Jump to content
Hefe

Peygamberdevem Yumurtladı Ne Yapmalıyım

Önerilen İletiler

Bukalemuncu, 4 dakika önce yazdı:

Salmadınız galiba canlıyı

20201103_153447.jpg

o.O

tarihinde Blank tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Fark ettiyseniz bunun rengi farklı bu başka bir hayvan diğerini saldım bunu bir arkadaşım hediye etti

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yumurtayı daldan ayırmadan ormanlık bir yere bırakın zaten Mantisi doğadan alarak oradaki eko sisteme çok büyük zarar verdiniz bari yumurtayı mantisi bulduğunuz yere bırakın. Bırakıcağınızı hiç sanmıyorum ama bırakmanızı umarım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Galiba beni anlamıyorsunuz kahverengi renkli olanı saldım yeşil olanıda zaten bir arkadaşım hediye etti ve bir kolu sakat.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hediye etmesi onun doğadan alındığı gerçekliğini değiştirmez sizde bunu anlamıyorsunuz galiba. O canlıları doğadan alarak oradaki ekosisteme çok zarar verdiniz en kısa zamanda bırakın mantisler zaten uzun yaşamazlar. Çok istiyorsanız doğadan almak yerine üreticilerden alabilirsiniz

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Dostum o dalı farklı bir terraryumun içine koy, nemini de normalden bir kaç tık arttır. Kendileri çıkacaktır yumurtadan. Başka yapman gereken bir şey yok, yumurtalarla cok ugrasma yeterli. Yavrulara gelirsek muhakkak hepsini ayrı ayrı muhafaza et, yeterli. 

tarihinde Blank tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim gerekli olanı yapacağım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Dostlar bir tane canlı için adamın ban yemesini beklemeyin ekosistemde bir adet böcek ile bozulmaz bir kere doğaya salın demişsiniz adamda salmak istemiyor buna engel olamasınız bırakın yavruları çıkarmaya çalışsın

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Evet bir böcekle ekosistem bozulmaz fakat arkadaşımızın yaptığı yanlış ve bunu bilmesi gerekiyor yoksa herkes gördüğü böceği alır işte o zaman ekosistem bozulur insanları bilinçlendirmemiz gerekiyor adam ban yese bile böcekleri almaya devam edebilir önemli olan ban atmak değil önemli olan doğadan canlı almamamız gerektiğini insanlara öğretmek böylece doğayı ve canlıları korumuş oluruz.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
XPlot, Şimdi yazdı:

Evet bir böcekle ekosistem bozulmaz fakat arkadaşımızın yaptığı yanlış ve bunu bilmesi gerekiyor yoksa herkes gördüğü böceği alır işte o zaman ekosistem bozulur insanları bilinçlendirmemiz gerekiyor adam ban yese bile böcekleri almaya devam edebilir önemli olan ban atmak değil önemli olan doğadan canlı almamamız gerektiğini insanlara öğretmek böylece doğayı ve canlıları korumuş oluruz.

Katılmıyorum. Herkes her gördüğü canlıyı öldürdüğü sürece, herkesin her gördüğü canlıyı alma ihtimali mantıklı gelmiyor. Kaldı ki arkadaş, arkadaşından aldığını üstüne basa basa söylüyor. Üstelik 'Yaralı' bir canlıdan bahsediyoruz. Her şey bir yana, doğadan olsa bile şuan yumurtlamış ve yavrular doğadan değil diyebiliriz. Bu durumda 'Geri bırak, yazık, ekosistem' gibi şeyler söylemek yerine, arkadaşa var olan yumurtaları nasıl muhafaza edeceğini anlatmak daha akla yatkın gibi gözüküyor. En temele bakarsak, hiçbir canlı 'Üretim' değil... Kısacası boşuna kasılmış duyar olduğunu düşünüyorum söylediklerinizin.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Hefe said:

Fark ettiyseniz bunun rengi farklı bu başka bir hayvan diğerini saldım bunu bir arkadaşım hediye etti

Sevgili @Hefe,

Heyecanını çok iyi anlıyorum. İyi niyetini de. 

Elindeki canlının yumurtlaması, gözlerinin önünde çoğalması hepimiz için mucizevi ve haliyle bu keyfi tatmak istiyoruz. 

Buraya kadar seni anlıyor ve hak veriyorum. 

Ancak, bir çok arkadaşın da belirttiği gibi, doğadan bir canlıyı koparmak, doğru ya da yanlıştan ziyade, etik değil. 

