Jump to content
Marshall

Uzaydan Gelen Ilginç Yaratık, Balçık Küfü (Slime Mold)

Önerilen İletiler

Merhabalar.

Daha önce böyle bir durumla karşılaşan var mı bilmiyorum ama ben yakın zamanda bioaktif teraryumumda bir gece ansızın böyle bir şey ile karşılaştım. Ufak bir araştırma sonrasında;  Kendilerinin aslında protistalardan tek hücreli ökaryot olan mikroskobik bir Canlı olduklarını öğrendim.

Küfler ile alakaları olmadığı halde, Slime mold (balçık küfü) deniliyor.

Farklı türleri mevcut ve dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunuyorlar. Doğada nemli ve ıslak zemin tabakasında çürüyen yaprakların ve odunların altında bulunuyorlar. Bakteriler ve organik atıklar ile besleniyorlar ve tamamen zararsızlar. Sporlar ile çoğalıyorlar. Plasmodium formunda gerçekleşen üreme sonrasında ise oluşturdukları sporları rüzgar ile yaymak için sporangium denilen küçük mantarı andıran katı bir hal alıyorlar.

Gördüğünüz vıcık vıcık gibi gözüken şey ise hepsinin Besin kıtlığı/araması ve üreme amacı dolayısıyla yakın çevredekilerin bir araya gelmeleri ile oluşturdukları plasmodium denilen formları. Bu formdayken şanslı olmadıkları zaman, yani ortam koşulları elverişsiz (nemsizlik, aşırı sıcaklık ve besinsizlik) olduğu zaman ise katı bir hal alıp şartlar uygun olana kadar uykuya çekiliyorlar.

IMG_20201205_180232.jpgIMG_20201205_180214.jpgIMG_20201205_180451.jpg

Sporangium örneği:

images (8).jpeg

Katı haldeki plasmodium:

IMG_20201205_180459.jpg

Hareketlerinin hızlandırılmış görüntüsü:

tenor (44).gif

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ali escobar, 7 saat önce yazdı:

Abi temizlenebilen bi şey mi yani istesen kolay bi şekilde kurtulabilir misin

Pek temizlenebilen bir şey değil, tamamen kurtulamazsın sanırım. Bu yapıyı ezip bozsan bile tekrardan bir yerden yayılıyorlar. Suanlık teraryumda tekrardan gözüken bir şey yok. Gecenin sabahında baktığımda ise ufacık delikten geçip dışarı çıkmışlardı ve yanan sıcak kalorifere maruz kalıp katılaşmışlardı kutunun dışında. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu canlılara Türkçe cıvık mantarlar da deniyor, gerçekten çok ilginçler. Yaşam döngüleri içinde serbest bir şekilde yaşayabildikleri hem tek hücreli evreleri, hem çok hücreli evreleri, hem de eşeyli üreyebldikleri evreleri tek bir canlı türünde toplayabilen bir canlı türünden bahsediyoruz :D Bildiğim kadarıyla bu özelliklerin hepsini birden gösteren başka bir canlı grubu yok...

Benzetmelerle şöyle özetlemeye çalışayım, bu canlılar serbest yaşamlarına cinsiyete göre birer amip veya öglena olarak başlıyor, bu amip veya öglenaların birleşmesi ile (çiftleşme) ortaya tam teşekküllü bir amip çıkıyor. Bu amipler bölünüp çoğalarak veya kendileri gibi serbest dolaşan tek hücreli diğer amiplerle bir araya gelerek yukarıda fotoğraflarını gördüğünüz çok hücreli, cıvık, yayılmacı canlıyı oluşturuyorlar... İyice olgunlaştıktan sonra ise bir bitki veya mantar gibi spor keseleri üretiyor, olgunlaşan sporları ortama yayıyorlar; sporları tohumlar gibi düşünebilirsiniz, ancak aslında sporların içinde canlının gametleri, yani üreme hücreleri var: işte bunlar da en başta bahsettiğim amip veya öglena benzeri hücrelerin ta kendileri! 

