Jump to content
Wh1te

Kraliçe Bulabilir Miyim?

Önerilen İletiler

Herkese merhaba.

Son zamanlarda tarantula yanında ayrı bir hobi olması için karınca işine girişmek istiyorum.Temel seviyede bakım konularıı biliyorum.Sorum şu;

Şuan Bartın'da yaşıyorum.Havalar ısınmaya başlayalı 1-2 hafta oldu ve nem değerleri 65-75 arasında.Şu zamanlarda kraliçe bulabilir miyim?Bulamazsan en yakın hangi tarihte bulabilirim?Uçuş takvimlerine baktım fakat karadeniz bölgesi için pek detay bulamadım,o yüzden bu konuyu açıyorum.Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler,iyi hobiler..

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
efekaman, Bir saat önce yazdı:

Herkese merhaba.

Son zamanlarda tarantula yanında ayrı bir hobi olması için karınca işine girişmek istiyorum.Temel seviyede bakım konularıı biliyorum.Sorum şu;

Şuan Bartın'da yaşıyorum.Havalar ısınmaya başlayalı 1-2 hafta oldu ve nem değerleri 65-75 arasında.Şu zamanlarda kraliçe bulabilir miyim?Bulamazsan en yakın hangi tarihte bulabilirim?Uçuş takvimlerine baktım fakat karadeniz bölgesi için pek detay bulamadım,o yüzden bu konuyu açıyorum.Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler,iyi hobiler..

hocam bu aralar lasius ve tetra uçuşları var şanslıysanız bula bilirsiniz... eğer bulamazsanız yumurtalı kraliçe gönderebilirim formica lasius tetra var şu aralar elimde...

SAĞLIKLI HOBİLER...

• Like 1
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Şu sıralar tetra yağmuru var resmen. Ben ılık akşam saatlerinde çok rastlıyorum, park bahçe gibi yerlere bakarsanız kesinlikle bulursunuz diye tahmin ediyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yola çıktıktan 15-20 dk sonra karşıma çıktı şansıma :)

Türünü ve bakım şartlarını araştırıcam,bilen varsa da yazabilir.Deney tüpüm olmadığı için şimdilik şırınga hazırlayacağım.

2-3 gün sonra tüpe transfer sıkıntı olur mu?Yoksa şırınga da kalsın mı?

20210624_170320.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Yola çıktıktan 15-20 dk sonra karşıma çıktı şansıma
Türünü ve bakım şartlarını araştırıcam,bilen varsa da yazabilir.Deney tüpüm olmadığı için şimdilik şırınga hazırlayacağım.
2-3 gün sonra tüpe transfer sıkıntı olur mu?Yoksa şırınga da kalsın mı?
20210624_170320.thumb.jpg.1bcb5ec21646e44264c35bf99799dd4d.jpg
Dostum majör işçiye benziyor... ama genel olarak kraliçe bulursan test tüpüne transferi ilk işçi çıkınca yapmanı öneririm...

SM-A315F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
narsis, 8 dakika önce yazdı:

Dostum majör işçiye benziyor... ama genel olarak kraliçe bulursan test tüpüne transferi ilk işçi çıkınca yapmanı öneririm...

SM-A315F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Major olduğunu sanmıyorum,üstten çektiğim için öyle gözükmüş olabilir bunda daha iyi anlaşılır sırtından.

16245440727401782861264.jpg

tarihinde efekaman tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
efekaman, 6 saat önce yazdı:

Herkese merhaba.

Uçuşların pik yaptığı bir dönemdeyiz. Tüm yıl boyunca neredeyse en fazla uçuş bu dönemde olur. Birçok cins uçuş yapar. Yani rahatlıkla kraliçe bulabilirsiniz. 
Görseldeki canlı ise Cataglyphis cinsine ait bir kraliçe, major değil. Fakat şunu söylemeliyim ki başlangıç için ideal bir cins olduğunu düşünmüyorum. Mevsimsel değişimlere duyarlılık seviyeleri yüksek, stres yüksek, semi claustral olmaları gibi faktörler bakımını zorlaştırıyor. Bakmaya karar verdiyseniz eğer semi claustral olduklarından dolayı işçi çıkmadan önce besin vermeniz gerekiyor. Haftada 1 kez protein, 1 kez şekerli su verilmesi yeterli olacaktır. Strese sokmamak için elinizden gelen her şeyi yapın. Besin vermek dışında kontrol etmeyin, sarsmayın. Ayrıca işçi çıkmadan işçi eklemeyi deneyebilirsiniz. İşçi eklemeleri başarılı sonuç alma ihtimalini Cataglyphis cinsinde artırdığını ifade edebilirim. 
 Keyifli hobiler. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Pratensis, 47 dakika önce yazdı:

