Jump to content

atakankvk

Members
 • Content count

  275
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

atakankvk last won the day on July 9

atakankvk had the most liked content!

Community Reputation

84 Excellent

6 Followers

About atakankvk

 • Birthday 05/04/2000

Converted

 • Admin Teşekkürü
  No
 • Hakkımda
  Herkese selam. İsmim Atakan. 20 yaşındayım. Her türlü hayvanı çok seviyorum ve egzotik hayvanlar da ilgimi çok çekiyor. Bir süredir karınca ve tarantula besliyorum. Karıncalar hakkında çok araştırma yapıyorum ve elimden geldiğince bilgilerimi paylaşmaya çalışıyorum. İleride tarantula çeşitliliğimi arttırma, bir şekilde yurtdışından nadir karınca türleri getirme, sugar glider gibi farkı egzotik hayvanlar besleme gibi isteklerim var. Bu hobiyi de elimden geldiğince yaymak isterim. Yolum uzun. Umarım bu hobiye senelerce katkıda bulunurum. Ulaşmak isteyen özel mesaj atabilir elimden geldiğince herkese yardımcı olurum.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. atakankvk

  Un Kurdu Böcek Evresi

  Merhaba bende kendi tecrübelerimden bikaç öneride bulunmak istedim. Öncelikle birçok bakma tipini denediğimi söyleyebilirim. Kurt pupa böcek hepsi birlikte denedim, böceklere derin yataklık, sığ yataklık pupalara nemli ortam, kuru ortam bunları denedim. İlk olarak dönen böceklerle uğraşmana gerek yok onlar kendi düzeliyorlar zaten. Yanından bir böcek geçtiği zaman ona tutunup düzelirler. Pupalar konusunda ben 1 cm kadar yataklık kullanıyorum üzerine pupaları bırakıyorum. Genetik mi Nem eksikliğinden mi emin olamasamda tam gelişemeyenler yada uzuv kaybı yaşayanlar oluyor ama yarısı istediğim gibi sapasağlam çıkıyorlar pupadan. Çıkamayanları da bahçedeki tavuklara veriyorum. Hayvan sayım az olduğundan çıkan yarısı bile bana fazla geldiğinden neme felan hiç uğraşmıyorum. Sadece böceğe dönenleri seçerek alıyorum. Bir bacak bile gelişmemiş olsa almıyorum. Kanadı azcık dışarda olsa almıyorum bu sayede iyi genleri bir sonraki nesile taşımış oluyorum. Yine hayvan sayım az olduğundan böceklerin yataklığını pek değiştirmiyorum. Normalde yataklıkta mikro kurtlar görünce değiştiririm. Ama çok uzun süre değiştirmediğim de oldu 3 4 ay kadar. Yine birsürü kurt pupa evresine gelecek kadar büyüdü ve 3-4 cm lik yataklıkta böcek kabında bu kadar büyüdüler yani yumurtaların hepsini yiyemiyorlar ne kadar yeseler de birçoğu yine aradan büyüyebiliyor. Burda yine senin ihtiyacına göre davranmanı öneririm. Bikaç hayvan varsa o kadar kasmana gerek yok bir süre sonra kurtların sayılarıyla uğraşamayacak duruma gelir. Yataklık için kurtlara derin, pupalara altlarına yumuşak zemin olacak kadar böceklere de kendini gömebilecek, mikro un kurtlarının biraz alanı olacak kadar 3 cm kadar yataklık kullanıyorum. Böceklerde derin tercih etmiyorum çünkü zaten genelde yüzeyde duruyorlar. Yumurta kartonu koyarsan iyi olur onun altında takılırlar genelde ve yumurtlamak için felan kullanırlar. Genel olarak rahat ol un kurtları basit canlılar kolay çoğalırlar ve ne kadar üresinler istersen o kadar bakım yap diyebilirim.
 2. atakankvk