Ne yazık ki bu yaşam döngüsünü anlatan güzel bir Türkçe kaynak bulamadım, ancak aşağıdaki görsel yine de fikir verecektir :D 

91307fa0b27b80b925b045201f347509.jpg

• Like 3
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Herkese merhaba, funguslar bir çok şubeye ayrılır içinde bir çok saprofit beslenen fungus şubeleri mevcut, görünümleri hoş olan canlılar ve yaşamımızın her bölgesinde yer alıyorlar, soluduğumuz havada bile bir çok Alterneria denilen saprofitik funguslar mevcut, yada turunçgillerde depo çürüklüğü olarak bilinen Penicillium italicum yada Penicillium digitatum denilen mavi ve yeşil küfler mevcut, ancak bu fotoğraflardaki fungus şubesi Myxomycota denilen cıvık mantarlar. Bu şube içersindeki funguslardaki hiflerde bölme yoktur. Septasız funguslardır. Bu funguslar zor koşullarda kendilerini kurutur ve dayaynıklı sporları oluşturur ve kışlama yada dormant dönem denlen dayanıklı yapıla oluşturur. Ortam şartları uygun olduğunda aktifleşir ve eşeyli çoğalma geçirerek ortam şartları uygun oldukça eşeysiz halde çoğalarak sekonder enfeksiyonları gerçekleştirir ve bu çoğalma çok hızlı sekilde gerçekleşir. Funguslar bilindiği üzere herhangi bir parçası kopsa ezilse bile tek canlı kalan 1 hücreyle bile yaşamlarını devam ettirerek baş edilemez ve muazzam şekilde çoğalır.

Eğer bu fungus ( mantar ) 'dan kurtulmak isterseniz ortam sterilizasyonu çok önemlidir. Fungusun bulunduğu ortamda her noktayı % 1 - 2 'lik çamaşır suyu ile silerek dezenfeksiyonu sağlayabilirsiniz. her noktayı silmenize özen gösterin tek bir fungus hücresi canlı kalsa bile tekrar çoğalırlar. 

Bol hobili günler dlerim..

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Bsf_larva_canlı_yem, 4 dakika önce yazdı:

Herkese merhaba, funguslar bir çok şubeye ayrılır içinde bir çok saprofit beslenen fungus şubeleri mevcut, görünümleri hoş olan canlılar ve yaşamımızın her bölgesinde yer alıyorlar, soluduğumuz havada bile bir çok Alterneria denilen saprofitik funguslar mevcut, yada turunçgillerde depo çürüklüğü olarak bilinen Penicillium italicum yada Penicillium digitatum denilen mavi ve yeşil küfler mevcut, ancak bu fotoğraflardaki fungus şubesi Myxomycota denilen cıvık mantarlar. Bu şube içersindeki funguslardaki hiflerde bölme yoktur. Septasız funguslardır. Bu funguslar zor koşullarda kendilerini kurutur ve dayaynıklı sporları oluşturur ve kışlama yada dormant dönem denlen dayanıklı yapıla oluşturur. Ortam şartları uygun olduğunda aktifleşir ve eşeyli çoğalma geçirerek ortam şartları uygun oldukça eşeysiz halde çoğalarak sekonder enfeksiyonları gerçekleştirir ve bu çoğalma çok hızlı sekilde gerçekleşir. Funguslar bilindiği üzere herhangi bir parçası kopsa ezilse bile tek canlı kalan 1 hücreyle bile yaşamlarını devam ettirerek baş edilemez ve muazzam şekilde çoğalır.

Eğer bu fungus ( mantar ) 'dan kurtulmak isterseniz ortam sterilizasyonu çok önemlidir. Fungusun bulunduğu ortamda her noktayı % 1 - 2 'lik çamaşır suyu ile silerek dezenfeksiyonu sağlayabilirsiniz. her noktayı silmenize özen gösterin tek bir fungus hücresi canlı kalsa bile tekrar çoğalırlar. 

Abi ben böyle bilgileri okumayı ve öğrenmeyi çok seviyorum acaba öğrendiğiniz kaynağı söyleyebilir misiniz ? 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Tarık Kuran, 8 dakika önce yazdı:

Abi ben böyle bilgileri okumayı ve öğrenmeyi çok seviyorum acaba öğrendiğiniz kaynağı söyleyebilir misiniz ? 

