Jump to content

benihime

Moderators
 • Content count

  107
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

benihime last won the day on March 7

benihime had the most liked content!

Community Reputation

71 Excellent

About benihime

 • Birthday March 23

Converted

 • Admin Teşekkürü
  No

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. benihime

  Sakalli Ejder Diyet

  Yeşillik olarak kıvırcık az miktarda verilebilir fakat eksi kalorili besin olarak geçer. Yani canlı besini sindirirken besinden aldığından fazla kalori harcar bu da kilo kaybına neden olur. Bu yüzden yeşillik olarak yoğun olarak roka ve tere tercih edebilirsiniz. Iceberg yani atom asla tercih etmemelisiniz, nadiren roka ve tere arasında az miktarda kıvırcık verebilirsiniz. Meyve çok sık vermemeniz tercih edilir vereceğiniz zaman narenciye grubundan kesinlikle ve kesinlikle uzak durmalısınız. Limon portakal vb kesinlikle vermeyin. Meyve olarak çilek, kayısı, domates, yaban mersini, frambuaz, böğürtlen, kiraz, karpuz, elma veya armut vb verebilirsiniz. Meyveler diyetinin %10-15ini Sebze ve yeşillikler 85-90ini oluşturmalı. Narenciye grubu ile birlikte arasında ejderinize verilmemesi gereken meyveler bir diğeri ananas(zararlı) ve avokado(zehirli) sebze olarak soğan(zehirli) ıspanak ve kuzukulağı(zararlı)var. Sebze olarak havuç, kapya biber, Kaliforniya biber, brokoli, yeşil taze fasulye, kırmızı veya beyaz lahana, bal kabağı, yeşil kabak vb. verebilirsiniz. Özellikle biberleri severek tüketiyorlar ama sivri biber gibi acı olabilecektir biber türlerinden mutlaka kaçının. Bunlari beslerken yiyebilecegi küçük boyutlarda kesmeye özen gösterin ve üzerlerine mutlaka d3lü kalsiyum takviyesi yapın. haftada 2-3 gün morio veya dubia, geri kalan günlerde sezonuna göre bu sebze meyvelerden oluşan yeşillik ağırlıklı salatalar vermeniz ideal olur. Salatayı gün boyu yiyebilmesi ve tazeliğini koruması için uv lambasına uzak bir köşeye koyun yoksa kısa sürede kururlar. Verdiğiniz öğünler çoğunlukla günlük olacağı için çok büyük olmasına gerek yok ama her canlının iştahı farklı oluyor ve her sakallı ejder aynı meyveyi sebzeyi yemiyor. Sevdikleri tercih ettikleri çeşitler oluyor. Ne kadar yediğini neyi daha çok sevdiğini zamanla anlarsınız. Fakat meyveleri çok seviyorlar onu sevmesine rağmen çok kaçırmamaya özen gösterin. Size buraya bir güvenli besinler listesi bırakıyorum. Yanlarındaki renkler ile hangilerini daha sık veya daha nadir besleyeceğinizi de gösteriyor. Göz atmanızı tavsiye ederim. https://beardeddragonsworld.com/bearded-dragon-diet/
 2. benihime

  Mısır Yilani Rem Reddetme

  Yemi yaşam alanına bırakıp bir gece beklemeyi denemenizi de tavsiye ederim. Bu sürede canlıyı rahatsız etmeyin. Zaten henüz çok kısa süredir yemiyor şu anlık riskli bir durum yok.
 3. benihime

  Tabernil Anti Stres

  Öncelikle canlınızda ne boyutta bir strese sebebiyet veriyorsunuz ki böyle bir ürüne başvurmak istiyorsunuz? İkinci olarak bu ürün ötücü kuşları hedef alan bir üründür, harici türlerde özellikle de sürüngenlerde asla ama asla kullanılmamalıdır. Stres önleyici takviyelerin sürüngenlerde uygulanması yanlış bir yaklaşımdır. Bu gibi ürünlere başvurmak yerine (ki sürüngenlerde kullanılmamalıdır) doğru bakım şartlarını sağlamak ve aşırı, fazla uzun süreli, agresif handling gibi canlıyı strese sokacak davranışlardan kaçınılması yeterlidir.
 4. Bu belgeyi türkiye'de yalnızca hayvanat bahçeleri ve onların tedarikçileri alabilir. Kendi başınıza alamazsınız.
 5. benihime

  Cbb Nedir

  CB : captive bred/born (esaret altında üretilmiş) WC: wild caught (doğadan yakalanmış)
 6. benihime

  Öneri Ve Yardımlarınız

  Birinin doğadan dikenli keler yakalayıp beslemeye çalışacağı, üstüne bir de kendimizi yerli türleri doğadan yakalayıp beslemeyin/satmaya çalışmayın diye yırttığımız forumda yardım isteyeceği aklıma gelmedi shsjbsnsnsjdn sakallı ejder diye düşündüm
 7. benihime

  Ball Python Fareden Başka Ne Yer?

