Jump to content
arda331416

Dubia Havasızlığa Ne Kadar Dayanır

Önerilen İletiler

Hayır :) zaten eren her ihtimale karşı fazladan 3-4 tane koyuyor ilkinde 20 tane almıştım 23 tane geldi sonrasında 30 aldım 34 tane çıktı paketten :)

tarihinde Erastes tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 4 dakika önce yazdı:

Hayır :) zaten eren her ihtimale karşı fazladan 3-4 tane koyuyor ilkinde 20 tane almıştım 23 tane geldi sonrasında 30 aldım 34 tane çıktı paketten :)

Tamam teşekkürler :)

Bu arada yeni konu açmaksızın bir şey daha soracağım.. Un kurdh böceklerim 50 oldu yaklaşık pupalardan çıkmalarına izin vermedim soğuğa koydum.. Dipte mikrolar çıkınca onları ordan nasıl alacağım?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çok basit böcekleri ayıracaksın :) bende tam o işlemi yapıyordum iyi denk geldin :)

Mesala sağ kabdaki böcekleri soldaki yeni hazırladığım kaba alacağım ⬇️

IMG_20210522_115533.thumb.jpg.37435036895c1ed031f6485628ad57c8.jpg

Böylece yumurta ve larvalar eski kabta kalıp böceksiz ortamda büyümeye gelişmeye devam edeceklerdir.. o yüzden her zaman diyorum 100 tane böceği tek yerde bakmaktansa 3 veya 4  koloni ye bölmek bu durumda çok işe yarıyor yataklıkta tek tek kurt aramaktansa 10 tane böceği pratik bir şekilde başka bir kaba alarak bu sıkıntıdan sorunsuz bi şekilde kurtuluyoruz :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 40 dakika önce yazdı:

Bende 4 adet Madagaskar aldım 5 adet çıktı. Ya önlem amaçlı koyuyor yada küçük sürprizleri seviyor. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 25 dakika önce yazdı:

Çok basit böcekleri ayıracaksın :) bende tam o işlemi yapıyordum iyi denk geldin :)

Böylece yumurta ve larvalar eski kabta kalıp böceksiz ortamda büyümeye gelişmeye devam edeceklerdir.. o yüzden her zaman diyorum 100 tane böceği tek yerde bakmaktansa 3 veya 4  koloni ye bölmek bu durumda çok işe yarıyor yataklıkta tek tek kurt aramaktansa 10 tane böceği pratik bir şekilde başka bir kaba alarak bu sıkıntıdan sorunsuz bi şekilde kurtuluyoruz :)

Bende 400 civarı un kurdu böceği var. Onlarda yavru sıkıntı olur mu. Nasıl alacağım mikro un kurtlarını. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 28 dakika önce yazdı:

Tamamdır anladım teşekkürler :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
tarantula_Yusuf, 26 dakika önce yazdı:

Bende 400 civarı un kurdu böceği var. Onlarda yavru sıkıntı olur mu. Nasıl alacağım mikro un kurtlarını. 

Onunda yöntemi çoklu koloniler için yine kendi tasarımım olan basit bi elek sistemi yapacaksın resimler aşağıda ve umarım mantık olarak az çok açıklayıcı olur..  üst tabakada çiftleşen böceklerin yumurtaları elekten düşerek alt tabakaya geçecektir.. burda önemli olan üst tabakada besin olarak elekten geçmeyecek besinler kullanmanız örneğin yulaf ezmesi kedi köpek maması vs vs.. un karışımlarını ise alt tabakada kullanmak gerekecek yumurtadan çıkan larvalar orda beslenmeye devam edecek :) aslında bu sistemin açıklamasını ve rehberini videoya çekip youtubeye atacağım bir süre sonra ama şu haliyle yani resimlerle bile az çok mantık ve fikir yürütebilirsiniz :)

IMG_20210522_124456.jpg

IMG_20210522_124458.jpg

IMG_20210522_124504.jpg

IMG_20210522_124509.jpg

IMG_20210522_124519.jpg

tarihinde Erastes tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 18 dakika önce yazdı:

