Jump to content
Erastes

Tarantulaları Yakından Tanıyalım

Recommended Posts

Evet sitede buna benzer bir çok konu var gibi ama detaylandırıp güncellemek istedim gerek varmıydı bilmiyorum umarım faydalı olur :)

 

Şurayada çoğu hobicinin gözdesi olan bir Caribena Versicolor koyarak başlayalım :)

images.jpeg.bc8c08b9fd72a03fc522269fb29ee9a3.jpeg

 

Tarantulaları, diğer örümcek türlerinden ayırt etmemizi sağlayacak en belirgin özellikleri; uzun kıllı vücut yapısı, büyük dişler ve yapı olarak diğer örümceklerden çok daha iri olmalarıdır..

Doğa'nın karma'sı olsa gerek ki, bu şekilde evrim geçirmişler. Bu nedenle kafa yerine kas gücü gelişmiştir. Birçok örümcek türünün akıl almaz avlanma metodları vardır, gördüğümüzde hepimizi şaşkına çevirirler. Ama  Tarantulalarda malesef o şekilde şaşkına çevirecek pek bir özellik bulunmamaktadır. Kurnazlıklar veya değişik teknikler yerine gayet düz bir şekilde avlanmaktadırlar.. ağaç/çalı, tünel ve yer olmak üzere 900'e yakın türleri vardır.. 

 

Anatomi, 

 

Abdomen; Sindirim sistemi, Kalp, Solunum sistemi, Ağ kimyasalları ve Yumurtalar burada üretilmektedir. Abdomen soğanın dış yüzeyi gibidir, zar'dan oluşur, ayrıca Akciğer girişleride abdomenin altında bulunmaktadır. O yüzden en hassas bölgesi burasıdır ve en ufak bir baskı sonucunda canlının ölme riski bulunmaktadır. Bu hobi ile uğraşanlarların dikkatsiz ve amatörce bakımları sonucunda bazen kaza ile abdomen bölgesinde yırtılmalar meydana gelir..

 

Carapace; Bacakları kontrol etmesini sağlayan sinir sistemi bunun altında yer almaktadır, aynı zamanda yemini sıvılaştırdıktan sonra vakumlayabilmesi için de bir vakum sistemi içermektedir. Yapısı abdomen'den kat kat daha kuvvetlidir, eğer yakından bakacak olursanız akreplere benzer bir yüzeye sahip olduğunu görebilirsiniz. Ön tarafında gözleri, ağız girişi, dişleri ve son olarakta 2 adet kol bulunmaktadır..

 

Tarantulalar 4 evre'ye girerler.

 

 • Sling (yavru)

 

720007927_images(2).jpeg.92f9bdbd92d50cc8a6625f48e4c5b467.jpeg

 

 • Juvenile (genç)

 

396406726_images(3).jpeg.bfd874ef4de1085eee4929df694d397a.jpeg

 

 • Sub-Adult (yarı yetişkin)

 

786912940_images(4).jpeg.8f4b50ffb13fa24f2722af5d1d2223e3.jpeg

 

 

 • Adult (yetişkin)

 

1272215464_images(1).jpeg.ddc5b9aebcb766fd8eb0348bcaacd077.jpeg

 

Tarantulalar kabuk değiştirerek büyümektedirler. Her kabuk değişimi sonrasında gövdeleri gelişir ve güçlenir.. Yumurtadan sling olarak çıkarlar, ortalama 1 yıl içerisinde juvenile 2 yıl içerisinde sub-adult haline gelirler, ve son süreçte ise adult olurlar. Tabi bazı türler 2-3 yıl gibi bir süreçte adult olabiliyorken, bazılarında bu süreç 4-5 yılı bulabiliyor.

Not; Adult evresine ulaşana kadar hiçbirinin cinsiyeti belli değildir, ancak sub-adult evresinin sonlarına doğru belirginleşmeye başlar..

