Jump to content
Burak_

Eksiği Fazlası Var Mı? (Nigrita Temel Bilgiler)

Önerilen İletiler

Birkaç hafta farklı yerlerde araştırma yaptıktan sonra nigrita yılan bakımı hakkında temel bilgileri öğrendim fakat sonuçta bir canlı bakıcam ve saçma bir yanlış yaparak sağlığına zarar vermek ya da ömrünü azaltmak istemiyorum şansa bırakmak da istemiyorum o yüzden öğrendiğim her şeyi madde madde yazıcam forumdaki bu konuda özellikle nigrita hakkında bilgili, besleyen kişiler eksikliklerimi, fazlamı, doğrumu ve yanlışımı söylerse hobiye yavaştan girmek istiyorum.

Nigritalar ortalama 20 yıl yaşar ve 1.80 boyuna kadar uzayabilirler

• Yemek konusunda seçici değillerdir ağırlıklı olarak donmuş yavru fare ile beslenmesi gerekir ama besin çeşitliliği olsun diye arada tavuk, civciv, bıldırcın, yumurta da yiyebilirler

• Yavruyken haftada bir donmuş yavru fare verilir tüysüz olandan, yılan biraz büyüdükten sonra da en az 10 günde bir 2 yavru fare verilir. Tamamen yetişkin olduktan sonra ise 10 günde 1 yetişkin donmuş fare ile beslenir

• Donmuş fareyi vermeden önce sıcak suda bekletip buzunu tamamen çözüp sıcak olmasını ve yılanın daha rahat yiyecek olduğunu anlaması için kaynar suya batırılıp çok az bekletilebilir hayvanın ağzını yakmadan ya da kaynar su bırakmadan

• Teraryumu ortalama 1 metre bir akvaryum ile sağlanılabilir, bir uca ısıtıcı ped koyulur diğer uca içine girebileceği büyüklükte bir kap su koyulur (Isıtıcı pedin ayarını ve suyun kaç günde bir değiştirilmesi gerektiğini bilmiyorum) zemine havlu kağıt veya "Snake bedding" koyulabilir (Bunu da bilmiyorum ne sıklıkla değişilmesi lazım)

• Teraryumu güneş ışığından korumamız lazım teraryum ışığıyla gece gündüzü yaşatmamız lazım (Gece gündüz konusunda emin değilim ve hayvanı kurutmaması için hangi ampulü tercih etmeliyim)

•  Yavru nigritaların piyasa fiyatı hakkında bilgim yok 1000tl civarı olarak biliyorum

Umarım yanlışım yoktur, varsa da az vardır bu konudaki verdiğim temel bilgilerin eksiğini fazlasını doldurkuktan sonra umarım ben başta olmak üzere hobiye nigrita ile başlayacak kişilere iyi ve doğru bir rehber olur çünkü gördüğüm kadarıyla ball, corn, milk türü yılanların çok daha yaygın olması sebebiyle onlara kıyasla nigritalar için o kadar da bilgi yok internette şimdiden bilgisini eksik etmeyen hobicilere çok teşekkür ederim :)

tarihinde Burak_ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Burak_, Bir saat önce yazdı:

Birkaç hafta farklı yerlerde araştırma yaptıktan sonra nigrita yılan bakımı hakkında temel bilgileri öğrendim fakat sonuçta bir canlı bakıcam ve saçma bir yanlış yaparak sağlığına zarar vermek ya da ömrünü azaltmak istemiyorum şansa bırakmak da istemiyorum o yüzden öğrendiğim her şeyi madde madde yazıcam forumdaki bu konuda özellikle nigrita hakkında bilgili, besleyen kişiler eksikliklerimi, fazlamı, doğrumu ve yanlışımı söylerse hobiye yavaştan girmek istiyorum.

