Jump to content
XPlot

Isıtıcı Ped Kullanımı

Recommended Posts

Posted (edited)

Merhabalar,
Odamdaki sıcaklığın canlı yemleri üretmek için  çok düşük olduğunu düşündüğüm için ısıtıcı ped almaya karar verdim. Dubia ve morio kurdu üretmeyi deneyeceğim. Sıcaklığı yaklaşık 30 dereceye çıkarmayı düşünüyorum çünkü morioların üremesine rağmen döngü çok yavaş ilerliyor. Aklımda kalan size sormak istediğim bazı sorular var. 
1) Isıtıcı pedi direkt kabın altına koymam da sıkıntı olur mu yoksa iklimlendirme dolabı yapmam gerekir mi?
2) Karbon ısıtıcı pedle normal ısıtıcı pedin farkı ne ve hangisini tavsiye edersiniz ?
Sorularımı yanıtlarsanız sevinirim yaşadığınız sorunları veya tecrübelerinizi anlatırsanız bana çok yararınız olur. 

Edited by XPlot

XPlot, 3 dakika önce yazdı:

Merhabalar,
Odamdaki sıcaklığın canlı yemleri üretmek için  çok düşük olduğunu düşündüğüm için ısıtıcı ped almaya karar verdim. Dubia ve morio kurdu üretmeyi deneyeceğim. Sıcaklığı yaklaşık 30 dereceye çıkarmayı düşünüyorum çünkü morioların üremesine rağmen döngü çok yavaş ilerliyor. Aklımda kalan size sormak istediğim bazı sorular var. 
1) Isıtıcı pedi direkt kabın altına koymam da sıkıntı olur mu yoksa iklimlendirme dolabı yapmam gerekir mi?
2) Karbon ısıtıcı pedle normal ısıtıcı pedin farkı ne ve hangisini tavsiye edersiniz ?
Sorularımı yanıtlarsanız sevinirim yaşadığınız sorunları veya tecrübelerinizi anlatırsanız bana çok yararınız olur. 

1) Eğer sadece canlı yemlerde kullanıcaksanız bi sıkıntı olmaz fakat tarantula gibi bi kaç eklem bacaklıda kullanmak sera etkisi yaratacağı için risklidir

2-) ikisinin arasında pek bi fark yok

• Thanks 1

FireReptile, 10 dakika önce yazdı:

1) Eğer sadece canlı yemlerde kullanıcaksanız bi sıkıntı olmaz fakat tarantula gibi bi kaç eklem bacaklıda kullanmak sera etkisi yaratacağı için risklidir

2-) ikisinin arasında pek bi fark yok

Sadece canlı yemlerde kullanacağım zaten tarantulalarda kullanırsam onlara iklimlendirme dolabı kurmayı düşünüyorum. İkisi arasındaki fiyat farkı çok fazla.

XPlot, 24 dakika önce yazdı:

Sadece canlı yemlerde kullanacağım zaten tarantulalarda kullanırsam onlara iklimlendirme dolabı kurmayı düşünüyorum. İkisi arasındaki fiyat farkı çok fazla.

Karbon film biraz daha el yapımı olduğu için daha ucuz oluyor fakat şu siyah ayarlılar marka olduğu için daha pahalı

seamansoul, 20 dakika önce yazdı:

Hangisi olursa olsun mutlaka termostat kullan dostum.

Evet termostat alacağım yoksa sabit bir şekilde tutmak zor olur.

8 hours ago, XPlot said:

Evet termostat alacağım yoksa sabit bir şekilde tutmak zor olur.

Sadece sicakligi sabit tutmak da degil, isitici pedler bozuldugunda sicaklik cok yukseliyor, yasam alani plastikse eriyebiliyor, canli olebiliyor, hatta evde yangin cikabiliyor. 

Termostatin asil islevi hem canilarimiz hem de bizim icin guvenlik saglamak.

• Thanks 1

ben sadece ısıtıcı ped kullanarak yapmadım o yüzden böyle bir etkisi var mı bilmiyorum ama sadece pedle altlar fazla ısınırken üst tarafın fazla ısınma durumu olmaz mı?