 

kabuk değiştirme anı ⬇️

 

 

Karakterleri,

 

 • Defansif; aslında defansif dediğimiz durum bir nevi uyarma hamlesidir ve türlere göre değişkenlik göstermekle birlikte hepsi için her zaman geçerli bir yöntem değildir, bugün uyarı veren bir Tarantulamız, ertesi günü hiç uyarı vermeden dişlerini geçirebilir derinizin altına. Uyarı olarak bilindik 2 yöntem vardır. Bunlardan birisi; sanki saldıracakmış gibi 2 arka ayağının üzerinde şaha kalkarak dişlerini size göstermesidir.

 

 • Şah pozisyonu ⬇️

 

 • Bir diğer yöntem ise; bazı türlerin abdomen bölgesinde bulunan uzun tüylerdir, en arka bacağı ile abdomenini kaşıyarak oradaki tüyleri havaya fırlatır yani bombalama dediğimiz olay.. Havada uçuşan tüyler her ne kadar ufak ve tehlikesiz görünse de hiçte sanıldığı gibi değildir. Tüyler bir nevi çengelli iğne gibidir, temas ettiği yere saplanıp kalırlar. Kaşıntıya, kızarıklığa, eğer kişinin solunum yolları ile alakalı bir alerjisi varsa ve kaçarsa uzun süreli nefes darlığına neden olabilir. İnsan tenine temas etmesi sonucu kimyasallar ile yıkamanız (sabun, çamaşır suyu, deterjan vs.) hiçbir fayda etmeyecektir, tek çözümü ağda yaparmışçasına koli bandını o bölgeye yapıştırıp çekmektir.. 

 

 • Bombalama  ⬇️

 

 

 • Agresif; yani saldırı yöntemi, yine türlere göre değişkenlik göstermekle beraber Tarantulalar 2 şekilde saldırırlar, bunlardan biri poke'dir. Yani dişini 1 saniyeliğine geçirir ve geri kaçar, bu aynı zamanda benden uzak dur veya "akıllı ol" demektir. Eğer ciddi şekilde saldırmak istersede dişlerini uzun bir süre derinizin altında bulundurarak elinden geldiğince fazla dozajda zehir enjekte eder.. yani siz yeterli mesafeyi koruyup canlının yaşam alanı çok fazla tehdit etmediğiniz sürece önce defansif hamlesini kullanacaktır, eğer biraz daha ileri gideyim derseniz o zaman Tarantulanın dişleriyle tanışmaya hazır olun..

 

Bonus

 

Şunu açık bir şekilde belirteyim ki, zehirsiz Tarantula yoktur. Tarantula türlerinin hepsi zehirlidir, ama türlerine göre dozajı ve etki oranı değişmektedir.

Örneğin X Tarantulası bir fareyi 55 dakikada öldürüyorsa, Z Tarantulası 10 saniye gibi bir süreçte öldürebiliyor.

Tarantulalar avlanmayı seven, savaşmayı ise sevmeyen canlılardır ve aynı zamandada pek çalışkan olduklarını söyleyemeyiz. Çok ölümcül derecede acıkmadıkları sürece çoğunlukla kuytu bir köşede, yuvalarında veya sığınaklarında avının ona yaklaşmasını tercih ederler.. Zehir etkisi düşük olan türler avlarını sersemletirler, etkisi yüksek olanlar ise avlarına bir an önce felç geçirmelerini sağlarlar. Öncelikle avlarını etkisiz duruma getirirler, ardından iç dokuyu eritecek olan zehiri avlarının içine salgılarlar. Bazı ender türlerde bu süreç 2 şekilde işlemektedir. Yani zehir ile dokuyu eriten kimyasallar ayrı zamanlarda enjekte edilirler. Önceliği her zaman avın hareketsiz kalmasını sağlamaktır, yukarıda bahsettiğim gibi abdomen bölgesi aşırı hasastır o da bunun farkındadır ve avı ile savaşmak kavga etmek onun için ölümcül olabilir. 2-3 tür haricinde sosyal değildirler. Birbirlerini daima ya tehdit yada yem olarak görürler. Hani bir 10 15 tarantula alayım da aynı teraryum içerisinde bakayım gibi bir mantık söz konusu değildir. Sabaha kadar sadece 1 tanesi canlı olarak hayatta kalır :)

 

 

Ne yiyorlar ?