  Karıncalarım Kaçmaya Çalışıyor

  Dostum bendeki bazı lasiuslar da pamuğu zorluyor ama pamuğu alırken karıncalar içeride kalacak şekilde tüpün ucuna sıyırarak çıkarırsan işçiler içeride kalıyor. Daha sonra tüpü elinde tutarken kurtları içeri koyabilirsin. Tüpün dış tarafına çıksalar bile azcık dolaşıp geri içeri girerler genelde. Kaçarlarsa da en son, pamukla çok bastırmadan işçileri kolayca toplayıp direk işçi içeride kalacak şekilde pamuğu tüpe takabilirsin. Bide gerek evimdeki yabani karıncalar olsun gerek kendi beslediğim kolonilerim olsun gözlemlediğim şekere bayılıyorlar. Her kurt verdiğinde kurdun yanına bikaç damla (koloni boyutuna göre) şekerli su damlatmanı öneririm. Bide büyük türlerde 50 işçiden önce outworlde geçirmemek gerekiyor ki lasius küçük bir tür. 100 işçiden felan önce outworlde geçirme bence.
 3. atakankvk

  Murinus Avını Bıraktı

  Kabuk atan canlıya 7-10 gün bişey verilmez. Dişlerinin sertleşmesi için zaman tanımak gerekir aksi halde dişleri kırılabilir ve canlını kaybedebilirsin. Merak etme yemese hemen ölmez. Pek ağ da yapmamış gördüğüm kadarıyla murinus normalde heryeri ağ ile kaplayan bir tür ve yaşam alanı çok büyük. Strese sokabilir canlıyı. 100 ml lik kaplarda bakmanı öneririm. Avı bırakması konusunda da dert etmene gerek yok isterse bırakır üstünde dans eder yemek isterse dönür dolaşır onu en sonunda yer zaten bu kadar takılmana gerek yok. Bide canlı edinmeden önce rica ediyorum araştır. Hangi tarantula videosunu izlesen kabuktan sonra en az 1 hafta yemek vermemek gerektiğini söyler zaten. Hiç araştırmadan aldığını düşünüyorum. Gerekli araştırmaları yapıp öyle bakmaya devam etmeni rica ediyorum. Ayrıca murinusun çok agrasif bir tür olduğunu ve başlangıç için önerilmediğini de unutma. Yeni dünya türleri ile tecrübelendikten sonra eski dünya türlerine geçmek daha sağlıklı olabilir. (Gerekli bilgiye sahip olmadığını düşündüğümden böyle bir öneride bulunuyorum yoksa gerekli bilgiye sahip birisi her türle başlayabilir bana göre) Yinede Murinus sağlam türdür öldürmek çaba ister o yüzden gelecekte daha dikkat edeceğine güvenerek umarım yardımcı olmuşumdur diyorum.
 4. atakankvk

  Murinus Tarantula

  Dostum birazcık daha büyür işte bir anda kocaman olmazlar merak etme. 6 ayda felan 100 ml lik kap yetmeyecek boyutlara gelir. Benimki mesela 6 aydır bende bu boyutlarda. Buda 1 kabuk önceki hali Buda 5 ay önceki hali (videodan alınma ondan kalitesiz biraz kb) Kap aynı kap ona göre karşılaştırabilirsin.
 5. atakankvk

  Murinus Tarantula

  Kendi tecrübemden hareketle ayda bir kabuk atar. Yem reddetmez yemiyorsa korkmana gerek yok aç değildir. Çok nem sevmez neme boğma boğarsan ağ yapmaz. Yaşam alanına ağ yapabileceği şeyler koyabilirsin. Koymazsan da kendisi kazar yuva yapar. Yavrular kazıcı olabiliyor biraz torf verebilirsin kazması için. Yem konusunda abdomene bakarak verebilirsin. Ne küçük nede top gibi büyük olsun abdomenleri. Yem yemiyorsa sıkıntı yapma benimki 2 ay yememişti bişey olmaz. Çok agrasif bir türdür. Zıplayabilir, hızlıdır saldırgandır, yabancı ülkelerden ısırılanları görmüştüm pek istemezsin dikkatli ol. Bir sonrakine de canlıyı almadan araştırmasını yaparsan hem senin hem canlı için daha iyi olur.
 6. atakankvk

