Jump to content
0je

Zoanthid,paly(polipler) Bakımı,koşulları

Önerilen İletiler

SEVİYE:Başlangıç mercanlarındandır.

IŞIK: Işık olarak orta düzeyde ışık isterler.watt olarak litreye 0.5watt yeterlidir.

AKINTI:Düşük-orta seviye akıntı

Ekstra beslemenize gerek yoktur fotosentez yaparak yaşamını sürdüdürler.Fakat ekstra performans için artemia,cylops yada hazır toz mercan yemlerini kabul ederler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bugün tam da bunları araştırdım hatta ilk canlı olarak red palythomayı gözüme kestirdim. Tam da özellikleri de uygunmuş diye sevinirken yabancı bir forumda bir de baktım eldivensiz ve gözlüksüz elinize almayın kör eder zehri, odadaki herkesi (çocukları ve hayvanları) dışarı çıkartın diyordu. Birinin de köpeği tankta bundan olan sudan içmiş, 6 saat sonra zehirlenerek ölmüş filan. Allahım dedim yine buldun masum görünüşlü bir zehirliyi  :kınkın: hep böyle oluyor cidden...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bugün tam da bunları araştırdım hatta ilk canlı olarak red palythomayı gözüme kestirdim. Tam da özellikleri de uygunmuş diye sevinirken yabancı bir forumda bir de baktım eldivensiz ve gözlüksüz elinize almayın kör eder zehri, odadaki herkesi (çocukları ve hayvanları) dışarı çıkartın diyordu. Birinin de köpeği tankta bundan olan sudan içmiş, 6 saat sonra zehirlenerek ölmüş filan. Allahım dedim yine buldun masum görünüşlü bir zehirliyi  :kınkın: hep böyle oluyor cidden...

Elle dokunmuyorum bende mercana sadece kayasını tutuyorum.Toksin içeriyor evet.Fıskırtabiliyor toksinlerini, yakın arkadaşımın gözüne fışkırmıştı şişmişti kanamıştı vs .antibiyotik merhem le geçmişti..

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bitki maşaları var 5tl vs onla kayasını alıp akvaryuma koyuyorum veya elimde kaya ucunu tutuyorum sorun yok.Polibi sıkmazsan toksinleri fışkırtmaz.

Toksin durumu daha çok polipler yayıldığı zaman onları başka kayaya aldığımız yada fraglarken olabiliyor.Bu işlerde eldiven,gözlük,neşter Kullanılıyor.

FRAGLAMAK:Kesip başka kayaya japon yapıştırıcısı vs ile yapıştırmak.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Zoanthidler dışındaki diğer mercanların toksinleri yoktur.Sadece bu mercanlara dikkat ederseniz iyi olur.

Zoa,palyleriniz türünü öğrenmek isterseniz.

Zoaid.com'a girip aldığınız canlının ismini öğrenebilirsiniz.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Minciklamadigimiz sürece sorun yok gibi anladım... Ek bilgiler için yine çok  :thanks:

Evet minciklamazsak sorun olmaz.

Mercanları uzaktan sevelim  :laugh:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Instagramda takip ettiğim bir @misternanoreef hesabı var. Ben ondan yapmak istiyorum.

35x35x40h küp yaptım geçtiğimiz haftalarda.

7-9 kg kum, 3 kiloluk canlı kaya, 800-1000 lt/h dış veya şelale filtre ile başlasam olur mu?

30x3w armatür için gerekli led, taban ve sürücü/adaptörü de sipariş verdim.

15x 10000K cool white

10x Deep blue

5x Pink led koyacağım...

PS balık eklerken duruma göre koyayım diyorum.

Lily pipe + dış filtre cazip geldi ama şelale kurtarırsa o da olabilir.

600 lt/h gücünde iki şelale koysam daha güvenli olmaz mı? Biri arıza yaptığında diğeri devrede olur hiç olmazsa?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Instagramda takip ettiğim bir @misternanoreef hesabı var. Ben ondan yapmak istiyorum.

35x35x40h küp yaptım geçtiğimiz haftalarda.

7-9 kg kum, 3 kiloluk canlı kaya, 800-1000 lt/h dış veya şelale filtre ile başlasam olur mu?

30x3w armatür için gerekli led, taban ve sürücü/adaptörü de sipariş verdim.

15x 10000K cool white

10x Deep blue

5x Pink led koyacağım...

PS balık eklerken duruma göre koyayım diyorum.

Lily pipe + dış filtre cazip geldi ama şelale kurtarırsa o da olabilir.

600 lt/h gücünde iki şelale koysam daha güvenli olmaz mı? Biri arıza yaptığında diğeri devrede olur hiç olmazsa?

Ölçüler çok güzel.Rahat rahat doldurabilirsiniz içini mercanlarla büyğk olunca boş kalıyor dolduramıyor insan içini :) bu yüzden nanoları çok seviyorum.

3kg kum sizin akvaryuma 2cm yüksekliğinde kumunuz olur.4kg yeterlidir.Çok yüksek olur 7-9kg 5-6cm oluyorki çok gereksiz.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu Pazar eksiklerimi tamamlamak istiyorum, Kadıköy - Tuzla arası canlı kaya, tuz ve canlı kum almak için önereceğiniz yer var mıdır?

Aydınlatma güzel olacağa benziyor ledlerde 10k ve üzeri beyaz önerilir yosun olmasın diye,mavilerde çok iyi.

10cmlik arka sumpda yapsanız aslında en güzeli olur ne şelale filtreye gerek kalır ne dış filtreye.Sadece karaköyden siyah pleksi kestirceksiniz ve silikonluyacaksınız.

Göztepede ekstrem akvaryum var.Hasanpaşada akvaryummerkezi var....Tuzu ekstremakvaryumdan reefcrystals öneriririm mercanlarada iyi gelir.Her boyu vardır,İnternet sitesindende alabilirsiniz incelersiniz.

Canlı kayayı bilmiyorum tükeniyor çünkü.Bence ölü kaya alın rahat olur zararlı canlı olmaz.

Kum canlı kum alabilirsiniz.Caribseanin var rengarenk ekstremakvaryumda.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.