Nigritalar ortalama 20 yıl yaşar ve 1.80 boyuna kadar uzayabilirler

• Yemek konusunda seçici değillerdir ağırlıklı olarak donmuş yavru fare ile beslenmesi gerekir ama besin çeşitliliği olsun diye arada tavuk, civciv, bıldırcın, yumurta da yiyebilirler

• Yavruyken haftada bir donmuş yavru fare verilir tüysüz olandan, yılan biraz büyüdükten sonra da en az 10 günde bir 2 yavru fare verilir. Tamamen yetişkin olduktan sonra ise 10 günde 1 yetişkin donmuş fare ile beslenir

• Donmuş fareyi vermeden önce sıcak suda bekletip buzunu tamamen çözüp sıcak olmasını ve yılanın daha rahat yiyecek olduğunu anlaması için kaynar suya batırılıp çok az bekletilebilir hayvanın ağzını yakmadan ya da kaynar su bırakmadan

• Teraryumu ortalama 1 metre bir akvaryum ile sağlanılabilir, bir uca ısıtıcı ped koyulur diğer uca içine girebileceği büyüklükte bir kap su koyulur (Isıtıcı pedin ayarını ve suyun kaç günde bir değiştirilmesi gerektiğini bilmiyorum) zemine havlu kağıt veya "Snake bedding" koyulabilir (Bunu da bilmiyorum ne sıklıkla değişilmesi lazım)

• Teraryumu güneş ışığından korumamız lazım teraryum ışığıyla gece gündüzü yaşatmamız lazım (Gece gündüz konusunda emin değilim ve hayvanı kurutmaması için hangi ampulü tercih etmeliyim)

•  Yavru nigritaların piyasa fiyatı hakkında bilgim yok 1000tl civarı olarak biliyorum

Umarım yanlışım yoktur, varsa da az vardır bu konudaki verdiğim temel bilgilerin eksiğini fazlasını doldurkuktan sonra umarım ben başta olmak üzere hobiye nigrita ile başlayacak kişilere iyi ve doğru bir rehber olur çünkü gördüğüm kadarıyla ball, corn, milk türü yılanların çok daha yaygın olması sebebiyle onlara kıyasla nigritalar için o kadar da bilgi yok internette şimdiden bilgisini eksik etmeyen hobicilere çok teşekkür ederim :)

sürüngen pazarında var şuan bir tane fiyatı da uygun ama satıldı mı bilmiyorum atıyım hatta 

https://surungenpazari.com/Ilanlar/meksika-kral-yilaninigrita-11033

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
XPlot, 6 dakika önce yazdı:

Sürüngen Pazarındaki çoğu ilan pahalı oluyor bu forumda daha ucuzunu görmüştüm.

Evet 1200TL buldum ben bu forumda ama sanırım ya satıldı ya da aktif değil artık satıcı

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
mantis-jitsu, 17 dakika önce yazdı:

sürüngen pazarında var şuan bir tane fiyatı da uygun ama satıldı mı bilmiyorum atıyım hatta 

https://surungenpazari.com/Ilanlar/meksika-kral-yilaninigrita-11033

Ben bu satıcı ile görüştüm fakat adam çok alakalı değil anladığım kadarıyla yılanlara yani yeni başlıyo olmama rağmen benim bile kat kat fazla bilgim var adama ne ile besliyosunuz ve nerden teymin ediyosunuz yemini dediğimde "Valla bayadır beslemiyorum bu civarda olmadığı için yem satan yer" diye bi cümle kullandı .d

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bulduğunuz satıcı için forumdan referans istemeniz (bu kişiden daha önce alışveriş yapan var mı gibi) daha güvenli olur. Referans başlığını da inceleyebilirsiniz. Öneririm. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Gereksiz ısı yapmayan ışık kaynağı olarak şerit led öneririm ısı oluşturmuyor ve gece gündüz döngüsü oluşturur 

snake bedding konusu ise uzun süre gidiyor diye biliyorum yeterki canlı dışkı yapınca cömertçe o bölgedeki snake beddingi almanız temizlemeniz ve o bölgeye geri tazesini koymanız yeterli diye biliyorum

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
İbrahim Ensar Çakır, 44 dakika önce yazdı:

Gereksiz ısı yapmayan ışık kaynağı olarak şerit led öneririm ısı oluşturmuyor ve gece gündüz döngüsü oluşturur 

snake bedding konusu ise uzun süre gidiyor diye biliyorum yeterki canlı dışkı yapınca cömertçe o bölgedeki snake beddingi almanız temizlemeniz ve o bölgeye geri tazesini koymanız yeterli diye biliyorum