Seni iki tane kırkayağın kaçırdığını, ailenden alıp, yuvalarına götürdüğünü, bu kırkayakların senden onlarca kat büyük olduğunu ve dillerini de anlamadığını düşün. Orda olmaman gerekiyor, çünkü dünyan orası değil. Muhtemelen açlıktan, susuzluktan, sıcaklıktan, nemden vb. öleceksin. Bunu bile bile bu canlıların seni kaçırması kısmı; işte etik olmayan kısım burası. 

Yaşının çok genç olduğunu düşünerek bu örnek üzerinden açıklamak istedim. Sana ceza puanı versek, banlasak, atsak, uzaklaştırsak... Ne yaparsak yapalım, bunun nedenini bilmemen sadece bu hobiden soğumana sebebiyet verir, biliyorum. Seni kazanmak için bu kadar yazıyorum, lütfen bunun senin için olduğunu bil. 

Karınca gibi istalacı türler dışında, doğadan herhangi bir canlıyı koparmamalısın. Arkadaşın koparıp sana vermiş olsa da, bunu kabul etmemelisin. Nedenini yukarıda açıkladım, bir daha örneklendirmeye gerek yoktur diye düşünüyorum. 

Yani "doğadan ben koparmadım, arkadaşım kopardı bana verdi" argümanın tamamen geçersiz. Sen de suça ortak olmuş oluyorsun bu durumda çünkü. 

Öncelikle, elindeki canlıyı (anneyi) kesinlikle doğa geri kazandırman, yani onu en sakin, kalabalık olmayan bir yere bırakman en doğrusu olacaktır. Yumurtaları da aynı şekilde insanların geçmediği, kedinin köpeğin pek olmadığı bir yere bırakabilirsin. Bırak, doğa ana karar versin gerisine. Daha önce mantis yumurtası inkübasyonu tecrüben yoksa, bu yumurtaların sende çatlama ihtimali zaten doğadakinden daha düşük. 

Umarım beni anlıyorsundur. 

Bu canlıları doğaya kavuşturmanı, bir daha da doğadan sen, arkadaşın, tanıdığın, akraban vb. kimseden de yerli tür almamanı rica ediyorum. 

Bunun yasadışı olduğunu da belirtmek isterim. Yerli türlere sahip olmak, yasal değil

Bu konuda "gerekeni" yapacağını söylemişsin, gereken şey, elindekileri doğaya bırakman

Bunu yapacağından, diğer bir deyişle, bu kadar doğa sever olduğundan hiç bir kuşkum yok.

Güzel haberleri bekliyorum. 

1 hour ago, Blank said:

Katılmıyorum. Herkes her gördüğü canlıyı öldürdüğü sürece, herkesin her gördüğü canlıyı alma ihtimali mantıklı gelmiyor. Kaldı ki arkadaş, arkadaşından aldığını üstüne basa basa söylüyor. Üstelik 'Yaralı' bir canlıdan bahsediyoruz. Her şey bir yana, doğadan olsa bile şuan yumurtlamış ve yavrular doğadan değil diyebiliriz. Bu durumda 'Geri bırak, yazık, ekosistem' gibi şeyler söylemek yerine, arkadaşa var olan yumurtaları nasıl muhafaza edeceğini anlatmak daha akla yatkın gibi gözüküyor. En temele bakarsak, hiçbir canlı 'Üretim' değil... Kısacası boşuna kasılmış duyar olduğunu düşünüyorum söylediklerinizin.

ve sevgili @Blank,

Hiç bir canlı "üretim" değil, doğru. Ya yaratıldılar, ya da evrildiler, hangisini seviyorsan... 

Ancak wild type (vahşi tür) ve farm production (çiftlik üretimi) olanlar diye bir ayrım var

Şimdi de muhtemelen "vahşi tür nasıl çiftlik üretimi olmuş o zaman?? Doğadan illaki koparılmış ilk etapta" diyeceksin. 

Doğru. 

Ancak bu, @Hefe gibi doğadan "arkadaşının hediye ettiği" bir mantisi koparıp, yumurtalarını inkübe etmeye çalışmakla olmadı. 

Örneğin Leopard Gecko'yu pet haline getirmek istediler. 

Üniversiteler iş birliği yaptı, çalışmalar yapıldı, finansörler bulundu. 

Bu wild type geckolar o kadar korkak, hızlı, utangaç, ürkeklerdi ki, yakalayıp, bir teraryuma kapatıldıklarında yemek yemiyor, strese giriyor, bırak üremeyi ve "sonuçta üretim değil yani!!" denmesini, bir kaç hafta sonra hiç bir şey yemeyip, içmeyip, kendilerini sağa sola vurup ölüyorlardı. 

