Jump to content
Pratensis

Crematogaster Scutellaris Yayiliş Alani Hakkinda Bilgi

Önerilen İletiler

Bu başlıkta Crematogaster cinsinin Scutellaris türü hakkında çoğu hobicinin yanlış bildiği bir bilgiden bahsetmek istiyorum. 
 C. Scutellaris daha önce ülkemizde kayıtlara geçirilen ancak yapılan araştırmalar sonucunda kayıtlardan çıkarılan bir türdür. Çoğu hobici bu bilgiye ya sahip değil ya da es geçiyor. Neden çıkarıldığını açıklayan bir yazı paylaşmak istiyorum sizlerle: "Crematogaster scutellaris (Olivier, 1792) is distributed in Western Palaearctic and its easternmost distribution border is Bulgaria and Greece (Borowiec 2014). Therefore, the material previously determined as C. scutellaris should refer to C. schmidti" Bu yazıyı Doç. Dr. C.K ve Prof. Dr. K.K "Additions to the Ant Fauna of Turkey" isimli listelerinde Crematogaster cinsinin bilgilerinin paylaşıldığı yerde not olarak vermiştir ve geçerlidir. Çevirisini kısaca söylemek gerekirse: C. Scutellaris Palearktik bölgenin batı kısmında yayılış gösteren bir türdür ve bu türün bu bölgedeki en doğu sınırları Bulgaristan ve Yunanistan kabul edildiğinden dolayı Türkiye karınca faunası tür listesinden çıkarılmıştır(Çeviriye kendim ekleme yaptım birebir çeviri değildir). Bu türün ülkemizde kabul edildiği ismi Scihmidti'dir. Yani C. Scutellaris bulduğunu veya beslediğini düşünen arkadaşlar için bu bilgilerin faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıca hatırlatmakta fayda vardır ki Türkiye üzerinde bu tür yok denemez ancak kayıtlardan çıkarılmıştır. Böyle bir bilgi paylaşmak istedim, yanlış olduğunu düşündüğünüz kısımları belirtiniz lütfen. Herkese iyi hobiler, keyifli forumlar diliyorum. 

779px-Crematogaster_schmidti_casent0080805_head_1.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.