Jump to content

CyBeRr

Administrators
 • Content count

  3,792
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  144

CyBeRr last won the day on September 7

CyBeRr had the most liked content!

Community Reputation

1,054 Excellent

About CyBeRr

 • Birthday 05/09/1986

Converted

 • Admin Teşekkürü
  No

Recent Profile Visitors

7,185 profile views
 1. CyBeRr

  Bukalemun

  Sheflera da uygun. Ama daha az yapraklı oluyor ficus benjamin e göre.
 2. CyBeRr

  Bukalemun

  Bu videoda da bahsetmiştim. Dediğiniz gibi bir yarası varsa ortam sağlanıp bir süre misafir edilmesinde bence bir sıkıntı yok ama şunu da unutmayın bu süreç uzadıkça tekrar doğaya adaptasyonu daha da zor olacaktır. Ayrıca geçici olarak tavsiyem teraryuma ficus benjamin gibi bol yapraklı bir bitki alırsanız hem saklanma alanı artacaktır hem de su içebileceği bir alan olabilir. Denemenizde fayda var.
 3. CyBeRr

  Bukalemun

  Bukalemunlar suyu kaptan değil ağaç yapraklarındaki yağmur damlacıklarından içerler yani fısfıs yapılması gerekli. Ama gördüğüm kadarıyla teraryumda su damlası tutabilecek bir bitki yok. Ayrıca streste olduğu için de su içmiyor olabilir. Kendiniz el ile beslemeniz de strese sokacaktır. Açıkçası şartlarınız bir çok kişiye göre iyi olsa da ona doğasını verebilecek kadar maalesef iyi değil. Özellikle yetişkinlikte doğadan koparılmış bir canlı o ortama alışamaz. Tavsiyem onu doğasına bırakıp teraryumu biraz daha elden geçirip Yemen veya panter bukalemun gibi türlere yönetmeniz. Tabi bulabilirseniz eğer. Sanırım bu ara eskisi kadar kolay bulunmuyor. Ama yine de o canlıyı kendi kişisel zevkiniz için onu doğasından alıkoymanızı haklı çıkarmaz bu sebep.
 4. CyBeRr

  Crestedim Zayıf Mı ?

  Canlı yem olarak un kurdu yerine Dubia verebilirsiniz daha çok seviyorlar genel olarak ve çok daha sağlıklı. Eğer kendileri yemiyor ise -özellikle alttaki- yemi kaşık yardımıyla yedirebilirsiniz
 5. CyBeRr

  Bukalemun

  Vücut ısısını dengelemek için olabilir. Şartlar ve fotoğraf atarsanız daha detaylı bilgi verilebilir
 6. CyBeRr

  Tür Bakim Rehberleri İstek

  Merhaba konu için teşekkürler ama forumda -özellikle sürüngenlerde- pek eksik tür yok gibi yine de var ise bu başlık altında paylaşılabilir. Tamamlanması güzel olur.
 7. CyBeRr

  Bi Bakarmısınız

  Tamamen zevke bağlı bir durum. Ama güzel bir karınca kolonisini izlemek 1 tarantulayı izlemeye göre daha keyifli olabilir.
 8. Ölçüler: 30x18x12cm Canlı Türleri: Neocaridina Karides Bitki Türleri: Rotala bonsai, Bucephlandra mini coin, Eleocharis parvulus, Tillandsia ionantha, Chamaedorea elegans, Ceropegia woodii Tankın Yaşı: 3 Aylık Filtrasyon ve Işıklandırma: Filtre ve Co2 yok, Aydınlatma: Chihiros C2 %30 seviyede günde 6 saat Tasarım ve Dekorasyon: Dragonstone, Yati kökü, Zeminde Tropica soil powder. Tankın güncel hali bu şekilde ama hala son hali değil Biraz da gelişiminden bahsedeyim. Ayrıca bir YouTube videosu da gelecek kurgularsam onu da konuya ekleyeceğim. Tank 30x18x12h (3,5cm air) Ultra Clear Cam Hardscape Süreci Bitkilendirme ve su eklendikten sonrası (İlk başlarda farklı bir kaç tür bitki daha kullanmıştım ama son düzenlemede onları kaldırdım) Meraklı bir ziyaretçi (Igor) (O gün az daha tankın son günü oluyordu ucuz kurtardım ) Aslında bu tanka boyutlardan dolayı herhangi bir canlı eklemek istemiyordum fakat blackwater tankımı bozduktan sonra kalan 4-5 adet karidesi içerisine koymak durumunda kaldım. Hallerinden memnun gibiler yine de. Bazı bitkiler Emers forma çıktıkları için zaman zaman buhar makinesini çalıştırıyorum. Sonrasında bir süre tank ile ilgilenemedim (Su değişimini aksatmadan tabii) Ve bir gece eldeki bitkiler ile yeni bir düzenleme yapmadan hemen öncesi. Güncel hali de bu şekilde. Yakın zamanda bir kaç değişiklik daha yapıp sonra tankı bozmayı ve yeni kurulum yapmayı planlıyorum. Umarım beğenmişsinizdir. Saygılar..
 9. CyBeRr

  Tarantulalarda Yaşam Evreleri Terimleri

  Eline sağlık çok güzel ve bilgi dolu bir konu olmuş 👌☺️
 10. Ellerinize sağlık arkadaşlar ☺️🙌🏻 Ben daha videosunu çekemedim ama yakın zamanda çekeceğim umarım 😅
 11. CyBeRr

  Bd Taban Malzemesi

  Kum hem canlı için sağlıksız hem de dışkıyı tamamen alamadığınız için sıvı olan kısmı hep kumda kalacak bunlar biriktikçe de koku yaymaya başlayacaktır. O yüzden peçete, Kraft kağıt, düz boş zemin gibi kullanımlar daha iyi olacaktır. Sand mat de bir seçenek ama bulunur mu şuan bilmiyorum. Evet yıkanabiliyor ama yıkandıkça kumları da dökülüyor. Benzer bir taban malzemesini dıy olarak da yapabilirsiniz.
 12. CyBeRr

  Sürüngenler Ve Eklem Bacaklılar

  Evet olurlar, hatta eklembacaklılar titreşimlere karşı daha hassas olduklarından çok daha fazla rahatsız olacaklardır ses dalgalarının oluşturduğu titreşimlerden. Sesin illa ki açılması gerekiyor ise ses yalıtımı gibi bir çözüm uygulanabilir canlılar için.
 13. CyBeRr

  Yem Yememe

  Biraz zamana bırak o zaman yakında tekrar başlayacaktır. Kuyruklar da sıkıntı yok. Şuan force veya asist feed yapman canlıyı gereksiz yere strese sokacaktır. Yem yiyeceği varsa bile tamamen kesebilir kendisini yemden.
 14. CyBeRr

  Size Bir Şey Danışacağım

  Bu durumlar sadece 14 yaşında da olmuyor 😅 Şuan ülkede, hatta dünya genelinde de büyük sıkıntılar var. O yüzden yaşadığın durumu çok daha kötü olanlar ile karşılaştırıp benim sıkıntılarım basit diye düşünürsen pek sıkıntı kalmayacaktır geriye diye düşünüyorum. Ve derslerine iyi çalışırsan hem özgürlüğünü hem de kendi paranı kazandığında istediğin hobiyi yapabileceksin, hatta mümkünse başka ülkede yap 🙌🏻☺️
 15. CyBeRr

  Sizce Bu Vivaryum'da Ne Beslenmeli?

  Tam day geckoluk 😅 Hatta küçük türlerden bulunsaydı koloni güzel olabilirdi

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×