Jump to content
tarantula_Yusuf

Bunlar Mite Olabilir Mi?

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar, geçenlerde tarantulanın (rosea L2) abdomeninde birkaç beyaz benek gördüm, aşırı küçükleri ve galiba hareketsizlerdi, sonra bende komple torf yeniledim ve temizledim teraryumu. Fakat şimdi baktığımda torfun üstünde beyaz noktalar çoğalmış, farkederseniz eğer roseanın bacağında da var bir tane beyaz benek. Fotoğraf kalitesi için üzgünüm, çekebildiğimin en iyisini çektim. Ne olduklarına dair bir fikrim yok, fikri olanlar lütfen yazsın. 

IMG_20210429_143127.jpg

IMG_20210429_143132.jpg

IMG_20210429_143145.jpg

IMG_20210429_143226.jpg

İlk iki fotoğrafta torfun nemli kısmındakiler görebildiğim kadarıyla mite olabilir. Birkaç dakika boyunca dikkatli izleyin, yavaşça hareket ettiklerini farkederseniz emin olabilirsiniz. Değiştirdiğiniz torfa rağmen bulunuyorsa kullandığınız torfun içinde ürüyor da olabilirler. Sıkıştırılmış cocopeat içinde nadiren çeşitli yapraklar veya başka organik materyal karışabiliyor. Torfu tamamen kurutarak veya kullanacağınız kadar miktarı fırında 150-200 dereceye önceden ısıtılmış şekilde birkaç dakika veya mikrodalgada 10-30 saniye civarı tutarak hepsini öldürebilirsiniz. Şu an mevcut olanlar canlıya zarar vermez, daha fazla artmaması için torfu olabildiğince az nemli tutarak yem artıklarını (bolus) düzenli temizlemeniz yeterli olacaktır.

• Thanks 1

arachno.philia, 3 saat önce yazdı:

İlk iki fotoğrafta torfun nemli kısmındakiler görebildiğim kadarıyla mite olabilir. Birkaç dakika boyunca dikkatli izleyin, yavaşça hareket ettiklerini farkederseniz emin olabilirsiniz. Değiştirdiğiniz torfa rağmen bulunuyorsa kullandığınız torfun içinde ürüyor da olabilirler. Sıkıştırılmış cocopeat içinde nadiren çeşitli yapraklar veya başka organik materyal karışabiliyor. Torfu tamamen kurutarak veya kullanacağınız kadar miktarı fırında 150-200 dereceye önceden ısıtılmış şekilde birkaç dakika veya mikrodalgada 10-30 saniye civarı tutarak hepsini öldürebilirsiniz. Şu an mevcut olanlar canlıya zarar vermez, daha fazla artmaması için torfu olabildiğince az nemli tutarak yem artıklarını (bolus) düzenli temizlemeniz yeterli olacaktır.

eğer kımıldamıyorsa muhtemelen cocopeat dir bazı torflarda beyaz beyaz şeyle oluyor