 

Aslında doğasında avlanmayı seven Tarantulalar malesefki hobide bizim vereceğimiz canlı yemler olan Un Kurdu, Çekirge, Hamam böceğigiller vb. türlerle yetiniyorlar.. ama en önemlisi bu yemlerin doğadan alınmamış olmasıdır, çünkü biliyorsunuz metropollerde veya tarım alanları yada yeşil bölgeler sürekli kimyasal maddeler ile ya gübreleniyor yada ilaçlanıyor. Böylece bir böcek türü, kimyasal madde karışmış bir yeşillik yedikten sonra Tarantulamıza yem olursa, sinir sisteminde bozukluk başlayabilir. Bazı büyük Tarantula türlerinde adult yani yetişkin olduklarından sonra 6 ay'da bir minik fare ile besleyenlerede şahit oldum..

 

 

 

Benim de ilgim var, hobiye başlamak istiyorum, ne tavsiye edersin ?

 

Bu hobiye başlayacaklar için öncelikle uzunca bir araştırma yapmalarını tavsiye ederim, ne kadar tehlikeli veya değil bunu öğrenmelerinin yanı sıra bakımları hakkında da bilgi edinmeleri gerekmektedir. Çünkü burada bahsettiklerim deve'de kulak kalır bilgi olarak. Ben bile tür araştırması yaparken "Kamboçya'da Tarantulalar yüksek miktarda çinko içerdiğinden dolayı insanlar kızartmasını yiyiyor" diye bi habere denk geldim ve üzücü bir olay.. böyle bir durum varken sırf bilgi eksikliği veya sorumsuzluk nedeniyle ölmelerini istemem. Her ne kadar güçlü, kıllı ve korkutucu görünseler de aslında çok hassas canlılar. Steril yemlerden tutunda yaşadığı ortamdaki nem oranı ve sıcaklığa kadar birçok önemli ve dikkat edilmesi gereken noktaları var. Şöyle özetlemek gerekirse ağaç/çalı türleri çok fazla ağ ördükleri için zamanının çoğunu ördüğü ağın içinde yani yuvasında geçirir buda size görsel açıdan pek zevk vermez sadece yem verirken ve yerken görürsünüz, ayrıca çok hızlı hareket ederler ve en ufak fırsatta kaçmaya meyillidirler.. tünel türleri içinde aynı şeyi söylemek mümkün tünelinin girişine yemi koyarsınız o titreşimi alır ve yemi alıp tüneline geri kaçar. Bu noktada başlangıç için geriye yer türleri kalıyor uysal ve sakin türler sürekli göz önünde olacağı için daima takip edip gözlemleme şansınız var.. yine başta yazdığımız gibi uzunca bir araştırma sonrası tür seçimi ve bütçenizi belirleyip "sling" bir tarantula alarak başlayabilirsiniz. 

 

Dipnot;

 

Son 40 yıldır Tarantula ısırması nedeniyle ölen herhangi bir insan geçmemiştir kayıtlara (daha öncesi için bir kaynak yok) lakin bu ölümcül olmadıkları anlamınada gelmemektedir.

Ölümcül olup olmaması tamamen sizin bünyenize bağlı bir durum, aynı arı sokmasına karşı alerjisi olan insanlar gibi. Eğerki arı sokmasına karşı alerjiniz var ise Tarantula zehrindede hayati tehlikeniz oldukça yüksek olacaktır, ve gerçekten böyle bir alerjik durum söz konusu ise okuduğum bazı bilgilere göre kalp spazmı veya vücudunun yarısında hissiyatsızlık meydana gelebiliyormuş..

 

 

Evet benim yazım bu kadar bazı yerleri alıntı olmasına rağmen çoğu internet sitesinden ve videolardan edindiğim bilgiler doğrultusunda tekrar düzenlenip sunulmuştur..

alıntıdır yazmam gerekiyorsa onuda yazabilirim sorun değil :) 

 

İyi hobiler ve iyi forumlar..

 

 

 • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites
Erastes, 9 saat önce yazdı:

 

Elinize sağlık çok güzel olmuş keyifle okudum :)

Edited by Mantiss
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By arachno.philia
   Gutload nedir? Nasıl uygulanır?
    
