Jump to content
arda331416

Dubia

Önerilen İletiler

Yataklık ta sorun olmaz koyduğu şey aslında kaba kepek içinde kalabilir sıkıntı yok bende bazen yulaf ezmesi veya kaba kepeği tek kullanıyorum.. sen şimdilik bir dilim havuç veya patates koy ve karanlık bir ortama al kargodan yeni geldikleri için susamıştır hayvancıklar :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 13 dakika önce yazdı:

Yataklık ta sorun olmaz koyduğu şey aslında kaba kepek içinde kalabilir sıkıntı yok bende bazen yulaf ezmesi veya kaba kepeği tek kullanıyorum.. sen şimdilik bir dilim havuç veya patates koy ve karanlık bir ortama al kargodan yeni geldikleri için susamıştır hayvancıklar :)

Tamam uygulayacağım teşekkürler :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 21 dakika önce yazdı:

Abi şeyi sorucam. Ben marketten yulaf ezmesi almıştım. Toz gibi değil ama işte bilirsin belki buğday gibi tane boyutu olarak. Ondan 30-50gr kadarı kaldı, tadını pek sevmedim. Kalan 30-50gr ı can sıkıntısından havan ile toz gibi hale getirdim ama tam toz değil. Bende Madagaskar, un kurdu larvası, un kurdu böceği, bufalo kurdu böceği var hangilerine nasıl verebilirim, faydası olur mu? 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
tarantula_Yusuf, 21 dakika önce yazdı:

Abi şeyi sorucam. Ben marketten yulaf ezmesi almıştım. Toz gibi değil ama işte bilirsin belki buğday gibi tane boyutu olarak. Ondan 30-50gr kadarı kaldı, tadını pek sevmedim. Kalan 30-50gr ı can sıkıntısından havan ile toz gibi hale getirdim ama tam toz değil. Bende Madagaskar, un kurdu larvası, un kurdu böceği, bufalo kurdu böceği var hangilerine nasıl verebilirim, faydası olur mu? 

Ben direk halini dubia ve un kurdu böceklerime veriyorum bi sıkıntı olmadı şimdiye kadar ama diğer türlerde denemedim :) 

IMG_20210524_160414.thumb.jpg.02292256542b3630c057ba846cd53fe4.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 30 dakika önce yazdı:

Ben direk halini dubia ve un kurdu böceklerime veriyorum bi sıkıntı olmadı şimdiye kadar ama diğer türlerde denemedim :) 

IMG_20210524_160414.thumb.jpg.02292256542b3630c057ba846cd53fe4.jpg

Köpek veya kedi maması uygun mu peki görmüştüm önerenleri.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
efekaman, 7 dakika önce yazdı:

Çok fazla abartılmadığı ve sık verilmediği sürece sıkıntı olmayacaktır haftada koloni sayısına göre örneğin 20 dubiaya 6-7 tane atsanız yetecektir.. çünkü çok fazla yüksek protein içerdiğinden aşırı  tüketilirse iştahlarında bozulma başlar..

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 6 saat önce yazdı:

Çok fazla abartılmadığı ve sık verilmediği sürece sıkıntı olmayacaktır haftada koloni sayısına göre örneğin 20 dubiaya 6-7 tane atsanız yetecektir.. çünkü çok fazla yüksek protein içerdiğinden aşırı  tüketilirse iştahlarında bozulma başlar..

+ olarak fazla tüketilirse kendi içerisinde yamyamlığa başlıyorlar.

efekaman, 6 saat önce yazdı:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

dubialar ztn çok az yiyen bir tür  az sık beslemenı onerırım her hangı meyve sebzeyı 2 gunde bır çok az mıktarda vermen yeterlı olur yataklıkta koysanda koymasanda sorun oluşmaz 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
akudra, 24.05.2021 - 23:14 yazdı:

+ olarak fazla tüketilirse kendi içerisinde yamyamlığa başlıyorlar.

doğru bu arada bu bilgi forumda konusu vardı ben ve bir kaç kişi daha gözlemledi bu durumu @efekaman

