Jump to content
Pratensis

Karıncaların Yaprak Bitleriyle İlişkisi

Önerilen İletiler

GİRİŞ:
 Yaprak bitleri ve karıncalar, genellikle aynı habitatta yaşayan ve bu nedenle muhtemelen birbirleriyle etkileşime giren, bol ve oldukça başarılı iki böcek grubudur. Böyle bir etkileşimin sonucunun bir avcı-av mı yoksa karşılıkçı mı olduğu, her bir eşin diğerinin ihtiyaçlarına göre sunduğu şeye bağlıdır. Sonuç olarak, bazı yaprak bitlerinin neden karıncalarla karşılıklı etkileşime girdiğini anlamak, her iki eşin fizyolojik, ekolojik ve evrimsel özelliklerini anlamaya bağlıdır. 

KARINCALARIN VE YAPRAK BİTLERİNİN BU KONUDA GÖZLEMLENEN DAVRANIŞ VE TUTUMLARI HAKKINDA BİLGİ ÖZETİ:

karıncalar ile aphid’ler arasındaki davranışlar bakımından ilgi şu şekilde özetlenebilir:
a) Karıncalar aphid’leri öldürmez veya onları yemez,
b) Karıncalar aphid’lere özel şekilde darbeler yaparak balımsı madde salgılamasını sağlar,
c) Karıncalar aphid'leri predatör ve parazitlerine karşı korurlar,
d) Karıncaların bazı türleri aphid'ler i emin olan veya besin olan yerlere taşır;
e) Bazı karınca türleri aphid kolonilerini yaptıkları özel yuva veya galeriler içinde saklarlar;
f) Yine bazı karınca türleri aphid'ler in yumurtalarını, ya da erginlerini kötü mevsimlerde veya zamanda kendi yuvaları içine götürerek saklar ve onları uygun mevsim ve zamanlarda tekrar bitkiler üzerine geriye getirirler;
g) Yine bazı türleri, bitki köklerinde yaşayan aphid'ler için kökler etrafında boşluk veya galeriler açarak aphid'lerin daha kolay hareket etmelerine ve beslenmelerine yardımcı olur.
NOT: Bu maddelerdeki bilgiler eski bir kaynaktan alınmıştır, bilgilerin paylaşıldığı zamanda bu maddeler BİR TARTIŞMA KONUSUDUR VE BU KONUDA FARKLI GÖRÜŞLER VARDIR.

BU KONUDA TÜRKİYE ÜZERİNDE YAPILAN ARAŞTIRMALAR: 

Çanakkale il merkezinde 2014-2015 yıllarında yaprak biti ve karınca türleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, 16 yaprak biti türü ile ilişkili Formicidae'nin Dolichoderinae, Formicinae ve Myrmicinae alt familyalarında 8 cinse ait 12 karınca türü belirlenmiştir. Farklı yaprak bitleri ile ilişkili en çok karşılaşılan karınca türleri, Lasius alienus (Foerster, 1850), Plagiolepis pygmaea (Latreille, 1798), Camponotus aethiops Latreille, 1798 ve Plagiolepis taurica Santsci, 1920'dir. Farklı karınca türleriyle ilişkili en sık görülen yaprak biti türleri, ; Aphis fabae Scopoli, 1763, Aphis gossypii Glover, 1877 ve Aphis craccivora Koch, 1854. Ayrıca, Camponotus samius Forel, 1889, Camponotus sanctus Forel, 1904, Crematogaster ionia Forel, 1911 ve Pheidole cf. Türkiye'de ilk kez pallidula (Nylander, 1849) ile yaprak biti birliktelikleri tespit edildi. Ayrıca, Aphis nerii Boyer de Fonscolombe, 1841, Aphis punicae Passerini, 1863, Aphis şemsiye (Börner, 1950), Chaitophorus leucomelas Koch, 1854, Chromaphis juglandicola (Kaltenbach, 1843), Panaphis juglandis (Goeze, 1778), Prociphilus , 1777) ve bunların farklı karınca türleri ile ilişkileri Türkiye'de ilk kez tespit edildi. Sonuç olarak, son araştırmalar yaprak biti-karınca ilişkilerinin yerel olarak daha detaylı araştırılması gerektiğini göstermiştir. 
 KAYNAKLAR: 
-Lodos,N.(1982) Türkiye Entomolojisi (Genel.Uygulamalı ve faunistik) Cilt II. -Annualrewievs.org (
Yaprak biti-Karınca Etkileşimlerinin Ekolojisi ve Evrimi) -Çanakkale Merkez İlinde karıncalar (Hymenoptera: Formicidae) ve yaprak bitleri (Hemiptera: Aphididae) üzerine yeni dernek kayıtları
 Karınca ve yaprak biti bir tür ilişkidir. Yaprak bitleri ve karıncalar halk  ilaçlarından nasıl kurtulur. Domates yaprağı suyukk

