Jump to content

Montium

Kurucu Üye
 • Content count

  779
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Montium last won the day on January 7 2020

Montium had the most liked content!

Community Reputation

59 Excellent

2 Followers

About Montium

 • Rank
  Bukici
 • Birthday 05/04/1998

Converted

 • Hakkımda
  Bukalemunlar, Amazon Havzası Akvaryumları (Diğer Akvaryum Canlıları, Gündüz Kelerleri, Uroplatus spp., Cüce Hamsterlar, Etobur Bitkiler)

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Olay canlının yaşadığı seviyeden çok yemleme ile ilgili. Taban malzemesi canlı tabanda gezen böceği yakalarken böcekle birlikte yutuluyor genelde. Ben bukalemun besliyorum, hayvanlar neredeyse hiç tabanla temas etmiyorlar bile ömür boyu ancak alta düşen bir cırcıra dil attıklarında dillerine cırcır boyutunda toprak da yapışıyor bazen ve daha ben müdahale edemeden birkaç saniyede yutabiliyorlar bunu. Müdahale edebilsem bile nemli toprak damağına yapıştığı için elime gelen sadece cırcır oluyor, toprak değil. Ancak ağzına su fışkırtılırsa toprak akıp çıkıyor ancak bunu yapmak hem zor hem de sürüngeni boğma riski var. Eskiden bitki saksı toprağı yediklerinde bunları yapıyordum, artık "top soil"/saf toprak/humus denilen tip ince taneli yumuşak toprak kullandığımdan parmak kadar yavru gözü boyutunda toprak yutsa bile sorun olmuyor (2 yavru bukalemunda gözümün önünde oldu toprak kullandığım 3 ayda). Cocochips ne kadar büyük taneli bilmiyorum, eğer geckonun ağzına sığmayacak kadar büyükse her tane o zaman kullanılabilir ama cocopet ile karıştırılacaksa pek bir anlamı kalmıyor zaten. Sorun cocopeat yutma riski (1000 böceğin 1'inde bile olsa yuttu mu bağırsak tıkanma ve ölme riski var, 15-20 yıl yaşayan bir hayvan için oldukça yüksek bir risk). Bilmediğin bir şekilde crestedların bağırsakları bukalemunlardan daha geniş ise cocopeat sorun olmayabilir ancak aynı boyutta ve benzer beslenme stilindeki canlılarda böyle bir ayrım olduğunu sanmıyorum. Doğadan toprakla gelen bakteriyel hastalık hiç duymadım. Salmonella zaten sürüngenlerin bağırsağında mevcuttur ve canlı bitkilerin toprağında bulunabilir. Enfeksiyona sebep olan bakteriler zaten esarette kafes temiz tutulmazsa, su damlaları kurumadan tekrar sulama yapılırsa bolca ürüyor ve enfeksiyonlara sebep oluyorlar. Virüsler de oldukça nadir ve doğa. Doğadan gelen sorunlar mitelar, keneler ve başka parazitler oluyor. Bunlar da genelde WC/farmed sürüngenlerin üstünde bulunuyor. Toprakta yumurtaları bulunuyor olabilir bazı parazit türlerinin ancak Türkiye'de bu tür sürüngen parazitleri var mı, varsa da ne kadar yaygınlar bir bilgi yok. Tropik bir ülke olmadığından sürüngen parazitlerinin ve virüslerinin yaygın olacağını sanmam (avrupa ve ABD'de yaygın olmadığı gibi). Çok tereddüt ediliyor ise toprak kurutulup sonra fırınlanabilir ve teraryuma koyarken yeniden ıslatılabilir.
 2. Montium

  Alligator Turtle (Macrochelys Temminckii)