Isıtmaması için led alıp vey ledli bir teraryum, gündüz açıp gece kapatmam mı gerekiyo yani veya bulunduğum odada gece açık kalması gerekiyosa ne yapmam lazım kapatmam mı lazım odanın ışığını yoksa bez falan mı örtiyim güvende mağarada gibi hissetmesi için

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Odanız gün içerisinde aydınlık değilse gece gündüz döngüsü için ışık kullanılır bunun için en iyisi led ısı yapmaz güzel aydınlatır bunu 12 saat açık 12 saat kapalı şeklinde kullanabilirsiniz  

ya timer bağlarsınız kendisi otomatik kapatıp açar ya da siz kapatıp açarsınız 

siz akşamları da ışık kullanıyorsanız canlı rahatsız olabilir ozaman belki odayı kırmızı ışık ile aydınlatabilirsin çünkü sürüngenler kırmızı ışığı siyah olarak görüyorlar 

tabiki bu ışık size yeterli olmaz kitap vs okuyamazsınız o çare için napılır bilemiyorum

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
İbrahim Ensar Çakır, 24 dakika önce yazdı:

Odanız gün içerisinde aydınlık değilse gece gündüz döngüsü için ışık kullanılır bunun için en iyisi led ısı yapmaz güzel aydınlatır bunu 12 saat açık 12 saat kapalı şeklinde kullanabilirsiniz  

ya timer bağlarsınız kendisi otomatik kapatıp açar ya da siz kapatıp açarsınız 

siz akşamları da ışık kullanıyorsanız canlı rahatsız olabilir ozaman belki odayı kırmızı ışık ile aydınlatabilirsin çünkü sürüngenler kırmızı ışığı siyah olarak görüyorlar 

tabiki bu ışık size yeterli olmaz kitap vs okuyamazsınız o çare için napılır bilemiyorum

Bunu bilmem çok iyi oldu odamın ampulü rgb olduğu için zaten gün içinde genelde kırmızı kullanıyorum sabah 7 akşam 7 ışık almasını sağlarım gün ışığı yoksa led şerit ile. Akşam 7 den sabah 7 ye kadar da ya kırmızıda yakarım ya da uyurken kapatırım. Çok teşekkür ederim

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sıcak alan 25-30 derece aralığında olması gerek. Termostat kontrollü ısıtıcı ped kullanırsan ısıyı bir kez ayarladıktan sonra termostat ısıtıcıyı gerektiğinde açar gerektiğinde kapatır ve ısıyı sabitler. Snake bedding vs görsel olarak ne kadar güzel olsa da bakımı bir o kadar zahmetlidir. En kullanışlısı kağıt havludur. Dışkı yaptıktan sonra kağıt havluyu kaldırıp yenisini serersin teraryuma. Yem yeme aralığına gelirsek; ben şahsen belli bir gün düzeninden ziyade canlının dışkılamasına göre yem vermeyi tercih ediyorum. 60 gramlık bir yem verdiğimde canlı ortalama 7-8 gün içerisinde dışkılıyor. Dışkılamadan hemen sonra tekrar mağarasından çıkıp teraryum içerisinde hareket etmeye yani yem arayışına girmeye başlıyor. Ne zaman arayışa geçerse o zaman yem veriyorum. Canlıyı beslemeye başladıktan bir süre sonra canlının tavrından ne yapmak istediğini daha iyi anlarsınız ve kendi rutininizi oluşturursunuz. Verilecek yemin boyutuna gelince genel olarak yılan türlerinde yem boyutu  canlınızın gövde kalınlığının max iki katı olmalıdır. Bu kuralı çiğnemediğiniz taktirde her boyda yem verebilirsiniz. mesela normal şartlarda 50-60 gramlık bir ratı rahatlıkla yiyebilecek bir yılana isterseniz 2 adet 30 gramlık yem verin isterseniz 60 gramlık tek bir yem verin farketmez. Tüm konularda başarılı olduğunuzu canlı düzenli ve sağlıklı deri değiştirirse anlarsınız. Temel bilgileri edinin, gerekli ekipmanları vs hazırlayın ve canlıyı sahiplenin sonrasında çok kasmayın akışına bırakın 😉