tarihinde Pratensis tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yazmayı unutmuşum düzenleyemediğim için belirtmek isterim: Yazılar farklı kaynaklardan toplamadır, kendi yorumumu katmadım, yabancı kaynaktan alınan çeviride hata ile karşılaşabilirsiniz ancak anlatılmak istenin anlaşılmasında bir engel teşkil ettiğini düşünmüyorum. Bu konularda meraklı arkadaşlar için hazırladım. İyi hobiler, keyifli forumlar. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhaba, öncelikle çok güzel bir konu, teşekkür ederim.

Karıncaların yaprak bitleri ile olan bu ilişkileri aslında onların hayvancılık yapması ile nitelendirildiğini bir belgeselde görmüştüm ve dikkatimi çekmişti. Bu yönü ile karıncaların tarım yaptığı söylenmektedir.

Hemiptera takımı içinde yer alan önemli bir tarım zararlısı olarak nitelendirilen Aphididae familyası altında yer alan birçok yaprak biti her yönü ile entomoloji bilim dalı içersinde gündem konusu olmuştur. 

Aphid 'lerin karıncaların neden dikkatini çektiğinden biraz bahsetmek isterim.

Aphidler genel olarak kültürü yapılan bitkilerde sokucu emici ağız yapıları ile yapraktan öz suyu emerek beslenmektedir. YApraklardan emdiği özsuyu protein ihtiyacını karşılamak için daha fazla özsu emmesi gerekir. Vücut hacmi büyük olmadığı için ABDOMENLERİNDE 1 çift BULUNAN CONİCULUS ( MUM BORUCUĞU ) isimli organları ile Protein ihtiyacı için emilen yaprak öz suyunun fazlasını buradan dışarıya atar. Bu atılan su ŞEKERLİ olduğu için BUNA ENTOMOLOJİ DİLİNDE FUMAJİN madde denilir ve yaprakta yapışkan bir alan oluşturarak burada saprofit fungus ( mantar ) oluşumuna neden olur ve yaprak alanını azaltması üzerine fotosentezi de engeller. Bu nedenle Karıncaların o tatlımsı yaprak öz suyu ile beslenmesi aslında fumajini engellemiş olur. 

Yaprak bitlerinden En önemlilerinin başında yer alan Myzus persicae türü şeftali yaprak biti olarak bilinmektedir ve bu aphididae familyasında önemi yere sahiptir ve karıncalarla mutalist bir ilişki sürmektedir. Yağmur yağarken karıncalar yaprak bitlerini korunaklı alanlara taşıması, yaprak bitininde karıncaya tatlımsı madde salgısından karıncanın beslenmesi gibi.

Kısaca dikkatimi çeken bu konuya hafif bir ileti katmak istedim. 

KEYİFLİ HOBİLER DİLERİM. :)  

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Bsf_larva_canlı_yem, 8 saat önce yazdı:

Merhaba, öncelikle çok güzel bir konu, teşekkür ederim.

Karıncaların yaprak bitleri ile olan bu ilişkileri aslında onların hayvancılık yapması ile nitelendirildiğini bir belgeselde görmüştüm ve dikkatimi çekmişti. Bu yönü ile karıncaların tarım yaptığı söylenmektedir.

Hemiptera takımı içinde yer alan önemli bir tarım zararlısı olarak nitelendirilen Aphididae familyası altında yer alan birçok yaprak biti her yönü ile entomoloji bilim dalı içersinde gündem konusu olmuştur. 

Aphid 'lerin karıncaların neden dikkatini çektiğinden biraz bahsetmek isterim.

Aphidler genel olarak kültürü yapılan bitkilerde sokucu emici ağız yapıları ile yapraktan öz suyu emerek beslenmektedir. YApraklardan emdiği özsuyu protein ihtiyacını karşılamak için daha fazla özsu emmesi gerekir. Vücut hacmi büyük olmadığı için ABDOMENLERİNDE 1 çift BULUNAN CONİCULUS ( MUM BORUCUĞU ) isimli organları ile Protein ihtiyacı için emilen yaprak öz suyunun fazlasını buradan dışarıya atar. Bu atılan su ŞEKERLİ olduğu için BUNA ENTOMOLOJİ DİLİNDE FUMAJİN madde denilir ve yaprakta yapışkan bir alan oluşturarak burada saprofit fungus ( mantar ) oluşumuna neden olur ve yaprak alanını azaltması üzerine fotosentezi de engeller. Bu nedenle Karıncaların o tatlımsı yaprak öz suyu ile beslenmesi aslında fumajini engellemiş olur. 

