Jump to content

JujuHendrix

Members
 • Content count

  31
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

JujuHendrix last won the day on September 22 2020

JujuHendrix had the most liked content!

Community Reputation

35 Excellent

2 Followers

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. JujuHendrix

  Mite

  Mite oluşumunu engellemek, mite ları yok etmekten daha kolaydır. En nihayetinde bir parazit olması sebebiyle canlı için de sizin için de zararlı ve rahatsız edicidir. Önlem olarak; -Canlı yemlere verdiğiniz gıdaları 24 saatin sonunda mutlaka geri alın -Kabı düşük nem düzeyinde tutun Yok etmek için; -En etkili yok etme metodu güneş. Mite basan kapları, teraryumları güneşte birkaç saat tutmak çok işe yarayacaktır. (bu mevsimde zor iş) -Mite basan torfları canlıdan arındırıp fırınlama işlemi de çok etkilidir. sonrasında da iyi bir havalandırma ile sorunu çözebilirsiniz. Bir başka seçenek daha var. Maliyeti ve zahmeti fazla ama kesin çözüm. Yemleri tamamen eleyerek temiz bir kaba alıp, torf ya da yataklığınızı olduğu gibi çöpe atıp yeni bir yaşam alanı düzenleyebilirsiniz. Yeni kaplar alabileceğiniz gibi mevcut kapları sıcak suyla (deterjansız olarak) yıkayıp yeni bir maceraya başlayabilirsiniz:)
 2. JujuHendrix

  Size Bir Şey Danışacağım

  Kardeşim/Arkadaşım Senden yaşça epeyce büyük bir abin olarak yazdıklarını okudum ve kederlendim. Seni teselli edecek bir şey yok elimde. Ama derdini paylaşabilecek, içindeki o hüzünlü hali azaltabilecek bir arkadaşın olarak görebilirsin beni/bizi. Derdini kesinlikle kimse küçümseyemez. Bir çoğumuzun başından geçmiş ya da hali hazırda geçtiği bir dönem bu. Bu ülkede eğitim hayatı hep sancılı olmuştur. Sizin kuşağınız da pandemi koşullarında eğitim mücadelesi veren bir nesil. Seni anlıyoruz. Böyle bir dönemde tam olarak ne yapman gerektiğini bilemiyorum ama aradığın kurtarıcı içinde bir yerlerde saklı. Tüm duvarlar üzerine gelirken, sen sakin kal ve nefes al. "Geçecek bunlar, bitecek bunlar..." diye tekrarla kendine. Hangi kültürde büyüyorsun, gerçekliklerin neler, nerelere varmak istiyorsun hiç bilmiyorum ama kesinkez bildiğim bir şey varsa o da; bu günlerin biteceğidir. Gerçekten bitecek, Sana yemin ediyorum bitecek, Vallahi de billahi de bitiyor. Lise yıllarında bir hocamın sözü geldi aklıma "Bulutlar ne kadar karanlık olursa olsun arkasında parlayan bir güneş mutlaka vardır" O yıllarda bu söze sarılarak tutunmuştum hayata. Gerçekten de o bulutların dağıldığını gördüm. Güneş parladı. Hayatın ilerleyen safhalarında yaşım ilerledikçe bulutlar yeniden geldi ve yeniden dağıldı. Sonra hava bir daha bozdu ve bir zaman sonra yeniden güneş açtı. Hayat böyle. geçiyor ve geçecek. Nefes almaya devam et arkadaşım. Güzel günler her zaman var ve her zaman gelip seni bulacak.
 3. JujuHendrix

  Isıtıcı Lambam Ile Ilgili Sorunum Var!

  Isıtıcı lamba ile ilgili kendi tecrübemi yazayım; Üstte fotoğrafta görülen teraryumu, bearded dragonum için kurdum. Isıtıcı lamba için de sol taraftaki basit masa lambasını kullandık. Elektrik işlerinden pek anlamadığım için o işi elektrikçiye bıraktım. Fakat 5-6 ay sonra bir sabah uyandığımda, sigortalar atmıştı ve lambanın dibi simsiyah olmuştu. Elektrikçim önlem olarak; lambanın duyunu porselene çevirdi (belki de zaten porselendi bilemiyorum) ve lambanın içinden geçen kabloyu da yanmaz kablo olarak değiştirdi. Tavsiye olarak da sürekli yakmak yerine, 15-20 dakikalık aralıklarla yakabileceğimi söyledi. Teraryumdaki tüm lambalar ayrı ayrı timer'a bağlı olduğu için bu aralıklı yanma olayını da çözmek mümkün. Lambanın kendisi tabii önemli (ki siz de kaliteli bir lamba almışsınız) ama armatürün uygunluğu çok daha önemli. Ben masraftan kaçmak için böyle bir tasarıma giriştim, fena da olmadı derken böyle bir durumla karşılaştım. Kaliteli armatür dediğimiz şey de aslında yanmaz duy ve kablodan oluşan bir iskelet sistemi diyebiliriz. Gerisi makyaj. Tabii daha estetik bir tasarım armatür kullanmak mümkün. Bir de "teraryumu gerekli sıcaklıkta tutamıyorum" demişsiniz ya. Teraryumunuzu görmedim ama izolasyon da çok önemli bir mevzu. Fotoğrafta görüldüğü üzere ortamın üç yüzeyini de bina yalıtımlarında kullanılan köpüklerle kapladım. Bu da işleri kolaylaştırıyor. 100 Watlık bir ısıtıcı ile; sol tarafın havasını 40 derecelere taşları da 50 derecelere kadar ısıtabildim. Sağ taraf da 30lu derecelerde oluyor. Isıtıcı kapandığında da 22-24 derecelere düşüyor. Umarım bu yazdıklarım fikir vermiştir. İyi hobiler...
 4. JujuHendrix

