Jump to content

Montium

Kurucu Üye
 • Content count

  779
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Everything posted by Montium

 1. Montium

  Tuatara nedir

  Tuataralar her ne kadar kertenkeleye benzeseler de timsahların kertenkele olmadıkları gibi farklı, kendilerine özgü bir bilimsel gruba aittirler. Kafalarının üstündeki üçüncü bir göz ile ışığı algılayabilir ve böylece avcı hayvanlar arkadan yaklaşırsa gölgelerini fark edip kaçabiliyorlar diye tahmin ediliyor. Örnek fotoğraf: http://tr.wikipedia.org/wiki/Tuatara
 2. Montium

  Hydei Meyve Sineği

  (Melanogaster satılmayacak, tükendi ve üretim durduruldu.) ----------------------------------------------------- Satılan Canlı: Uçamayan Meyve Sineği (Drosophila hydei) Adet: Değişken, en az 200 adet Boyut: Bir D. hydei sineği yaklaşık 3 mm'dir Fiyat: 10 adet 1 tl - 100 adet 10 tl - 200 adet 20 tl (sabit fiyat) İl / Semt: İstanbul / Sarıyer İletişim: Kişisel İleti yollayabilirsiniz Teslimat: İstanbul / Avrupa'da ortak nokta, sadece elden teslim Diğer Bilgiler:Bazı sinekler uzun veya kısa mesafe süzülebilmektedirler. Sinekleri ufak bir plastik kapta veriyorum, hiçbir malzeme veya yem vermiyorum. Meyve sineği mama tarifleriyle kolayca besleyip üretebilirsiniz. Sinekler beslenmezlerse birkaç günde ölürler. Su içemezlerse daha da kısa sürede ölürler. Satıştaki sineklerin kalan ömrü belirsizdir, 5 günden önce topluca ölürlerse haber veriniz. Yavru Bukalemunlarım için ürettiğim sineklerden artanlardır. Bukalemun yavrularının beslenmesine uygun mama tarifi kullanılmıştır. İlanla Bağlantılı Daha Fazla Bilgi İçin Linkler: http://reptula.com/frm/index.php?topic=33.0 http://www.joshsfrogs.com/catalog/blog/2012/05/life-cycle-of-a-drosophila-hydei-fruit-fly-culture/ http://www.joshsfrogs.com/catalog/blog/2014/06/fruit-fly-cultures-tips-maximize-production/
 3. Abronialar (Arboreal Alligator Lizards) oldukça pahalı, yaklaşık 30 cm'ye kadar büyüyebilen büyüleyici görünüme sahip tırmanıcı kertenkelelerdirler. Uvb'ye ihtiyaç duyarlar. Bakımları bukalemun-gündüz keleri arası gibidir. Kendileri küçük de olsalar bir çift yetişkine en az 50.50.75h boyutunda bir kafes öneriliyor. Abronia graminea : Abronia verconcelosii :
 4. Olay canlının yaşadığı seviyeden çok yemleme ile ilgili. Taban malzemesi canlı tabanda gezen böceği yakalarken böcekle birlikte yutuluyor genelde. Ben bukalemun besliyorum, hayvanlar neredeyse hiç tabanla temas etmiyorlar bile ömür boyu ancak alta düşen bir cırcıra dil attıklarında dillerine cırcır boyutunda toprak da yapışıyor bazen ve daha ben müdahale edemeden birkaç saniyede yutabiliyorlar bunu. Müdahale edebilsem bile nemli toprak damağına yapıştığı için elime gelen sadece cırcır oluyor, toprak değil. Ancak ağzına su fışkırtılırsa toprak akıp çıkıyor ancak bunu yapmak hem zor hem de sürüngeni boğma riski var. Eskiden bitki saksı toprağı yediklerinde bunları yapıyordum, artık "top soil"/saf toprak/humus denilen tip ince taneli yumuşak toprak kullandığımdan parmak kadar yavru gözü boyutunda toprak yutsa bile sorun olmuyor (2 yavru bukalemunda gözümün önünde oldu toprak kullandığım 3 ayda). Cocochips ne kadar büyük taneli bilmiyorum, eğer geckonun ağzına sığmayacak kadar büyükse her tane o zaman kullanılabilir ama cocopet ile karıştırılacaksa pek bir anlamı kalmıyor zaten. Sorun cocopeat yutma riski (1000 böceğin 1'inde bile olsa yuttu mu bağırsak tıkanma ve ölme riski var, 15-20 yıl yaşayan bir hayvan için oldukça yüksek bir risk). Bilmediğin bir şekilde crestedların bağırsakları bukalemunlardan daha geniş ise cocopeat sorun olmayabilir ancak aynı boyutta ve benzer beslenme stilindeki canlılarda böyle bir ayrım olduğunu sanmıyorum. Doğadan toprakla gelen bakteriyel hastalık hiç duymadım. Salmonella zaten sürüngenlerin bağırsağında mevcuttur ve canlı bitkilerin toprağında bulunabilir. Enfeksiyona sebep olan bakteriler zaten esarette kafes temiz tutulmazsa, su damlaları kurumadan tekrar sulama yapılırsa bolca ürüyor ve enfeksiyonlara sebep oluyorlar. Virüsler de oldukça nadir ve doğa. Doğadan gelen sorunlar mitelar, keneler ve başka parazitler oluyor. Bunlar da genelde WC/farmed sürüngenlerin üstünde bulunuyor. Toprakta yumurtaları bulunuyor olabilir bazı parazit türlerinin ancak Türkiye'de bu tür sürüngen parazitleri var mı, varsa da ne kadar yaygınlar bir bilgi yok. Tropik bir ülke olmadığından sürüngen parazitlerinin ve virüslerinin yaygın olacağını sanmam (avrupa ve ABD'de yaygın olmadığı gibi). Çok tereddüt ediliyor ise toprak kurutulup sonra fırınlanabilir ve teraryuma koyarken yeniden ıslatılabilir.
 5. Montium

