Jump to content
DEKİ

Oda Sıcaklığı

Önerilen İletiler

Ortalama 25° olması lazım canlının sağlığı için, eğer ıstıcı ped alamıyorsan ya da alternatif bir ısıtıcı sağlayamıyorsan canlının teraryumunun dışını balonlu ambalaj kağıdı ile sar, teraryumun bulunduğu yerin etrafında minimum boşluk olsun (ortaya koyma mesela duvara falan daya ya da dolap düşün en üst raflara koymak yerine en alt rafa koy ya da altına ve yanına ısıyı az ileticek bir şeyler koy havlu gibi). Bunlar sadece canlılar için değil klasik temel ısı yalıtımlarıdır az da olsa faydası olur. En az 22-23 dereceye çıkarman lazım yoksa hayvanın sağlığında ciddi sıkıntılar olabilir.

LLD-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İyi günler ben yanlış bilgi vermek istemem fakat 10 - 15 dereceye kadar yaşayabildiğini duymuştum tarantulaların ( hassas türler hariç ) kesin bilgi olarak görmeyin yinede eğer yanlışım varsa birisi düzeltirse bende bilgilenirim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
İyi günler ben yanlış bilgi vermek istemem fakat 10 - 15 dereceye kadar yaşayabildiğini duymuştum tarantulaların ( hassas türler hariç ) kesin bilgi olarak görmeyin yinede eğer yanlışım varsa birisi düzeltirse bende bilgilenirim.
Ben de öyle okumuştum, ama sağlıklı olmaz bence.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

20 derecenin altına düşmüyorsa sıkıntı olmaz bence ısıtıcı lamba veya ısıtıcı ped kullanacaksan dikkatli ol soğuktan çok daha hızlı öldürebilirsin hayvanı

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
yahiayavuz, 41 dakika önce yazdı:

Ortalama 25° olması lazım canlının sağlığı için, eğer ıstıcı ped alamıyorsan ya da alternatif bir ısıtıcı sağlayamıyorsan canlının teraryumunun dışını balonlu ambalaj kağıdı ile sar, teraryumun bulunduğu yerin etrafında minimum boşluk olsun (ortaya koyma mesela duvara falan daya ya da dolap düşün en üst raflara koymak yerine en alt rafa koy ya da altına ve yanına ısıyı az ileticek bir şeyler koy havlu gibi). Bunlar sadece canlılar için değil klasik temel ısı yalıtımlarıdır az da olsa faydası olur. En az 22-23 dereceye çıkarman lazım yoksa hayvanın sağlığında ciddi sıkıntılar olabilir.

Merhaba

Yanlış bilgi vermeyelim tarantulalarda ısıtıcı ped kullanılmaz ortam ısıtması gerekmektedir 

Ayrıca bahsettiğiniz yöntem işe yarıyor olsa dahi hava sirkülasyonu olmayacağı için mite küf vs problemleri baş gösterecektir ☺️

DEKİ, 55 dakika önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar murinus türü tarantula odamda besliyecegim odam biraz soğuk olduğu için sıkıntı olurmu ? 

Merhaba murinuslar kesin ve net bilgi olmamakla birlikte tecrübem ile 14 dereceye kadar sıkıntısız yaşayan canlılar ancak gelişimleri çok ciddi ölçüde yavaşlıyor ve uzun vadede sıkıntılar çıkabarabilir ( kabukta sıkışma vs ) eğer 20 derecenin altına düşmüyorsa çok sıkıntı olmaz ama düşüyorsa iklimlendirme dolabı kullanmanızı öneririm iyi hobiler ☺️

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
deaply, 15 dakika önce yazdı:

Murinus türü dayanıklıdır olucegini sanmıyorum ama yinede daha yavaş büyümesi yem reddetmesi gibi durumlar olur sanırım

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
TheBoss, 3 dakika önce yazdı:

Merhaba

Yanlış bilgi vermeyelim tarantulalarda ısıtıcı ped kullanılmaz ortam ısıtması gerekmektedir 

Ayrıca bahsettiğiniz yöntem işe yarıyor olsa dahi hava sirkülasyonu olmayacağı için mite küf vs problemleri baş gösterecektir ☺️