  Tarantula Seçimi

  Lasiodora Parayhbana 👍
 5. JujuHendrix

  Teraryumda Küf Sorunu !

  Herkese çok teşekkür ederim. Aynı torfu çok daha havasız olan kürdan kutusunda da kullanmıştım. Küf sorunu yaşamamıştım. çok daha havadar olan pleksi teraryuma geçergeçmez bu küf sorunu başladı. Ama torfu fırınlamak, ceviz kabuğunu kaynatıp verniklemek çok iyi fikir. hatta kesin çözüm gibi geliyor kulağa. Bu akşam çalışmalara başlıyorum. İleriki haftalarda deneyimlerimi bu başlık altında yine paylaşırım.
 6. JujuHendrix

  Teraryumda Küf Sorunu !

  Tarantula Slinglerim için yaptığım iki ayrı terraryumun zeminine Hindistancevizi torfu kullandım ve ceviz kabuklarından mağara yaptım. Canlılar 24 saat içerisinde uyum sağlayarak mağaralarını keşfettiler ve girişlerini torfla kapattılar. Buraya kadar her şey güzel. 2-3 gün sonra ceviz kabuklarının küflendiğini gördüm. Çok büyük bir ihtimalle ceviz kabuklarını atacağım. Hatta kabuğun etrafındaki torfun üst katmanı da atarım. En nihayetinde ceviz kabuğunun organik olması, nemle birleştiğinde küf oluşumuna sebep olabiliyor tabii. Muhtemelen Polimer kilden bir şeyler yaparım. Başka bir önerisi ya da fikri olan var mıdır? Forumdaki tecrübeli arkadaşların bilgilerine ihtiyacım var.
 7. JujuHendrix

  Geckodan Hastalık Bulaşır

  Evet salmonella bulaşması bir risktir ama; bu bakterinin pek çok bulaşma yolu da vardır. Bir vakitler benzer çekincelerim olduğu için yaptığım araştırmalarda şöyle bilgiler edinmiştim. "Kaynağı bilinmeyen suların içilmesi ve kullanılması. İçme ve kullanma sularının yeterince klorlanmaması nedeni ile bulaşabilir. İnsan ve hayvan atıklarının uygun şekilde yok edilmemesi ve bunların kaynak sularına karışması. Salmonella taşıyan ve iyi pişirilmemiş et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar hastalığı bulaştırabilir. Pastörize edilmemiş süt veya meyve suyu, peynir bakteriyi bulaştırabilir. Kirli çiğ sebze ve meyve, baharat ve çerezler yoluyla da bulaşma olabilir. Hasta kümes hayvanları ile temastan sonra bakteri bulaşabilir. Yılan, kaplumbağa, kertenkele gibi sürüngenler, kurbağalar, kuşlar ve civciv gibi evcil hayvanlar ile temastan sonra hijyen kurallarına uyulmaması halinde bulaşma olabilir. Bakteri hasta insanlardan diğer insanlara da bulaşabilir." Yani benim anladığım şu; bu rahatsızlığa yakalanma riskimiz, evinde sürüngen beslemeyen birisiyle neredeyse aynı sayılır. Bir sürüngenden bu bakteriyi kapma riskimiz elbette var ama yüzlerce ihtimalden sadece biri bu. Bu sebepledir ki; gerekli hijyen koşullarını sağladığımız sürece ekstra bir tehlike altında değiliz. İyi Hobiler
 8. JujuHendrix

  Petcalvit D3 Süz Kalsiyum

  Ben de dragonumda kullanıyorum. Gayet sağlıklı gelişiyor canlı. Kas ve kemik yapısında herhangi bir sorun yok. Bu da ürünün sorunsuz olduğu anlamına geliyor.
 9. JujuHendrix

  Kendi Üretimimiz Bsf Larvası Canlı Yem Satışlarımız Başladı

  Morio çok isterim aslında ama fiyatları fazla oluyor piyasa da. Morio'nun Sizdeki fiyatı nedir?
 10. JujuHendrix

  Kendi Üretimimiz Bsf Larvası Canlı Yem Satışlarımız Başladı

  Kesinlikle güvenilir ve ilgili bir arkadaş. Kargosu da ürünün kendisi de gayet güzel. Keşke benim dragon BSF sevebilseydi de alışverişe devam edebilseydik.
 11. JujuHendrix

