Jump to content

Pratensis

Members
 • Content count

  240
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  17

Pratensis last won the day on April 14

Pratensis had the most liked content!

Community Reputation

277 Excellent

Converted

 • Admin Teşekkürü
  Yes
 • Hakkımda
  Karıncalarla ilgili sorularınızı yanıtlamaya çalışan amatör ama araştırmacı bir kişiyim.

Recent Profile Visitors

1,101 profile views
 1. Pratensis

  Merhaba!

  Hoş geldin Salçacım 😨
 2. Pratensis

  Kraliçe Arıyorum

  Kraliçe bulmak zor değil, özellikle İstanbul gibi tür çeşitliliğinin en fazla olan coğrafyalardan birinde söylenenlerin aksine pek kolay. Bu sıralar neredeyse her gün uçuş oluyor. Yaz aylarında ve şu zamanlar da dahil olmak üzere akşamları 21.00-00.00 aralığında balkon ışıklarınızı açarak uçuşları üzerinize çekmeyi deneyebilirsiniz. Aramaya gerek bile kalmayacaktır.
 3. Pratensis

  Kraliçenin Cınsi Nedir

  Cinsi de camponotus. Kraliçe olup olmadığını büyüklüklerine göre değerlendiriyorsanız bu yanılgıya düşmeniz pek muhtemel. İleride daha net ayrım yapabilmeniz adına bir görsel bırakıyorum. Burada görüldüğü üzere en net ayrım noktaları thorax(sırtlarıdır) buraya bakarak çok daha kolay kraliçe olup olmadığına karar verebilirsiniz. İyi hobiler
 4. Pratensis

  Underground Ant World

  Hayırlı olsun.
 5. Pratensis

  Underground Ant World

  Kargoda ve alım kısmında bir problem yaşanacağını sanmıyorum. O açıdan site kaliteli. Fakat yaptıkları iş bazından düşünürsek doğaya aykırı işleyen bir sisteme sahip olduklarını düşünüyorum. Bu benim şahsi görüşüm. Şahsen alım yapmam.
 6. Dana burnu bu arkadaş değil mi, görseldeki canlıya benzetemedim. Bana kalırsa bir arı türü.
 7. Hayır, bir prens. Ayrım noktası antenler değil, bu bilgi yanıltıcı bir bilgidir. Kafa-thorax orantısı ve abdomene bakarız.
 8. Pratensis

  Uçuşları Not Alabileceğimiz Bir Başlık

  30.04.2021 CAMPONOTUS SP. TOPLU UÇUŞU: Bursa/Gemlik 26 Derece/ 2 km s rüzgar/ %60 nem Not: 3 yıldır gözlemliyorum ve 3 yıldır aynı gün, aynı saatte camponotus sp toplu uçuşu gerçekleşiyor evimin etrafında. Bursa'da olanlar Nisan 30 31 gibi arayabilirler, hava şartları elverişliyse.
 9. Pratensis

  Messor Kraliçesi Aramak Için Çok Mu Geç ?

  Kasım, aralık ayına kadar rahatlıkla bulabilirsiniz. Yazın belki pek denk gelmeyebilirsiniz ama eylül ekim gibi her yer messorla dolup taşıyor.
 10. Pratensis

  Ses Kaydındaki Kuşun Türü Nedir?

  Bazı bülbül türlerini biraz dinledim ve oldukça benziyor. Bu arkadaşın tek başına ötmesi buralarda pek olmadıklarına işaret sanırım. Teşekkür ederim yardımın için.
 11. Pratensis

  Ses Kaydındaki Kuşun Türü Nedir?

  Ses kaydındaki tüm sesler tek bir kuşa ait. Kuşu genelde geceleri öterken duyuyorum ve bu kuş dışında tek bir kuş sesi bile olmuyor geceleri. Tek başına saatlerce ötüyor. Ses kaydının sonundaki gibi çok uzun ötüşleri oluyor ara sıra, dinlerken benim nefesim daralıyor. Birbirinden farklı sesler çıkarıyor. Özellikle geceleri ötmesi ve tek başına ötmesi merakımı cezbetti. Bilgili kişiler yardımcı olursa sevinirim.
 12. Pratensis

  Ses Kaydındaki Kuşun Türü Nedir?

  WhatsApp Ptt 2021-04-24 at 00.18.24.ogg
 13. Pratensis

  Karıncalar

  Ben kraliçe değil demedim. Kraliçe mi prenses mi şu anlık bilinemez dedim.
 14. Başlıkta da göründüğü üzere böyle bir konu açmak istedim. Sezon içerisinde olduğumuz için arayacak olan arkadaşlara faydalı olabilir. Denk geldiğiniz uçuşun hangi cinse ait olduğunu, Nerede bulunduğunu, Nasıl bir hava şartlarında bulunduğunu Yazarak not alırsanız güzel olacaktır. Keyifli hobiler.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×