Jump to content
0je

Leaf Insect( Eophyllium messelensis)

Önerilen İletiler

Mantisler genelde çok değişikler ama bazıları hem değişik hem çok güzel. İkincisi gibi orkide mantisi güzel buluyordum ama bu da onun kadar güzel. Orkide Türkiye'ye geldi, arkadaş (Cyber) yakın zamana kadar besliyordu ama bunun geldiğini pek sanmıyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Mantisler genelde çok değişikler ama bazıları hem değişik hem çok güzel. İkincisi gibi orkide mantisi güzel buluyordum ama bu da onun kadar güzel. Orkide Türkiye'ye geldi, arkadaş (Cyber) yakın zamana kadar besliyordu ama bunun geldiğini pek sanmıyorum.

Mantis değil bu.Orkide mantislerİ harika,ghostda öyle çok güzel tekrar gelirler umarım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ama bu mantis değil Gülay Hanım. Phasmid'lerden kendisi. O kadar güzel kamufle oluyorlar ki diğer yaprak böcekleriyle aynı yere koyulmaması öneriliyor, çünkü yaprak sanıp yiyebiliyor diğer yaprak yiyen böcekler  :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yaprak böcekleri phyllium cinsine aitler. Bu başlıktaki "Eophyllium messelensis" sanırım fosil bir yaprak böceği türü. Kamufle yeteneği mükemmel, yapraktan ayırtetmek imkansız. Geçen sene bu türün yumurtalarından aldım. Hatta peşpeşe birkaç yavru da çıktı ama malesef hiçbirini uzun süre yaşatamadım. Başka alanlarda oldu ama sanırım onlarında akibeti aynı oldu. Bazı phasmidler çok nazlı oluyor, yaprak seçiyor, nemden etkileniyor. Bu türlerde(phyllium ailesi) benim deneyimlediğim kadarıyla öyle. Hatta bir ara 3-4 adet subadult olarak da aldım. Dedim nymphleri(yavrular) yaşatamadım belki yetişkinleri daha kolay adapte edebilirim diye ama malesef oda olmadı. Ben yaprak böceklerinde pes ettim. Esasında okulda kamuflaj, adaptasyon konusunda dersime çok faydalı olacaklarını düşünüyordum ama başka canlılarla deneyeceğiz artık. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

:thanks: arkadaşlar mantis sanmışım ben. Diğer böceklerin yiyebilmesi de çok ilginçmiş doğrusu.

Aslında biraz yanlış söylemişim yiyor demeyelim de yemeye çalışıp zarar veriyormuş :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bunlarda benim artık pes ediyorum bu yaprak böceklerinden deyip aldığım son böcekler. 2 erkek ve 1 dişi var. Erkekler adult oldular. Onu da şöyle anladım.  Canlılara baktığım akvaryumun kapağı açıktı. Sadece yaprakların üzerinde geziniyor diye gerek duymamıştım. Birgün erkeklerden birisini odanın perdesi üzerinde görene kadar.  :tar: Sadece adult haldeyken rahatsız edildiklerinde uçabiliyorlar ama uçuşları çok kısa mesafeli. Dişimiz hala subadult, bir kabuğu daha var adult olabilmesi için.

Çiftimiz,

gAWM92.jpg

Akvaryum,

J4lbOB.jpg

Dişi,

2k9zJv.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Güzel bir türmüş bu ara phasmid ve mantis türleri ile ilgilenemiyorum ama umarım yumurta ve yavrular gelir ise olabilir. :)

Tabi dişi adult olduktan sonra :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Uygun ortam sağlarsanız yumurtadan muhakkak çıkar. Ama yumurtaların küflenme riski var. Ayrıca döllenmemiş yumurtaların çatlaması çok daha uzun süre alır. Nymph halinden yetişkin boya 7-8 ayda ulaşır

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben gülle çok beslemiyorum birkaç defa verdim yediler ama daha çok böğürtlenle besledim. Böğürtlende bulunuyor bazı çiçekçilerde veya fidanlıklarda.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.