Jump to content
kağan.karacoroglu

İkinci Deri Yine Kötü:(

Önerilen İletiler

Deri atamamasının ve yem yememesinin tek nedeni canlıda olmuş veya olmakta olan mbd yüzünden bence.

hangi marka kalsiyum kullanıyorsunuz ? D3 lü mü d3süz mü ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
EvaGeckos, 3 dakika önce yazdı:

Deri atamamasının ve yem yememesinin tek nedeni canlıda olmuş veya olmakta olan mbd yüzünden bence.

hangi marka kalsiyum kullanıyorsunuz ? D3 lü mü d3süz mü ?

Nesrinthr, 11 dakika önce yazdı:

Yemek yememesinin nedeni teraryum sıcaklığı olabilir.

alkakazirgan, 25 dakika önce yazdı:

teraryum görselleri sıcaklık ve nem değeri kullandığınız yemleri de söyleyebilir misiniz

16145241913526892584158043776834.thumb.jpg.60795d05434ee73aafde846a6f14c208.jpg

Teraryum ısıtıcı ped dağılımı bu şekilde

16145242611024898863420359587366.thumb.jpg.7507b18f0cc02f085fea8cb07b62b152.jpg

Bunu kullanıyorum ve ısı değeri 30 33 derece filan

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
kağan.karacoroglu, 2 dakika önce yazdı:

16145241913526892584158043776834.thumb.jpg.60795d05434ee73aafde846a6f14c208.jpg

Teraryum ısıtıcı ped dağılımı bu şekilde

16145242611024898863420359587366.thumb.jpg.7507b18f0cc02f085fea8cb07b62b152.jpg

Bunu kullanıyorum ve ısı değeri 30 33 derece filan

33 çok

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
kağan.karacoroglu, 2 dakika önce yazdı:

Nası düşereyim 33ü

30-32 arası idealdir. 33 derece aşırı sıcak sayılmaz yem yememesinde bu bir etken değildir.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
akudra, 24 dakika önce yazdı:

33 çok

PadeN, 19 dakika önce yazdı:

30-32 arası idealdir. 33 derece aşırı sıcak sayılmaz yem yememesinde bu bir etken değildir.

33 derece fazla.

29-30 derece idealdir 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Her kafadan bir ses çıkıyor bilende yorum yapıyor bilmeyende yorum yapıyor. Uzun zamandir bu konuda sessizliğimi koruyorum. Lütfen emin olmadığınız konularda yorum yapmayın. 

Öncelikle canlınızın kuyruğu yanmış. Büyük ihtimalle ayak parmaklarinda da yanıklar var yamuk yürümesinin sebebi bu olabilir. İkinci olarak MBD (Metabolic Bone Disease) başlangıcıda olabilir bu yamuk yürümenin sebebi kalsiyum takviyeleri hangi aralıklarla veriyorsunuz?

Teraryum sıcaklığına gelecek olursak sicak alan için 29-30 derece soğuk alan için 24-25 derece idealdir. Daha yüksek ve düşük derecelerde sıkıntılar oluşturacaktır.

Yaniklari içinse eczaneden terramycin krem alıp yanik bölgelere sürebilirsin.

Yem yeme konusuna gelecek olursak. Kış aylarında iştah azalmasi normaldir. Bunun yanı sıra geckolar seçici canlılardir daha farkli yem çeşitleriyle besleme yapmayı deneyin. Cırcır veya tartara denebilirsiniz. Hangi canlı yemleri kullandığınızı yazarsanız ona göre de birkaç öneride bulunulur.

İyi günler.

tarihinde faruk1960 tarafından düzenlendi
  • Like 9
  • Thanks 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
PadeN, Bir saat önce yazdı:

Etken değil biliyorum uyardım sadece.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
faruk1960, 1 saat önce yazdı:

Her kafadan bir ses çıkıyor bilende yorum yapıyor bilmeyende yorum yapıyor. Uzun zamandir bu konuda sessizliğimi koruyorum. Lütfen emin olmadığınız konularda yorum yapmayın. 

Öncelikle canlınızın kuyruğu yanmış. Büyük ihtimalle ayak parmaklarinda da yanıklar var yamuk yürümesinin sebebi bu olabilir. İkinci olarak MBD (Metabolic Bone Disease) başlangıcıda olabilir bu yamuk yürümenin sebebi kalsiyum takviyeleri hangi aralıklarla veriyorsunuz?

Teraryum sıcaklığına gelecek olursak sicak alan için 29-30 derece soğuk alan için 24-25 derece idealdir. Daha yüksek ve düşük derecelerde sıkıntılar oluşturacaktır.

Yaniklari içinse eczaneden terramycin krem alıp yanik bölgelere sürebilirsin.