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ahmyildiz, 38 dakika önce yazdı:

Sıcak alan 25-30 derece aralığında olması gerek. Termostat kontrollü ısıtıcı ped kullanırsan ısıyı bir kez ayarladıktan sonra termostat ısıtıcıyı gerektiğinde açar gerektiğinde kapatır ve ısıyı sabitler. Snake bedding vs görsel olarak ne kadar güzel olsa da bakımı bir o kadar zahmetlidir. En kullanışlısı kağıt havludur. Dışkı yaptıktan sonra kağıt havluyu kaldırıp yenisini serersin teraryuma. Yem yeme aralığına gelirsek; ben şahsen belli bir gün düzeninden ziyade canlının dışkılamasına göre yem vermeyi tercih ediyorum. 60 gramlık bir yem verdiğimde canlı ortalama 7-8 gün içerisinde dışkılıyor. Dışkılamadan hemen sonra tekrar mağarasından çıkıp teraryum içerisinde hareket etmeye yani yem arayışına girmeye başlıyor. Ne zaman arayışa geçerse o zaman yem veriyorum. Canlıyı beslemeye başladıktan bir süre sonra canlının tavrından ne yapmak istediğini daha iyi anlarsınız ve kendi rutininizi oluşturursunuz. Verilecek yemin boyutuna gelince genel olarak yılan türlerinde yem boyutu  canlınızın gövde kalınlığının max iki katı olmalıdır. Bu kuralı çiğnemediğiniz taktirde her boyda yem verebilirsiniz. mesela normal şartlarda 50-60 gramlık bir ratı rahatlıkla yiyebilecek bir yılana isterseniz 2 adet 30 gramlık yem verin isterseniz 60 gramlık tek bir yem verin farketmez. Tüm konularda başarılı olduğunuzu canlı düzenli ve sağlıklı deri değiştirirse anlarsınız. Temel bilgileri edinin, gerekli ekipmanları vs hazırlayın ve canlıyı sahiplenin sonrasında çok kasmayın akışına bırakın 😉

Paylaşımınız için çok teşekkür ederim cidden çok heycanlıyım birkaç küçük hamster ve kuş dışında ilk hayvanım olucak yılan ve her şeyi eksiksiz yapmak istiyorum atladığım bi nokta yüzünden canlıya zarar gelmesini istemiyorum ya da sağlığının kötü etkilenmesini umarım her şeyi güzel yapabilirim alınca bir yavru buldum 1200 tl sizce iyi mi fiyatı nigrita için ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Açıkçası fiyatları pek takip etmiyorum ama normal gibi duruyor. Dişi mi erkek mi bulduğunuz canlı? Bu da fiyata bir etken dişiler bi tık daha pahalı olur. En önemlisi canlının durumu sağlıklı mı bunu bilmek gerekir. Satıcı forumdan biri ise referansları var mı bunu araştırın bir başlık daha açıp satıcıyı soruşturun. güvenirliliğini araştırmadan hiç bir satıcıdan canlı almayın.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ahmyildiz, 28.11.2020 - 22:01 yazdı:

Açıkçası fiyatları pek takip etmiyorum ama normal gibi duruyor. Dişi mi erkek mi bulduğunuz canlı? Bu da fiyata bir etken dişiler bi tık daha pahalı olur. En önemlisi canlının durumu sağlıklı mı bunu bilmek gerekir. Satıcı forumdan biri ise referansları var mı bunu araştırın bir başlık daha açıp satıcıyı soruşturun. güvenirliliğini araştırmadan hiç bir satıcıdan canlı almayın.

