Jump to content

arachno.philia

Moderators
 • Content count

  140
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  18

Everything posted by arachno.philia

 1. arachno.philia

  Poecilotheria Regalis

  Poecilotheria cinsindeki hiçbir tür çok ağ örmez, saklandığı kovuk vb. kısma ağ yaparlar ama fazla sayılmaz. Dış iskelet değişiminden ve kokon yapmadan önce normalden fazla ağ yaparlar. Eğer fazla ağ ören seviyorsanız Chromatopelma cyaneopubescens, Pterinochilus murinus gibi türler o konuda çok daha tatmin edici.
 2. arachno.philia

  Poecilotheria Regalis

  P. regalis ve P. ornata cins içinde en defansif ve ısırmaya en meyilli iki tür olarak bilinir. Pokiler yetişkin boyutlara ulaşana kadar genellikle ürkektir, belli boy eşiğini geçtikten sonra defansif davranışları artıyor. Yine de genellikle ilk tepki olarak kaçmayı tercih ederler, eğer kışkırtma devam ederse fazla uyarı göstermeden ısırmaları ile meşhurlar. Karşılaştırmak gerekirse rahatsız edildiklerinde Pterinochilus murinus gibi üst üste defalarca uyarı vuruşu yapmazlar.
 3. arachno.philia

  Sadece Emin Olmak Istiyorum

  Köpek maması fazla kaçmış görünüyor, yaklaşık 50 adet dubia yavrusu için haftada 1-2 parça vermek yeterli olacaktır. Fazlası kurur, bayatlar veya ıslanırsa çürüyüp kokar. Yüksek protein içeriğinden dolayı ana besin olarak kullanılmaz.
 4. arachno.philia

  Tarantula Karma Besleme Nasıl Yapmalıyım?

  Örümceklerde veya diğer etçil beslenen eklembacaklılarda bu şekilde av seçiciliği yoktur. Birçok kişi canlısı herhangi bir sebepten dolayı belli süre boyunca yemediği için veya besleme sırasında çeşitli etkenlerden ürküp uzaklaştığı için bu yanlış düşünceye kapılabiliyor. Murinus gibi bazı türler savunmaya geçtiklerinde bir süre boyunca avlanma içgüdüleri baskılanır. Bu durumlar dışında canlının cüssesine uygun olduğu sürece istisnasız herşeyi yerler. Öyle ki geçmişte steril üretim canlı yemler bulmakta zorlanan eski hobiciler canlılarına kış aylarında geçici süre idare etmek için çiğ tavuk eti vb. verdiklerini söylerler. Sağlıklı bir seçenek değil elbette, özellikle çiğ et gibi besinler hem çeşitli parazitleri bulaştırma riski olduğu için hem de bütün yem tabir edilen (whole food) tipte olmadıklarından kullanılması tavsiye edilmez. Yine de denemek isteyenler kendileri de yaşam alanına bir parça bıraktıklarında canlının onu bulduğu gibi yemeye başlayacağını gözlemleyebilir.
 5. arachno.philia

  Tarantula Karma Besleme Nasıl Yapmalıyım?

  Protein ve yağ dengesini sağlamak yeterli olacaktır. Bunun için minimum 2 farklı canlı yem vermek uygun. Dubia ve un kurdu/morio kurdu canlının boyutuna uygun olarak seçilebilir. Dubia canlı gerekli proteini, kurtlar da gerekli yağ ve yağ asitleri vb. metabolikleri sağlayacaktır. Eğer imkan varsa sürekli olmasa bile çeşit arttırmak fayda sağlar. Üst üste defalarca ve uzun süre boyunca sadece yüksek protein veya yüksek yağ içeren tek çeşit yem ile beslenen canlının gelişimi potensiyelinden daha yavaş gerçekleşebilir, dış iskelet değişimlerinde sorun yaşama ihtimalleri artabilir. İmkanlar dahilinde kaçınmakta fayda var. Uç örnekler dışında canlı için ölümcül sonuçlarına henüz denk gelmedim. Cırcır ve çekirge aslında içerdiği besin değerleri açısından en ideal yemlerden sayılabilir fakat hem uzun süreli muhafazası hem de evde üretimi oldukça zor. Cırcır için en büyük sorun ses ve koku. Çekirgelerin birçok türü için yine koku ve yüksek sayılabilecek nem ile beraber iyi havalandırma dengesine sahip ortam sağlamak oldukça zor. Bu sebeple yılda birkaç sefer kısa sürede tüketecek miktarda cırcır veya çekirge siparişi ile bu çeşitlilik sağlanabilir. Canlı yemlerde çeşitlilik kadar önemli bir başka konu gutload, konuyu okuyan herkes için tamamlayıcı olacağını düşünerek ilgili konuların linkini de paylaşıyorum.
 6. arachno.philia

