Jump to content

EthemOZ

Members
 • Content count

  20
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

EthemOZ last won the day on June 20

EthemOZ had the most liked content!

Community Reputation

12 Good

About EthemOZ

 • Birthday August 28

Converted

 • Admin Teşekkürü
  Yes

Recent Profile Visitors

115 profile views
 1. EthemOZ

  Sakallı Ejder Için Zemin Aksesuarı

  Kumu hiç bir şekilde tavsiye etmiyorum. Teraryum halısı da güzel görünüyor ama sürekli temizlemesi, değiştirmesi uğraştırıyor ki zamanla üşengeçliğe sebebiyet verebiliyor ''Biraz daha pislensin değiştiririm.'' denmeler başlıyor En pratik ve hijyeniği peçete sermektir.
 2. EthemOZ

  Bearded Dragon Yavru

  Merhaba, çok güzel bir deneyim. Fotoğraflarını bekleriz
 3. EthemOZ

  Bearded Dragonum Yumurtladi

  Maşallah, umarım sağlıklı yavrulara kavuşursunuz👍
 4. EthemOZ

  Bearded Dragonum Yumurtladi

  Merhaba, Tuğkan’ın Karınca Çiftliğim kanalında ev yapımı incubator anlatımı var. Onu izleyerek uygun bir incubator yapabilir, yumurtalarınızı teraryumdan daha uygun koşullar sunabilirsiniz. İyi forumlar.
 5. EthemOZ

  Crested Gecko Tabanlik

  Merhaba, çok fazla değiştirmeye ihtiyaç olmayan bir tabanlık maalesef yok çünkü en sağlıklı bakım için dışkılar alınmalı bu da en fazla günaşırı temizlik demek. 2 tane sürüngen halısı alıp kirlendikçe temizleyerek değişimli tarzda kullanan çok hobici var. Torf yapıp kirlenen bölgeyi atıp yeni torf ekleyen de var. Ama tabanlık olarak yem kovalarken midesine gidebileceğinden torf tarzı malzemeleri de yine tavsiye etmiyorum. En temizi ve kolayı peçetedir. İyi hobiler.
 6. EthemOZ

  Hangisi ? Gece-Gündüz Değişim Yapmalı Mıyım ?

  Merhaba, döngüyü nizami sağlamak için zamanlayıcılı priz kullanmanızı tavsiye ederim 20-30₺ civarında bir alet, çok verimlidir. Uvb lambayı armatür olmadan taktığınızda uygun konsantreyi sağladığını düşünmüyorum çünkü ışık çok yayılıyor UVB için kesinlikle armatür kullanmanızı öneririm. Exo Terra'nın vs. modelleri mevcut. Böylece UVB'yi konsantre hâle getirip daha verimli hâle getirirsiniz. Seramik lambayı ışık yaymadığı için tek başına değil de daha çok destek amaçlı (spot ışığa destek) veya kışın soğuk olduğunda gece ısıtmak için kullanmalısınız. Canlıların deri pigmentlerini harekete geçirip daha iyi renk almalarını sağlamak için ısıtıcı lambanız gün ışığı ya da sarı olmalı, ışıksız kalmamalılar yani. UVB ve ısıtıcı lambayı çok ayrı yerlere koyarsanız canlılar ısınmak için spot altına gidiyorlar genelde de orada kalıyorlar UVB almıyorlar bu yüzden bu lambaları yakın tutmakta fayda var (Hem UVB olan hem ısıtan lambalar da mevcut). Soğuk alana da mağara koymanızı tavsiye ederim, tabii ısıyı takip için de termometre. İyi hobiler.
 7. EthemOZ

  Ailemi Nasıl İkna Ederim

  Yukarıda belirttiğim linkte aynı konuyla açılmış bir çok ve deneyim paylaşılmıştır. İncelemenizde fayda var. Forumda araştırma yaparak konu açarsak çok daha verimli ve düzenli olacaktır. Teşekkürler.
 8. EthemOZ

  Crested Gecko Kargoda Sağlık

  Stresi bol olmuştur,geçene kadar ele almayıp fazla rahatsız etmeden ihtiyaçlarını gidermenizi öneririm @FireReptile
 9. Merhaba, öncelikle canlıların bu konu örneğinde ki gibi bir canlı edinirken gerekli özenin gösterilmemesi, araştırılmadan edinilmesi, bir canlının sorumluluğunu alamayacak küçüklerimizin edinmesinde en büyük suç ebeveynlerinindir. “Çok istedi bizde aldık.” diyerek alınan bu sözüm ona “Önemsiz” gözüken bu canlılar “Deneyim” kurbanı oluyor. Kendileri de oturup internette “Ya bu hayvana ne lâzım?” demezler. Çocuğa oyuncak alıyorlar ya, oynasın. (Siz kendi paranızla veya bedava edinmiş olabilirsiniz. Ben genel örnekliyorum) Paranızdan, zamanınızdan öte bir hayat söz konusu; o bir canlı. Kalbi var, duyguları var, nefes alıyor. Bir hayatı, bir geleceği var ve bunlar sizin elinizde, elinizde dediysem “Keyfe” değil “Göreviniz, zorunluluğunuz” en iyi şekilde bakmak. Tabir-i caizse “Tanrıcılık” oynamak için canlı edinilmez. Ben isteyince yer, ben isteyince gezer, ben istersem protein alır...bunun için artık var mı bilmem ama “Sanal Bebek” alıp onunla oyalanmakta fayda var. Canlılar/Hayvanlar oyuncak değildir, sizin “Cahilliğiniz” yüzünden O’nlar acı çekmemeli. İlla olacaksanız kendinize cahil olun, canlılara zulüm değil. Lütfen bakamayacağınız canlıyı edinmek istemeyin; siz ebeveynler eğer çocuğunuz canlı bakmak istiyorsa oyuncak almadığınızın farkında olup onun yetemediği yerde (Yetmemesi normal ama sizin başı boş bırakmanız normal değil) siz müdehale edin, öğrenip çocuğunuza öğretin. İhmal yüzünden yaşanan bu olaylar beni çok üzüyor, sürç-ü lisân ettiysem affola. İyi forumlar.
 10. EthemOZ