Yem yeme konusuna gelecek olursak. Kış aylarında iştah azalmasi normaldir. Bunun yanı sıra geckolar seçici canlılardir daha farkli yem çeşitleriyle besleme yapmayı deneyin. Cırcır veya tartara denebilirsiniz. Hangi canlı yemleri kullandığınızı yazarsanız ona göre de birkaç öneride bulunulur.

İyi günler.

Deriden sonra oldu ama

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
kağan.karacoroglu, 41 dakika önce yazdı:

Deriden sonra oldu ama

Deri değişiminden sonra olması bir şey ifade etmiyor öyle denk gelmiş. Siz kalsiyum takviyelerini ne aralıklarla yaptığınızı, ne tür canlı yemlerle beslediğinizi ve sıcaklığı nasıl nerden ölçtüğünüzü söylerseniz daha fazla yardımcı olmaya çalışırım. Yem yeme konusunda diğer konularda zaten gerekli cevapları yukarda verdim. :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
kağan.karacoroglu, 5 saat önce yazdı:

Un kurdu bazen Dubia haftanın 3 4 günü kalsiyumlu

Konuyu toparlamak gerekirse;

Teraryumun sıcak ve soğuk alanlarını düzenli olarak ölçmekte fayda var. Bu ölçümler de zeminden yapılmalı, taban sıcaklığının çok yüksek olması durumlarında ilk olarak kuyruk ve parmak uçlarında hafif yanıklar oluşur. Daha ileriki seviyede karın altında yanıklar oluşabilir ve ciddi sonuçları olabilir. 

Ayrıca teraryumdaki sıcak ve soğuk alan bölgeleri eşit seviyede olmalı attığında fotoğraflarda göründüğü kadarıyla ısıtıcı teraryumun çok küçük bir kısmına sıcaklık veriyor. 

Yem yeme durumuna gelecek olursak, sıcak ve soğuk alandaki eşitsizlik havaların soğuk gitmesi nedeniyle yem yemesinde azalmalar olmuş olabilir. Dediğim durumlara dikkat edilip düzenlendikten sonra canlıyı mümkünse akşam saatlerinde beslemeyi deneyin eğer canlınız uyuyorsa veya yatıyorsa kalktıktan hemen sonra yem yemeyebilir bu yüzden canlınızın aktif olduğu saatlerde besleme yapmayı deneyiniz. Bu da genel olarak akşam veya gece saatlerine denk geliyor.

Gördüğüm kadarıyla canlınız daha 3-4 aylık bu boyuttayken eğer un kurdu ve dubiadan bıktıysa onlara ilgi duymuyorsa yenidoğan çekirke veya cırcır verebilirsiniz. Eğer elle beslemekten yana sıkıntı yaşıyor ve canlınızın aktif olduğu saatleri kaçırıyorsanız da canlı yemleri teraryumun içine bırakabilirsiniz. Sabah olduğunda da sayılı attığınız yemleri kontrol ederek yiyip yemediğini anlayabilirsiniz.

Ayrıca canlının sol ön kolunda hafif bir eğrilik var gibi buda MBD'nin başlangıç belirtilerinden biri fotoğrafın açısından kaynaklı öyle çıkmış olabilir ama siz yine de kullandığınız kalsiyumun son kullanma tarihini kontrol edin. 

Son olarak, canlıyı beslemeye çalıştığınız da verdiği tepkiyi bir videoya çekerek paylaşırsanız daha güzel yorumlar yapılabilir. Ayrıca bahsettiğiniz bu yamuk yumuk yürümenin nasıl ve ne seviyede olduğu da ortaya çıkmış olur. Ayrıca parmak uçlarında deri kalıntıları kalıyorsa bu derileri kesinlikle ıslatarak yada banyo yaptırarak çıkarın.

İyi akşamlar. :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
kağan.karacoroglu, 39 dakika önce yazdı:

Kuyruğu hala küçük yemiyor ve yürürken kuyruğunu hiç bir şey yokken yere vuruyor lütfen yardım edin ve arka ayağını kullanamıyor gibi görünüyo demin çok ter bir şekilde duruyordu arka ayağı

Canlıyı daha önce bir yerden düşürdüğünüz oldu mu acaba? Düşme, ezilme veya herhangi bir şekilde darbe aldı mı? Ve bu durum ne zamandan beri devam ediyor? Doğumundan beri bu tür rahatsızlıkları var mıymış biliyo musunuz?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
faruk1960, 7 saat önce yazdı:

Canlıyı daha önce bir yerden düşürdüğünüz oldu mu acaba? Düşme, ezilme veya herhangi bir şekilde darbe aldı mı? Ve bu durum ne zamandan beri devam ediyor? Doğumundan beri bu tür rahatsızlıkları var mıymış biliyo musunuz?

