Jump to content
demircr

Yavru Bearded'ımın Ölme Sebebi?

Önerilen İletiler

Merhabalar, bildiğim kadarıyla 2 aylık civarı olan bir bearded dragonum vardı, daha bir iki hafta oldu ben bakmaya başlayalı. 2 gündür yem yemiyordu ve bugün de baktığımda yan dönmüş şekilde nefes almıyordu maalesef. Niçin olduğunu kesin bir şekilde anlamış değilim hala ama baktığım koşulları yazayım; uvb floresan ve seramik ısıtıcım var, ısıtıcının teraryumu max 35-36 derece yapmasına izin verdim şu ana kadar. teraryumun en soğuk bölgesi 25 derece civarı oluyordu. Beslenme olarak, ilk bir iki gün dışında yavru dubialarla besledim ve günde 5 6 tane yiyordu ve dışkı yapımını da iki gün öncesine kadar gözlemleyebiliyordum. Dekorasyonu yapmadan önce, dekorları temizledikten sonra, kayaların ve ağaç dalının hareket etmediğinden emin oldum. Taban malzemesi olarak kolay ve görünüşü çok bozmasın diye strafor üzerine kraft kağıdı sermiştim. Beslerken dubiaları kalsiyuma bulayıp verdim. Su da var teraryumda.

Hayvanın renginde belirgin bir solukluk yoktu ama iki gündür halsiz bir şekilde uyuyordu. Aklıma sadece yediği içtiği bir şeyden olabileceği geliyor. Isıdan olsa dışkıda sorun olurdu ya da en azından 2 günde ölmezdi herhalde. Dubialarda bir sorun mu vardı ya da koyduğum suda mı bir sıkıntı vardı bilmiyorum. Suyu kavonoz kapağıyla koymuştum, metal yani. Paslanma falan mı diyeceğim ama iki günde ölmesine sebep olur mu?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sadece dubia beslediyseniz açıkçası bu kadar kısa sürede ölmesi bana çok olası gelmedi. Bazı meyve ve sebzeler ölümcül olabiliyor. Metal kavanoz kapağında paslanma gözlemlemediyseniz o da bana çok ihtimal dahilinde gelmiyor. İki gün önce dışkılama olduysa kabizlik da olamaz. Açıkçası daha önceden bir sağlık problemi olabilir. Genetik bir sağlık problemi olabilir kalp büyümesi gibi. Fakat anlattığınız kadarıyla bakım şartlarından olabileceğini düşünmüyorum. Hiç meyve sebze vs verdiniz mi?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Misafir
demircr, 26 dakika önce yazdı:

Merhabalar, bildiğim kadarıyla 2 aylık civarı olan bir bearded dragonum vardı, daha bir iki hafta oldu ben bakmaya başlayalı. 2 gündür yem yemiyordu ve bugün de baktığımda yan dönmüş şekilde nefes almıyordu maalesef. Niçin olduğunu kesin bir şekilde anlamış değilim hala ama baktığım koşulları yazayım; uvb floresan ve seramik ısıtıcım var, ısıtıcının teraryumu max 35-36 derece yapmasına izin verdim şu ana kadar. teraryumun en soğuk bölgesi 25 derece civarı oluyordu. Beslenme olarak, ilk bir iki gün dışında yavru dubialarla besledim ve günde 5 6 tane yiyordu ve dışkı yapımını da iki gün öncesine kadar gözlemleyebiliyordum. Dekorasyonu yapmadan önce, dekorları temizledikten sonra, kayaların ve ağaç dalının hareket etmediğinden emin oldum. Taban malzemesi olarak kolay ve görünüşü çok bozmasın diye strafor üzerine kraft kağıdı sermiştim. Beslerken dubiaları kalsiyuma bulayıp verdim. Su da var teraryumda.

Hayvanın renginde belirgin bir solukluk yoktu ama iki gündür halsiz bir şekilde uyuyordu. Aklıma sadece yediği içtiği bir şeyden olabileceği geliyor. Isıdan olsa dışkıda sorun olurdu ya da en azından 2 günde ölmezdi herhalde. Dubialarda bir sorun mu vardı ya da koyduğum suda mı bir sıkıntı vardı bilmiyorum. Suyu kavonoz kapağıyla koymuştum, metal yani. Paslanma falan mı diyeceğim ama iki günde ölmesine sebep olur mu?

Bi anda ölmesi çok garip geldi. Zehirlenme ihtimali var beardedlar için Bazı yiyecekler zehirli. Neler yedirdiniz meyve sebze olarak 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Misafir
demircr, 1 dakika önce yazdı:

Birkaç kere marul verebildim sadece. Sebze olarak saçma bi seçim olduğunun farkındayım ama denemek içindi.

Maruldan sıkıntı olmaz yemlerde parazit kapmış olabilir belki 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
siemespi, 13 dakika önce yazdı:

Maruldankıntı olmaz yemlerde parazit kapmış olabilir belki 

Ev üretimi yemlerin parazit taşıma riski var mı? 

tarihinde XPlot tarafından düzenlendi
  • Like 1
  • Confused 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Misafir
XPlot, 12 dakika önce yazdı:

Ev üretimi yemlerin parazit taşıma riski var mı? 

Evet maalesef var temiz olmayan bir meyve sebze yemleri verilirse doğal olarak artık yemler de temiz olmaz. Ve temiz gıda yeseler bile. Düzenli temizliği yapılmazsa yemlerin yine sıkıntı olur 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bir çok sebebi olabilir,ısı normlade 38-42 derece arasında olmalı ama 36 derece de olması ölecek kadar etkilemez canlıyı,dışkılama durumu nasıldı peki canlının? 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.