Jump to content
Harun27

Tarantula Karma Besleme Nasıl Yapmalıyım?

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba, tarantulam için çekirge tartara ve dubialar ile karma besleme yapmak istiyorum. Kafama takılan konu bunların yağ değerleri düşük. Arada yağ takviyesi için ayrıca kurt vermeli miyim? Karma besleme nasıl yapmalıyım bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tarantulanız ne boyutta slingmi adultmu ? Ben durumu L3-5 arasındaki slingler olarak yorumlayayım birden fazla canlı bakılıyorsa çeşitlilik her zaman iyidir imkan var ise tabi, ama tek bir canlı içinde özelikle sling boydaki bir canlı için çok fazla canlı yem çeşidi bulundurmakta sıkıntı çünkü hepsi farklı zamanlarda ve aralıklarda verileceği için bir müddet sonra boyları büyüyecek ve tarantulanın korkup red edeceği boylara gelecek.. birde diğer husus tamamen canlının karakterine ve damak tadına bağlı tartarayı sever dubiayı red eder belki yada tam tersi ben şu ana kadar mikro un kurdu ve yavru dubia verdim tartarayı 2 kere denedim kabul etmedi bende ondan  bozmuyorum menüyü 2 deneme un kurdu 1 deneme dubia yapıyorum.. 

 

Benim düşüncem ve tecrübem bu yönde hatta konu hakkında daha tecrübeleri arkadaşlarda vardır ve ekleme yapabilir..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boyutu l7. 2 yemleme üst üste dubia verdiğimde üçüncüye kabul etmediğini biliyorum, kombinlemek önemli. Bu noktada tartara dubia çekirge üçlüsü yeterli olur mu yoksa menüye kurtu da eklemem gerekiyor mu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Harun27, 1 dakika önce yazdı:

Boyutu l7. 2 yemleme üst üste dubia verdiğimde üçüncüye kabul etmediğini biliyorum, kombinlemek önemli. Bu noktada tartara dubia çekirge üçlüsü yeterli olur mu yoksa menüye kurtu da eklemem gerekiyor mu?

ayda 4 kere beslıosan bı kere vermen yeterlı olur bence ama un yerıne morıo versen daha cok hoşuna gider die dusunuyorum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yetişkinler için genelde şu ana kadar denk geldiğim ve takip ettiğim besleme videolarında kurt olarak morio kurdu ve böcek olarak dubia ağırlıklıydı.. un kurdu çok nadir deniyorlar..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Protein ve yağ dengesini sağlamak yeterli olacaktır. Bunun için minimum 2 farklı canlı yem vermek uygun. Dubia ve un kurdu/morio kurdu canlının boyutuna uygun olarak seçilebilir. Dubia canlı gerekli proteini, kurtlar da gerekli yağ ve yağ asitleri vb. metabolikleri sağlayacaktır. Eğer imkan varsa sürekli olmasa bile çeşit arttırmak fayda sağlar.

 

Üst üste defalarca ve uzun süre boyunca sadece yüksek protein veya yüksek yağ içeren tek çeşit yem ile beslenen canlının gelişimi potensiyelinden daha yavaş gerçekleşebilir, dış iskelet değişimlerinde sorun yaşama ihtimalleri artabilir. İmkanlar dahilinde kaçınmakta fayda var. Uç örnekler dışında canlı için ölümcül sonuçlarına henüz denk gelmedim.

 

Cırcır ve çekirge aslında içerdiği besin değerleri açısından en ideal yemlerden sayılabilir fakat hem uzun süreli muhafazası hem de evde üretimi oldukça zor. Cırcır için en büyük sorun ses ve koku. Çekirgelerin birçok türü için yine koku ve yüksek sayılabilecek nem ile beraber iyi havalandırma dengesine sahip ortam sağlamak oldukça zor. Bu sebeple yılda birkaç sefer kısa sürede tüketecek miktarda cırcır veya çekirge siparişi ile bu çeşitlilik sağlanabilir.

 

Canlı yemlerde çeşitlilik kadar önemli bir başka konu gutload, konuyu okuyan herkes için tamamlayıcı olacağını düşünerek ilgili konuların linkini de paylaşıyorum.