Öyle yapıcam tekrar çok teşekkür ederim dişi ve erkek yılanların farkı ne oluyo sadece üreme yönünden mi daha değerli yoksa tavır olarak ya da bakım zorluğu olarak hangisini önerirsiniz sadece bakıcak birine çiftleştirme falan yapmıycak üretmiycek birine

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Burak_, 8 saat önce yazdı:

Öyle yapıcam tekrar çok teşekkür ederim dişi ve erkek yılanların farkı ne oluyo sadece üreme yönünden mi daha değerli yoksa tavır olarak ya da bakım zorluğu olarak hangisini önerirsiniz sadece bakıcak birine çiftleştirme falan yapmıycak üretmiycek birine

Bakım olarak farkları yok. Dişilerin değerli olmalarının sebeplerinden biri üretim ikinci sebep ise erkeklere nazaran daha fazla büyük olurlar bu yüzden daha çok tercih edilirler. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: hacıhayri
      SUGAR GLiDER 

Yaşam Süresi :  12-15 Yıl

Uzunlukları :  13-19 Cm

Ağırlıkları : 85-142 gr

Kalp Hızı : 200-300 atım / dakika

Solunum Hızı : 16-40 nefes / dakika

Gıda Tüketimi : % 15-20 BWt

Baz Metabolik Oranı : 2,54 W / kg

Awg. Bslmetbolism : 46,2 kJ / d (130 g hayvan)

Aktif Metabolizma : 84-126 kJ / d

Cloacal Sıcaklığı : 32 ° C

Rektal Sıcaklık : 36 ° C

Termolitik Bölge    24-31 ° C

ÜREME HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Üretim : Esaret altında Yıl Boyunca

Östrus Döngüsü : Çok Yumuşak - 29 Gün

Gebelik Doğada Göç Sonrası 5-17 Gün, Fetus 50-75 Günde Kese İçinde Kalacaktır.

Anaç Annenin 1 Yılda Verdiği Süt : 1-2 Litre

Sütten Kesilme : Kese dışında 35-60 gün

Sugar Glider Erkek-Dişi Ayrımı

DİŞİ

ERKEK

SUGAR GLİDER İÇİN EN ÖNEMLİ 3 DİET !

-High Protein Wombaroo (HPW) Diet

Malzemeler;
      - 2 Su Bardağı Ilık Su
      - 1.5 Su Bardağı Bal
      - 3 Adet Çırpılmış Yumurta
      - Fincanın 4/1 i Kadar Yavru Kedi Süt Tozu Koyucaz (Tavsiye Ettiğim Marka Altta)
      - 1 Çorba Kaşığı Arı Poleni

Yavru Kedi Süt Tozu;

Yapılışı ;

-Bourbon's Modified Leadbeaters (BML) Diet

Malzemeler;

-  Organik Glikoz İçermeyen Elma Suyu
      - Çiçek Balı
      - Kabuğu Soyulmuş Yumurta
      - Meyveli Yoğurt
      - Repcal Calcium Ve Vitamin d3 (diğer markalarda olabilir)
      -Tavuklu Bebek Maması (hazır olanlardan)
      - Buğday (toz şeklinde)
      - Yulaf Ezmesi

Yapılışı ;

- SGS 2 DİET
      Malzemeler;

- Balkabağı
      - Tatlı Patates
      - Havuç
      - Papaya
      - Kavun
      - Cennet Hurması
      - 1 Adet Haşlanmış Soyulmuş Yumurta
      - Sıcak Suda Islatılmış Keten Tohumu
      - Protein Tozu
      - Akasya Sakızı
      - Probiotic Yoğurt
      - Arı Poleni
      - Toz Buğday

Yapılışı ;

Protein / Canlı Yem

Sugar Gliderlerin Diyetlerinin %50 si Protein Olmalıdır , Özellikle Üreme Açısından Dişiler Yüksek Proteine İhtiyac Duyarlar

%35 i Sebze Ve Meyve Olmalı

Geri Kalan %15 i de Tarifini Verdigim Dietler Den Oluşmaktadır.

Canlı Yem Olarak Verilecek Listesi ;

Un Kurdu

Mario Kurdu

Dubia 

Tartara

Çekirge

Yeni Doğmuş Lab Pinky si

Yeni Doğmuş Hindi Ve Tavuk Civcivi

Yeni Doğmuş Bıldırcın

Not: Bu Canlı Yemlere Kalsiyum Tozuna Bulanarak Verilmesi Önemlidir

Hayvansal Proteinler;

Haşlanmış Tavuk Eti

Haşlanmış Hindi Eti

Haşlanmış Ördek/Kaz Eti

Haşlanmış Kuzu Eti

Haşlanmış Dana Eti

Haşlanmış Yumurta (Tavuk,Ördek,Hindi,Kaz,Bıldırcın)

Not: Balık Ve türevleri Verilmemelidir !