  "Goldfish should be avoided because of certain treatment (copper sulfate) the fish farms use that is toxic to turtles after a certain level is reached" demiş biri: http://www.turtleforum.com/forum/upload/index.php?/forums/topic/74976-feeding-alligator-snapping-turtles/ Japon balığının türüne özel değil de çiftliklerde yoğun nüfuslarda üretilen balıklar genel olarak zamanla organlarda zehirli metal birikimine neden olabilir. İnsanlarda da görülüyor bu durum çiftlik üretimi balıklar sıkça yenirse.
 3. Cocopeat yutulursa bağırsakları tıkayabilir lifleriyle. Saf toprak (humus veya torf da deniyor) en güvenlisi bağırsak konusunda. Ancak bulabilir misiniz bilemiyorum, ben almanyada tek markada bulabildim içinde cocopeat, gübre veya perlit olmayan toprak. Bulamazsanız ormanlık bir yerden toprak almak bile daha güvenli deniyor (doğada toprakta fazla parazit bulunmuyor ve zaten bioactive için gerekli olan böcekler, mantarlar, bakteriler vs. de toprakla gelmiş oluyor).
 4. Montium

  Meyve Sineği

  Kırmızı mite sadece tropik iklimlerde sürüngen kanıyla besleniyor sanıyorum, Türkiye'de, hele ki böcek kültüründe olacağını sanmam (tabi tamamen yanlış bilmiyorsam ).
 5. Montium

  Meyve Sineği

  Kaplarda sinek ölüsü olmazsa mite neredeyse hiç göremiyordum ben, eğer sinekleri yaşlanıp ölmeye bırakırsam mite kaynıyordu. Belki sizdeki durum da aynıdır, tabi azcık mite bile nymph omurgasızlara tehdit ise napılabilir pek bilemiyorum.
 6. Her avcının doğal bir av yelpazesi vardır ve bu yelpazede belirli canlılar ağırlıklıdır. Mesela çitaların yelpazesinde çoğunluğu gazeller ve diğer küçük toynaklı hayvanlar çoğunluktadır, dolayısıyla esarette sadece benzer besin değerleri içeren toynaklılarla beslenmeleri sağlıklı olur. Esaretteyken sığır ve küçükbaş yemeleri bu yüzden en uygunudur ancak tabi ki doğadakinden daha sağlıksızdır. Sürüngenlerde de doğada yediği böcekleri ve bitkileri bulamazsınız ancak en yakın ne varsa sadece ondan vermek de aşırı sağlıksız olmaz. Ne yazık ki bahsettiğiniz gecko türleri doğada en çok ne yiyor bilmiyorum ancak mesela bukalemunlar doğada çoğunlukla sinek ve çekirgelerle beslenirler. Bu yüzden tamamen çekirgeyle beslemek elimizdeki en sağlıklı imkanlardan biri. Cırcır gececil bir canlı olduğundan doğada pek bukalemun avı değildir ama besin değerleri çekirgeye benzerlik gösterdiğinden yine sadece cırcır beslemek mümkün. Hamam böcekleri de cırcıra benzer durumdalar. Sinek türleri nadir bulunduğundan beslenmiyor pek ama bolca sinekle beslemek de doğal olur bukalemunlarda aslen. Un kurdu, morio, calciworm, hornworm, butterworm gibi yağ, su veya kalsiyum içeriği fazlaca olan böcekler temel besin olmaya uygun değillerdir çünkü zamanla organlarda yağlanma, obezite, kalsiyum fazlalığı sorunları, protein ve yağ azlığıyla zayıflama gibi sorunlar görülebilir. Yani her böcekçil sürüngeni doğadaki temel avına uygun ve her bitkisel beslenen sürüngeni doğadaki yediği bitki tür ve organlarına uygun beslemek gerekir. Omnivor ise zaten tek çeşit canlıyla beslemek en iyi seçim olmaz. Gutload ve vitaminli tozlar doğadaki böceklerde olup da esarettekilerde olmayan mineral ve vitaminleri sürüngenlere aktarmak için her zaman gereklidir. Vitamin ve mineral eksikliği/aşırılığı normal ömrünün yarısından önce ölen sürüngenlerin önemli bir yüzdesinin ölüm nedenidir (kötü bakım koşulları sonucu hastalanmadan ölümler sonrasında ikinci en büyük nedendir herhalde).
 7. Montium