  Tarantulam Sanki Yamuk

  Fotoğraftan yorum yaparsam gayet sağlıklı görünüyor. Bu boylarda iken yeni dış iskeletlerinin sertleşmesi yaklaşık 2 hafta sürüyor. Bu sürede rahatsız etmemeniz yeterli. Kabuk atma sırasında herhangi bir sorun olmadıysa duruşu ve yürümesi 2 hafta ardından normale dönecektir. Herhangi bir sorun olduğunda, örneğin bacaklarından biri/birkaçı değişim sırasında zarar gördüyse belli süre sonra eklem yerinden çıkıyor veya kendileri söküyor. Bacak veya pedipalp kayıpları sonraki kabuklarda aşamalı olarak rejenere oluyor.
 7. arachno.philia

  Ilaçlanmış Evde Tarantula Vb Beslemek

  Kutu dediğiniz yaşam alanı ise bu herhangi bir koruma sağlamaz. Hava giren tüm diğer ortamlara olduğu gibi etki edecektir. Böcek ilaçları genellikle tüm eklembacaklılar için etkili kimyasal karışımlar içerir. Kullanılan kimyasala, miktarına, uygulama şekline göre etki süresi de değişken olacaktır.
 8. arachno.philia

  Satılık Exo Terra Teraryumlar

  +ref
 9. arachno.philia

  Tarantula Zehri Vs Kedi

  Eski bir konu fakat yabancı forumlarda okuduklarımı aktarmak istedim. Eski dünya türleri gibi güçlü zehre sahip olanların kediler ve küçük ırk köpekler için ölümcül sonuçları olabiliyor.
 10. arachno.philia

  Tarantulalar

  Nem etkisiyle bozulmayacak, dağılıp akmayacak şekilde yapılırsa herhangi bir sorun olmaz.
 11. arachno.philia

  Sürüngen Pazarı Satış Güvenilirmi

  Kişisel tartışmalardan uzak duralım, forumda hepimiz hobi için bulunuyoruz. Yanlış anlaşılmaları büyütmeyelim.
 12. arachno.philia

  Acil Yardım Tarantula

  Geçmiş olsun. Torf üzerinde fazla yüksek boşluk kısım varsa tırmanıp mağara üzerine düşerek yaralanmış olabilir. Fotoğraftaki mağara veya dekorun sivri keskin bir kısmı görünüyor.
 13. arachno.philia

  L1 Nhandu Chromatus

  Kendi boyuna yakın veya büyük yemleri bitiremezler fakat yemin vücut sıvısından sindirebildiği kadar kısmını içebiliyorlar. Un kurtlarını ezip en az birkaç saatliğine bırakıyorsanız şimdiye kadar muhtemelen beslenmiştir. Rengi solmaya başlamış, birkaç hafta içinde kabuk atacaktır. Ne kadar sıcak ortamda durursa süre o kadar kısalır. Kabı doğrudan güneş ışığı almamalı, alttan ısıtıcı ped veya kalorifer üstü gibi tabandan ısıtma yapılmamalı.
 14. arachno.philia

