Jump to content
Tropheus

Karides Akvaryumu Yeni Kurulum

Önerilen İletiler

Altı senelik aradan sonra tekrar Su Dünyası na karideslerle dönmeye karar verdim. Tankımın kurulumunu buradan adım adım paylaşacağım. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

SU:  GH+ ile zenginleştirilmiş RO

KUM: Ada Amozania

EKİPMAN: Discus larımdan kalma Hanna combo ph, ec ölçer, led lamba, ihtiyaç halinde 2*4 watt 10 cm lik fan,

FİLİTRE: Pipo filitre,düşük debili Sun Sun HW 602B ve taban filitresine bağlı eheim 2213

BİTKİ: Bitki olarak su marulu, mos ball, java fern ve java mos.

Tank 65*45*45 extra clear.

pRlaqr.jpg

Taban filtresi ve filtre üzerine sera siporax, eheim ehfisubstrat pro ve lav kayası karışımı

j4maYW.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kurulum ve malzemeler güzel duruyor. Led aydınlatma ve tabana bağlı Eheim 2213 konusunda deneyimim yok, umarım ışık yetersiz ve filtre fazla kuvvetli gelmiyordur.

Taiwan Bee için sanırım kurulum, umarım birçok göz alıcı mutasyon üretebilirsiniz.  :tebrik: :D Caridina türleri ve mutasyonları benim aşık olduğum karidesler (sadece Arı Karides değil, genel Caridina spp. ama Arının yeri başka).  :popcorn:

Bu arada bitki olarak daha fazla moss türü (christmass, phonix, pellia vs.) öneririm, mosslar gibisi yok karideslere. Ayrıca belki Ramshorn veya Yarasakulak salyangozlar da eklenebilir, ben hiç denemedim ama karideslere öneren bol.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun. Bende 1 hafta önce bitkili tank kurdum. Karides eklemesi yapmak istiyorum ama co2 ile pek tavsiye edilmiyor.

Teşekkür ederim. Evet özellikle caridinalar için düşük ph öneriliyor ve düşük ph da karbondioksit takviyesi ya zaten az olan oksijeni iyice azaltıyor yada ph da salınımı artırıyor bu da istenmiyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kurulum ve malzemeler güzel duruyor. Led aydınlatma ve tabana bağlı Eheim 2213 konusunda deneyimim yok, umarım ışık yetersiz ve filtre fazla kuvvetli gelmiyordur.

Taiwan Bee için sanırım kurulum, umarım birçok göz alıcı mutasyon üretebilirsiniz.  :tebrik: :D Caridina türleri ve mutasyonları benim aşık olduğum karidesler (sadece Arı Karides değil, genel Caridina spp. ama Arının yeri başka).  :popcorn:

Bu arada bitki olarak daha fazla moss türü (christmass, phonix, pellia vs.) öneririm, mosslar gibisi yok karideslere. Ayrıca belki Ramshorn veya Yarasakulak salyangozlar da eklenebilir, ben hiç denemedim ama karideslere öneren bol.

Amacım Pinto ve türevlerini üretmek ;)  moss ları kurulum devam ederken suyun oturma sürecinden artırabilirim, eheim içinse arkadaşlar 2213 ün az bile gelebileceğini söylüyorlar ;)  sistem çalışmaya başladığında tekrar değerlendireceğim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu arada küçük bir tankta kiraz karides bakıyordum, daha doğrusu sadece eksilen suyunu tamamlayıp arada bir yem atıyordum kendi hallerinde gidiyor hatta deli gibi ürüyorlardı. Caridina lara hatta twbee lere girince karides dünyasının hiçte sandığım gibi olmadığını gördüm. Arkadaşlara tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hayırlı uğurlu olsun, forumda her çeşit karidesi gormeye başladık ki bu çok teşvik edici birsey  :tebrik: Ben de mosuradan 10 adet yavru almıştım, en hoşuma giden özelliği siyah kum üstünde yavrular bembeyaz olduğu için rahatça secilebilmesiydi... Karideslerin yavruları da çok tatlı oluyor, herhalde büyüklerin prototipi olduklarından. Sizin pintolarin da yavrularını gelişimlerini şimdiden merakla bekliyorum.

Bu arada discus gecmisinizi ve nickin de tropheus olduğunu gozonunde tutarak hobiye dönüşün ileriki zamanlarinda sadece karideslerin olmayacağını düşünüyorum bilmem yanılıyor muyum :D

Dış filtre olarak bakalım zaman içinde ne uygun gelecek bunlara...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Gülay Hanım teşekkür ederim, ciddi bir dönüş yaptık akvaristliğe tekrar. Tropheus, 2000 yılında ilk aldığım red molirolardan kalma hatıra. O gün bu gündür tüm forumlarda tropheus u kullanıyorum başka bir üye tarafından alınmamışsa. Su dünyasıyla 82 yılında tanıştım ve 2009 da deniz tankımı bozarak sadece betta ve kiraz karideslerle dar alanda eğleniyordum. Şimdi yeniden pintolar la dönüş yapıyorum ama kimbilir daha neler takip edecek bilemiyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ender beyin yavrulari da cok erken renklendi maşallah... Hem ebeveynleri kaliteli hem de sahipleri çok iyi bakıyor. Yoksa bu boyda bir sürü şeffaf jelibon izleyecektik.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ya kusura bakmayın, seyahatteydim, yazamadım ama bri taraftan da dahil olmadan duramadım.