  Kedi Ve Sakallı Ejder Sorunu

  Bende 2 tane kedi var. Çözümüm ise kümes teli gerip, üzerine de kalın bir cam kestirmek oldu. 5-6 cm kadar bir havalandırma boşluğum var. Bütün gün camdan bakışıp duruyorlar.
 12. JujuHendrix

  Seramik Kilinden Aksesuar Yapımı

  Bunlar da benden gelsin. Hippi minibüsü yaptık bizim Dragona:)
 13. JujuHendrix

  Bearded Dragon Macerasına Giriş:)

  Herkese merhabalar. Lafı hiç uzatmadan konuyu bitiriyorum. Belki başka bir başlık altında dragonumzun gelişmini paylaşırım. Dragonu nereden aldığımı soran olursa eğer satıcının iznin olup olmadığını bilmediğim için aleni bir şekilde söylemek doğru olmaz. Son olarak bu işin maliyetini gösterir bir tablo ile malzemelerimi nereden aldığımı gösterir linkleri yazarak işi bitirelim. MALİYET Camlar 200 TL (Yerel bir firma) UVB 200 TL (N.11) Strafor 90 TL (N.11 ) Menteşe+Kilit 100 TL (N.11) Isıtıcı Lamba 40 TL (N.11) Elektrikçi+Timer vs. 300 TL (Yerel bir firma) Cımbızlar 30 TL (Metal ve Plastik) Dragon 400 TL (Devlet sırrı) Dubia (200 adet küçük boy) 100 TL (Ankara Canlı Yem) Bsf (100 gr 600 adet civarı) 35 TL (İbrahim Çetin ) Surinamensis (200 adet farklı boylarda) 70TL (Adana Canlı yem) Canlı Yem Saklama kutuları 80 TL (Migros) Kalsiyum + Vitamin 120 TL (N.11) Nem ve Isı Ölçer 30 TL (N.11) Yüzey ölçer 90 TL (N.11) (Tamamen opsiyonel) TOPLAM 1885 TL Not: Ahşap malzemeler için para vermedim. Daha önce de bahsettiğim gibi, bir arkadaşım sayesinde hallettik o işi. Bu maliyet tablosu sadece benim harcamalarımı gösterir. Yani bu rakamlardan çok daha ucuza ya da çok daha pahalıya gelebilir bu iş. Ben kişisel olarak bazı ürünlerin daha ucuzu olmasına rağmen daha pahalı olanını terci ederken; bazı ürünlerde de daha pahalısı varken ucuzunu tercih ettim. MACERA BAŞLASIN ! : )
 14. JujuHendrix

  Bearded Dragon Macerasına Giriş:)

  Taşlar gelişi güzel duruyorlar. Ama birbirine silikonlayabilirim. (ki kaza olmaması için böyle yapmalıyım sanırım) Uvb yüksekliğine gelince durum şöyle; teraryumun iç yüksekliği 45 cm. Basking alanı olarak yüksek oval kayayı kullanırsa (kullanacağını umut ediyorum.) UVB ile dragon arasındaki mesafe, 30 cm lere denk geliyor. Bildiğim kadarıyla 30cm ideal bir ölçü. Tabii sınırlarda olması gereksiz oldu. uvb yi biraz daha aşağıda kullansaydım daha güzel olacaktı. Teraryumun içini ferah kullanmak istediğim için yaşıyoruz bu sorunu. Kütük ve küçük dekoratif merdivenler kullanarak, dragonun biraz daha yerden yüksekte kalmasını sağlayabilirim belki. Eğer canlı yukarılarda fazla vakit geçirmezse mecburen uvb yi 10-15 cm aşağıya çekeceğiz.
 15. JujuHendrix

  Bearded Dragon Macerasına Giriş:)

  Merhabalar. Elektrik işleri bitti. Beğenilerinize ve fikirlerinize sunuyorum. Her zaman olduğu gibi; öneri ve eleştirilere sonuna kadar açığım. Öncelikle kendi fikirlerimi aktarayım; -Kırmız lamba hoşuma gitmedi. İleride gün ışığı ya da ışık vermeyen seramik lambalarla değiştirmeyi planlıyorum. Şimdilik böyle kalsın dedim. -Taban malzemesi konusunda hâLâ daha netleşemediğim için şimdilik önerdiğiniz gibi bir kısmına kraft kağıdı koydum. Diğer kısımda herhangi bir malzeme kullanmadım. -Temazsız ateş ölçer ve termometre ile yaptığım ölçümlerde uygun sıcaklık değerlerine ulaşabildim. Teraryumun sol tarafı 40-45 derecelerde iken sağ tarafı 23-25 li derecelerde oluyor. -İlk hevesten olsa gerek içine bir iki obje koydum:) ama zamanla değişir bunlar. Daha sade bir düzenleme yapmak gerekebilir. Tecrübelendikçe değişimlerde olacaktır. Şimdi düzgün iş görür bir kütük arıyorum. Bi doğa yürüyüşünde buluruz umarım:) -Sıra dragonu almaya gelebildi nihayet:)

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×