  Alligator Turtle (Macrochelys Temminckii)

  "Goldfish should be avoided because of certain treatment (copper sulfate) the fish farms use that is toxic to turtles after a certain level is reached" demiş biri: http://www.turtleforum.com/forum/upload/index.php?/forums/topic/74976-feeding-alligator-snapping-turtles/ Japon balığının türüne özel değil de çiftliklerde yoğun nüfuslarda üretilen balıklar genel olarak zamanla organlarda zehirli metal birikimine neden olabilir. İnsanlarda da görülüyor bu durum çiftlik üretimi balıklar sıkça yenirse.
 6. Cocopeat yutulursa bağırsakları tıkayabilir lifleriyle. Saf toprak (humus veya torf da deniyor) en güvenlisi bağırsak konusunda. Ancak bulabilir misiniz bilemiyorum, ben almanyada tek markada bulabildim içinde cocopeat, gübre veya perlit olmayan toprak. Bulamazsanız ormanlık bir yerden toprak almak bile daha güvenli deniyor (doğada toprakta fazla parazit bulunmuyor ve zaten bioactive için gerekli olan böcekler, mantarlar, bakteriler vs. de toprakla gelmiş oluyor).
 7. Montium

  Meyve Sineği

  Kırmızı mite sadece tropik iklimlerde sürüngen kanıyla besleniyor sanıyorum, Türkiye'de, hele ki böcek kültüründe olacağını sanmam (tabi tamamen yanlış bilmiyorsam ).
 8. Montium