Yaprak bitlerinden En önemlilerinin başında yer alan Myzus persicae türü şeftali yaprak biti olarak bilinmektedir ve bu aphididae familyasında önemi yere sahiptir ve karıncalarla mutalist bir ilişki sürmektedir. Yağmur yağarken karıncalar yaprak bitlerini korunaklı alanlara taşıması, yaprak bitininde karıncaya tatlımsı madde salgısından karıncanın beslenmesi gibi.

Kısaca dikkatimi çeken bu konuya hafif bir ileti katmak istedim. 

KEYİFLİ HOBİLER DİLERİM. :)  

Elinize sağlık, güzel bir ileti olmuş.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: Ardacan
      evimde 2 koloni besliyorum 1. kolonimin suyu bitti transfer yapıcaktım fakat karıncalar aşırı hareketsiz ama yaşıyolar acaba kış uykusuna yatmış olabilirler mi? istanbulda yaşıyorum hava durumu 14 derece gösteriyo ev daha sıcaktır sıcaklığı ölçücek bi aletim olmadığı için tam sıcaklığı söyleyemiyorum fakat evin içi soğuk değil.Eğer kış uykusunu yattılarsa susuz bi şekilde havaların ısınmasınımı beklemeliyim veya haftada birkaç kere deney tüpünün içine sumu damlatmalıyım ya da transfermi denemeliyim?

2. kolonimin suyu var fakat pamukları sipsiyah oldu onun dışında bi sorunları yok 2 kolonimde lasius niger

karışık veya eksik anlatmış olabilirim eğer sorunuz varsa lütfen yazın cevap veririm lütfen yardım edin.
    • Yazan: Pratensis
      Yapay Çiftleştirme Konusunda Tavsiyeler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Yapay Çiftleştirme Nedir?
       Yapay çiftleştirme: Doğal işleyişin önüne geçerek bulduğunuz -cins, tür, alt tür aynı olmak üzere- prens ve prensesleri aynı ortama koyarak çiftleşmeye zorlamak.

Yapay Çiftleştirme Neden Yapılır ve Nasıl Yapılmalıdır?
       Yapay çiftleştirmeye karşı bir kişiyim ve doğal işleyişin değiştirilmeye çabalanmaması taraftarıyım ancak uzun süre kraliçe arayıp bulamayan, çok hevesli olan arkadaşlar "uygun şartlara dikkat ederek" şanslarını doğaya zarar vermeme koşulu ile deneyebilirler. En basitinden örnek verecek olursak: Yazın tuzak kurduğunuzu düşünün( lamba yakarak uçuşu üzerinize çekmek gibi) tuzağınıza gelen prens ve prensesleri çok küçük olmamak şartıyla sınırlı bir alana koyarak çiftleştirmeyi deneyebilirsiniz, böylelikle çiftleşen prensesleri kaçırma ihtimalinizi ortadan kaldırmış olursunuz.
      DİKKAT!
      1) Alınan prens ve prenseslerin koloni içerisinden alınmış olmaması ve uçuş yapmamış olan prens ve prenseslerin alınmaması gerekir. Eğer koloni patlatıp prens ve prensesleri alıp yapay çiftleştirme denemek gibi iğrenç bir olaya kalkışırsanız, elde edeceğiniz tek şey prens ve prensesleri öldürmek olacaktır.

2) Deneme yaptığınız prens ve prenses sayısı fazla olmamalı. Bulduğunuz tüm prens ve prensesleri toplayarak bu işi yapmaya kalkışırsanız doğayı ve düzeni tamamen göz ardı etmiş olursunuz. Bir hobici olarak hepimiz en başta doğasever olmak zorundayız. Bu durumlara da dikkat etmeliyiz.

3) Yapay çiftleştirme deneme süresi uzun olmamalıdır, 5 10 dakika gibi bir süre aynı ortamda bulundurup bir hareketlenme olmadığını gördüğünüz taktirde salınız. Test tüpüne doldurup haftalarca bekletenleri de gördüm, böyle bir şey yapılmamalı.

4) Canlılara bu durumu hissettirmemelisiniz. Eğer bir tehdit ile karşılaştıklarını düşünürlerse ve strese girerlerse çiftleşme gerçekleşmez. Özellikle hızlı stres olabilen ( Formica, Cataglyphis, Camponotus, Tapinoma gibi) cinslerde bu durumu denemeyiniz. Stressiz olarak nitelendirdiğimiz cinslerde şansınızı üstte belirttiğim durumlar içerisinde deneyebilirsiniz.

