcaklık çok önemli ben 30 derecede sabitlediğim bir odada dubia, tartara, lobster, morio kurdu üretimini büyük oranda arttırdım sizede öneririm. Asıl sorunuz olan büyümelerini hızlandırmak için kedi ve köpek mamaları içeriklerinde bulunan zengin karışımlardan dolayı son derece etkili..
 9. Arif_Işık_34

  Kendi Arka Fonumu Yaptım

  Sakallı ejder besleyecekseniz yetişkin olana kadar işinizi göreceğini düşünüyorum. Sakallı ejderim uvb ve canlı yem maliyeti yüksektir günde 20 dubia 6 ayda bir 250 lira uvb lamba gibi teraryum çok hoş olmuş elinize sağlık..
 10. Arif_Işık_34

  Canlı Yem

  Bu konuyu da inceleyebilirsiniz.
 11. Arif_Işık_34

  Leopard Gecko Kusma Problemi

  Sıcaklıktan dolayı olabilirmi acaba.. benimde geckolarımdan biri bir dönem yemleri öğütmeden çılarıyordu ısıtıcı ped ile durumu çözdüm. Ancak bu dönemlerde sıcaklıklarda geckolarım sevdiği gibi ..
 12. Arif_Işık_34

  Leopar Gecko Yumurtalarda Çatlama Sorunu

  Kesmeye cesaret edemedim zaten zor bir durum.. sıcaklığı yaklaşık 3 derece kadsr arttırdım bakalım inşallah kurtarırız yavruları.
 13. Arif_Işık_34

  Merhabalar

  ilk zamanlarda çaresizlikten tek tür yemle besliyordum ancak sonrasında yaptığım araştırmalarla bir çok canlı yemin üretimi konusunda bilgi sahibi oldum çok zor bir iş değil ancak ev ortamında pek çok farklı nedenle canlı yem yetiştirmek biraz zor, malum kaçma ihtimalleri var, çok yer kaplıyorlar ve canlıların temizliği, beslenmesi vs gibi işler bu kez böcekler içinde uygulandığından çok zaman kaybına da yol açıyor. Ancak ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin mantığı ile böcek çeşitlerinden büyük koloniler ürettim, şuan elimde 2 gecko var ama 50 gecko'ya bakacak kadar canlı yem üretiyorum buda canlı yemlere de pet gözüyle bakma durumuna yol açmış durumda
 14. Arif_Işık_34

  Tartaraların Kapsülleri Hakkında

  Tartaralar çok kısa sürede üreyebiliyor ilk kolonimi aldığımda 250 yetişkin tartara ile başladım, internetten yaptığım araştırmalarla pek çok yolu uyguladım ancak ilk başlarda uygulamalar hüsranla sonuçlanabiliyor, zamanla deneyim kazandıkça en doğru yolu buluyorsunuz. Şimdi koloninin 2 farklı yerine nemli torf koyuyorum ve içeride bulduğum yumurtaları da bu torfun üst kısmına yerleştiriyorum. Torftan dış kısma köprü olması içinde nemli bir peçete bulunduruyorum ki yavrular çıktıklarında bu peçete sayesinde ana kaleye ulaşabilsin En doğru yolu budur demiyorum ancak bir sorunla karşılaşmadım, elbette kayıpları daha da aza indirmenin yolları olabilir bunları da burada bulunan arkadaşlardan öğrendikçe uyugulayarak kendi en mükemmel planlarımızı uygulayacağız..
 15. Arif_Işık_34

  Hamam Böceği Üretimi

  Dışarıdan toplanan böcekler sağlıklı koşullarda beslenmiş ve gelişimini tamamlamış olsa bile evlerimizde, sokaklarımızda, parklarımızda ve bahçelerimizde bulduğumuz böcekler kullanılan pek çok ilaca ve kimyasal maddeye karşı zamanla bağışıklık elde etmiş olabiliyor, bu durum böceklerin o maddelere karşı bağışıklığının olması anlamına geliyor ancak yine de o maddeler ve kimyasallar vücutlarında yer alabileceği için canlılarımızın bu maddelere karşı bağışıklığı olmadığını göz önünde bulundurursak bir çok farklı sağlık sorununa yol açabiliyor. Bunun dışında yukarıda diğer arkadaşların da belirttiği gibi pek çok sağlıksız besinle beslenmiş olabilirler. Nasıl ki bizler çöplerden bulduğumuz besinleri tüketerek sağlıklı şekilde yaşayamazsak bu canlılarda da durum aynı şekilde.. Canlı yem konusunda pek çok satıcı bulunuyordu ancak satış bölümü sanırım bir süreliğine kapatılmış. Benim elimde çok sayıda böcek bulunuyor ama şuan için elimden çıkarma niyetim yok. Eğer canlılarınızı beslemek için koloni kurmak istiyorsanız bana kalırsa 30 dişi 20 erkekle başlayabilirsiniz. (Bu önerim dubia için, dubia hem tırmanıcı değildir hem de besleyicidir.) Dubia'larda erkekler daha kısa süre yaşadığı ve yavruların yetişkin olma süreleri de uzun olduğu için erkek ve dişi sayısını aynı oranda da belirleyebilirsiniz.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×