  Ayrıca etteki kas kütlesinin çok yoğun olmasından dolayı sindirim problemleri ve bağırsak problemleri yaşar canlınız.
 8. benihime

  Öneri Ve Yardımlarınız

  + solusyonu icmemesi icin temizlemeye baslamadan icme suyu ile susuz olup olmadığını kontrol edip su içtiğinden emin olabilirsiniz. +Ejderiniz bu solusyonda beklerken dışkılarsa suyu boşaltıp yeni solusyon yapmaniz gerekiyor.
 9. benihime

  Öneri Ve Yardımlarınız

  Bunlar mite. Mitelar uzun vadede anemiye sebep olurlar bu kadar üremeleri çok tehlikeli. Terraryumdaki doğadan toplanan her şeyi atın, terraryumu f10 veya çamaşır suyu ile iyice temizleyin. Dezenfektan veya çamaşır suyu içinde uzun süre bekletin. Konu ejdere gelince ise çok açık bir çay rengi alana kadar bir kutu/legende baticon ve suyu karıştırın. Ejderinizi bu suyun içinde bir süre bekletin. Bir süre bekledikten sonra Diş fırçası yardımıyla Nazik hareketlerle mitelari bu solusyon ile temizlemeye çalışın hiç mite kalmayana kadar. Çok dikkatli olun tamamen temizlensin. Bunu iki üç kere tekrarlamak zorunda olabilirsiniz. Ejderinizin kesinlikle bu solusyonu icmediginden emin olun. Bu yüzden kafa seviyesine kadar olmasın içme riskini indirgemek için. Siz ejderinizi temizlerken terraryumun ve içindeki doğadan toplama olmayan gereçlerin iyice çamaşır suyu veya dezenfektanda beklediğinden emin olun. Ejderinizi gözetim altında değilken solusyon içinde bırakmayın.
 10. benihime

  Merhaba Bir Sürü Yazı Okudum

  Isıtıcı pedi zaten yasam alanının küçük bir alanina koymaniz gerekiyor genelde 1/3 bölümüne. Fakat yazlık bahsettiğiniz sıcaklıklara ulaşıyorsa yaz döneminde ısıtıcı pedi kapatabilirsiniz fakat kalan dönemlerde kullanmanız gerek. Okuyup araştırdiysaniz sürüngenlerin hem sıcak hem soğuk alana ihtiyacı var.
 11. benihime

  Merhaba Bir Sürü Yazı Okudum

  Yani sizin için çok pratik bir çözüm olmayacağı gibi sabit bir soğuk alan da sağlamaz bahsettiğiniz yöntem. 35-40 derece arasında canlı heat stroke geçirebilir bu da genelde ölümü ile sonuçlanır. Belki de yazlığa giderken canlıyı bir süre başkasına emanet edebilirsiniz. Fakat hava sıcaklığı 35-40 derece olsa bile evde mutlaka gün ışığı almayan nispeten daha serin bir bölge vardır diye tahmin ediyorum. Özellikle yazlık müstakil ise depo/kiler gibi bir yer varsa yer seviyesinin altında, orada tutabilirsiniz. Eğer bunlardan hiç biri mümkün gelmiyorsa leopard gecko sahiplenmemeniz en doğrusu olacaktır.
 12. benihime

  Dragonumun Tırnakları

  Eğer subadult ve üzeri yaş/boydaysa kesebilirsiniz, eğer yavruysa lütfen kesmeyin. Sadece en uctaki çok ince kısımları kestiginizden emin olun, daha üstünde kılcal damarlar ve sinirler var. Bebekler için küçük tırnak makaslari satılıyor onlarla kesebilirsiniz güvenli olmasi icin. Fotoğraf ekliyorum yardımcı olması için.
 13. benihime

  Hangi Tarantula Türleri Birlikte Yaşar

  Bildiğim kadarıyla monocentropus balfouri de communal türlerden biri.
 14. benihime

  2-3 Aylık Sakallı Ejderim Yem Yeme Sıkıntısı

  Hayvanin normal ampul altında basking yapmasından ben uvb lambası olmadığını çıkardım. En kısa zamanda uvb+uva lambası edinin.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×