Uçuşların pik yaptığı bir dönemdeyiz. Tüm yıl boyunca neredeyse en fazla uçuş bu dönemde olur. Birçok cins uçuş yapar. Yani rahatlıkla kraliçe bulabilirsiniz. 
Görseldeki canlı ise Cataglyphis cinsine ait bir kraliçe, major değil. Fakat şunu söylemeliyim ki başlangıç için ideal bir cins olduğunu düşünmüyorum. Mevsimsel değişimlere duyarlılık seviyeleri yüksek, stres yüksek, semi claustral olmaları gibi faktörler bakımını zorlaştırıyor. Bakmaya karar verdiyseniz eğer semi claustral olduklarından dolayı işçi çıkmadan önce besin vermeniz gerekiyor. Haftada 1 kez protein, 1 kez şekerli su verilmesi yeterli olacaktır. Strese sokmamak için elinizden gelen her şeyi yapın. Besin vermek dışında kontrol etmeyin, sarsmayın. Ayrıca işçi çıkmadan işçi eklemeyi deneyebilirsiniz. İşçi eklemeleri başarılı sonuç alma ihtimalini Cataglyphis cinsinde artırdığını ifade edebilirim. 
 Keyifli hobiler. 

Muhtemelen bu canlıyı salarım,daha uygun bir tür arayacağım yarın.Yardım için teşekkürler..

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Cataglyphis'i doğasına geri bıraktım onun yerine bu kraliçeyi buldum.

Tetramorium olduğunu düşünüyorum.Vücut rengi siyah ayakları ve antenleri kahverengiye yakın.Hafif tüylü bir yapısı var, abdomeninde 3 kahverengi sarı gibi şerit var.Boyutu 7-9mm gibi.Ayrıca dokununca hareketsiz kalıyor :) . Herkese

yardımlar için teşekkürler @Pratensis @Onlorot @narsis @Swalfken ,yanlışım varsa bilgilendirebilirsiniz.İyi hobiler

20210624_203545.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
efekaman, Bir saat önce yazdı:

Tetramorium olduğunu düşünüyorum.Vücut rengi siyah ayakları ve antenleri kahverengiye yakın.Hafif tüylü bir yapısı var, abdomeninde 3 kahverengi sarı gibi şerit var.Boyutu 7-9mm gibi.Ayrıca dokununca hareketsiz kalıyor :) . Herkese

yardımlar için teşekkürler @Pratensis @Onlorot @narsis @Swalfken ,yanlışım varsa bilgilendirebilirsiniz.İyi hobiler

20210624_203545.jpg

Evet, Tetramorium cinsi. Başlangıç için çok çok ideal. Hayırlı olsun. 

tarihinde Pratensis tarafından düzenlendi
  • Like 1
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
efekaman, 2 saat önce yazdı:

20210624_203545.jpg

hocam tetra işçileri çok küçük oluyor en küçük delikten bütün koloni kaçabiliyor aklında bulunsun...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: AntMan14
      Arkadaşlar bügün lasius kraliçemin ilk işçisi çıktı 🎉🥳. Şekerli suyu nasıl verebilirim. 
      Not:şu an kutuda. Test tüpü, şırınga falan hiç alamam. 
    • Yazan: AntMan14
      Akdeniz bölgesinde bulundu.
      Köydeki bahçemizde bulundu. 
      Öğleden sonra zamanıydı. 
      Not:2.resim şimdiki hali diğerleri eski
    • Yazan: ardapoko
      zorluk seviyesi: 2 
      kraliçe rengi: açık sarı abdomen siyah çizgili
      kraliçe boyutu:8-10 mm
      beslenme: şekerli su ve böcekler 
      bulunduğu bölgeler: avrupa
      koloni boyutu: 100 bin işciye kadar çıkabilir
      koloni yapısız: tek kraliçeli
      işci boyutu: düzenlenicek
      çiftleşme uçuşu: Haziran-temmuz
      nem: outworld %30 - %50 ||| formicarium %50 - %75
      sıcaklık: 28° - 35°
      kış uykusu: düzenlenicek
      formicarium boyutu: küçük
      formicarium malzemesi: ytong önerilir
      taban malzemesi: deniz kumu önerilir
      Açıklama: çok yavaş büyüyen bir türdür çok fazla bakılmaması gerekir hemen yumurtalarını yiyebilir ilk işciye kadar beslenmesi gerekmez.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.