  Meyve Sineği

  Kaplarda sinek ölüsü olmazsa mite neredeyse hiç göremiyordum ben, eğer sinekleri yaşlanıp ölmeye bırakırsam mite kaynıyordu. Belki sizdeki durum da aynıdır, tabi azcık mite bile nymph omurgasızlara tehdit ise napılabilir pek bilemiyorum.
 9. Her avcının doğal bir av yelpazesi vardır ve bu yelpazede belirli canlılar ağırlıklıdır. Mesela çitaların yelpazesinde çoğunluğu gazeller ve diğer küçük toynaklı hayvanlar çoğunluktadır, dolayısıyla esarette sadece benzer besin değerleri içeren toynaklılarla beslenmeleri sağlıklı olur. Esaretteyken sığır ve küçükbaş yemeleri bu yüzden en uygunudur ancak tabi ki doğadakinden daha sağlıksızdır. Sürüngenlerde de doğada yediği böcekleri ve bitkileri bulamazsınız ancak en yakın ne varsa sadece ondan vermek de aşırı sağlıksız olmaz. Ne yazık ki bahsettiğiniz gecko türleri doğada en çok ne yiyor bilmiyorum ancak mesela bukalemunlar doğada çoğunlukla sinek ve çekirgelerle beslenirler. Bu yüzden tamamen çekirgeyle beslemek elimizdeki en sağlıklı imkanlardan biri. Cırcır gececil bir canlı olduğundan doğada pek bukalemun avı değildir ama besin değerleri çekirgeye benzerlik gösterdiğinden yine sadece cırcır beslemek mümkün. Hamam böcekleri de cırcıra benzer durumdalar. Sinek türleri nadir bulunduğundan beslenmiyor pek ama bolca sinekle beslemek de doğal olur bukalemunlarda aslen. Un kurdu, morio, calciworm, hornworm, butterworm gibi yağ, su veya kalsiyum içeriği fazlaca olan böcekler temel besin olmaya uygun değillerdir çünkü zamanla organlarda yağlanma, obezite, kalsiyum fazlalığı sorunları, protein ve yağ azlığıyla zayıflama gibi sorunlar görülebilir. Yani her böcekçil sürüngeni doğadaki temel avına uygun ve her bitkisel beslenen sürüngeni doğadaki yediği bitki tür ve organlarına uygun beslemek gerekir. Omnivor ise zaten tek çeşit canlıyla beslemek en iyi seçim olmaz. Gutload ve vitaminli tozlar doğadaki böceklerde olup da esarettekilerde olmayan mineral ve vitaminleri sürüngenlere aktarmak için her zaman gereklidir. Vitamin ve mineral eksikliği/aşırılığı normal ömrünün yarısından önce ölen sürüngenlerin önemli bir yüzdesinin ölüm nedenidir (kötü bakım koşulları sonucu hastalanmadan ölümler sonrasında ikinci en büyük nedendir herhalde).
 10. Montium

  Meyve Sineği

  Meyveleri ılıman ve sıcak mevsimlerde dışarıda bırakırsanız gelip yumurtlayabilir çeşitli meyve sinekleri türleri. Aldığınız ılıman ve sıcak iklimden gelen meyvelerde (muz mesela) yumurtalar zaten mevcut olabilir, buzdolabı yerine dışarda bırakılırsa adete "oluşuyormuş" gibi meyve sinekleri çıkabilir. Ancak bütün bu sinekler mükemmel şekilde uçarlar. Uçamayan mutasyonlu meyve sineklerini satın almalısınız (D. hydei ve D. melanogaster türüdürler genellikle). Türkiye'de bulmak zor, canlı yem ilanlarınıt takip etmelisiniz. Biyoloji departmanlarında tanıdığınız varsa onlardan sinek bulmanız da mümkün olabilir (D. melanogaster deneylerde kullanılır çoğunlukla). "Terraristik kleinanzeigen" gibi sitelerdeki satıcılardan alanlar var. Bunu yapanlar genelde tarantula, mantis, sopa böceği vs. getirten kişiler. Onların ilanlarını bulup sorabilirsiniz meyve sineği de getirtip getirtemeyeceklerini. Kendiniz de alabilirsiniz ama gümrüğe takılma riski var, önermem.
 11. Canlı yem olmadan Crested gecko besleyenler var ama sağlıklı mı bilemiyorum (pek sanmam da, doğada epey böcek yiyorlar). Tamamen otçul sürüngenler var iguana, tosbağa ve uromastyx türleri gibi. Cansız etçil yem (kuru böcekler, yumurta, tavuk eti, donmuş fare/hamster vs.) yiyenler de var pek sorun çıkmadan. Mesela su kaplumbağaları, monitörler (yetişkin olmalı), yılanlar (donmuş yeme alışık olmalı) ve başka büyük sürüngenler (tegu, dracaena caiman vs.) ancak bazılarının ısırıkları ve pençeleri tehlikeli, deneyimsiz hobiciler beslememeli.
 12. Montium

  Geckom Uyuyor Mu, Yoksa.

