Jump to content

atakankvk

Members
 • Content count

  302
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

atakankvk last won the day on July 9 2020

atakankvk had the most liked content!

Community Reputation

93 Excellent

About atakankvk

 • Birthday 05/04/2000

Converted

 • Admin Teşekkürü
  No
 • Hakkımda
  Herkese selam. İsmim Atakan. 20 yaşındayım. Her türlü hayvanı çok seviyorum ve egzotik hayvanlar da ilgimi çok çekiyor. Bir süredir karınca ve tarantula besliyorum. Karıncalar hakkında çok araştırma yapıyorum ve elimden geldiğince bilgilerimi paylaşmaya çalışıyorum. İleride tarantula çeşitliliğimi arttırma, bir şekilde yurtdışından nadir karınca türleri getirme, sugar glider gibi farkı egzotik hayvanlar besleme gibi isteklerim var. Bu hobiyi de elimden geldiğince yaymak isterim. Yolum uzun. Umarım bu hobiye senelerce katkıda bulunurum. Ulaşmak isteyen özel mesaj atabilir elimden geldiğince herkese yardımcı olurum.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. atakankvk

  Formica Rufibarbis

  Pasiftir Redmi Note 9S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 2. atakankvk

  Formica Rufibarbis

  Güncelleme: ~10 işçili formica rufibarbis kolonileri (X6) ~20 işçili messor (structor?) (X2) Zaman bulamadığımdan elden çıkarmak istiyorum. Toplu alımda ekstra birkaç farklı türün kraliçesi ve kolonisini de hediye ederek hepsi için 100 TL istiyorum. (Pek satmayı düşünmesemde C. Nodus denemek isteyen olursa yeni buldum sayılan 3 nodus kraliçesini de tüm kolonileri alana 20 TL ye ekleyebilirim, ben nodusu beceremiyorum da 😊) Tekli satmayı düşünmüyorum ama uygun teklife düşünebilirim. Yanında isteyene un kurdu ve test tüpü yollayabilirim. Ederinde dubia ile takas olur. Ankara içi elden veya istenilen il'e alıcı sorumluluğunda ve ödemeli, istenilen kargo ile gönderim sağlarım; tecrübeliyim. Özel mesaj ile ulaşabilirsiniz.
 3. atakankvk

  Pulchra Kargo

  Teşekkürler. aciliyetten dolayı satılık bir canlıydı zaten yoksa satılma gibi bir durumu yoktu. Bana kargolama şekli sıkıntılı gibi geldi biraz o konuda fikir almak için attım aslında. üst taraftaki plastik kısım ve yanlar direk canlının erişimde peçete ile kapatılmamış şekildeydi canlı da şişikdi muhtemelen. Çok güzel türdü üzücü oldu benim için. Şöyle bi görüntüyle karşılaşmayı bekliyodum açıkçası.
 4. atakankvk

  Pulchra Kargo

  Selam arkadaşlar. Dün kargolanıp bugün elime ulaşan grammastola pulchra adult dişisi ölü halde geldi malesef. Yasak dolayısıyla eve teslim istemiştim bu yanlış bilsemde başka ülkelerden haftalar sonra sıkıntısız ulaşan canlılarda gördüğümden, kadgoda çok sıkıntılı gibi geldi bana. Üst kısmı ve yan kısmın yarısı açık olduğundan (hava alsın diye açık bırakıldığını düşünüyorum) canlının abdomen tamamen patlayıp etrafa yayılmış. Kokudan ve canlının artık dağılmasından bugün içerisinde ölmediğini düşünüyorum. Büyük canlı, risklerini vs biliyorum ama daha deneyimli abilerimden de yorum almak isterim. Birisini kötülemek gibi bir amacım yok. İlk kez başıma böyle bir durum geliyor. Bundan sonraki kişilere de tecrübe olması açısından sizden de yorum ve bilgi almak istedim. 20210504_163015(1).mp4
 5. atakankvk