Bebek Maması 

Sugarlarına Haftada En Az Birgün Bu tarz meyveli bebek mamalarından vermelisiniz çoğunlukla sugarlar elmalı veya armutlu mamaları seviyolar onu kendi hayvanınıza uygun şekilde deneyerek bulabilirsiniz

Yoğurt Kullanımı ;

Yoğurt Canlınız İçin Gerekli bir besindir haftada en az 1 günde yoğurt vermelisiniz yoğurta canlı yem veya sevdiği meyveleri püre halıne getirip karıstırarak verebilirsinz yada glikoz içermeyen meyvelii yoğurtlardan kullanabilirsiniz  

KEDİ MAMALARI;

Kedi mamaları günlük olarak yem kabının içinde olmalıdır tahılsız kedi mamaları tercih edilmelidir.

Ana Yem Değildir Yan Yem Olarak KULLANILIR !

Balık içerikli mama verilmemelidir! daha çok tavuk,kırmızı et içerikli YAVRU mamaları tercih edilmelidir.

Kuru mamaların içerikleri minumum %40 protein ve %10 yağ içerikli olmalıdır

Altta Görülen 2 Markanın 2 ürünü Dışında Hiçbir Kedi Mamasını Tavsiye Etmiyorum !

Sugar Glider İçin YENİLEBİLİR ÇİÇEK Listesi; 

Yenilebilir Çiçek Listesi ;

Anason Çördük - (Agstache foeniculum)
      Fesleğen
      Papatya - (Anthemis nobilis)
      Aynı Sefa - (Calendula officinalis)
      Krizantemler - (Krizantem spp.)
      Yonca
      Karahindiba - (Taraxacum officinale)
      Papatya 
      Gün Güzeli Çiçekleri - (Hemerocallis spp.)
      Japon Gülü - (Hibiscus rosasinensis)
      Hanımeli - (Lonicera japonica)
      Lavanta - (Lavandula officinalis)
      Gül - (Rosa spp.)
      Sharon Şakası - (Hibiscus rosasinensis)
      Biberiye - (Rosmarinus officinalis)
      AdaÇayı - (Salvia officinalis)
      Kokulu Sardunyalar - (Pelargonium spp.)
      Kabak Çiçekleri - (Curcubita pepo)
      Menekşe - (Viola odorata)

OKALİPTUS YAPRAĞI VE DALI

BU AĞACIN ÖNEMİ HEM SUGARLARIN EN SEVDİĞİ YAPRAK VE DİŞLERİNİ SAĞLIKLI TUTMAYA YARAYAN BİŞEYDİR AYRICA KOKUSU SUGARLARI DAHA MUTLU VE HUZURLU EDECEKTİR

Sugar Glider Japon Gülü Yerken

Sugar Glider İçin Güvenli Sebze Meyve Listesi

Meyveler ;

Elma , Kayısı, Armut, Avokado , Muz, Böğürtlen, Yaban Mersini, Kavun , Yıldız Meyvesi, Kudret Narı, Kavun, Çerimoya, Kiraz (tatlı), Hindistan Cevizi , Yengeç Elma, Kızılcık, Kuş üzümü,Mürver, İncir, Bektaşi üzümü ,Üzüm (yeşil çekirdeksiz), Guava, Jackfruit, Java Erik, Hünnap, Kivi , Mango , Dut, Papaya, Tutku Meyvesi, Şeftali, Armut , Trabzon Hurması, Ananas , Muz, Erik, Nar, Dikenli Armut, Kuru erik, Ayva, Kuru Üzüm,Ahududu, Çilek, Karpuz .