  Meyve Sineği

  Meyveleri ılıman ve sıcak mevsimlerde dışarıda bırakırsanız gelip yumurtlayabilir çeşitli meyve sinekleri türleri. Aldığınız ılıman ve sıcak iklimden gelen meyvelerde (muz mesela) yumurtalar zaten mevcut olabilir, buzdolabı yerine dışarda bırakılırsa adete "oluşuyormuş" gibi meyve sinekleri çıkabilir. Ancak bütün bu sinekler mükemmel şekilde uçarlar. Uçamayan mutasyonlu meyve sineklerini satın almalısınız (D. hydei ve D. melanogaster türüdürler genellikle). Türkiye'de bulmak zor, canlı yem ilanlarınıt takip etmelisiniz. Biyoloji departmanlarında tanıdığınız varsa onlardan sinek bulmanız da mümkün olabilir (D. melanogaster deneylerde kullanılır çoğunlukla). "Terraristik kleinanzeigen" gibi sitelerdeki satıcılardan alanlar var. Bunu yapanlar genelde tarantula, mantis, sopa böceği vs. getirten kişiler. Onların ilanlarını bulup sorabilirsiniz meyve sineği de getirtip getirtemeyeceklerini. Kendiniz de alabilirsiniz ama gümrüğe takılma riski var, önermem.
 8. Canlı yem olmadan Crested gecko besleyenler var ama sağlıklı mı bilemiyorum (pek sanmam da, doğada epey böcek yiyorlar). Tamamen otçul sürüngenler var iguana, tosbağa ve uromastyx türleri gibi. Cansız etçil yem (kuru böcekler, yumurta, tavuk eti, donmuş fare/hamster vs.) yiyenler de var pek sorun çıkmadan. Mesela su kaplumbağaları, monitörler (yetişkin olmalı), yılanlar (donmuş yeme alışık olmalı) ve başka büyük sürüngenler (tegu, dracaena caiman vs.) ancak bazılarının ısırıkları ve pençeleri tehlikeli, deneyimsiz hobiciler beslememeli.
 9. Montium

  Geckom Uyuyor Mu, Yoksa.

  Canlıyı ne zamandır besliyorsunuz? Uzun süredir aktifti de dün mü uyumaya başladı? Benim çöl türü geckolarda bilgim pek yok ama muhtemelen böyle detayları soracaktır bilgili kişiler, muhtemelen kafesin ve geckonun fotoğraflarını da görmek isteyeceklerdir.
 10. Hobiye başlamaya sebep olan denince neden ilk kez (çocukluk heveslerinden sonra, ciddi ve bilinçli olarak) sürüngen almak istediğimizin sorulduğunu varsayıyorum. O halde ateşi yakan ilk kıvılcım Flora Petshop'un sanırım 2010-2011 yıllarında kartvizitinde bulunan bu fotoğraf idi: Hobiye başladığım ve ilk kez aşık olduğum sürüngen ise Montia oldu (bir foto daha galiba 4-5 aylıkken, diğer ikisi 7-24 aylıkken):
 11. Montium

  Yer Türleri Tırmanma

  Yetişkiler bile ağırlıklarıyla tırmanıyor. Yavrular hayli hayli tırmanır. L2-L3 boya kadar olan çekirgeler bile cama tırmanabiliyorlar. https://www.youtube.com/watch?v=LgeCJ2iZPyg Nem çok fazlaysa kabı değiştirmeniz gerekebilir. Biraz fazlaysa uzun süre sulamazsanız yeteri kadar azalır. Kapakta havalandırma yetersizse delikleri arttırmanızı veya farklı bir kapak kullanmanızı öneririm.
 12. Montium