Başarılı Olursa Ne Yapılmalı, Başarısız Olursa Ne yapılmalı? 
        Başarılı olursa artık bir kraliçeniz var demektir ve setupınıza koyarak hobinizi keyifle gerçekleştirebilirsiniz. Başarılı olmazsa, prens ve prensesi doğaya salıp kraliçe aramaya devam.

Not: Paylaşılan bilgiler benim şahsi görüşlerimdir. Fikir ayrılığı olabilir. Sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz, iyi forumlar.
      hayatımda ilk defa un kurdu aldım pek bilgim yok.
      -un kurdunu kestikten sonra içinden siyah sıvı çıkıyo karıncalarıma zararı olurmu?
      -karıncalarımı orta boy bi un kurduyla ne sıklıkla beslemeliyim?(16 civarı işçim var)
      -yataklıklarını ne sıklıkla veya neye göre değiştirmeliyim?
      -2 kolonim var ikiside lasius niger fakat bir kolonim çok iyi beslenirken (mesela ballı su koyar koymaz başına toplanırlar un kurduda aynı şekilde)diğer kolonim daha az besleniyor(ballı suyu pek içmiyorlar bir damlayı bir günde falan bitiriyorlar ilk defa un kurdu koydum fazla ilgilenmediler) sorun ne olabilir iki kolonimide aynı koşullarda besliyorum.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Yazan: Pratensis
      Öncelikle herkese merhabalar, bugün araştırmalar yaparken bir makaleye denk geldim ve ilgimi çekti. Bir karınca türünün sergilediği davranışlardan bahsediyor kısaca özetleyecek olursak. Benim ilgimi çekti, diğer karıncasever arkadaşların da ilgisini çekebileceğini düşündüğüm için paylaşıyorum. Karıncaların davranışları konusunda çok farklı örnekler var bu konuda ileriki zamanlarda da farklı makaleler paylaşmayı düşünüyorum. Bu konudaki yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. 

YUVARLANMAK VE HAREKETSİZLİK KARINCALARDA KEŞFEDİLEN BİR DAVRANIŞ BİÇİMİ:
      Tehlikelerle karşı karşıya olan hayvanlar için, savunmanın maliyetlerini ve faydalarını optimize etmenin en iyi yolu bazen kaçınmak olabilir. Burada, orman tabanında yaşayan şifreli bir karınca olan Myrmecina graminicola tarafından benimsenen tuhaf bir stratejinin keşfini bildiriyoruz. Deneyler, bu karıncaların rahatsız edildiklerinde hareketsizlikle tepki verdiklerini gösterdi. Bununla birlikte, rahatsızlık algıladıklarında, ancak alt tabakanın belirli eğimleri altında, aktif bir kaçış stratejisine geçerler: yuvarlanma. Bu, yalnızca uygun koşullarda benimsenen içeriğe bağlı bir davranıştır. Yuvarlanma sırasında karıncalar, sabit bir yörünge boyunca aktif bir hareket elde etmek için antenleri ve arka ayakları kullanarak top benzeri bir şekil alırlar. Son olarak, bu stratejinin, düşmanlara karşı savunmadaki etkinliğini ölçen uyarlanabilir değerini değerlendirdik.

Doğal bir substrat üzerinde M. graminicola'nın yuvarlanma davranışı. (A) Yuvarlanmadan önce bir yaprak üzerinde yürüyen işçi. (B) Döndürme, bir bozukluk alındığında başlar (bu durumda alt tabaka sürtünmesi). (C) Yaprak, yuvarlanan karıncanın (kırmızı karenin içinde) zıplamasına neden olan bir sıçrama tahtası görevi görür. (D) Kıvrılmış gövdenin aldığı top benzeri şekli gösteren sıçrayan karıncanın yakından görünümü. Karınca ~ 3 mm uzunluğundadır.

KEYİFLİ FORUMLAR 
      Bugün karıncalarımı transfer ettim.Yeni tüpün içindeki nem oranı yeni hazırladığım için normalleden biraz daha fazlaydı karıncalar 5dk içerisinde transfer oldu fakat test tüpünün çıkış kısmına yerleşmişler besleme temizleme vs. için pamuğu çıkartamıyorum nem oranı azaldıkça suyun olduğu tarafa yerleşirlermi yoksa benim bişey yapmam gerekiyormu?

Kış uykusu için uygun bi havamı balkona koysam olurmu yoksa kış uykusuna yatmasalarda oluyormu?

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.