  L1-2 Murinus Çekilişi

  katıldım
 7. Türü nedir arkadaşlar solenopsis fugax olduğunu düşünüyorum emin olmak için sormak istedim.
 8. atakankvk

  İşçilerim Çıktı

  Kraliçe hangi tür?
 9. atakankvk

  Döngü Içerisindeki Un Kurdu Kolonisi

  Özelden yazarsanız yardımcı olurum burayı işgal etmeyelim.
 10. atakankvk

  Döngü Içerisindeki Un Kurdu Kolonisi

  Asıl kapları olmadığını yazdım zaten. daha büyük kapta bakıyorum iç içe değiller yani. Temizlik sırasında bütün böcekleri elle tek tek başka kaba ayırıyorum (fotoğraftaki gibi bir kaba) daha sonra yataklığı elekten geçirip mikroları ayırıyorum. Gerekli temizlikleri yapıp yeniden eski kaplarına alıyorum. Biraz uğraştırıyor ama ben bu şekilde ayırıyorum.
 11. atakankvk

  Döngü Içerisindeki Un Kurdu Kolonisi

  Güncel
 12. atakankvk

  Crematogaster Lorteti Olduğunu Düşündüğüm Kraliçem

  Oda sıcaklığı genel olarak çoğu tür için yeterli oluyor. Test tüpünü doğrudan güneşe koyarsan çöl karıncası da olsa ölür bu arada haberin olsun. Acele etmene gerek yok. Bir messor işçisi çıkarmak için 4 ay uğraştım bu sezon. Bu hobi sabır hobisi. Kraliçenin yerini sürekli değiştiriyorsan işçi çıkarma süren çok uzar. Sana önerim evde karanlık bir yere bir bezin üstüne koy (yatak altı, çekmece içi gibi) kraliçeyi unut. Haftalık bir kere baksan yeterli. Zaten yaz mevsimindeyiz ve bu mevsimde senin verdiğin rahatsızlık, sıcaklıktan daha fazla etkiler kraliçeyi. Kanatlı olması döllenmemiş olduğu anlamına gelmiyor. Genel olarak en azından bikaç tanesini dökerler ama kanatlı, işçili kolonim de mevcut. Bence sürekli yer değişikliği yaptığından kraliçe stres yapıyor. 17 gün de çok uzun bir zaman değil zaten hemen sıkıntı yapacak bir durum yok. Dediğim gibi kraliçeyi rahat bırak biraz. Haftalık kontrollerde değişimleri fark edersin zaten.
 13. atakankvk

  Karınca Hakkında Soru

  Eyw işçinin desteğiyle rahatlar biraz umarım. 4 aydır bir işçiyi zor çıkardık çok uğraştırdı beni.
 14. atakankvk

  Karınca Hakkında Soru

  Güncelleme: bugün işçi hareketlenmiş. İşçiyi alıp kraliçenin yanına ekledim. Kraliçe işçiyi ağzıyla alıp nemli bölgeye taşıdı. En son birbirlerine alışıyorlardı. Bir sıkıntı yok şimdilik. Kraliçe ilk karşılaşmada işçiye saldırmadı. İleride bir sıkıntı olmaz diye umuyorum.
 15. atakankvk

  Karınca Yemi Sorunu

  Sağlıklı olmamakla beraber evde bulduğun kara sinekleri verebilirsin. Haşlanmış yumurta deneyebilirsin. Yada kurtlar bikaç güne gelir diyorsan şekerli su versen bir sıkıntı olmaz bence. İdare ederler.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×