   Etçilleri beslemek için kullanılan canlı yemlerin (un kurdu, morio, tartara, dubia, hissing, cırcır, çekirge, kemirgenler vb.) yem olarak sunulmadan önce bol sıvı ve zengin besin içeren veya canlının özel ihtiyacına yönelik (ör. sürüngenler için kalsiyum, vitaminler vb. katkılar) takviyeler ile yüklenmesine gutload deniliyor.   Faydaları nedir?
    
   Bu uygulama ile canlı yemin besleyici değeri arttırılmış oluyor. Bunun yanında bol sıvı da alan yemler içlerinde olan azotlu organik atıkları (dışkı, amonyak, ürik asit vs.) da atmış oluyorlar.

   Gutload yapılan yem ile beslemenin iki önemli faydası;

   - Beslenen canlı bünyesine bol sıvı ve vitamin aldığı için direncini güçlendirir. Dehidrasyon ve buna bağlı sorunların ihtimalini azaltır.
    
   - Beslenen canlı bünyesine gereksiz atık almamış oluyor. Bu atıkların tamamı çeşitli toksikler içerir ve düzenli olarak bu toksikleri bünyesine alan bir canlı sağlıklı kalamaz.
    
   Gutload için tercih edilebilecek meyveler ve sebzeler;
    
   Salatalık, marul, kabak, havuç, elma, şeftali, kayısı, portakal vb.    UYARI: BESLEDİĞİNİZ CANLI YEMLERDE BOZUK YÜRÜME, ÇIRPINMA VEYA BENZERİ NORMALDEN FARKLI HAREKETLER GÖZLEMLİYORSANIZ MEYVE-SEBZELERDEN TARIM İLACI VB. BULAŞMIŞ OLMA İHTİMALİ OLABİLİR, BU YEMLERİ BESLEME İÇİN KULLANMAYIN.
    
   Ek olarak, canlı yemlere hiçbir zaman ağır aromatik (özellikle soğan, sarımsak vb.) besinler verilmemeli. Asit içeren (portakal, mandalina vb.) besinler verilecekse yanında veya kısa bir süre ardından asit içeriği düşük (elma, havuç, salatalık vb. gibi) besinler verilip bünyelerine aldıkları asit yükü azaltılmalı.
    
   Sakallı ejderler gibi kerkentele türlerinde turunçgillere karşı yüksek hassasiyet bulunduğu için canlıyı zehirlememek için turunçgil verilen yemler sistemlerinden atmaları için en az bir hafta bekletilmesi tavsiye edilir.
    
   Dubialarda sebebini başta anlayamadığım şekilde portakal yüzünden toplu kayıp yaşamıştım, içerdiği C ve diğer vitaminler üremelerini tetiklediğini okumuştum ama uygulamada hata yapmışım, çok sonrasında bu asit yüklenmesi ile ilgili okuduğum yeni kaynaklar ile muhtemel sebebini farketmiştim.
    
   Şöyle düşünün ortalama ağırlık ve metabolizmaya sahip bir insan doymak için mide dolusu portakal yerse ve ardından herhangi başka birşey yemez ve su içmezse mideye yüklenen asit sindirim sistemi başta olmak üzere içerdiği asit tüm vücuda metabolik olarak zarar verir. Benzeri durum çoğu canlı için geçerli.
    
   Bu kısımda iki alıntıya da yer vereyim.
    
   Modern toksikolojinin temeli!
    
   "Her madde zehirdir, zehir olmayan madde yoktur; ilacı zehirden ayıran dozudur"
   - Paracelsus (16. yy)
    
   "Küçük dozda bir zehir ilaçtır; yüksek dozda bir ilaç zehirdir"
   - Alfred Swaine Taylor (1806-1880)
    
   Bu sebeplerle verilen besinlerin sürekli dönüşümlü ve dengeli kullanılması en sağlıklısı. Sürekli elma verildiğinde içerdiği yüksek şeker de uzun vadede benzeri metabolizma sorunları çıkarabilir.