  Canlıyı ne zamandır besliyorsunuz? Uzun süredir aktifti de dün mü uyumaya başladı? Benim çöl türü geckolarda bilgim pek yok ama muhtemelen böyle detayları soracaktır bilgili kişiler, muhtemelen kafesin ve geckonun fotoğraflarını da görmek isteyeceklerdir.
 13. Hobiye başlamaya sebep olan denince neden ilk kez (çocukluk heveslerinden sonra, ciddi ve bilinçli olarak) sürüngen almak istediğimizin sorulduğunu varsayıyorum. O halde ateşi yakan ilk kıvılcım Flora Petshop'un sanırım 2010-2011 yıllarında kartvizitinde bulunan bu fotoğraf idi: Hobiye başladığım ve ilk kez aşık olduğum sürüngen ise Montia oldu (bir foto daha galiba 4-5 aylıkken, diğer ikisi 7-24 aylıkken):
 14. Montium

  Yer Türleri Tırmanma

  Yetişkiler bile ağırlıklarıyla tırmanıyor. Yavrular hayli hayli tırmanır. L2-L3 boya kadar olan çekirgeler bile cama tırmanabiliyorlar. https://www.youtube.com/watch?v=LgeCJ2iZPyg Nem çok fazlaysa kabı değiştirmeniz gerekebilir. Biraz fazlaysa uzun süre sulamazsanız yeteri kadar azalır. Kapakta havalandırma yetersizse delikleri arttırmanızı veya farklı bir kapak kullanmanızı öneririm.
 15. Montium

  Sürüngenlerde Kalsiyum Tozuna Ulaşma Yoları

  Çok teşekkürler yazınız için. Yumurta kabuğu sterilize etmek ve keskin kenarları yok edecek şekilde toz haline getirmek açısından zorlu ama dediğiniz gibi kullanılabilir zahmete girilirse. Kalamar kemiğini sterile etme gereği yok genelde, toz haline getirmek de daha kolay. Marka ürünler olmadan önce de sürüngen hobicileri bu yöntemlerle kalsiyum tozu üretiyor ve MBD gibi kalsiyum kaynaklı sorunları azaltıyorlardı (UVB/D3 olmazsa yine de sorunlar çıkıyordu ama). Kimya malzemesi satan yerlerde veya internette bulunan kalsiyum karbonat kireç taşı madenlerinden elde ediliyor. Yumurta ve kalamar kemiğinin aksine bu taşlar saf biyolojik ürünler değiller. Bu da demek oluyor ki içlerinde kalsiyum karbonat harici ağır metaller, farklı kayaçlar vs. bulunabiliyor. Zoomed'in kalsiyum tozunda mesela kireç taşından üretildiği ama direkt olarak tozlaştırılmış kireç taşı değil de "PCC", yani "Precipitated Calcium Carbonate"ten üretildiği yazıyor. Bu demek oluyor ki (türkçe karşılığını bilmiyorum) kireç taşı suda çözünmüş ve arıtma sürecinden geçirilip sonuçta saf kalsiyum karbonat çökeltisi elde edilmiş. Türkiye'de satılar kalsiyum karbonat tozları bu süreçten geçirilmiş ürünler mi bilmiyorum. Eğer öylelerse rahatlıkla kullanılabilirler. Değillerse de kullanıp sorun yaşamayabilirsiniz ama içinde ağır metaller bulunan bir pakete denk gelirseniz sürüngeniniz zehirlenir. Bunun olasılığı 1/10 mudur 1/100000 midir bilmiyorum o yüzden kullanmanızı ya da kullanmamanızı öneremem. D3 katkısı konusunda bir bilgim yok. Benim marketlerde gördüğün kalsiyum ve d3 içeren su tabletlerinde bolca başka mineral ve vitaminler de mevcuttu. Siz farklı, saf bir üründen bahsediyorsanız kullanılabilir sanırım. Ancak içindeki D3 konsantrasyonu çok önemli, marka ürünlerdeki konsantrasyondan az ise daha sık; daha yoğun konsantrasyonlu ise daha nadir kullanmanız gerekir. Veya kalsiyum karbonat ile karıştırıp seyreltilebilir ancak hesap kitap yapmak ve hassas tartı kullanmak lazım bu durumda.
 16. Yeni yaramaz hoşgelmiş. Sadece 1 tane mi vardı listede? Eski Ptyodactylus dişisi gibi yalnız çöl kurdu olmuş bu da. İsim olarak Skink öneririm. Teratoscincus scincus Skink olur tam ünvanı.
 17. Balık için kalsiyum ilk kez duyuyorum. Kalsiyum olmayabilir bile, güvenmeyin. Sıvıysa zaten sürüngenlere uzun vadede uygun olmaz, toz lazım. Kalamar kemiğini toz haline getirebilirseniz kullanabilirsiniz (d3süz kalsiyum bu tabi). İki tip kalsiyumu da yurtdışından alabilirsiniz. Ben gümrükte sorun oluyor sanıyordum ama sadece 3-5 adet reçete istenen ürün varsa reçetesiz de geçiriliyormuş galiba. Cyberr yazmıştı foruma bu meseleyle ilgili, bulabilirseniz okumak açıklaştırır gümrük-reçete-vergi durumunu.
 18. Montium