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
akudra, 26.05.2021 - 13:05 yazdı:

doğru bu arada bu bilgi forumda konusu vardı ben ve bir kaç kişi daha gözlemledi bu durumu @efekaman

bende diyorum benim unkurdu böceklerimin kafasını vücudunu kim yiyor diye :(

birde benim un kurdu böceklerimi ne zaman çıktı takip edemedim hergün 5-10 tane derken nerdeyse 200 den fazla var sanırım hala daha diğer kaptan pupadan çıkan yeni böcekleri aktarıyorum 

ancak unu değiştirmek istemedim yumurta yapmışlardı diye bendeki elek baya ince un içinden geçebilecek kardar anca delik var elesem yeni unu eklesem diğer değiştirdiğim unda larrva çıkar mı bilmediğimden üstüne ekleyip durdum .yardım ederseniz sevninirim

birde un kurdu böceklerinin unun altına dibine kadar kazması normal mi ? diğer takip ettiğim videolarda hep kartonda oluyor bendkilerin çoğu unun içinde

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
emiraltun, 8 dakika önce yazdı:

birde un kurdu böceklerinin unun altına dibine kadar kazması normal mi ?

Yumurtalarını genelde bu şekilde tabana dökerler bu yüzden kazıyorlardır..

IMG_20210527_171646.thumb.jpg.f6e34eec47e3be59c58772b07550e7e2.jpg

Ayrıca ben işi en başından sıkı tuttum her çıkan böceği kaplara alarak böldüm şu an bu şekilde 8 tane kap var hepsinde dişi sayısı fazla olmak üzere mesala 3 dişiye 1 erkek düşecek şekilde ayırdım 12-15 arası böcek var çiftelişip yumurta döktükten sonra 1 ay sonunda bu böcekleri tekrar başka kaba alıcam

IMG_20210527_171557.thumb.jpg.f7f52a0d4f8877ff52bda750b863ed58.jpg

yumurtalar ve çıkan larvalar eski kaplarda kalıp orda büyümeye devam edecekler ve bir süre sonra larvalar mikroya dönünce hepsini tek bir kaba aktaracağım kurtların.. hatta ilk ayrıdğım partiler mikro olmaya başladı 

IMG_20210527_172445.thumb.jpg.46e20c7d34d10fdb0454ef3bfae0c45f.jpg

Evet yerin ve zamanın kısıtlı ise hiç uğraşma böyle şeylerle ama ben bu sayede hiç bi şekilde kayıp yaşamadım ve süreç hem takip açısından daha iyi oluyor hemde üretim açısından...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 51 dakika önce yazdı:

Ayrıca ben işi en başından sıkı tuttum her çıkan böceği kaplara alarak böldüm şu an bu şekilde 8 tane kap var hepsinde dişi sayısı fazla olmak üzere mesala 3 dişiye 1 erkek düşecek şekilde ayırdım 12-15 arası böcek var çiftelişip yumurta döktükten sonra 1 ay sonunda bu böcekleri tekrar başka kaba alıcam

Dişi-erkek ayrımını nasıl yapıyorsunuz?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Pupadan böceğe döndükten sonra 4-5 gün renkleri düzenlene kadar ayrı kapta tutuyorum.. biliyorsunuzdur belki dişiler kahverengi erkekler siyah oluyor bu şekilde ayırıyorum ve diğer kaplara orantılı bölüyorum

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 2 saat önce yazdı:

Yumurtalarını genelde bu şekilde tabana dökerler bu yüzden kazıyorlardır..

IMG_20210527_171646.thumb.jpg.f6e34eec47e3be59c58772b07550e7e2.jpg

IMG_20210527_171557.thumb.jpg.f7f52a0d4f8877ff52bda750b863ed58.jpg

yumurtalar ve çıkan larvalar eski kaplarda kalıp orda büyümeye devam edecekler ve bir süre sonra larvalar mikroya dönünce hepsini tek bir kaba aktaracağım kurtların.. hatta ilk ayrıdğım partiler mikro olmaya başladı 

IMG_20210527_172445.thumb.jpg.46e20c7d34d10fdb0454ef3bfae0c45f.jpg

Evet yerin ve zamanın kısıtlı ise hiç uğraşma böyle şeylerle ama ben bu sayede hiç bi şekilde kayıp yaşamadım ve süreç hem takip açısından daha iyi oluyor hemde üretim açısından...

benim kutumdaki un rahat3-4cm :( şimdi sizde görünce fark ettim sanırım biraz abartmışım en yakın zamanda kutulara bölmeye çalışacağım teşekkürler

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.