Onunda yöntemi çoklu koloniler için yine kendi tasarımım olan basit bi elek sistemi yapacaksın resimler aşağıda ve umarım mantık olarak az çok açıklayıcı olur..  üst tabakada çiftleşen böceklerin yumurtaları elekten düşerek alt tabakaya geçecektir.. burda önemli olan üst tabakada besin olarak elekten geçmeyecek besinler kullanmanız örneğin yulaf ezmesi kedi köpek maması vs vs.. un karışımlarını ise alt tabakada kullanmak gerekecek yumurtadan çıkan larvalar orda beslenmeye devam edecek :) aslında bu sistemin açıklamasını ve rehberini videoya çekip youtubeye atacağım bir süre sonra ama şu haliyle yani resimlerle bile az çok mantık ve fikir yürütebilirsiniz :)

IMG_20210522_124456.jpg

IMG_20210522_124458.jpg

IMG_20210522_124504.jpg

IMG_20210522_124509.jpg

IMG_20210522_124519.jpg

Ben bu şekilde yapamam da mesela mikro un kurtları zeminde kalsa zarar  görürler mi? Birde mesela eski video olması lazım, Elraen in bir videosu vardı un kurdu bakımı ile ilgili. Onun videoda kullandığı kabın hemen hemen aynısını kullanıyorum(saklama kabı). Bu şekilde nasıl olacak? 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Tabiki kurtlar böcekler pupalar hepsi tek bir yerde aynı kaptada bakılabilir sıkıntı olmaz üremelerinde.. tek sıkıntı bu türde yamyamlık söz konusu olduğundan kurtlar pupaları, böceklerde yumurtadan çıkan larvaları yiyebilir ama büyük bir koloniden bahsediyoruz bu yüzdendir bence gelen gideni aratmaz :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 1 dakika önce yazdı:

Tabiki kurtlar böcekler pupalar hepsi tek bir yerde aynı kaptada bakılabilir sıkıntı olmaz üremelerinde.. tek sıkıntı bu türde yamyamlık söz konusu olduğundan kurtlar pupaları, böceklerde yumurtadan çıkan larvaları yiyebilir ama büyük bir koloniden bahsediyoruz bu yüzdendir bence gelen gideni aratmaz :)

Az önce bakım sırasında gördüm. Birkaç un kurdu böceğini yemişler. Yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında neden yoldaşlarını yiyorlar? 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
tarantula_Yusuf, 18 dakika önce yazdı:

Az önce bakım sırasında gördüm. Birkaç un kurdu böceğini yemişler. Yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında neden yoldaşlarını yiyorlar? 

Ne kadar iyi bakarsan bak larvalarında da bu durum olabiliyor.. Giden, gelenin yerinj doldurur @Erastes in dediği gibi sıkıntı yapma.. İyi forumlar :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 2 saat önce yazdı:

bende şuan belki 200  tane böcek var pupada da 150 den fazla var onları ayırmak zor olur diye hepsini aynı yere koydum muhtemelen sadece verimi düşecektir dimi ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
tarantula_Yusuf, 22.05.2021 - 12:26 yazdı:

Bende 4 adet Madagaskar aldım 5 adet çıktı. Ya önlem amaçlı koyuyor yada küçük sürprizleri seviyor. 

nereden aldınız bende almak istiyorum

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
tarantula_Yusuf, 22.05.2021 - 12:27 yazdı:

Ankara canlıyemden direk un kurdu böceği de alabilirsin biraz daha pahalı olur ve yaşlı böcekler denk gelirse erken ölümler olup yeterli randuman alamayabilirsün bence 3 cm lik un kurtlarından alıp onların büyümesine böcek olması daha iyi olur hem elinde döngü oluşur larva pupa yumurta olarakk daha iyi olur ben öyle yapıyorum

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
emiraltun, 05.10.2022 - 10:55 yazdı:

Ankara canlıyemden direk un kurdu böceği de alabilirsin biraz daha pahalı olur ve yaşlı böcekler denk gelirse erken ölümler olup yeterli randuman alamayabilirsün bence 3 cm lik un kurtlarından alıp onların büyümesine böcek olması daha iyi olur hem elinde döngü oluşur larva pupa yumurta olarakk daha iyi olur ben öyle yapıyorum

1 yıl oldu reis , ne un kaldı ne kurt

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.