  Sürüngenlerde Kalsiyum Tozuna Ulaşma Yoları

  Çok teşekkürler yazınız için. Yumurta kabuğu sterilize etmek ve keskin kenarları yok edecek şekilde toz haline getirmek açısından zorlu ama dediğiniz gibi kullanılabilir zahmete girilirse. Kalamar kemiğini sterile etme gereği yok genelde, toz haline getirmek de daha kolay. Marka ürünler olmadan önce de sürüngen hobicileri bu yöntemlerle kalsiyum tozu üretiyor ve MBD gibi kalsiyum kaynaklı sorunları azaltıyorlardı (UVB/D3 olmazsa yine de sorunlar çıkıyordu ama). Kimya malzemesi satan yerlerde veya internette bulunan kalsiyum karbonat kireç taşı madenlerinden elde ediliyor. Yumurta ve kalamar kemiğinin aksine bu taşlar saf biyolojik ürünler değiller. Bu da demek oluyor ki içlerinde kalsiyum karbonat harici ağır metaller, farklı kayaçlar vs. bulunabiliyor. Zoomed'in kalsiyum tozunda mesela kireç taşından üretildiği ama direkt olarak tozlaştırılmış kireç taşı değil de "PCC", yani "Precipitated Calcium Carbonate"ten üretildiği yazıyor. Bu demek oluyor ki (türkçe karşılığını bilmiyorum) kireç taşı suda çözünmüş ve arıtma sürecinden geçirilip sonuçta saf kalsiyum karbonat çökeltisi elde edilmiş. Türkiye'de satılar kalsiyum karbonat tozları bu süreçten geçirilmiş ürünler mi bilmiyorum. Eğer öylelerse rahatlıkla kullanılabilirler. Değillerse de kullanıp sorun yaşamayabilirsiniz ama içinde ağır metaller bulunan bir pakete denk gelirseniz sürüngeniniz zehirlenir. Bunun olasılığı 1/10 mudur 1/100000 midir bilmiyorum o yüzden kullanmanızı ya da kullanmamanızı öneremem. D3 katkısı konusunda bir bilgim yok. Benim marketlerde gördüğün kalsiyum ve d3 içeren su tabletlerinde bolca başka mineral ve vitaminler de mevcuttu. Siz farklı, saf bir üründen bahsediyorsanız kullanılabilir sanırım. Ancak içindeki D3 konsantrasyonu çok önemli, marka ürünlerdeki konsantrasyondan az ise daha sık; daha yoğun konsantrasyonlu ise daha nadir kullanmanız gerekir. Veya kalsiyum karbonat ile karıştırıp seyreltilebilir ancak hesap kitap yapmak ve hassas tartı kullanmak lazım bu durumda.
 13. Yeni yaramaz hoşgelmiş. Sadece 1 tane mi vardı listede? Eski Ptyodactylus dişisi gibi yalnız çöl kurdu olmuş bu da. İsim olarak Skink öneririm. Teratoscincus scincus Skink olur tam ünvanı.
 14. Balık için kalsiyum ilk kez duyuyorum. Kalsiyum olmayabilir bile, güvenmeyin. Sıvıysa zaten sürüngenlere uzun vadede uygun olmaz, toz lazım. Kalamar kemiğini toz haline getirebilirseniz kullanabilirsiniz (d3süz kalsiyum bu tabi). İki tip kalsiyumu da yurtdışından alabilirsiniz. Ben gümrükte sorun oluyor sanıyordum ama sadece 3-5 adet reçete istenen ürün varsa reçetesiz de geçiriliyormuş galiba. Cyberr yazmıştı foruma bu meseleyle ilgili, bulabilirseniz okumak açıklaştırır gümrük-reçete-vergi durumunu.
 15. Montium

  Kendimi Hazır Hisetmem İçin Yardım Edin :)

  Exo Terra Sunray ve Solar Glo, JBL Reptil Desert, Lucky Reptile Bright Sun Desert, Zoomed Powersun ve Powersun H.I.D mesela yüksek UVB ve sıcaklık yayan ürünler. Bazıları metal halide olduklarından özel lamba kullanmak gerekiyor. "Mercury vapor" olanlarını normal E27 duya takabilirsiniz ama çok sıcak olacağından ve yüksek watt kullanımı olduğundan uygun bir lamba kullanılmalı, 60-100 watt için olan bir lamba kullanılmamalı 100-150 watt "mercury vapor"a.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×