   Kendi kullandığım besleme yöntemi kabaca haftada 2-3 sefer olmak üzere ağırlıkla elma ve havuç. Su içeriği çok daha yüksek (%90-95 gibi) olması sebebiyle ara sıra salatalık, nadiren de turunçgil veya mevcutta uygun hangi meyve/sebze varsa.

   Maydonoz, dereotu vs gibi yeşillikler de zararlı aromatikler içerebilir, uzak durulmalı. Genellemek gerekirse keskin veya acı tadı olan hemen herşey zararlı olabilir.

   Sağlıklı hobiler.
    
   Yazıyı hazırlarken faydalandığım kaynaklar:
   https://dubiaroachdepot.com/guidance/gut-loading-dubia-roaches
   https://dubiaroachdepot.com/guidance/dubia-roach-food-diary
   https://dubiaroaches.com/blogs/feeder-insects
  • By CyBeRr
   Merhaba arkadaşlar bu başlıkta yaptığınız farklı ve sağlam olan kargolama paketlerinin fotoğraflarını başka arkadaşlara referans olması açısından anlatarak paylaşmanızı isteyeceğim. Özellikle kış aylarında paketlemeler gerçekten özenli ve dikkatli hazırlanmalı. Her ne kadar acı bir durum olsa da bizim için canlıları kargolamak maalesef ki başka alternatifimiz yok şuan için.
   Öncelikle ben başlayayım geçen gün yolladığım bir paket ile başlayayım.
    
   Öncelikle malzemeleri sayalım; Strafor kutu tabii ki kış şartlarında vazgeçilmez. Watsonss dan aldığım 12 saatlik ısıtıcılar, biraz daha izolasyon sağlaması için köpük tabaklar. Sert plastikten yapılmış bir saklama kabı (Gecko için), peçete ve stres film. 
   İç paketi nasıl hazırladığımız zaten videomuzda mevcut ordan bakabilirsiniz onun dışında geckonun olduğu kabı iyice sıkıştırmamız gerekiyor ki hareket etmesin.
   Strafor kutuya bir adet delik açıp oraya içeriden ısıtıcı pad i yapıştırıp geckonun kutusunu tam karşısına yerleştirdim. Crested Gecko olduğu için çift ısıtıcı fazla geleceğini düşünüp farklı bir yöntem denedim. Strafor kutuyu kapattıktan sonra alttan bir delik açıp bu sefer dışarıdan ısıtıcı pad i yapıştırıp üstüne karton yapıştırdım. Sonrasında ise komple streç film kapladım.
   Paketlerden biri Ankara’ya biri ise İstanbul’a sağ Salim ulaştı.
    


    
  • By pumpfriction
   Evet millet!
   Crested gecko, bearded dragon ve leopard gecko...
   Rhacodactylus ciliatus, Pogona vitticeps, Eublepharis macularius...
   Hobinin üç gözdesi!
   Artıları, eksileri ile...
    
   Sizce hangisi daha kolay?
   Hangisi daha cana yakın?
   Hangisi daha zeki?
    
   Üç büyüklerin ilk karşılaşması hayırlı olsun
  • By gulay
   CITES sadece nesli tükenme tehlikesi altındaki bitki ve hayvanların ülkeler arasındaki ticaretini sınırlamak ve vahşi hayattaki durumlarını muhafaza etmek için verilen bir belgedir. Canlıların sağlığı, üretim kalitesi veya geldiği ülke içindeki yasal satışıyla ilgili değildir.
   Diğer detayları aşağıda ve Orman Genel Müdürlüğü'nün linkinde bulabilirsiniz:
   http://www.ogm.gov.tr/ekutuphane/CITES/CITES%20Nedir.pdf
    
    
   a)CITES Nedir?
    
   CITES, nesli tehlikedeki yabani hayvanların ve bitkilerin uluslararası ticaretini kontrol edebilmek için imzalanmış uluslar arası bir sözleşmedir. Nesli tehlike altındaki yabani hayvan ve bitki türlerinin uluslararası  ticareti bu sözleşme hükümlerine göre gerçekleştirilmektedir. Sözleşme sadece nesli tehlike altındaki türleri değil, bu türlerle birlikte nesli henüz tehlike altına girmemiş, ancak yoğun talep nedeniyle tehlikeye girebilecek türleri de kapsamaktadır.
    