  Uçuşları Not Alabileceğimiz Bir Başlık

  2020 ankara martın son haftası yağmurdan hemen önce çok büyük bir messor uçuşu gözlemledim. Ondan öncede martın ortasından itibaren küçük deneme uçuşları oluyordu fakat asıl uçuş o zaman yapıldı. 2021 ankara nisanın ilk haftası sıcak rüzgarsız bir günde yağmurdan sonra messor uçuşu gözlemledim. Aynı şekilde bikaç gün içinde yağmurdan sonra ikinci bir uçuş daha oldu. ###Messor için ankarada martın son haftası nisanın ilk haftasında uçuş zamanı diyebilirim. Bunun yanında 2020 için mayısın ortasıyla haziranın ilk haftası arasında formica rufibarbis kraliçeleri buldum hiç büyük bir uçuş göremedim ama sıcak rüzgarsız günlerde sürekli birer ikişer karşılaştım. Yine Haziranın ilk haftası (5-7) tetramorium caespitum, lasius niger, formica rufibarbis, tapinoma kraliçeleri buldum. yazın ilerleyen günlerinde de solenopsis fugax(ağustosun başları olması lazım) ve cataglyphis nodus kraliçeleri buldum fakat onların tarihini tam olarak hatırlamıyorum. Bu sene bulmak isteyenler için bir fikir oluşturması için geçen sezondan deneyimlerimi yazmak istedim.
 6. atakankvk

  Camponotus Işci Ekleme

  Ben lasiusta bikaç kez denedim. Sadece yumurtalı kraliçelerde bir sıkıntı oluşmadı. Bikaç işçisi olan kraliçeyle +20 işçiyi birleştirdiğimde bikaç işçiyi ertesi gün ölü buldum fakat kraliçe ve diğer +20 işçide sıkıntı olmadı. Tabi lasius sakin ve yavaş bir tür. Kraliçe çok stres yaparsa ani hareket ederse işçiler de farklı tepki verebilir. Sen bilirsin. bence işçilere yazık olmasın diye son kraliçen felan değilse denenebilir. Edit: türler farklıymış onu sonradan gördüm deneme bence cinsleri aynı olsa da tür fark eder. Mesela tetra kraliçesinin altına 2 lasius 2 tetra yumurtası koymuştum. Lasiusları yedi tetraları büyüttü farkı anlayabiliyorlar. Sıkıntı olur.
 7. atakankvk

  Hobi Için Başlangıç Sorum

  Biraz derin bir kap kullanırsan ve türün çok hızlı ve her an kaçabilecek bir tür olduğunu aklından çıkarmazsan, yeterince dikkatli olursan bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. 1 yaşına yaklaşınca defansif hareketlere başlar. O zamana kadar defansif tavır sergilemese de çok hızlı bir şekilde bir anda kaçabilir. Dikkatli olmakta fayda var. Güzel bir türdür bol ağ yapar. Slingler tünel kazabilir. Çok nem sevmez. Gerekli araştırmaları yapıp kendinize güveniyorsanız bir sling ile başlayabilirsiniz bence.
 8. atakankvk

  Formica Rufibarbis

  🔹~15 işçili formica rufibarbis kolonisi (Kış uykusuna yatırılıp kaldırılmıştır ve yumurta üretimine başlamıştır hatta pupa evresinde bir kısmı şuanda yumurtaların) 🔹Bol yumurtalı sağlıklı kolonidir. 🔹Ücret: 50tl 🔹Alıcı ödemeli ve sorumluluğunda her ile kargo 🔹İletişim özel mesaj ile.
 9. atakankvk

  Tarantulamın Üstündeki Mite Mı?