  G.rosea Zehri Hakkında

  Stanley A. Schultz and Marguerite J. Schultz'un 2009 basımı The Tarantula Keeper's Guide - Revised Edition kitabından alıntı: Biting Grammostola rosea rarely attempts to bite, and when it does it gives plenty of warning. On the rare occasions when these do bite, it’s usually a dry bite. These authors have only heard of three or four wet bites (itself remarkable on account of the incredible popularity of this tarantula). Venom Toxicity Reportedly, a wet bite causes localized swelling and pain. Recovery is generally rapid and complete, with the symptoms disappearing within twenty-four to forty-eight hours. There are no lasting side effects. Nobody has yet lost life or limb over such a bite. Özetle ıslak bir ısırığın bölgesel şişlik ve ağrıya sebep olduğu ve belirtilerin 1-2 gün ardından tamamen kaybolduğundan bahsedilmiş. Eski dünya türlerinde görülen kas krampları gibi etkiler mevcut değil. Arachnoboards üzerindeki ısırılma raporlarında da hobiciler benzer durumu anlatıyor. https://arachnoboards.com/threads/grammostola-rosea.287/
 15. arachno.philia

  L1 Nhandu Chromatus

  Canlının ve yaşam alanının fotoğraflarını yükleyebilirseniz canlının durumu hakkında yorum yapılabilir.
 16. arachno.philia

  Acil Yardım Tarantula

  Yaşam alanında su kabı yoksa su kaybı yaşamıştır. Bolca temiz su verin, birkaç gün sonra daha iyi durumda olacaktır.
 17. arachno.philia

  Kurtların Arasından Çıkan Böcek

  Türkçede un biti olarak da bilinen tarım zararlısı bir kınkanatlı, un kurdu ile aynı aileden. Yataklığa ortak olmak dışında bir zararı olmaz. Mutfak veya kilerde bekleyen unlara ve tahıllara da dadanır. Tribolium cinsinden bir üye olabilir fakat detaylı incelemeden söylemek mümkün değil. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Flour_beetle https://en.m.wikipedia.org/wiki/Red_flour_beetle
 18. arachno.philia

  Bitkili Teraryumda Mite Sorunu

  Kuru yosundan kasıt sphagnum ise iyi nem tutma özelliğinden dolayı oldukça faydalı. Plastik bitki tercihe bağlı, ağ ören CC, P. murinus gibi türlerde dekor olarak tercih edilebilir. Steril edildiği sürece zeminde kuru yaprak görüntü olarak hoş duruyor, zamanla ufalanıp torfa karışıp bozulacaktır.
 19. arachno.philia

  Mitedan Kurtulma Yöntemi

  Havalandırma çok iyi olmadıkça %60 üzeri nem olan ortam mite mıknatısı gibi iş görüyor. Sayıları çok artmadıkça tarantulaya ve sana zararı dokunmaz. Bu arada mite'lar bitki tüketmezler. Yaprak biti vb. olabilir bitkilere zarar veren.
 20. arachno.philia

  Bitkili Teraryumda Mite Sorunu

  Tarantula teraryumunda sağlıklı şekilde bitki yetiştirmek maalesef oldukça zor ve tavsiye edilmiyor. Zamanında oldukça heveslenmiştim fakat araştırmalarım sonrasında vazgeçtim/erteledim. En önemli sorun bitkilerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri için ışığa ihtiyaçları var fakat tarantulalar aynı şiddette ışıktan rahatsız oluyorlar. Diğer sorun bitkilerin sağlıklı gelişim için topraklarında belli düzeyde suya ve gübreye ihtiyaçları var. Bu iki dengeyi kısıtlı alanda ve tarantulayı rahatsız etmeyecek şekilde tutturmak zor kısmı. Belki öncesinde sadece bitkilerle vivarium tecrübe ederek devam edilebilir. Işık konusunda Asya kökenli tünel türleri iyi tercih olabilir.
 21. arachno.philia

  Mitedan Kurtulma Yöntemi

  Üzerinde taşıyacağı kadar sayıdan bir zarar gelmez, temiz ve kısmen kuru torfta üreyemezler.
 22. arachno.philia

