Jump to content

odinwild

Members
 • Content count

  12
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About odinwild

 • Birthday 08/10/1995

Converted

 • Admin Teşekkürü
  No

Recent Profile Visitors

150 profile views
 1. odinwild

  Sakallı Ejder Karın Bölgesi İzleri

  torfun altında ısıtıcı pad mevcut, onun dışında teraryumun tepesinde duran 2 başlıktan birinde solarglo diğerinde ise ısıtıcı ampul mevcut. iki ampulden ve ısıtıcı padden gelen ısıyla sıcak basking bölgesi 36 derece, soğuk alan 26-27 derece şeklinde. duş aldırıyorum aloeverayı deneyeceğim teşekkür ederim.
 2. odinwild

  Sakallı Ejder Karın Bölgesi İzleri

  teşekkürler, kağıt havlulu basit teraryumu denedim hayvan alışıp yeme düzeni oluşunca bu teraryuma geçtim. aksesuar kütük ve mağara dışında yok. taban malzemesini de çok gözlemlediğim için yediğini görmedim. çekimler üstten olduğu için belli olmuyor fakat mağara ve kütük yüksekte. bütün yabancı ve yerli kaynaklarda uvb ampuşü 30 cm ve üstü olarak ayarlayın diyorlar. benimkinin basking spottan uzaklığı 31 cm. zaten sık sık çıkıp güneşleniyor. uvb olarak da güçlü bir uvb kullanıyorum ekte fotoğrafını bırakırım. Bugün kafasını güneşlendiği kütüğe sürttüğünü gördüm. sebebini araştırdım deri değiştirme evresine giriyormuş. acaba stresi bu yüzden miydi?
 3. odinwild

  Sakallı Ejder Karın Bölgesi İzleri

  yabancı kaynaklarda da pes etmeyin diyorlar. eğer pes ederseniz hayvan kendini “kaçarsan bırakır” düşüncesine şartlıyormuş. ama tabi pek de zorlamak istemiyorum. kendi haline bırakmayı düşündüm ve uyguluyorum 2-3 günde bir handling deniyorum. canlıyı almadan önce çok araştırdım halen de araştırmalara devam ediyorum. ama tabi forumda besleyen arkadaşlarımızdan anlık bilgi almak daha yararlı. yaşam alanını ısısından uvbsine kadar eksiksiz kurdum. ölçümleri düzenli yapıyorum.
 4. Selamlar herkese, ejderim geleli 1 ay olacak güzel bi şekilde büyüyor yemek de yiyor. Fakat stres olayını hala tam olarak çözemedik. Elime bazen alıyorum yavaş davranarak, araştırdım şöyle yapın böyle davranın dedikleri her şeyi uyguluyorum fakat hala çoğu zaman elimden kaçıyor ağzını açıyor tehdit pozisyonunda. ve karnında “stress mark” dedikleri izler galiba hala mevcut. Zamana mı bırakmalıyım yoksa bi çözüm yolu var mı? ekte yaşam alanı ve karın bölgesini bıraktım.
 5. odinwild

  Bebek Bearded Dragon Yemek Yemiyor

  Çok teşekkür ederim. dediğiniz gibi kumu kaldırdım kağıt havlu döşedim. suyu gösterdiğim zaman gidip kendi içiyor. bazen de parmak ucuma damla damla alıp içiriyorum elimden direkt içiyor reddetmiyor. sevgilerle.
 6. odinwild

  Bebek Bearded Dragon Yemek Yemiyor

  teşekkür ederi. evet 1 aylık olduğunu bilsem 2-3 aylık olmasını beklerdim. ama üretici 3-4 aylık dedi. gelene kadar anlamadım.
 7. odinwild

  Bebek Bearded Dragon Yemek Yemiyor

  Güncel
 8. odinwild

  Bebek Bearded Dragon Yemek Yemiyor

  en kullanışlı o gözüküyor ama görsel açıdan daha iç açıcı seçenekler varsa fikre açığım
 9. odinwild

  Bebek Bearded Dragon Yemek Yemiyor

  aynen bayağı araştırdım herkes kuma karşı. taneciksiz düz zemin yapıcam. ama kafamda malzeme oluşturamadım. şu yemek yeme olayını çözsek rahatlayacağım.
 10. odinwild

  Bebek Bearded Dragon Yemek Yemiyor

  Yanıt için teşekkürler. ortamda ses yok. dışkısı yarısı beyaz yarısı siyah katı şekilde. araştırmalarıma göre bu normal olanmış. evet teraryum kumlu yediyse bilmiyorum ama hiç yediğini görmedim.
 11. odinwild

  Bebek Bearded Dragon Yemek Yemiyor

  Herkese merhabalar, 28 kasım perşembe günü elime ulaştı 0-1 aylık 10 cm boyutunda. sağlıklı herhangi bir sorunu yok. uva/uvb yayan lamba olarak Exo Terra Solar Glo 80w kullanıyorum. teraryumdaki en yüksek (basking spot) noktadan 30 cm yukarıda duruyor. ayriyetten teraryumun 3/1'i boyutunda ısıtıcı pad kum zeminin altında sıcak bölgede duruyor 7/24 açık. onu destekleyen seramik 75w ısıtıcı ampul var. bazen exo terra 50w ısıtıcı infrared ampul ile değiştiriyorum. ısı ölçümlerini sürekli takip ediyorum, sıcak bölgenin ısısı 38-40 arası değişiyor diğer bölgeler 26-28 arası. çok küçük su kabı koydum kuma gömdüm kolay içebilsin diye. her gün yeniliyorum suyunu. elime ilk ulaştığı gün 3 adet dubia yedirdim. sonra 2 gün bir şey yemedi. daha sonra ufak bir kutuya birkaç dubia salıp içine ejderi koydum öyle 2-3 tane yedi. yabancı sitelerde sağlıksız ejder belirtilerinin hepsini okudum hiçbir belirti yok gayet sağlıklı gözüküyor. genel olarak hareketli teraryumun içinde dolaşıyor elimi yaklaştırdığımda kaçıyor. ama araştırmalarıma göre bu yaşlarda günde 3-4 öğün ve her öğünde en az 10 tane yemesi gerekiyormuş. ama benimki maksimum 3 adet yiyor o da günde bir kere. artık küçük bir kap içine böcekleri koyup teraryumun içine bırakıyorum ordan yiyor. ama çok az yiyor. gerçi kendisi çok küçük günde 30 adet böceği neresine sığdırır onu da anlayamadım bana kalsa biraz abartmışlar miktarları. ama durum böyle olunca şu an ki durum normal mi değil mi profesyonellere sormak istedim. bir de gözleri biraz kısık duruyor seslere ve gördüklerine tepki veriyor ama internette gördüğüm yavrulara göre göz kapakları büyük kısık gibi. şişme olunca deri değiştiriyorlarmış biliyorum ama şişme yok. uzun bi yazı oldu umarım sıkılmadan okur cevaplarsınız. teşekkür ederim. canlının boyutunu anlamanız için fotoğraflar;

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×