  Hocam nisan gönderisi, o canlı slingdi o zamanlar
 10. atakankvk

  Tarantula Sıcaklık

  Kolinin içinde duruyordan kastınız nedir hocam pek anlayamadım.
 11. atakankvk

  Hobiye Başlangıç

  Olmaz birbirlerini öldürürler. Öncelikle youtube da karınca bakımı hakkında birçok kaynak var onlardan gerekli bilgileri edinip ardından anlamadığın detayları sorman daha iyi olacaktır. Kısaca yapman gereken dışarıda ilkbahar ağırlıklı , yaz ve sonbahar mevsimlerinde uçuş sırasında kraliçe aramak ardından bulduğun kraliçeyi bir tüpe koymak 1.5 ay gibi bir sürede ilk işçini çıkarmak ardından düzenli bir şekilde kolonini büyütmek. Bikaç önemli detay olarak kraliçeyi bulduğunda beslemeyeceksin sadece su içeren tüpe koyacaksın. İlk işçi çıkınca beslemeye başlayabilirsin. Günaşırı besleyebilirsin. Tür bilgisi için bölgene göre değişmekle birlikte dışarıda ağırlıklı olarak messor , lasius , formica, tetra, solenopsis bulabilirsin. Bunların genel görüntüsünü google a bu cins isimlerini yazarak ve kraliçenle karşılaştırarak öğrenebilirsin. Bu kışı karınca bakımı öğrenmekle geçirip ilkbaharda mart nisan gibi bir messor bularak (tohum yiyerek yaşayabildiği ve zor koşullarda daha rahat hayatta kalabilmeleri ve büyük, görsel olarak tatmin edici bir tür olduğundan , her yerde bulabileceğinden başlangıç için öneririm) hobiye başlayabilirsin. Yada beklemek istemiyorum hemen başlamak istiyorum diyorsanız bir satıcıdan messor veya lasius gibi bir tür almayı düşünebilirsiniz. Ekleme: yem olarak böcek, ballı, şekerli su ve messorlar için ilâve olarak tohum yerler.
 12. Örnek olarak benim de kendi odamda yatağın üzerinde yeni bulduğum kraliçeyi tüpe koymaya çalışırken bir anda kaybetmişliğim var. Bütün odamı aramıştım her köşeye baktım bulamadım. 2 gün sonra 2 yan odada (salonu geçmiş kardeşimin odasına girmiş) yer yatağının üzerinde gezerken bulmuştum. Ama mevsim ilkbahardı havalar iyiydi. Yani her yerde olabilir belli olmaz. Bide prensleri boşuna tutmayın yapay olarak çiftleştirmeniz, evinizde uygun ortama sahip sakin bir oda yoksa imkansız varsa bile imkansıza yakın ki karıncalara özel odanız olduğunu da düşünmüyorum o yüzden prensleri doğaya salmanızı, zaten kaybettiyseniz de bir daha prens toplamamanızı öneririm.
 13. atakankvk

  Un Kurdu Ve Karıncalar-Birkaç Sorum Var-

  Benim gördüğüm kadarıyla Lasiuslar şekerli şeylere bayılıyorlar. Günlük besliyorsan karıncaların beslenip beslenmediği ile ilgili endişe etmene gerek yok. Onlar sen görmüyorken alacakları kadarını alıyorlardır. Günlük beslersen hızlı bir gelişim gösterirler. Bir gün un kurdu bir gün şekerli ballı su şeklinde verebilirsin mesela. Un kurdunu böl ver içindeki parçaların rengi önemli değil onlar alacaklarını alırlar endişe etmene gerek yok.
 14. atakankvk

  Karıncalar Için Isıyı Nasıl Ayarlıyorsunuz?

  Bütçene göre en garantisi ve pahalısı inkübatör tarzı bir sistem kullabilirsin daha yaygın olarak ısıtıcı ped kullanabilirsin. Ama kontrollü olman gerekir çünkü cam tüpte çok kolay bir şekilde karıncaları kızartabilirsin. Bunun yanında daha masrafsız olarak kış için kalorifere belli bir mesafede yada modem gibi ısınan aletlere yakın bir yere koyabilirsin. Başka seçenekler de senin yaratıcılığına kalmış.
 15. atakankvk

  Mesor Uçuş Zamanı Nezamandır

  Ben ankarada yaşayan biri olarak martın son haftasında küçük küçük birkaç ve son olarak yağmurdan hemen önce 1 toplu uçuşa denk geldim ardından tek bir messor kraliçesi göremedim. Ama diğer illerde özellikle ege ve akdenizde kış harici mevsimlerde bulanlar oluyor. Yani genel olarak bölgene göre değişmekle birlikte martın son haftası nisanın ilk haftası civarı büyük uçuşlar oluyor diyebilirim. Onun harici denk gelme şansın kış hariç her zaman var ama düşük ihtimal.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×