Bu nedenle büyük çalışmalar, incelemeler, denemeler yapılıp, "özellikle seçilen" bireylerin oluşturduğu bir habitatı çevrelediler. Bu alan, oldukça büyük bir alandı. 

Araştırmacılar, sadece dışarıdan ufak müdahalelerde (ortama biraz canlı yem salmak, bu hayvanları avlayabilecek canlıları uzak tutmak gibi) bulundular. Belirli bir süre sonra, yumurtlamalar başladı haliyle. Özetle, "kendi ortamlarında" ve gittiğin herhangi bir alış veriş merkezinden (yatay olarak) daha geniş bir bölgede bulunan ve koruma altına alınan bu geckoların yumurtaları, onları rahatsız etmeden toplandı ve kuluçkalandı. 

Yasalar ve etik gereği, bu yumurtalardan çıkan canlıların 2/3'ü, doğaya geri bırakıldı, geri kalanlar, artık avmden daha büyük değil, avm kadar bir alanda tutuldu. Yine doğal ortamında... 

Onların da rahat rahat kendi ortamlarında üremeleri izlendi, yumurtalar kuluçkalandı, çıkan calıların 2/3'ü doğaya kavuşturuldu, geri kalanı, bir önceki alandan daha küçük alanda üremeleri için gözlem altında alındı. 

Bilmem kaç jenerasyon sonra, bu alan bir teraryuma sığacak kadar küçüktüldü, yavaş yavaş, 2/3 kuralına uyarak, strese girmeleri önlenerek. 

Yani, @Hefe mantis üretecek, sonra da @Blank "e hiç bir canlı da üretim değil ama" diyecek diye yapılmadı bunlar. 

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur. 

Lütfen bir şey yapmaya kalkmadan, bir yorum yapmadan önce, ilgili araştırmaları yapın. Hobinin ve sizlerin gelişimi buna bağlı. 

Yoksa ben de inanın Hemidactylus turcicus'un neslinin devamını sağlamak adına üretmek isterdim. 

Ama yukarıdaki örnekte anlattığım hiç bir olanağa malesef sahip değilim. 

Konunun uzamamasını rica ediyorum. 

Böyle başlıkların da bilinçlendirme yapabilmek adına faydalı olduğunu düşünüyorum. 

Herkese iyi hobiler.  

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
seamansoul, 49 dakika önce yazdı:

Sevgili @Hefe,

Heyecanını çok iyi anlıyorum. İyi niyetini de. 

Elindeki canlının yumurtlaması, gözlerinin önünde çoğalması hepimiz için mucizevi ve haliyle bu keyfi tatmak istiyoruz. 

Buraya kadar seni anlıyor ve hak veriyorum. 

Ancak, bir çok arkadaşın da belirttiği gibi, doğadan bir canlıyı koparmak, doğru ya da yanlıştan ziyade, etik değil. 

Seni iki tane kırkayağın kaçırdığını, ailenden alıp, yuvalarına götürdüğünü, bu kırkayakların senden onlarca kat büyük olduğunu ve dillerini de anlamadığını düşün. Orda olmaman gerekiyor, çünkü dünyan orası değil. Muhtemelen açlıktan, susuzluktan, sıcaklıktan, nemden vb. öleceksin. Bunu bile bile bu canlıların seni kaçırması kısmı; işte etik olmayan kısım burası. 

Yaşının çok genç olduğunu düşünerek bu örnek üzerinden açıklamak istedim. Sana ceza puanı versek, banlasak, atsak, uzaklaştırsak... Ne yaparsak yapalım, bunun nedenini bilmemen sadece bu hobiden soğumana sebebiyet verir, biliyorum. Seni kazanmak için bu kadar yazıyorum, lütfen bunun senin için olduğunu bil. 

Karınca gibi istalacı türler dışında, doğadan herhangi bir canlıyı koparmamalısın. Arkadaşın koparıp sana vermiş olsa da, bunu kabul etmemelisin. Nedenini yukarıda açıkladım, bir daha örneklendirmeye gerek yoktur diye düşünüyorum. 

Yani "doğadan ben koparmadım, arkadaşım kopardı bana verdi" argümanın tamamen geçersiz. Sen de suça ortak olmuş oluyorsun bu durumda çünkü. 

Öncelikle, elinde canlıyır (anneyi) kesinlikle doğa geri kazandırman, yani onu en sakin, kalabalık olmayan bir yere bırakman en doğrusu olacaktır. Yumurtaları da aynı şekilde insanların geçmediği, kedinin köpeğin pek olmadığı bir yere bırakabilirsin. Bırak, doğa ana karar versin gerisine. Daha önce mantis yumurtası inkübasyonu tecrüben yoksa, bu yumurtaların sende çatlama ihtimali zaten doğadakinden daha düşük. 