Tapatalk ile fotoğraf gönderdim yol üstü :D

Bir kere dönüş için tebrikler. Aslında o kadar çok ortak noktası var ki tarantula, süründen ve akvaryum hobilerinin, birbirine geçmemesi imkansız.

Üstelik, akvaryum hobisinin bugüne değin aldığı yol, bizim diğer hobilerimize de ışık tutacaktır düşüncesindeyim.

Sakuralarım, ilk gözağrılarım, biri hamile geldi ve doğurdu. Umarım üretimleri devam eder. Hemen yanında seçilmişleri ıslaha yöneleceğim diğer tank iki aydır aynı şartlarda boş dönüyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yavrular gerçekten çok erken renklenmiş çok rastlanan bir durum değil. Benim de bir ara kırmızı arı karides tankım vardı daha sonra canlıları sahiplendirdim. Çok keyifli o minik bedenleriyle yaptıklarını seyretmek :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Planladığınız akvaryumu kuracağınıza ve planladığınız pintoları üreteceğinize hiç şüphem yok :)

Saygılar

Alpay

Teşekkür ederim Alpay Bey. Bu arada sizide sürüngen dünyasında görmekten mutluluk duyacağız. ;)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Karides akvaryumunda düzenli olarak hava motoru ile hava vermek gerekiyor mu?

Karidesler balıklar kadar fazla oksijene ihtiyaç duymaz ama bitkiler, yosunlar yoksa ve yüzey akıntısı/şelale filtre de yoksa oksijen sağlamak için havataşı ve pompası gerekebilir.

Benim 40 litrelik bol bitkili bir akvaryumumda 100 civarı Arı Karides ve birkaç balık vardı ve gece elektrikler 12 saat kadar gidince çoğu oksijensizlikten ölmüştü. Gece elektrikler gittiğinden bitkiler de sırf oksijen solunumu yapınca oksijen yarım gün yetemedi ne yazık ki.

Ağır canlı yükü olması da riskli yani.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Anladım. Şelale sistemi karides için yeterli geliyor yani.

Evet, ben çok düşük debili şelale sistemiyle (emişte çorap veya ince delikli sünger de vardı) ürettim genelde karidesleri. Veya iç/dış filtre kullandıysam da şelale aparatları vardı.

Pipo filtre tercih edilir genelde karideste. Ben hiç pipo kullanmadım ama süngerinde biriken organik maddelerle karidesler beslenebilir, bu açıdan pipo diğer filtrelerden iyi olabilir belki. Belki piponun bilmediğim bir özelliği de vardır karideslere büyük faydası olan, hiç denemedim.  :sigara:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Pipo en güzel yöntem;

Havakandırıyor

Süngerin açık dış yüzeyinde bakteri birikiyor

Akıntı yapmıyor

Kesinlikle tavsiye ederim.

Aynen. Şelale den ziyade pipo filtre tavsiye ediyorum. Bir de karides tankını bitki ile karıştırmamak gerekiyor. Tank karides ise yeteri kadar yosun olmalı, bitki konulmamalı ya da abartılmamalı, tank bitki ise karides te pahalı olmayan ve dayanıklı türlerden olmalı

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben hep iki pipo koyuyorum. Diyelim akvaryum az geldi, hemen 10 litrelik bir akvaryum daha alıyorum, suyunu, kumunu büyük tanktan alıyorum, ikinci pipoyu üzerinde hazır bakteri kültürü ile yeni akvaryuma koyuyorum, hemen hızlı oturmuş tankım oluyor.

Bu metodu bir forumda eleştirdiler ama ben camlar hariç tüm akvaryum canlı akvaryumdan geldiği için neden olmasın anlam veremedim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben hep iki pipo koyuyorum. Diyelim akvaryum az geldi, hemen 10 litrelik bir akvaryum daha alıyorum, suyunu, kumunu büyük tanktan alıyorum, ikinci pipoyu üzerinde hazır bakteri kültürü ile yeni akvaryuma koyuyorum, hemen hızlı oturmuş tankım oluyor.

Bu metodu bir forumda eleştirdiler ama ben camlar hariç tüm akvaryum canlı akvaryumdan geldiği için neden olmasın anlam veremedim.

Kumu karıştırmak işi bozan nokta olabilir. Döngüsü oturmuş akvaryumlarda asla kumu karıştırmayın derler. Sevebi kumdaki bakterilerin hemen ölmesi mi, kumda biriken bazı maddelerin açığa çıkması mı bilmiyorum ama "asla"lardan biridir diye duyuyorum. Kumu alip başka bir akvaryuma koyunca da iki akvaryumda da kum "karışmış" demek oluyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aslında dip çekiminde bile üstteki tabaka hafifçe oynatılabilir hatta bu bazen önerilir de ama yoğun biçimde karıştırıldığında beyazımsı bir toz bulutu görürürüz. Sanırım bu aşamada kumun içinde "oksijensiz yaşayan" faydalı bakterilerin çıkardığı amonyak ve diğer birtakım kimyasallar açığa çıkıyor ve diğer "oksijenle yaşayan" faydalı bakterileri öldürüyor. İlk gruptaki oksijensizler de ölüyor. Bu durum da haliyle suyu ve genel dengeyi bozuyor, ben böyle hatırlıyorum. Öte yandan yeni kurulum için kumun az bir miktarını almak da gerek eski gerek yeni tank için zararlı değil bence hatta yenisi için faydalı ve hızlandırıcı (0'dan kuruluma göre).

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.