Merhaba murinuslar kesin ve net bilgi olmamakla birlikte tecrübem ile 14 dereceye kadar sıkıntısız yaşayan canlılar ancak gelişimleri çok ciddi ölçüde yavaşlıyor ve uzun vadede sıkıntılar çıkabarabilir ( kabukta sıkışma vs ) eğer 20 derecenin altına düşmüyorsa çok sıkıntı olmaz ama düşüyorsa iklimlendirme dolabı kullanmanızı öneririm iyi hobiler ☺️

Bende öyle düşünüyordum sağol

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sıcaklığın 10 santigrat dereceye kadar düştüğü kış günü de 35 hatta 40 santigrat dereceyi zorladığı yaz günü de Pterinochilus murinus(sling-->Juvenil) baktım ve sorun yaşamadım. Burada canlının genel dayanıklılığına işaret ediyorum. "22-23 dereceye çıkarmazsan sıkıntı yaşarsın" görüşüne katılmıyorum. Nitekim canlının yaşam alanı olan Kenya'nın da ortalama sıcaklıkları dönem dönem değişmekle birlikte 10-30 santigrat derece arasında seyretmektedir.

İklimlendirme dolabını hiç kullanmadım. Ancak kullanan arkadaşlarımın özellikle sling bakımında büyük fayda gördüğünü gözlemledim. Bence deneyebilirsiniz.

Yaygın olarak bakılan çoğu türün(ağaç türlerini hariç tutarak söylüyorum) bakımında uygun sıcaklık aralığının bu kadar dar olmadığını da söylemek isterim. 20-25 derece önerilmiş bir canlı 19 ya da 26'da anında ölmüyor. Buna canlınızı gözlemleyerek siz karar verin derim. 

tarihinde LordPattis tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
yahiayavuz, Bir saat önce yazdı:

Sirkülasyon için üst kısmını sarmazsınız ve üst kısmı delersiniz. Dediğim gibi 22-23°de tutmanızda fayda va.

Sirkülasyon yanlardan sağlanır teşekkürler ☺️ 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Direkt olarak ısıtıcı pedin üstüne koymak zorunda değilsin. Ben canlının sağlıklı büyümesi için 22-23° derecede olması gerektiğini düşünüyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
LordPattis, 12 saat önce yazdı:

Sıcaklığın 10 santigrat dereceye kadar düştüğü kış günü de 35 hatta 40 santigrat dereceyi zorladığı yaz günü de Pterinochilus murinus(sling-->Juvenil) baktım ve sorun yaşamadım. Burada canlının genel dayanıklılığına işaret ediyorum. "22-23 dereceye çıkarmazsan sıkıntı yaşarsın" görüşüne katılmıyorum. Nitekim canlının yaşam alanı olan Kenya'nın da ortalama sıcaklıkları dönem dönem değişmekle birlikte 10-30 santigrat derece arasında seyretmektedir.

İklimlendirme dolabını hiç kullanmadım. Ancak kullanan arkadaşlarımın özellikle sling bakımında büyük fayda gördüğünü gözlemledim. Bence deneyebilirsiniz.

Yaygın olarak bakılan çoğu türün(ağaç türlerini hariç tutarak söylüyorum) bakımında uygun sıcaklık aralığının bu kadar dar olmadığını da söylemek isterim. 20-25 derece önerilmiş bir canlı 19 ya da 26'da anında ölmüyor. Buna canlınızı gözlemleyerek siz karar verin derim. 

Evet doğru bende tecrübe ettim. Tlitocatl vagans , Poecilotheria miranda ve bir kaç sling türlerim evimizde doğalgaz bulunmadığı için geçen kış geceleri 15 dereceye kadar sıcaklıkta durdular hiç bir problem sezmedim geç kabuk atma dışında. Ayrıca bazı arkadaşlarımız ısıtıcı ped önerisinde bulunmuş ben kesinlikle ısıtıcı ped önermiyorum sebebi ise şudur: Tarantulalar ortam ısısına ihtiyaç duyarlar belirli bir yerden ısıya ihtiyaç duymazlar ve ısıtıcı ped koymanız pek birşey ifade etmeyecektir.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.