Hayır iki gün önce deri attıktan sonra oldu

Deriyi ben soymuştum yavaş a bunu daha önce de yapmıştım ve bir sıkıntı yoktu sizce ne yapmalıyım nasıl olduğundan çok nasıl iyileşeceğini düşünüyorumm😢

tarihinde kağan.karacoroglu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
kağan.karacoroglu, 3 saat önce yazdı:

Hayır iki gün önce deri attıktan sonra oldu

Deriyi ben soymuştum yavaş a bunu daha önce de yapmıştım ve bir sıkıntı yoktu sizce ne yapmalıyım nasıl olduğundan çok nasıl iyileşeceğini düşünüyorumm😢

Nevermore, 11 saat önce yazdı:

Düştü mü canlı ?

Açıkçası bir darbe sonucunda bu duruma geldiğini ve ayrıca canlida mbd yada başlangıcı olduğunu düşünüyorum. Nasıl iyi olacağına karar vermek için durumun hangi sebebten kaynaklandığını çözmek lazim ki ona göre bi tavsiye yapilabilsin. Yani sadece yavaşça deriyi soymanin bu davranışlara sebebiyet vereceğini düşünmüyorum. Tabi çok ters hareketlere sebebiyet verilmediyse.

Şimdilik en iyi seçenek daha fazla strese girmesine engel olmak ve takviyelerine olabildiğince devam etmek olabilir. Ama üzücü bir sonla karşı karşıya kalmamiz muhtemel gibi gözüküyor.

Bu davranışlar hakkında yapabileceğim daha fazla tavsiyem yok maalesef. Konu başında dediğim gibi yeterli bilgiye sahip olmadan yorum yapmamak lazim. Benim bilgim buraya kadar daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır muhakkak.

İyi günler. 

@Nevermore

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Yem yeme konusunda;

Asist veya force feed canlının daha çok strese girmesine neden olabilir. Durumuna bakılırsa kendi başına yem yiyebilcek gibi de durmuyor. Daha önce verdiğim tavsiyeleri dikkate alarak besleme yapmaya deneyin. 

Geckoyu elinize almadan cımbızla unkurdunu veya cırcırı önüne getirin ve öyle yedirmeyi deneyin.

Her türlü sona da kendinizi hazırlayın derim. Aslında çevrenizde götürebileceginiz bir veteriner varsa götürüp bi baktırsanizda iyi olabilir ama bu kategoride hizmet veren veterinerde bulmak zor

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Elimden gelebilecek bir şey yok mu şu an yapabileceğim

faruk1960, 29 dakika önce yazdı:

Yem yeme konusunda;

Asist veya force feed canlının daha çok strese girmesine neden olabilir. Durumuna bakılırsa kendi başına yem yiyebilcek gibi de durmuyor. Daha önce verdiğim tavsiyeleri dikkate alarak besleme yapmaya deneyin. 

Geckoyu elinize almadan cımbızla unkurdunu veya cırcırı önüne getirin ve öyle yedirmeyi deneyin.

Her türlü sona da kendinizi hazırlayın derim. Aslında çevrenizde götürebileceginiz bir veteriner varsa götürüp bi baktırsanizda iyi olabilir ama bu kategoride hizmet veren veterinerde bulmak zor

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
kağan.karacoroglu, 3 saat önce yazdı:

Elimden gelebilecek bir şey yok mu şu an yapabileceğim

Dostum şunları söyleyebilirim herkesin dediğine kulak asma düzgün bilgi sahibi insanlardan bilgi al ben çok tecrübeli sayılmam hobide ancak, mbd gibi görünüyor ve darbe almış olabilir evet, teraryum içinde ona zarar verebilecek bir şey varsa kaldır birde ısıtıcı pedi biraz daha fazla alan kaplayacak derecede koyarsan daha iyi olur, iştah için ne kadar süredir yemiyor onu söyleyebilir misin bana belki mevsim geçişidir ama zannetmiyorum mbd başlangıcı var gibi duruyor yaşı vs de söyle nem kabini düzenli nemle ve her gün d3süz 2 güne bir de d3lü kalsiyum ver şu aralar fasladan d3 lü kalsiyum yüklemesi yapabilirsin

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Misafir
kağan.karacoroglu, 28.02.2021 - 16:59 yazdı:

Bu geckom ne yemek yiyo ne doğru düzgün deri atıyor son bir aydır asist feed yapıyordum artık onu da zar zor yiyor son deriden sonra iyice kötüleri yamuk yumuk yürüyor ve kuyruğunun ucu kırmızı parmak uçları siyah kırmızı IMG_20210228_165509.thumb.jpg.30ed40b064ff190f3e93dc7169a3a521.jpgIMG_20210228_165459.thumb.jpg.b3e736add9450d253718f050e948d9c5.jpgIMG_20210228_165400.thumb.jpg.e0966e7b5715baa4af2288391584e892.jpgIMG_20210228_165353.thumb.jpg.08694b04ac0dcb0c6033181d8842e010.jpg

Bunu Discord sunucusuna yazarsanız orda yardımcı oluyor biriri

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.