Jump to content
kemal

Hobiye Yeni Başlayanlar İçin Tarantulalarda; Kabuk Atma,diyetleri,kap Seçimi,yaşadığınız Sorunlar

Önerilen İletiler

Herkese merhabalar bu konu da aramıza yeni katılan arkadaşların çoğunlukla yaşadığı sorunları her seferin de parça parça cevaplamaktansa bu başlık altında toplu bir şekilde cevaplayalım istedim.Verdiğim bilgiler kendi tecrübelerim ve araştırmalarımdır.Detaylı bilgilere girmeden anlatmaya çalıştım zaten detayları forumumuz da mevcut. Bir yanlışımı ve ya eksiğimi görürseniz mutlaka geri dönüş sağlayın teşekkür ederim şimdiden :)

Tarantula Seçimi : İlk tarantulanızı seçerken kesinlikle dış görünüşüne bakıp seçmemelisiniz .  Tarantula edinmeden önce hakkında detaylı bilgiye sahip olmanın yanında baktığınız şeyin bir canlı olduğunu ve tüm ihtiyaçlarının sorumluluğuna girmeniz gerektiğinin bilincinde olmanız lazım. İlk canlı olarak huylarından ötürü yer türleri tavsiye edilir.

Tarantula Diyeti Muhtemelen edindiğiniz canlı sling boy olucağı için karşılaşılan en büyük sorun "Abi bu un kurdu yemiyor" oluyor bu sorun şunlardan kaynaklı olabilir:

*Canlınız yeni geldiği için yol stresinden ötürü yemiyor olabilir.Bu durumda 5,6 gün canlıyı rahat bırakmanız ve koyduğunuz kaba alışmasını beklemeniz gerekecektir.

*Canlınızdan büyük canlı yemler kullanıyorsanız canlı bundan korkabilir.Bu durumda canlınızdan daha küçük yemler seçerek ve ya canlı yeminizi daha küçük parçalara ayırıp verebilirsiniz.

*Canlınız stresten dolayı da yem yemiyor olabilir.Bu durum da canlıyı strese sokan etkenleri ortadan kaldırmanız gerek. (fazla ışık,ses bulunan yerlerde,teraryumuna koyduğunuz nesnelerden,canlıyı sürekli kurcalamanızdan vb. strese girebiliyorlar.) Bu durumlara en etkin çözüm un kurdunun kafa kısmını kesip gövde kısmını kaba koyup,canlının bulunduğu kabı karanlık,sessiz ve oda sıcaklığında olan bir yerde 3,4 gün bekletmektir.(çekmece vb. olabilir.)

*Canlı kabuk sürecinde olabilir.Bu durum da yapacağınız tek şey yemleme denemelerini kesip canlıyı strese sokmadan beklemek.

Tarantula Kap Seçimi Burada karşılaştığımız en büyük sorun canlıları fazla büyük,küçük yerlere koyup "Abi bu bana alışamadı" oluyor.Öncelikle canlınız da kullanacağınız kabın(teraryumun) canlının büyümesi ile doğru orantıda büyümesidir.

*L1,2 olan canlılarınızı zeytinlik  sos kabı diye geçen 20cc ile 30cc arasında kaplar da bakmanızı tavsiye ederim.

*L3,4,5 olan canlılarınızı numune (idrar) kaplarında bakabilirsiniz.

*L6,7,8 olan canlılarınızı kahvaltılık plastik saklama kaplarında bakabilirsiniz.

*L9-∞ olan canlılarınız için ihtiyaç duyduğu ebatlarda saklama kabı ve ya teraryum oluşturmanızı tavsiye ederim.

20220109_102747.thumb.jpg.f8aab594484538294b245e122153c844.jpg

20211109_221430.thumb.jpg.261c3e15d5cb3ebd9f649301c2e8a32d.jpg

20211207_210258.thumb.jpg.89556eb9b5d7ab9e47aaebb00e6054f4.jpg

Tarantulalar Da Kabuk Atma :  Bu başlıkta en çok sorulan soru "Abi ben canlıyı aldım 2aydır kabuk atmadı" bu oluyor.Bu sorunun birden çok sebebi olabiliyor:

*Canlınız abdomen büyüklüğü ( beslenmesi ) yeterli seviyeler de değil ise kabuk süresi uzaya biliyor.

*Canlınızın ihtiyaç duyduğu seviyeden fazla bir nem ortamı var ise canlı strese girebiliyor.Fazla nemin sebebi genellikle kap içerisinde yeterli hava akışı olmadığından ve ya canlıya su vericez diye torfunu çamur haline getirmenizden kaynaklanıyor.

*Canlınız oda seviyesinden daha soğuk ortamlarda tutuyorsanız(10-15) bu kabuk sürecini yavaşlatmaktan ziyade canlı için ölümcül dahi olabilir.

*Canlınız streste ise bu da kabuk sürecini etkileyebilir.

1276240953_WhatsAppImage2022-02-05at15_31_13.thumb.jpeg.03b7f975a87103c26f7027c87bbfed06.jpeg

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Herkese keyifli hobiler dilerim...