 

 

 

 

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Erastes, 11.04.2021 - 15:59 yazdı:

 birde diğer husus tamamen canlının karakterine ve damak tadına bağlı tartarayı sever dubiayı red eder belki yada tam tersi

 

Örümceklerde veya diğer etçil beslenen eklembacaklılarda bu şekilde av seçiciliği yoktur. Birçok kişi canlısı herhangi bir sebepten dolayı belli süre boyunca yemediği için veya besleme sırasında çeşitli etkenlerden ürküp uzaklaştığı için bu yanlış düşünceye kapılabiliyor. Murinus gibi bazı türler savunmaya geçtiklerinde bir süre boyunca avlanma içgüdüleri baskılanır. Bu durumlar dışında canlının cüssesine uygun olduğu sürece istisnasız herşeyi yerler. Öyle ki geçmişte steril üretim canlı yemler bulmakta zorlanan eski hobiciler canlılarına kış aylarında geçici süre idare etmek için çiğ tavuk eti vb. verdiklerini söylerler. Sağlıklı bir seçenek değil elbette, özellikle çiğ et gibi besinler hem çeşitli parazitleri bulaştırma riski olduğu için hem de bütün yem tabir edilen (whole food) tipte olmadıklarından kullanılması tavsiye edilmez. Yine de denemek isteyenler kendileri de yaşam alanına bir parça bıraktıklarında canlının onu bulduğu gibi yemeye başlayacağını gözlemleyebilir.

 

 • Like 1
 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By efekaman
   Herkese merhaba
    
   Pulchripes türü tarantulamın(l2) kabuk atacağı tahmini zamanı öğrenmek için bu konuyu açıyorum.
   En son nisan ayının başında kabuğunı attığı söylendi ve kendisi 1 hafta önceye kadar 2 günde bir yem kabul ediyordu.Un kurdu ve bufalo kurdu karışık besleme yapıyorum.Kutusu modemin yanında duruyor ve düzenli olarak nem kontrolünü yapıyorum.Artık 2 günde bir değilde 3 günde bir yem kabul etmeye başladı ama eskisi gibi iştahlı değil ve son zamanlarda kabını bu hale getirmiş.Torfu sadece bir kısma yığmış ve zemine ince bir ağ örmüş.Abdomeninin üstünde leke oluşmaya ve tüyleri dökülmeye başladı.Partileri ise kararmaya başladı sizce tahmini olarak ne zaman kabuk atar?Kendim yem vermeyi kesmeli miyim yoksa kendisi yemeyi durdurur mu?Ayrıca abdomen durumu sizce nasıl? (Son fotoğraf 1 hafta önceden)
  • By Jrsylar
   Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce tarantula hobisine başladım araştırmalarım sonucunda başlangıç türü olarak sayılan yer türü olan grammostola pulchripes sling bir tarantula aldım canlım 3 haftadır yem sorunsuz yiyordu ama bu 2 haftadır yem kabul etmiyor ve sürekli yuvasında oluyor ve nemli yerden toprak alıp yuvasının önünü kapatıyor ve bacaklarında kararmalar var bende bu gözlemlerden yola çıkarak kabuk atabiliceğini düşünüyorum bu yüzden canlıyı rahatsız etmemek için kendimce böyle küçük bir çözüm buldum bu küçük kaba yemini koyuyorum buradan yemini yiyebilirmi ? 'Koyduğum yem canlıdır sürekli kontrol ediyorum'

  • By efekaman
   Herkese merhaba.
    
   Grammostola Pulchripes türü L2 boyutunda tarantulam var kendisi bana 6 nisanda ulaştı ve nisan aylarının başında ilk kabuğunu attı.
   Bana geldiğinden beri 2-3 günde bir bufalo ve un kurdu karışık besleme yapıyorum.Kendisi baya iştahlı hiç yem reddetmiyor insanın karnı acıkıyor izlerken 😃.Nem ve sıcaklık oranı gayet iyi ve stabil(torfu yeni nemlendirdim normalde bu kadar çok ıslak değil).Ayaklarının ucu komple siyahlaştı ve abdomeni parlaklaşmaya başladı.Abdomenenin üst kısmında siyah bir leke oluşmaya başladı ince bir kabuk gibi çıkıntılı duruyor ve gün geçtikçe büyüyor.Size kendisi ne zaman kabuk atar?
   https://hizliresim.com/q1bifg
  • By Harun27
   Tarantulalarınıza hangi torfu kullanıyorsuz? Forumlarda hep kokopiti görüyorum, başka kullanılan torflar ya da tabanlık var mı? Varsa yazarsanız diğer okuyucular da bilgilenmiş olur. 
    
   İkinci sorumsa torf açarken suyla açıyoruz ve suyu tutuyor. Nemi sevmeyen türler için toprağın neminden nasıl kurtuluruz?
    
   Üçüncü sorum da ekstra olsun, haftada iki kez beslemek hayvana zarar verir mi? 

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×