Jump to content
Zeynep

Dubia Üretmem İçin En Az Kaç Adet Almaliyim

Recommended Posts

Minimum 20 yetişkin dişi ile başlamak önerilir. Eğer yem ihtiyacı yüksek ise 50+ dişi. Üretim kolonisi için ideal erkek/dişi oranı 1/5 fakat toplam sayıya bağlı 1/3 - 1/7 civarı değişebilir. Türkiye'de yetişkin satılık bulmak zor olduğu için 50-100 arası orta boylarda nimf veya minimum 100+ ufak boy nimf alarak başlayabilirsiniz. Yavruların yetişkin olması sıcaklığa ve beslenmeye bağlı 3 ila 6 ay arasında değişebilir.

• Like 2

theraphosidae35, 10 dakika önce yazdı:

Minimum 20 yetişkin dişi ile başlamak önerilir. Eğer yem ihtiyacı yüksek ise 50+ dişi. Üretim kolonisi için ideal erkek/dişi oranı 1/5 fakat toplam sayıya bağlı 1/3 - 1/7 civarı değişebilir. Türkiye'de yetişkin satılık bulmak zor olduğu için 50-100 arası orta boylarda nimf veya minimum 100+ ufak boy nimf alarak başlayabilirsiniz. Yavruların yetişkin olması sıcaklığa ve beslenmeye bağlı 3 ila 6 ay arasında değişebilir.

Cidden yetişkin bulma konusunda sıkıntı var :) o yüzden 0.5-1 cm arası 25 tane yavru aldım bakalım sonuç ne olacak.. birde şunu sormak istiyorum cinsiyet ayrımı yapılabilir mi bu boylarda ? Mesala benim kolonide 2 tane iri boyda var gerisi ufak :)

IMG_20210215_165838.jpg

Yaz aylarında 0,5cm boyutunda yaklaşık 100 tane almıştım zaman içinde çoğunu yem olarak kullandım ocak ayında kalan 20 tanenin hepsi yetişkindi şuanda ürüyorlar mart nisan aylarında yavrulamarını bekliyorum. Boyut seçeneği varsa yetişkin yavru karışık almanı öneririm

Erastes, 7 dakika önce yazdı:

Cidden yetişkin bulma konusunda sıkıntı var :) o yüzden 0.5-1 cm arası 25 tane yavru aldım bakalım sonuç ne olacak.. birde şunu sormak istiyorum cinsiyet ayrımı yapılabilir mi bu boylarda ? Mesala benim kolonide 2 tane iri boyda var gerisi ufak :)

IMG_20210215_165838.jpg

O boyda cinsiyet ayrımı yapamazsınız daha büyümeleri gerekir. Kanatları uzunsa erkek, kanatları kısaysa dişi oluyor. Dişilerde neredeyse hiç kanat olmaz. Peçete koymanıza gerek yok.

• Like 1

XPlot, 8 dakika önce yazdı:

O boyda cinsiyet ayrımı yapamazsınız daha büyümeleri gerekir. Kanatları uzunsa erkek, kanatları kısaysa dişi oluyor. Dişilerde neredeyse hiç kanat olmaz. Peçete koymanıza gerek yok.

Teşekkürler.. şimdilik sürekli yumurta viyolünde durdukları için temizlik konusunda rahat oluyor viyolleri başka kaba alıyorum sonra eski peçeteyi kaldır yenisini koy pratik oluyor..  ama ekstra olumsuz bir durum yaratıyorsa benim bilmediğim bir dahakine koymam :)

Cinsiyet ayrımı için son segment yapılarını inceleyip anlamak mümkün, 2 cm'den ufak boylarda çıplak gözle kesin ayrım yapmak oldukça zor. Fotoğraf olarak atıyorum.

IMG-20191209-WA0002.jpg

images (63).jpeg

images (61).jpeg

images (58).jpeg

images (59).jpeg

images (64).jpeg

• Like 5

Gözlemlerime göre yavrularda daha ince uzun ve kızıl renktekiler erkek oluyor genelde.