  Kendimi Hazır Hisetmem İçin Yardım Edin :)

  Exo Terra Sunray ve Solar Glo, JBL Reptil Desert, Lucky Reptile Bright Sun Desert, Zoomed Powersun ve Powersun H.I.D mesela yüksek UVB ve sıcaklık yayan ürünler. Bazıları metal halide olduklarından özel lamba kullanmak gerekiyor. "Mercury vapor" olanlarını normal E27 duya takabilirsiniz ama çok sıcak olacağından ve yüksek watt kullanımı olduğundan uygun bir lamba kullanılmalı, 60-100 watt için olan bir lamba kullanılmamalı 100-150 watt "mercury vapor"a.
 19. Montium

  Kendimi Hazır Hisetmem İçin Yardım Edin :)

  Ne kadar büyükse o kadar iyi. Sakallı ejder büyüyen, geniş kafes ve bol sıcaklık isteyen bir tür. Yaşına göre gereken ısıtma değişir sanırım ama benim bu türle ilgili bilgim yok sıcaklık konusunda. "Kompakt floresan, normal floresan ve halojen şekilde olmak üzere 3 farklı çeşitte bulunabilir. Halojen olanlar UVB nin yanı sıra ısıda sağladıkları için en iyi yöntem bana kalırsa o olur. Hayvan uvb nin olduğu yere değil sıcağın olduğu yere gidiyor. Yani iki ampul koyulsa biri uvb biri ısıtıcı spot olsa hayvan ısıtıcı spotun altına gider. Dolayısıyla kompakt floresan alındığında yanına en az 60 wattlık spot lamba koyulmalıdır. " "Teraryumda iki bölme olmalıdır: Soğuk alan ve sıcak alan. Sıcak alanda uvb lamba ve spot ampul olmalıdır. Isıtıcı lambanın altındaki sıcaklık 40 dereceye çıkmalıdır. Soğuk bölge ise 27 derecelerde olmalıdır. daha soğuk olamamalıdır. Isıtıcı spot lambayı herhangi bir elektrikçide bulabilirsiniz. Spot ampul demeniz yeterlidir." https://reptula.com/topic/10-bearded-dragon-bakimi/
 20. Montium