   Bu sözleşmeye taraf ülkelerin vermiş olduğu yıllık raporlara göre her yıl istatistiksel veri tabanı oluşturulmaktadır. Bu verilere göre; CITES türlerinin dünyadaki ticareti tespit edilmekte ve bu türlerin koruma statüleri değerlendirilmektedir. Bütün ihracat raporları, ithalat raporları ile karşılaştırılmakta ve bu raporlar CITES uygulanması ile ilgili olarak taraf ülkelerin göstermiş olduğu ticari faaliyetleri yansıtmaktadır. Dolayısıyla CITES ana büro tarafından, raporlara göre baskı ve yaptırım uygulamaktadır.
   CITES ile, nesli tehlikedeki yaban hayatının uluslararası ticaretini kontrol edebilmek için, bu tür alışverişlerde hükümetlerin iznini şart koşan, dünya çapında bir sistem geliştirilmiştir. Sözleşme I, II ve III Ek listelere sahip olup bu EK listelerde yer alan türlerin ticaretini belirli esaslara dayandırmaktadır.
    
   Buna göre;
   EK-1 listesi nesilleri tükenme tehdidi ile karşı karşıya bulunan ve bu nedenle örneklerinin ticaretinin sıkı mevzuata tabi tutulması ve bu ticarete sadece istisnai durumlarda izin verilmesi zorunlu olan türleri içerir.
   EK-2 listesi nesilleri mutlak olarak tükenme tehdidiyle karşı karşıya olmamakla birlikte, nesillerinin devamıyla bağdaşmayan kullanımları önlemek amacıyla ticaretleri belirli esaslara bağlanan türleri içerir.
   EK-3 listesi ise herhangi bir taraf ülkenin kendi yetki alanı içinde düzenlenmeye tabi  tuttuğu ve aşırı kullanımını önlemek veya kısıtlamak amacıyla ticaretinin denetime alınmasında diğer taraflar ile iş birliğine ihtiyaç duyduğunu belirttiği bütün türleri kapsar.
   Türkiye’de CITES Sözleşmesi çerçevesinde Yönetim Mercileri; Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Başkanlığı (TÜBİTAK) sorumludur. Orman ve Su İşleri Bakanlığı CİTES Sekreteryası taraf ülkeler ve ülke içindeki uygulamadan sorumludur.
   “Orman ürünleri” için CITES izin belgesi düzenleme konusu Orman Genel Müdürlüğüne verilmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; Karasal omurgasızlar, yumuşakçalar,  denizlerde ve iç sularda bulunan bitkiler de dâhil su ürünleri ile bunların yumurtaları,  deniz memelileri, tüm canlı bitkiler, Yönetim mercilerine izin ve belgelerin düzenlenmesi ve sözleşmede belirtilen tavsiyeleri yapacak bilimsel mercii ise TÜBİTAK olarak tespit edilmiştir.
    
   b-)Konuya İlişkin Mevzuat:
   27.02.2011 tarih 27859 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Dış Ticaretine İlişkin Tebliğ’de (2011/1);
    
   CITES  Uygulama Yönetmeliğine dayanılarak Dış Ticaret Müsteşarlığı’nca (artık Ekonomi Bakanlığı) hazırlanan yukarıda izah olunan Yönetmelik hükümleri uyarınca, bu tebliğ eki Ek I-A, I-B; Ek II-A, II-B ve Ek III-A, III-B sayılı listelerde gümrük tarife istatistik pozisyonları ve isimleri belirtilen hayvan ve bitki türlerinin sürdürülebilir kullanımını sağlamak amacıyla dış ticaretinin kontrol altına alınmasına yönelik usul ve esaslara,
   Bu Tebliğ kapsamı hayvan ve bitki türlerinin ithalatında, ihracatında ve yeniden ihracatında, Ek I-A, II-A ve III-A sayılı listelerde yer alan bir türe ait örnek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından, Ek I-B, II-B ve III-B sayılı listelerde yer alan bir türe ait örnek için Orman ve Su İşleri Bakanlığından CITES Belgesi alındığına,
   CITES Belgesinin gümrük beyannamelerinin tescili aşamasında gümrük idarelerince arandığı ve bu belge gümrük beyannamesine eklendiğine,
   İthalata ilişkin düzenlenen CITES Belgesinin geçerlilik süresinin 12 ay, ihracata ve yeniden ihracata ilişkin düzenlenen CITES Belgesinin geçerlilik süresinin ise 6 ay olduğu ve bu sürelerin uzatılamadığı ve Düzenlendiği tarihten itibaren bu süreler içerisinde kullanılamayan CITES Belgesinin, belge sahibince ilgili Bakanlığa teslim edilmesi gerektiğine yönelik hususlara yer verilmiştir.
    