Sebzeler;

Yonca Filizi, Enginar, Asparagas, Bebek Havuç , Pancar Yeşillikleri, Pancar, Siyah Bezelye, Brokoli, Brüksel Lahanası , Lahana, Havuç, Karnabahar, Kereviz , Hindiba, Çin Lahanası, Kara lahana, Mısır, Bezelye, Salatalık , Patlıcan, Tahıl , Fasulye , Zencefil Kökü, Yeşil Fasulye, Yeşil Biber , Meksika turpu , Marul, Mantar , Hardal Yeşillikleri, Bamya, Bezelye , Patates, Kabak , Turp, Kırmızı Biber (tatlı), Şalgam bitkisi,Bamya, Ispanak ,Su Teresi, Kış Kabağı, Yams, Sarı Balmumu Fasulye, Kabak , bal kabağı

Su İhtiyacları ;

Damacana Suyu Kullanılmalıdır Gün Aşırı Tazelenmelidir 

Bilyeli Kemirgen Suluğu Kullanılmalıdır Açık Kaplardan Su Verdiğiniz Taktirde dökerek Kendini Ve Kafesini Islatacaktır.

Kalsiyum İhtiyacları ;

Sağlık sorunlarını önlemek için yeterli kalsiyum almaları çok önemlidir.Yurt Dışında Sugar Gliderler İçin Özel üretilen kalsiyum tozlar vardır ama türkiyede sürüngenler için kullanılan kalsiyum tozlarıda her 6-7 günde bir sevdiği yiyeceklere veya canlı yemlere bulayarak verebilirsiniz Kırılgan kemikler, arka bacak felci veya beslenme osteodistrofisini önlemek için kalsiyum takviyeleri önemlidir.

Tavsiye Edilen Markalar;

EXO TERRA - REPASHY - REP-CAL - ZOO MED - GLİDER-CAL

VİTAMİN TAKVİYESİ

İÇERİK;
      Hangi Vitaminler Var?

Gervit-w multi vitamin ürününde canlının vücudunun ihtiyacına göre düzenlenmiş 18 adet vitamin bulunmaktadır.
      Bu vitaminler 1000 ml başına şu şekildedir :

Kolin klorür (3a890) 20.000mg, İnositol (3a900) 500mg, D-pantenol (3a842) 636mg, C vitamini 1000mg, L-karnitin (3a910) 42mg, K3 vitamini (3a710) 500mg , Niasinamid (3a315) 1500mg, B1 vitamini (3a820) 220mg, Riboflavin-5-fosfat ester monosodyum tuzu olarak B2 vitamini 1000 mg, B6 vitamini (3a831) / piridoksin hidroklorür 200mg, B12 vitamini / siyanocobalamin 1000 ug, Biyotin (3a880) 1000 ug, Folik, folik (3a316) 5.4 mg, A vitamini (3a672b) 1.000.000I.E., D vitamini (E671) / D3 vitamini 170.000IE, E vitamini (3a700) 2000 mg, Betain hidroklorür (3a925) 4.000 mg  

Kullanımı ;

100 ml suluğa 20 damla koyunuz 24 saat geçmeden geri alıp normal su koyunuz.

UVB VE GÜNEŞ İHTİYACLARI;

Gece gündüz döngüsü için ısıklandırma gereklidir yada pencereli bir odada bakılabilir eger döngüyü gösterecek penceresiz yerlerde bakıyosanız ısıklandırma ile yapay döngü yapılabilir

Ayrıca haftada bir kaç kez güzel havalarda güneşe çıkartıp d vitamini almalarını sağlamalısınız aksi takdirde arka ayak felci geçirirler buna dikkat edilmelidir kalsiyum ve beslenmenin yanı sıra uvb ve güneşlenmede önemlidir hem psikolojik anlamdada daha iyi hissetmelerini sağlar

UVB ampül şart degil ama güneş görmeyen bir oda veya bir yerde bakıyosanız kullanmanızda yarar vardır.

