Jump to content

Ribar

Members
 • Content count

  108
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

4 Followers

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Domino Roach - thereâ petiveriana- Soru işareti Roach - thereâ grandgeni Yetişkin uzunluğu: 22-26mm. Roach ailesi: Polyphagidae Hindistan'a özgü bir roach türüdür. Yurtdişinda pet olarak beslenen bir canlıdır. O yüzden konuyu bu bölümde açtım.Havalandırmalı cam kaplarda yada plastik kaplarda bakilabilir. Ben 40 litrelik plastik kapta yetiştirmekteyim. Kuru yaprak yığınlari ( meşe ,yeni dünya, zeytin veya dut gibi) ve cocopeat karışımlı alt taban hazırlanir,hafif nemli olmalidir, tamamen kuru olmaması gerekir. Thereâ türlerinin taklitçilik özelliği vardır ,domino nun muhtemelen kaplumbağayı taklit ettiği varsayılır. Domino oldukça yavaş gelişir, yetişkin hale gelmesi yaklaşık bir yılı bulur.Kapsül bırakarak çoğalırlar. Yeni çıkan domino yumurtaları yumurtadan çikmasi çevre koşullarına bağlı olarak 5 ay kadar sürebilir. Olgunlaşmamış yavrular çoğunlukla substrat altında dururlar. Yetişkinler genellikle gündüz, de ortalikta gezinirler. Ortam sıcakliğ 27 -30 dereece arası olabilir. Daha yüksek sıcaklıklar zarar verebilir. Erkeklerin daha uzun belirgin antenleri ve dişilerden daha koyu işaretleri olduğu şeklinde seçilerek ayırt edilebileceği şeklinde yorumlar yapılmıştır. Yine de tam olarak ayırt etmek zordur. Domino roach ın protein ihtiyacını karşılamak için,havuç,elma nın yanısıra,kedi veya köpek maması verilmelidir. Fikir vermesi açısından, benim yetiştirdiğim dominolar dan ve ortamlarından kareler. Çiftleşme anı Yavrular ebeveynlerinden farklı oluyorlar. Keşif gezmeleri. Soru işareti desenli roach
 2. Özenli paketlemsenden ve ilgi âlâkasından ötürü vazgeçilmez tedirikçimiz olarak hobicilere katkınızdan ötürü teşekkür ederim. Selamlar.
 3. Üretim tanklarından görüntüler; Diğer üretim tankım Subadult yavru Minik yavrulardan görüntüler
 4. Merhabalar, ben, istakoz ,karides, ve vampir yengeci üretimi üzerine epeyce uğraştım ve hepsinden yavru almayı başardım,tabii azimle uğraşarak ,her türlü yabancı kaynaklı bilgiyi çevirip, bazen de deneme yanılma yöntemi deneyerek başarıya ulaşılabiliyor. Daha önce vampirlerde toprak alt taban kullanımında mantarlaşma ve enfeksiyon kapma oranının çok yüksek olduğunu ve vivaryum sisteminin daha iyi sonuçlar verdiğini gördüm , halen de üretime devam etmekteyim.
 5. Ribar

  2.8.10 Leopard Gecko Üretimim

  Tebrik ederim yerli üretimdeki başarılarınız ve paylaşımlarınız için. İNŞALLAH daha da güzel yavrular alıp, hobiye faydalı olmaya devam edersiniz.
 6. Ribar

  Ribar- Nadir ve ilginç canlılarım

  Teşekkürler güzel yorumlarınız için, bunları edinmek, toplamak epey zaman ve maliyetle oldu. Daha ekleyeceklerim var, Erhan'ın, bu canlıları edinmemdeki payı çok büyük. O bulmasa edinemezdik.
 7. 1-2 Leaf tailed gecko; Uroplatus henkeli 1-1 Harlequin crested gecko 1-1 Giant gecko- Rhycodactylus leachianus 1-1 Planet gecko; Pytochozon kuhli 1-1 Banana gecko ; Gehyra vorax (Erhan'ın çektiği resim) Zaman buldukça diğerlerini de eklemeye devam edeceğim.
 8. Ribar

  1.1 Opheodrys aestivus snake

  Tekrar Teşekkürler güzel dilekleriniz için. Doğadan yakalanmış da olsalar yapılarından dolayı saldırganlıkları yok, yurt dışında üretenler olmuş, araştırmalara devam ediyorum, forumlardan çeviriler yaparak, olumlu sonuç almayı ümit ediyorum, artık kısmetse olur... GTP ler kadar olmasada , rengi ve sakinliği ile boşluğu doldurmaya aday. Handling fotolarını da en kısa zamanda eklerim.
 9. Ribar

  1.1 Opheodrys aestivus snake

  Teşekkürler güzel yorumlarınız için, hiçbir saldırganlıkları yok, siz onları izlerken onlarda sizi izliyorlar, hatta ürkekler birazcık ele alınca önce gitmek istiyor bir süre sonra dolanıp sakinleşiyorlar, yavru tartaraları kaçamayacakları bir kaba koyuyorum, onlar kendileri yakalayıp yiyorlar. Herkeze tavsiye ederim, ben Varan alacaktım bunları görünce kaçırmayayım dedim, her zaman gelen canlı değil. Erhan'a da teşekkürler bu canlıları edinmemizde büyük payı olduğu için..
 10. Ribar

  1.1 Opheodrys aestivus snake

  Son ithalattan, Erhan'dan aldığım, ilk olarak edindiğim ve sanırım son olarak kalacak tek besleyebileceğim tür olan , böcekçil ağaç yılanlarım.
 11. Ribar

  CRESTED GECKO ÜRETİM

  Hayırlı olsun, güzel yavrular alıp büyütmeniz dileğiyle. Benim bir kaç sorum olacak. Yumurtaların durduğu taban malzemesinin ismi nedir, nasıl temin edebiliriz? Kuluçka makinasında mı duruyorlar kendi yönteminizle mi bir sıcaklık ortamı oluşturuyorsunuz yumurtalar için?
 12. Ribar

  Ribar - 39- E- ISTANBUL

  Teşekkürler, canlıların resimlerini de beslediğim canlılar bölümünde isimleriyle birlikte açıklarım.
 13. Ribar

  Ribar - 39- E- ISTANBUL

  Hoşbuldum, teşekkürler güzel dilekleriniz için. Beslediğim ve daha önce beslediklerm ile ilgili seve seve paylaşımlarda bulunacağım.Umarım faydalı olabilirim.
 14. Ribar

  Ribar - 39- E- ISTANBUL

  Merhabalar, ben Nihat, İstanbul / Pendik deyim ,egzotik ve nadir bulunan canlılarla ilgileniyorum, tecrübe ve bilgilerimi forumda paylaşıp faydalı olabileceğimi düşünüyorum. Araştırmadan, lâf olsun diye ve gönderilen iletileri artsın diye yazılmış soruları cevaplamaz isem kızmayın. Selamlar.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×