   Kaynak: http://www.ito.org.tr/Dis_Tic/Cites.html
    
    
  • By Marshall
   TARANTULA SEÇİMİ
    
   Aynı kokondan olmazsa yada belirli bir yaşa kadar yalnız yaşadılarsa bir arada tutulamazlar ama bir istisna var. M. Balfouri türünde aynı kokondan olmayan aynı boyuttaki tarantulaları bir araya getirip yetiştiren hobiciler bulunuyor.

   ORTAK KURULUM BAŞLATMANIN ANAHTARI
    
   Ortak bir eğilimi olan tarantulaları bir arada tutmanın anahtarı, her zaman birbirleriyle temas halinde olmaları için küçük bir muhafazaya sahip olmaktır. Unutmayın, onlara çok fazla yer verirseniz, bölgesel hale gelirler, o zaman yamyamlık olur. Onları birbirine yakın tutarsanız ve düzenli olarak beslerseniz, kayıplar varsa minimum düzeyde olmalıdır. Eğer tarantulalardan biri gruptan ayrılıp, diğerlerinden uzaklaşırsa onu tek başına başka bir teraryuma almak en iyisi olacaktır.

   KAÇ ADET TARANTULA İLE BAŞLAMALISINIZ?
    
   Tarantulaları birlikte tutmayı planlıyorsanız, onları üretmeyide planlamalısınız. Yedi Tarantula ile, birden fazla erkek ve dişiye sahip olmalısınız. İki veya daha fazla sling ile ortak bir düzene başlayabilirsiniz, ancak hepsi tek cinsiyetli ise, tam bir ortak döngü görmezsiniz.

   ORTAK TARANTULALARIN BESLENMESİ
    
   Ortak yaşam alanında ki her bir tarantulayı, aynı zaman dilimi içerisinde uygun boyutlardaki canlı yemler ile beslemelisiniz. Unutmamak gerekir ki, eğer ortada yeteri kadar yiyecek yok ise bir tarantulanın diğerini yeme olasılığı çok yüksektir.
    
   KABUK DEĞİŞİMİ
    
   Bir tarantulanın hayatındaki en savunmasız dönem, kabuk değiştirme öncesi ve sonrasıdır. Gözlemlerime göre, tuttuğum ortak türler arasında, grup bir bireyin aralarında kabuk değiştirmesine izin verdi ve kabuk atma işlemi sırasında onu öldürmedi. En azından ben öyle bir şey göremedim.
    
   M. Balfouri
    
   Birlikte bakılabilen en iyi tür M. Balfouri dir. Yavrulara 2. kabuğa (2 / 2,5 ay) kadar annelik yapar ve genellikle anneden kokon alınırsa üretim başarısızlıkla sonuçlanabilir.

   BERABER YAŞAYABİLEN BAZI TARANTULA TÜRLERİ
   Neoholothele Incei Monocentropus Balfouri Heterothele Villosella Heterothele Gabonensis Coremiocnemis Tropix Poecilotheria Türleri (P. Ornata tavsiye edilmez)  Pterinochilus Murinus Hysterocrates gigas Pamphobeteus Türleri    
   Bu konuyu hazırladığı için; Discorddan 'Tuoni" 'ye Teşekkür ederiz.
    
   Bu Çeviri/Derleme Reptula.com'a aittir. Lütfen kaynak belirtmeden paylaşım yapmayınız.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×