Jump to content
Tolga99

N. Incei Kargodan Geldi. Normal Mi?

Önerilen İletiler

Bu sabah yeni aldığım neoholothele incei türü sling canlımı toprağını koyup küçük kabıyla test kabına yerleştirdim. Baktığımda küçük kaptan cıkmış test kabında duruyordu. Ama sanki ezilmiş gibi(emin olmayarak) titriyordu bu normal mi? Tedarik ettiğim kişiye sordum normaldir sanırım kendine gelir dedi. Bir sıkıntısı yoktur umarım. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kargo şoku diyeceğim ama videoyu izledim haraketleri normal değil ve eğer kargo esnasında kabuk atmadı ise DKS gibi görünüyor.. sıvı kaybı, düşük nem, soğuk hava ve yedikleri herhangi bir yemdeki parazit ve bakteriler tarantulalarda DKS ye sebep olan etkenlerdir.. genelde ölümle sonuçlanır ama sen yinede olabildiğince 25 derece üstünde sıcak  ve karanlık bir ortama koyup bir kaç gün çok sık kontrol etmeden stresse sokmadan takip et.. birde kış aylarında soğuk havalarda kargo ile canlı almayın her türlü sorun çıkabiliyor o yüzden elden teslim almaya öncelik ver

tarihinde Erastes tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hayır kargoda kabuk atmamış. Şuan karanlık sıcak (çok değil tabi) ve sessiz bir yerde videodaki nem de yeterli midir ?

Erastes, 23 dakika önce yazdı:

Kargo şoku diyeceğim ama videoyu izledim haraketleri normal değil ve eğer kargo esnasında kabuk atmadı ise DKS gibi görünüyor.. sıvı kaybı, düşük nem, soğuk hava ve yedikleri herhangi bir yemdeki parazit ve bakteriler tarantulalarda DKS ye sebep olan etkenlerdir.. genelde ölümle sonuçlanır ama sen yinede olabildiğince 25 derece üstünde sıcak  ve karanlık bir ortama koyup bir kaç gün çok sık kontrol etmeden stresse sokmadan takip et.. birde kış aylarında soğuk havalarda kargo ile canlı almayın her türlü sorun çıkabiliyor o yüzden elden teslim almaya öncelik ver

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

2-3 gün içinde durum değişmez ise DKS ve Dehidrasyon 2 olumsuz durumu internetten araştır ne olduklarını ne yapılması gerektiğini vs öğrenebilirsin.. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bacaklarını düz tutamaması sıvı kaybına işaret, kargoda susuz kalmış olabilir. Torfun nemi iyi ama yine de ağzının olduğu kısma su damlatarak torftan su içmesini sağlayabilirsiniz, daha kötü haldeki tarantulaları görmüştüm o yüzden düzelme ihtimali olabilir. Bir an önce su verip sıcak bir yere (kaloriferin veya sobanın 30cm yanına) koyun ve bir süre bekleyin, akşama doğru rahatsız etmeden durumunu tekrar kontrol edip haberdar edin. Geçmiş olsun umarım sağlığına kavuşur.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

biraz araştırdım ICU yapmak gerekiyormuş. İçme suyunu biraz ılıttım peçeteye emdirdim canlıyı üzerine yerleştirdim. Şu an sadece reflekse benzer anlık hareketler yapıyor. uzuvları anlık hareket ediyor. Sanırım elimden gelen bu. Araştırmaya devam edicem yine de.(2-3 gün içinde dediğinin farkındayım ama geç kalmak istemedim)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

ıcu önermem yarardan çok zararı olabiliyor şuanda bulunduğu teraryum ile de şartları sağlayabilirsin susuz kalmasın erastesin dediği gibi biraz sıcakta dursun canlı (27C gibi) geçen sene bu dönemlerde aldığım bir canlıda aynı durumu yaşamıştım birkaç kabukta düzelmişti seninki de düzelir umarım 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Tolga99, 2 saat önce yazdı:

teşekkür ederim ama kabuk atmasını nasıl sağladın hareket dahi etmiyor nasıl beslenicek. 

beslenmesi şart değil mevcut abdomeniyle dayanabilir bir süre ben bendekini bir kere beslemiştim sadece abdomeni çok küçülürse ters çevirip diş kısmına un kurdu içi bırakarak yapabilirsin gerekmediği sürece yapma hayvanı strese sokmaman en iyisi olur 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Konumuza gelirsek ICU daha çok dehidre canlılara uygulanması gereken bir durum. Videoda görüldüğü kadarıyla canlı dehidre değil daha çok sinir sistemi çökmüş gibi gözüküyor. Yapmanız gereken tek şey hafif nemli bir ortama alıp sıcaklığı 28/30derecelere getirerek düzelmesini umarak beklemek. Kötü hava şartlarında yetersiz kargo koşulları bu tarz durumların armasına neden oluyor. Canlıyı almadan önce güncel bir video istemek te önemli. Bazı kötü niyetli insanlar bu tarz rahatsızlığı olan canlıları dahi satıyorlar. Umarım ölmeden sağlığına kavuşabilir..