Merhaba, buna çok sevindim. Bunların bazıları üniverstede alan dersi olarak gördüğümüz FİTOPATOLOJİ, MYCOLOGY, FUNGUSİTLER gibi ders başlıkları altında gördükten sonra makale okumaya ve incelemeye başlanıldığında donanımlı bilgiye sahip olmak mümkün. 

Sana mail olarak bazı kaynakları gönderebilirim. Sadece funguslarla ilgili değil. Yaşamımızda bir çok canlıyla bir arada yaşarken onların kim olduğunu ve görevlerinin ne olduğunu bilmek gerekir. Sadece funguslar değil, böcekler, molluslar, nematodlar, akarlar ( mite ), örümcek dediğimiz archnida 'lar, onycyphoda dediğimiz odun bacaklılar, diplapoda dediğimiz kırkayaklar, çiyanlar, bakteriler, virusler vs. bunlarla ilgili merak ettiğin ne varsa bana ulaş sana kaynak atarım. 

iyi hobiler dilerim. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Bsf_larva_canlı_yem, Bir saat önce yazdı:

Merhabalar,

Genel olarak küfler & mantarlar ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler lakin bu canlılar eskiden fungus olarak sınıflandırılsa da artık bu krallığın bir parçası değiller. Wikipedia ve internetteki diğer güncel kaynaklardan bilgi alınabilir.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Marshall, 4 saat önce yazdı:

Merhabalar,

Genel olarak küfler & mantarlar ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler lakin bu canlılar eskiden fungus olarak sınıflandırılsa da artık bu krallığın bir parçası değiller. Wikipedia ve internetteki diğer güncel kaynaklardan bilgi alınabilir.

Evet dogru, mesela oomycota su kufleri olarak gecer ancak funguslar arasinda yer aliyordu, suan fungus benzeri canlilar olarak yer aliyorlar, bu dediginizde buna benzer canli. Bilimsel olarak siniflandirmada gun gectikce daha detayli halleri mevcut. Tesekkur ederim. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Güncelleme

En son katı halinden bir parça alıp ayrı ufak bir bioactive kaba koymuştum. Zamanla parça kaybolup gitmişti.

Dün gece ise yine bir anda önceki sefere oranla daha küçük bir halde ortaya çıktılar. :)

IMG_20210226_190543.jpg

IMG_20210226_190814.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Marshall, 22 saat önce yazdı:

Güncelleme

En son katı halinden bir parça alıp ayrı ufak bir bioactive kaba koymuştum. Zamanla parça kaybolup gitmişti.

Dün gece ise yine bir anda önceki sefere oranla daha küçük bir halde ortaya çıktılar. :)

IMG_20210226_190543.jpg

IMG_20210226_190814.jpg

Boyutları ufak mı?

Macro kamerayla falan mı çekiyorsunuz

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
akudra, 3 saat önce yazdı:

Boyutları ufak mı?

Macro kamerayla falan mı çekiyorsunuz

Boyutları ufak değil ve değişken. Evet telefonun makro modu ile çekiyorum. İlk görseldekini yukarıda duran yavru Madagaskar ile karşılaştırabilirsiniz. Bu ikincisinin boyutu ise yaklaşık elimin üçte biri kadardı diyebilirim. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
akudra, 3 saat önce yazdı:

Teşekkürler, sporangium hali gene büyük mü?

Sporangium hâllerini henüz gözlemleyemedim. Plasmodium hallerine göre daha küçük olur diye düşünüyorum. Dün tekrardan ortadan kayboldular, sadece kabın altında ve kenarında ufak bir kaç plasmodium gördüm.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Marshall, Bir saat önce yazdı:

Sporangium hâllerini henüz gözlemleyemedim. Plasmodium hallerine göre daha küçük olur diye düşünüyorum. Dün tekrardan ortadan kayboldular, sadece kabın altında ve kenarında ufak bir kaç plasmodium gördüm.

Teşekkürler

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.