Umarım beni anlıyorsundur. 

Bu canlıları doğaya kavuşturmanı, bir daha da doğadan sen, arkadaşın, tanıdığın, akraban vb. kimseden de yerli tür almamanı rica ediyorum. 

Bunun yasadışı olduğunu da belirtmek isterim. Yerli türlere sahip olmak, yasal değil. 

Bu konuda "gerekeni" yapacağını söylemişsin, gereken şey, elindekileri doğaya bırakman. 

Bunu yapacağından, diğer bir deyişle, bu kadar doğa sever olduğundan hiç bir kuşkum yok.

Güzel haberleri bekliyorum. 

ve sevgili @Blank,

Hiç bir canlı "üretim" değil, doğru. Ya yaratıldılar, ya da evrildiler, hangisini seviyorsan... 

Ancak wild type (vahşi tür) ve farm production (çiftlik üretimi) olanlar diye bir ayrım var. 

Şimdi de muhtemelen "vahşi tür nasıl çiftlik üretimi olmuş o zaman?? Doğadan illaki koparılmış ilk etapta" diyeceksin. 

Doğru. 

Ancak bu, @Hefe gibi doğadan "arkadaşının hediye ettiği" bir mantisi koparıp, yumurtalarını inkübe etmeye çalışmakla olmadı. 

Örneğin Leopard Gecko'yu pet haline getirmek istediler. 

Üniversiteler iş birliği yaptı, çalışmalar yapıldı, finansörler bulundu. 

Bu wild type geckolar o kadar korkak, hızlı, utangaç, ürkeklerdi ki, yakalayıp, bir teraryuma kapatıldıklarında yemek yemiyor, strese giriyor, bırak üremeyi ve "souçta üretim değil yani!!" denmesini, bir kaç hafta sonra hiç bir şey yemeyip, içmeyip, kendilerini sağa sola vurup ölüyorlardı. 

Bu nedenle büyük çalışmalar, incelemeler, denemeler yapılıp, "özellike seçilen" bireylerin oluşturduğu bir habitatı çevrelediler. Bu alan, oldukça büyük bir alandı. 

Araştırmacılar, sadece dışarıdan ufak müdehalelerle (ortama biraz canlı yem salmak, bu hayvanları avlayabilecek canlıları uzak tutmak gibi) belirli bir süre sonra yumurtlamalar başladı haliyle. Özetle, leopard geckoların "kendi ortamlarında" ve gittiğin herhangi bir alış veriş merkezinden (yatay olarak) daha geniş bir bölgede, koruma altına alınan bu geckoların yumurtaları, onları rahatsız etmeden toplandı ve kuluçkalandı. 

Yasalar ve etik gereği, bu yumurtalardan çıkan canlıların 2/3'ü, doğaya geri bırakıldı, geri kalanlar, artık avmden daha büyük değil, avm kadar bir alanda tutuldu. Yine doğal ortamında... 

Onların da rahat rahat kendi ortamlarında üremeleri izlendi, yumurtalar kuluçkalandı, çıkan calıların 2/3'ü doğaya kavuşturuldu, geri kalanı, bir önceki alandan daha küçük alanda üremeleri için gözlem altında alındı. 

Ta ki, bilmem kaç jenerasyon sonra, bu alan bir teraryuma sığacak kadar küçüktüldü, yavaş yavaş, 2/3 kuralına uyarak, strese girmeleri önlenerek. 

Yani, @Hefe mantis üretecek, sonra da @Blank "e hiç bir canlı da üretim değil ama" diyecek diye yapılmadı bunlar. 

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur. 

Lütfen bir şey yapmaya kalkmadan, bir yorum yapmadan önce, ilgili araştırmaları yapın. Hobinin ve sizlerin gelişimi buna bağlı. 

Yoksa ben de inanın Hemidactylus turcicus'un neslinin devamını sağlamak adına üretmek isterdim. 

Ama yukarıdaki örnekte anlattığım hiç bir olanağa malesef sahip değilim. 

Konunun uzamamasını rica ediyorum. 

Böyle başlıkların da bilinçlendirme yapabilmek adına faydalı olduğunu düşünüyorum. 

Herkese iyi hobiler.  

İşte bu adamı bu yüzden etiketledim. Eline sağlık @seamansoul daha iyi açıklanamazdı. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.