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Tolga99, 8 saat önce yazdı:

Dün akşama doğru da hareketsizleşmişti nadir hareket ediyordu. Şimdi de son durum bu. Öldü sanırım hiç hareket yok 5 dk aralıksız izledim hareket etmedi. Öldü mü ölmedi mi nasıl anlarım?

Kabuk atarken yakalamışsın sanırsam h.o 🙂

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gorukremin, 2 saat önce yazdı:

Kabuk atarken yakalamışsın sanırsam h.o 🙂

Kabuk atarkenmi? Sence bu canlı kabuk atma pozisyonundamı duruyor.. konuyu en başından okumadın galiba :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 23 dakika önce yazdı:

Kabuk atarkenmi? Sence bu canlı kabuk atma pozisyonundamı duruyor.. konuyu en başından okumadın galiba :)

Diğer videodaki gibi değil görünüşü yani düz kabuk attıkları için öyle tahmin ettim yanlışım varsa kusurabakma

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, Tolga99 said:

bıraktığım gibi duruyor. hiç hareket yok. ne yapacağımı bilemedim icu da bıraktım öylece @seamansoul

Lütfen bizi konulya ilgili bilgilendirmeye devam edin. 

Sıcaklığın ve nemin ICU için uygun olduğundan emin olun. 

İyi olacağına inanıyorum. 

Umutsuzluğa kapılmayın. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
theraphosidae8, 25.11.2021 - 12:14 yazdı:

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Konumuza gelirsek ICU daha çok dehidre canlılara uygulanması gereken bir durum. Videoda görüldüğü kadarıyla canlı dehidre değil daha çok sinir sistemi çökmüş gibi gözüküyor. Yapmanız gereken tek şey hafif nemli bir ortama alıp sıcaklığı 28/30derecelere getirerek düzelmesini umarak beklemek. Kötü hava şartlarında yetersiz kargo koşulları bu tarz durumların armasına neden oluyor. Canlıyı almadan önce güncel bir video istemek te önemli. Bazı kötü niyetli insanlar bu tarz rahatsızlığı olan canlıları dahi satıyorlar. Umarım ölmeden sağlığına kavuşabilir..

Dehidre canlılarda da aynı pozisyon görülüyor farkı nasıl anlayabiliriz?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

DKS yı tetikleyecek bir çok etken var.. verilen canlı yemlerde veya sularda bakteri veya parazit olması, ani sıcaklık düşüşleri veya kabuk sıkışması vs gibi durumlarda vucütta belirli sinir semptomlarını etkiliyor örneğin 8 uzuvdan 2 veya 3 yada daha fazlası  etkileniyor ve tarantulanın haraketlerinde ve yürüyüşünde bozukluk başlıyor.. Dehidrasyon ise sıvı ve nem kaybından kaynaklı olduğu için vücuttaki bütün sinir semptomları etkileniyor 8 uzuvun 8ide etkilenir ve haraket edemeyecek yürüyemeyecek duruma gelir 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
seamansoul, 4 saat önce yazdı:

Lütfen bizi konulya ilgili bilgilendirmeye devam edin. 

Sıcaklığın ve nemin ICU için uygun olduğundan emin olun. 

İyi olacağına inanıyorum. 

Umutsuzluğa kapılmayın. 

Yani hareket yok. En ufak bir kıl bile kıpırdamıyor 2 gündür. Ümidi kestim. yine de ne olur ne olmaz diye, icu da sıcak, karanlık, sessiz bir alanda tutuyorum. Yarın icuyu yeniliycem. Ama şu an yaşadığını hiç sanmıyorum yani.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Tolga99, 26.11.2021 - 22:51 yazdı:

Yani hareket yok. En ufak bir kıl bile kıpırdamıyor 2 gündür. Ümidi kestim. yine de ne olur ne olmaz diye, icu da sıcak, karanlık, sessiz bir alanda tutuyorum. Yarın icuyu yeniliycem. Ama şu an yaşadığını hiç sanmıyorum yani.

Son durum nedir?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.