  0.1.0 Brookesia Superciliaris

  Valla hayvan adı üstünde yaprak, kuru yaprak gibi değişmeden duruyor ilk günki haliyle. Bunlardan daha iyi bir fotoğraf da çekemem gibi kafesteki aydınlatma ve arka planla, zaten renklerde ilginç değişimler de olmuyor Brookesialarda çok stres vs. gibi anormal bir durum olmadıkça. Geçen hafta yumurtladı sandım zayıf gibi gördüm bir an, hemen kazdım bütün kafesi 2-3 kere ama yoktu yumurta. Kazarken tekrar bakınca normal göründüğünü fark ettim hayvanın, sadece spot altında dururken (belki beni gördü diye) kendini inceltmiş bir süre.
 21. Brookesia therezieni dişisi diye satılıyordu ama kuyrukta sırtta olduğu gibi dikenler olmadığından B. superciliaris olduğu açığa çıktı. Dişi mi ondan da emin değilim ama dişiyse ve önceden çiftleşmişse (yetişkin ve WC, muhtemelen çiftleşmiştir) döl tutup yumurtlayabilir. Bakalım şansın yaver gidecek mi. (Sırtında bile diken yok sanıp diğer satıştaki "therezieni"lerden ve superciliarislerden farklı bir tür sanıp tek bunu aldım. Brookesialar konusunda acemiliğime ve gözlerimin körlüğüne denk geldi. )
 22. Montium

  Raghib Moghol

  Merhabalar, Umarım en geç sıradaki Hamm'da sürüngeninize kavuşursunuz. Karar vermekte faydalı olabilecek bir yöntem arada terraristik ilanlarına bakıp oradaki türlerin hangilerini beğendiğinizi ve beğendiklerinizden hangilerinin sıcaklık, nem, yem, kafes boyutu vs. ihtiyaçlarının size uygun olduğunu görmek olabilir. Ben genel olarak bukalemun, day gecko ve ok kurbağalarını çok severim mesela, her fuarda bol bol oluyor bunlardan. Mart'ta fuarda buluşabiliriz belki. Almanya'nın farkettiğim bir eksikliği hobi forumları, onun yerine facebook grupları aktif kullanılıyor. (facebook aynı ortamın daha düzensiz hali bence de herhalde tek platformda onlarca hobi grubuna erişebildikleri ve kolayca hobicileri arkadaş olarak ekleyebildikleri için çekici geliyor facebook) Özellikle hayvanların bakımı ve sorunlar çıktığında yapılması gerekenler için forumlar çok önemli. Başka biri 5 yıl önce aradığınız konuyu açmış ve sorununuza çözüm o konuda bulunuyor olabilir. Genellikle eski forumlarda çoğu sorunun cevabı defalarca verilmiş olur forumda. Facebook'ta ise hem geçmişe bakmak için çok kullanışlı bir sistem yok (arama motoru var ama onlarca sürüngen grubundan, bireysel sayfalardan hangilerini bulabilicez, hangilerinde geçmişi arayacağız) hem de tartışmalar/cevaplar genelde zayıf oluyor (belki yazıyı gören az diye, belki de insanlar aynı soruyu defalarca görüp cevap vermekten vazgeçmiş diye). Bilgilendirme mesajları da yok buradaki bazı üyelerce açılan uzun konular gibi (nadir hobiciler paraya kıyıp bol bol kitap alıyor olabilir ama çoğu kulaktan dolma bilgilerle besliyor sürüngenleri). Umarım size faydası olur bu forumun hobiniz süresince. Fotoğraf, video, tanıtım paylaşımları da her zaman mümkün tabi, illa sorun olması gerekmiyor.
 23. Evet ama kaç dereceye kadar ısıtır bilmiyorum, kablo kullanmadım hiç.
 24. Fotoğraflardaki kablo kızılötesi ısıtma aracı değil. Temasla ısıtan bir alet. Havayla temas edip havayı ısıtır ve sıcak hava akımı oluşur, direkt temas etmeden kafesteki diğer cisimler de ısınır hava ısındığından, bu da temasla dolaylı yoldan ısıtmadır. Kızılötesi ısıtıcılar ışımaya maruz kalan her yüzeyi temas olmadan ısıtır. Elbette her ısıtıcı az veya çok kızılötesi ışıma yapar, ancak insanlar "kızılötesi ısıtıcı" alırken amaçları önce havayı/temas ettiği cismi değil de çevredeki cisimleri/canlıyı ısıtacak bir ısıtma aracı almaktır (mesela infrared teraryum ampülleri, kafelerdeki "UFO" dediğimiz lambalar, vs.).
 25. Montium