  Mitedan Kurtulma Yöntemi

  Tarantula türü nedir? Temiz ve kuru torf ekleyip bir süreliğine tamamen kuru da kalsa büyük sorun olmaz, canlının boyutuna uygun bir su kabı yeterli olur. Birkaç gün gözlem ardından mite görülmezse torfu hafiften nemlemek yeterli olacaktır. Eğer ev içinde rutubet varsa mite halı, mobilya, özellikle ahşap eşyaların üzerinde ve içinde ürer. Sadece deri artıkları bile beslenmelerine yetiyor. Bitkileri temizleme konusunda kesin bilgim yok fakat sulandırılmış sirke ile spreyleyip ardından temiz su ile durulayabilirsiniz.
 23. arachno.philia

  Mitedan Kurtulma Yöntemi

  Mite eğer kırmızı renkte ve gözle rahatlıkla görülecek boyda değilse tarantulaya bir zararı olmaz. Eğer tecrübeli değilseniz yaşam alanında canlı bitkiler bulundurmayın. Torfu değiştirip gerekirse kapta yeterli hava sirkülasyonu olacak şekilde delikler açın. Nem fazla yüksek olmamalı, yem artıklarını da düzenli toplamak önlemek için yeterli.
 24. Özellikle yeni başlayan hobicilerin kafasını karıştıran terimleri ve açıklamalarını bu yazıda derledim. Hobide tek bir ekol/otorite hakim olmadığı için Amerika ve Avrupa, hatta Avrupa'daki ülkeler arasında dahi farklı görüşler, terimler ve açıklamalar mevcut. Mümkün olduğunca ortak kabul edilen halleriyle açıklamaya çalışacağım. Sling/Spiderling: Kelime anlamı örümcek yavrusu veya -ling ekinin tam çevirisiyle örümcekcik demektir. Evreleri kısaltma olarak çoğunlukla larva teriminin kısaltması "L" ve ardından evre sayısı ile ifade edilir. Ör. L3 Alternatif olarak Amerika'da instar teriminin kısaltması da kullanılır. Ör. i4 Instar: Eklembacaklılarda iki dış iskelet değişimi arasını belirten terim. Fotoğraf: Caribena versicolor, Mariusz Arent (@arent.spiders) Fotoğraf: Caribena versicolor, Miracidium (Deviantart) Fotoğraf: Chromatopelma cyaneopubescens, Paul Gustafson Juvenile: Kelime anlamı genç, ergen, gelişimini henüz tamamlamamış olan. Tarantulalarda türünün yetişkin halinin renklerine ve yapısına ulaşmış, minyatürüne birebir olmasa da yüksek oranda benzeyen genç canlılar için kullanılan terim. Caribena versicolor gibi gelişim aşamasında ciddi renk değişimi geçiren bazı türlerde istisnaları var. Örneğin abdomen, karapaks veya bacakların belli düzeyde renk değişimini tamamladığı evre gibi. Chromatopelma cyaneopubescens için bacakların yetişkindeki mavi renk tonunu aldığı evre juvenile kabul ediliyor. Diğer istisna türler için türe özgü sling renklerini kaybettiği evre kabul edilir. Bir canlının juvenile olduğunu anlamak için dış iskelet değişimi (kabuk) sayısı veya canlının güncel boyutu olarak kesin bir formülü yok, türe göre değişken bir durum. Bununla birlikte istisnalar dışında birçok tür L7-L9 evrelerinde juvenile olarak kabul edilir. Yavaş gelişen türler haricinde birçok tür yaklaşık 1 yaşında juvenile olur. Fotoğraf: Tom Moran Fotoğraf: Fear Not Tarantulas Semiadult: Juvenile ile subadult arasındaki birkaç evredeki canlıları belirten veya subadult öncesi anlamında kullanılan terim. Sıkça kullanılmaz. Subadult: Yetişkin olmadan 1-2 evre öncesi için kullanılan terim. Belirlemek için canlının hangi boyutta yetişkin olduğunu bilmeniz gerekir. Immature: Penultimate dahil olmak üzere adult öncesi evrelerde -çoğunlukla- cinsiyeti anlaşılmış erkekler ve bazen dişiler için kullanılan genel