Sugar Glider Renk Varyasyonları ;

CLASSIC SUGAR GLIDERS

ALBINO SUGAR GLIDERS

BLACK BEAUTY SUGAR GLIDERS

BLACK FACE BLACK BEAUTY SUGAR GLIDERS

CARAMEL SUGAR GLIDERS

CREMEINO SUGAR GLIDERS

LEUCISTIC SUGAR GLIDERS (DÜNYADAKİ EN DEĞERLİ RENK VARYASYONUDUR)

MOSAIC SUGAR GLIDERS

PIEBALD SUGAR GLIDERS

PLATINUM SUGAR GLIDERS

RED SUGAR GLIDERS

RUBY LEUCISTIC & RUBY PLATINUM SUGAR GLIDERS

WHITE FACE BLONDE SUGAR GLIDERS

BARINMA/KAFES

Büyük boy Papağan veya Maymun Kafesleri Uygundur Ancak teller arası mesafe çok açık olmamalıdır çünkü aralardan kaçabilirler  altı ızgaralı raflı olursa taban malzeme değişimi açısından kolay olacaktır onun dısında rahat tırmanmaları açısından dikey değilde yatak telli kafesler tercih edilmelidir teraryum v.b tarz ürünler hava akışı açısından bu hayvanlarda uygun değildir

kafes örnekleri;

Yuva Ve Barınma
      Kendilerini Kafesde Güvende Hissetmeleri İçin Kafesde Mutlaka Polar Malzemeden bir kese olmalıdır ve bu keseyi kafesde yüksek bi yere asılmalıdırki sugarlar oraya yuva yapabilsin kendilerini güvende hissedebilsinler bölelikle stress e girmemiş olurlar 

EGZERSİZ ÇARKLARI 
      Egzersiz Çarkları hayvan için önemlidir egzersiz çarkı olmassa hayvan yağlanır haraketleri azalır bir çok hastalıga davetiye çıkartır bu yuzden sugarlar için egzersiz çarkları zorundadır ama türkiyede malesef büyük ebatlarda yoktur sadece yurt dısında mevcut ben yinede marka ve boyut vericem sizlere internetten getirtirsiniz.

Raptor Wheels 16 inç

Kaytee Silent Spinner 12 inç

Silent Runner 12 inç

Wodent Wheel 12 inç

Flying Saucer 12 inç

Trixie Exercise Wheels 33 cm

TABAN ALT MALZEMESİ 

Taban Malzemesi Olarakda  kokuyu ve çişi absorte etmesi için kedi kumu kullanılması gereklidir unutulmaması gereken tek şey enaz kumun yuksekliği 5-8 cm olmasıdır ayda bir deişim yapmanız kafidir.

benim tavsiyem Ever Clean Fast Acting dir.

EKSTRA KOKU ÖNLEYİCİ ÜRÜN TAVSİYE;

Kedi Kumuna Tuz gibi Ekip Karıştırınız Kullanım Bukadar Basit

ÜRÜN ADI : VERSEGE LAGA Deodo Apple Perfume

KONU TARAFIMDAN ENGİN TECRÜBE VE BİLGİLERİMLE YAZILMIŞTIR TÜRKİYEDE BESLEYİP DENEYİP TECRÜBE EDİP KALEME ALAN İNSAN YOKTUR HEPSİ BİLGİ TECRÜBEME DAYALI ANEKTOTLARDIR İZİNSİZ PAYLAŞILAMAZ KOPYALANAMAZ

EMEĞE SAYGI 

AKLINIZA GELEN HER TÜRLÜ SORUYU KONU ALTINA YAZARAK SORABİLİRSİNİZ
    • Yazan: exotic med
      Merhabalar aşağıya ball piton canlı besleme videomu bırakıyorum🐍🐭
      ayrıca abone olup beğenmeyi unutmayın🤙🏽🚨

• Yazan: Em2023
      Türkiye'de evde bir yılan tutmak yasal mıdır? (Ball pitonu) Onunla ülkeden ayrılacak mıyım? lütfen cevap verin!
    • Yazan: İrfab
      4-5 Aylık yavru ball pythonum elime ulaştı. Aldığım kişi 3-4 gün içinde beslememi önermişti. İlk denemede fareyi es geçti assisted feed denedim olmadı 2 gün sonra tekrar denedim yine yemedi bu sefer assisted feed ile yedi. Şu an sağlıklı bir problemi yok tekrardan ne zaman beslemem geretiğini nasıl anlayacağım?

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.