  0.1.0 Brookesia Superciliaris

  Valla ben de ilanlara bakarken WC ise kesinlikle gözardı ediyordum. Fuarlarda da WC "normal" bukalemun türleri görünce hallerine acıyor ve çoğunun en geç birkaç ayda öleceğini düşünüyordum. Özellikle doğuran tür dişilerinin çoğu hamile olduğundan birkaç haftada öleme ihtimalleri yüksek, bukalemuna odaklı her hobici bilir o gerçeği. Ancak pigme bukalemunlarda çok az CB bulunuyor (dişiler sadece en fazla yılda 2-3 kez 2-3 yumurta bıraktıklarından), beslenecekse WC alıp ölmeden önce hızla üretmek neredeyse tek seçenek. Nadir bukalemun türlerinde CB varsa ebeveynleri hep WC oluyor zaten, riske girmek gerekiyor CB popülasyonunu başlatmak için. Bu hayvanı da farklı bir Brookesia türü gibi durduğundan almıştım ama alırken desenlerine kandım ve sırttaki çıkıntıları görmedim nedense (treni kaçıracağımdan acele ettiğim için olsa gerek, ki kaçırdım da...). Bana B. therezieni diye satıldı, ben başka bilmediğim bir türdür diye aldım, sonra eve gelince gerçekten başka bir tür olduğunu ama bilmediğim biri değil de B. superciliaris olduğunu anladım. Bizim aldığımız pigmeler özellikle günlerce (belki haftalarca) ekstra sıcakta, kuraklıkta ve açlıkta ve stres altında kaldıklarından pestilleri çıkmıştı. Aynı partide gelen kurbağaların bazıları kuruyarak ölmüş halde geliyordu. Burada satılanlar direkt Madagaskar/Afrika'dan gelip ilk aşamada ölenler öldükten sonra birkaç hafta/ay esarette yaşadıklarından ve sonra ölmeyenler fuarda olabilecek en sağlıklı halde satıldıklarından ölümleri hızlı olmuyor, bir kısmı 1 yıl civarı bile yaşıyor. Balıklarda da benzer durumlar oluyor ithalat süreçlerinde. Umarım bu dişi ölmeden döl tutup döllediği yumurtaları yumurtlar veya 3 ay sonra hayatta olur da erkek alırım. Şuan sağlıklı duruyor ama bukalemunlarda ne zaman bir anda dönülmez bir yola girileceği belli olmuyor, görüntüye aldanmamalı. Bukalemunlar sıcaklık, su-nem ve vitamin çeşitlerine karşı hassaslıklarıyla cidden zorlu canlılar. Ben dağ türü bukalemunlar besliyorum şuanda ve gece odayı 16-18 derece yapıyorum mecburen çünkü doğada gece sıcaklığın 12-18 derece olması normal bu türler için (türe göre değişiyor). Gündüz sıcaklığı da 21-23 derece genel olmalı yoksa fazla sıcak oluyor ve nem de hızlı azalıyor. Spot olayını hala tam çözemedim, en güçsüz 25 watt spot varken bile neredeyse hiç alında durmuyorlar (ama bu pigme daha sıcak seven alçak seviye bir dağ türü, spotta duruyor uzun süre). Vitaminleri de biraz fazla kaçırırsanız gular edema oluyor, aldığımda yavru dişide vardı biraz, üreten kişi bile ufacık yavruya tam ayarlayamıyor gerekli toz vitamin miktarını. Yemen ve Panter gibi ılıman iklim türleri gerçekten çok kolay bu türlere kıyasla. Yemen yetişkin iken "kurak" iklimde yaşıyor, aşırı nem ve beslenme sağlığını riske bile atıyor, sıcaklık aşırılıklarına bi derece alışkın. Panter hep %50 üzeri nem ile ve biraz daha bol beslenmeyle sağlıklı yaşıyor, sıcaklıkta da daha hassas bir tür ama yine benim gözümde zorlu bir tür değil. İki tür de vitaminlere karşı pek hassas değiller. Bu iki tür bukalemun bakmayı isteyip her gün yarım saat (günde 2-3 defa 15-10'ar dakika) ilgilenmeye vakti olan ve başlangıç ihtiyaçlarını hayvanı almadan önce alan biri için gayet uygun ve kolay olmalı.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×