terim. Kelime anlamı erişkin olmayan. Penultimate: Erkek tarantulalarda yetişkinden bir önceki evreyi belirten terim. Ultimate (Son, Nihai, Final) / Mature / Adult: Erkekler için pedipalp uçlarında emboli/bulbus üreme yapılarının ve ilk bacak çiftinin tibia ekleminin ventralinde tibial hook (kanca) ortaya çıktığı evre için kullanılan terimler. Ultimate sadece erkek canlılar için kullanılır, diğerleri dişiler için de kullanılan ortak terimler. Dişiler yetişkin olduktan sonra da yaşadıkları sürece dış iskelet değişimine devam ettikleri için son bir evreleri yok. Adult/Mature: Kelime anlamı yetişkin, ergin. Dişilerde üreme olgunluğuna erişmiş bireylerin dışarıdan anlaşılan bir farkları bulunmaz. İç yapılarında üreme organları olgunluğa erişmiştir. Değiştirdikleri dış iskeletlerinde spermatheca (sperm kesesi) yapısı da aynı şekilde gelişimini tamamlamış olur fakat mikroskobik detaylı inceleme dışında bu farkı anlamak mümkün değildir. Çoğunlukla geçerli olan ve kabul gören ölçüleri türün ulaştığı maksimum bacak boyunun yaklaşık 2/3 - 5/6 oranında büyüklüğe ulaşmış olan bireylerdir. Örneğin 15 cm (6 inç) bacak boyuna ulaşan Brachypelma hamorii için 10 cm üzeri canlılar adult kabul edilir. Uzun ve ince yapılı anatomiye sahip arboreal/fossorial türler (Poecilotheria, Ornithoctonus vb.) için bu oran değişebilir, istisnalar dışında 3/4 ve üzeridir. Fotoğraf: Caribena versicolor, Mariusz Arent (@arent.spiders) Sling öncesi evreler Egg: Yumurta, dişinin vücudunda oluşan, yumurtlama ve döllenmeden sonra aynı türden bir canlı oluşturan hücredir. Gelişiminin sonlarında bir yumurta EWL/eggwithlegs: Kelime anlamı bacaklı yumurta. Yumurtanın çatlayıp gövde ve bacakların açılarak serbest kaldığı evreye verilen isim ve kısaltma. Embryon/Nymph: Biyolojideki tanımından farklı olarak bacaklı evreden sonraki bir veya iki (ör. Poecilotheria) evrede kullanılan terim. Kısaltmada N1/N2 olarak kullanılır. Bu evrede iken embriyo beslenmez, yumurta kesesindeki besini tüketip dış iskelet değişimi geçirir. Kendi çekimlerimden, Pterinochilus lugardi Embryon/nymph evreler ardından L1'e geçiş olur, dış iskelet sertleşmesini tamamladıktan sonra genel görünümüyle artık sling'tir. Abdomeni küçülmüştür, bacaklarındaki kıllar belirginleşmiştir ve hareket kabiliyeti önceki evrelerine kıyasla büyük oranda artmıştır. Artık avlanmaya başlayabilir. Bu aşamada komünal olan veya olmayan, toleransı yüksek bazı türlerde dişi ilk birkaç evre boyunca yavruların beslenmesine yardımcı olabilir. Diğer birçok tür L1 olduktan sonra anneyi terkeder, bazılarında sıra oluşturarak dağılma şeklinde davranış da görülür. Brachypelma sp. Pamphobeteus sp..mp4 Pamphobeteus sp. İstisnai bilinen türlerden Monocentropus balfouri dişileri yavrularını embryon evredeyken kendi avladığı ve zehri sayesinde sindirilen avının sıvısıyla besler. Komünal tarantula türlerine özgü bu davranış tüm örümcekler içinde benzersizdir. VID-20210222-WA0049.mp4 VID-20210222-WA0048.mp4 Videolar: Monocentropus balfouri, @tarantulapediatr Bu Çeviri/Derleme Reptula.com'a aittir. Lütfen kaynak belirtmeden paylaşım yapmayınız.
 25. arachno.philia

  Tarantulalarda Boyut Ayrımı Nasıl Yapılır ?

  Bu konuda detaylı bir yazı hazırlıyorum, bittiğinde linkini buraya da bırakırım.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×