  Ailem İzin Vermiyor

  Adına sevindim, doğru düşünce tarzı ve yol izliyorsun. Özellikle kendi kazandığın parayla edinmen çok daha sağlıklı bir yol, benim de bahsettiğim ''Sorumluluk üstlenme.'' aşamasının en önemli taşlarından birisi. Olacak bu iş Dostuna sahip olabilmen dileğiyle
 11. EthemOZ

  Ailem İzin Vermiyor

  Merhaba, öncelikle ''sorumluluk'' alma bilincinden dolayı seni tebrik ediyorum. Bu yaşta bu çok güzel bir şey. En küçük kardeşim emsalin ve bende ona sorumluluk edinmesi adına kimi kitapları bitirmesini, filmleri izleyip bana yorumlamasını... gibi etkinlikleri onun deyimiyle ''Görevleri'' yerine getirmesini istiyordum bunlarda istenileni verince (tabii keyifle ve isteyerek) bir üst seviye olarak canlıya bakma sorumluluğunu yavaş yavaş edinmesini sağladım işte muhabbet kuşundan başlandı örneğin. Sonra onun tüm etkenleriyle ilgilenmekte başarılı olunca sahiplendirdik ardından sürüngene geçildi çünkü artık o sorumluluğu edindiğine kendisi de emin oldu biz de (kuş benim de gözetimim altındaydı kesinlikle denek olarak kullanılmadı, yetmedi eksik kaldığı yerde yardımcı olunuyordu). Sen de ailenden önce kendine ''Ben bir canlının sorumluluğunu alabilir miyim?'' sorunu sorman gerekiyor. Ardından cevabın evet ise bunu canlı beslemekten öte ailene göstermek gerekiyor. Ailenin sana yüklediği sorumlulukları sanki tuş tüyü taşırcasına taşıyıp ''Çocuk oyuncağı bunlar, siz bir de benim canlı bakarken görün.'' mottosunu onlara da kendine de aşılamalısın. Canlı bakmak; sadece alıp seveyim, fotoğraf çekilip instagrama atayım, arkadaşlar arasında herkes ''-Siz ne besliyorsunuz? +Kuş, +Köpek, +Kedi, +Balık -Hadi ya! Ne kadar sıradan. Ben de Tarantula var!'' demek için değildir. Onun beslenmesi, vitamin alması, stressiz olması, hastalanmaması eğer ki hastalanınca normalden çok daha fazla zaman ve emek verilmesi. Gezmek, film izlemek, arkadaşlarla takılmak yerine zamandan ve kendinden fedâ ederek canlının rahatının ve konforunun sağlanması... gibi herkesin ''Bir Hevesle'' başladığı ama yapamadığı, yapmak istemediği bir sürü dinamik ister. Demem o'dur ki; eğer bir canlının (Bu canlı karınca da olsa altın yumurtlayan kaz da olsa) sorumluluğunu almak, ona yaşam şartları sağlamak ve sürüngenlerde benim nitelendirmemle ''platonik'' yani tek taraflı bağ kurmak ve bundan zerre gocunmadan onların doğası gereği olduğunu anlayıp ona bakmakla yükümlü olduğunun ve hiç bir karşılık alamayacağının (Omuzumda gezsin, gel diyeyim gelsin, otur diyeyim otursun, ağ at diyeyim atsın) bilincinde olup ona göre kendini hazırlamakta fayda görüyorum. Eğer tüm bunların karşılandığı bir olaylar silsilesi yaşanırsa ve canlı edinip yıllarca ona bakama yükümlülüğünü omuzlarsan ne mutlu sana. İnsana değer katan bu hobiye yeni bir ''kardeş, dost'' daha başlamış olur. Başarılar, en iyi dileklerimle. İyi forumlar.
 12. EthemOZ

  Ucuz Yollu Pleksi Teraryum

  Kesinlikle. Sabrın sonunun selâmet-i ahval olduğunu öğrenmeleri zaman alacak. Allah yâr ve yardımcıları olsun.
 13. EthemOZ

  Ucuz Yollu Pleksi Teraryum

  Tamam bende öncesinde satmak istediğini ama konuyu yeni açtığını söyledim. Aynı şeyi konuşuyoruz. Satmanı temenni ettim, sen satılma tarihine taktın. “Satamazsın inşallah” falan mı yazdık ne yaptık, niye böyle savunmaya geçtin teraryumuna bir şey demedim Edinmek isteyen arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun 👍
 14. EthemOZ

  Ucuz Yollu Pleksi Teraryum

  Ben bir kaç konuya cevap olarak bu teraryumu sattığını söylediğine eminim. Belki yeni konu açtın ama satmaya çok önceden karar verdin 😊 Bizi yalancı çıkaracak adam
 15. EthemOZ

  Ucuz Yollu Pleksi Teraryum

  Bu teraryumu bir satamadın, bir an önce satabilmen temennisiyle iyi forumlar 👍

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×