• Like 8
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Güzel konu olmuş. İlk tarantulasi olanlarda gördüğüm en büyük sorun kabuk atma dönemi malesef. Neden yem yemiyor, neden hala kabuk atmadı, sırt üstü yattı bir gündür hareketsiz acaba öldü mü (öldü sanıp durterek öldürenler var), kabuk atma aşamasında sürekli rahatsız edenler...

Kabuk dönemi 3 ay da sürebilir 1 hafta da bu türüne boyutuna stres seviyesine nemine vs. bir çok etkene bağlı olarak değişir. 4 ay yem yemeyip 4 ayın sonunda kabuk atan tarantulamda oldu, 1 hafta boyunca sırt üstü hareketsiz yatıp o 1 haftanın sonunda kabuktan çıkan tarantulam da oldu (yeni başlayan biri olsam muhtemelen ben de öldü sanıp dürtüp farkında olmadan ölümüne neden olurdum herhalde), besledikten bir gün sonra direk kabuk atanda oldu. Kabuk atma dönemi sabır gerektirir...

Ah ahhh o eski tarantulacı tayfanin forumdaki aktif günlerini özledim... Ne tarantula tayfası kaldı ortada ne de alım satım yapan tayfa kaldı...

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Emre_zr, 5 dakika önce yazdı:

Güzel konu olmuş. İlk tarantulasi olanlarda gördüğüm en büyük sorun kabuk atma dönemi malesef. Neden yem yemiyor, neden hala kabuk atmadı, sırt üstü yattı bir gündür hareketsiz acaba öldü mü (öldü sanıp durterek öldürenler var), kabuk atma aşamasında sürekli rahatsız edenler...

Kabuk dönemi 3 ay da sürebilir 1 hafta da bu türüne boyutuna stres seviyesine nemine vs. bir çok etkene bağlı olarak değişir. 4 ay yem yemeyip 4 ayın sonunda kabuk atan tarantulamda oldu, 1 hafta boyunca sırt üstü hareketsiz yatıp o 1 haftanın sonunda kabuktan çıkan tarantulam da oldu (yeni başlayan biri olsam muhtemelen ben de öldü sanıp dürtüp farkında olmadan ölümüne neden olurdum herhalde), besledikten bir gün sonra direk kabuk atanda oldu. Kabuk atma dönemi sabır gerektirir...

Ah ahhh o eski tarantulacı tayfanin forumdaki aktif günlerini özledim... Ne tarantula tayfası kaldı ortada ne de alım satım yapan tayfa kaldı...

öncelike teşekkür ederim.sling canlılar kabuktayken dahi yem kabul edebiliyor ama genelikle juve boylarda veya L5 üzeri tarilerle hobiye girenler kabuk dönemlerinde canlıya yem yedirecem diye çırpınıp duruyor bu da malesef canlıyı strese sokup dediğiniz gibi ölüme kadar götürebiliyor...

şahsen bu kabuk dönemlerinde yaşanan sorunların canlıyı fazla izlemekten kaynaklandığını düşünüyorum.Ben tarime yemi sunarım yiyen yer yemiyene kabına dahi bırakmam ve yerine kaldırırım .diğer beslenme gününe kadar birdaha tarilleri kurcalamıyorum .zaten bu rüreçte kabuğunu atan atıyor.bu uygulamayı tüm yeni başlayanlara öneririm .d

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
kemal, 16 dakika önce yazdı:

öncelike teşekkür ederim.sling canlılar kabuktayken dahi yem kabul edebiliyor ama genelikle juve boylarda veya L5 üzeri tarilerle hobiye girenler kabuk dönemlerinde canlıya yem yedirecem diye çırpınıp duruyor bu da malesef canlıyı strese sokup dediğiniz gibi ölüme kadar götürebiliyor...

şahsen bu kabuk dönemlerinde yaşanan sorunların canlıyı fazla izlemekten kaynaklandığını düşünüyorum.Ben tarime yemi sunarım yiyen yer yemiyene kabına dahi bırakmam ve yerine kaldırırım .diğer beslenme gününe kadar birdaha tarilleri kurcalamıyorum .zaten bu rüreçte kabuğunu atan atıyor.bu uygulamayı tüm yeni başlayanlara öneririm .d

Aynen öyle, yeni baslayan arkadaşların bu tavsiyeleri dikkate alması lazım 😊

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
shagydigy, 4 saat önce yazdı:

malum bu aralar hobiye rağbet çok fazla ve artacak böyle güzel rehberlerin olması çok iyi biişimelinize sağlık

evet ama malesef yeni başlayanlar genelde konu okumaktan ziyade yenisini açıyorlar 

• Haha 1
  • Sad 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Yetkin, 13 saat önce yazdı:

evet ama malesef yeni başlayanlar genelde konu okumaktan ziyade yenisini açıyorlar 

Yeni başlayanlarda çok fazla heyecan ve heves olduğundan bu tür şeyler normal bence. Aldıktan sonra hevesleri kaçmasın yeter ki.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ama benim l1 l2 lp ler cidden bozuk canlıları oda sıcaklığında bir odanın peteğinin yanında küçük bir pamuk dolu kutunun içinde duruyorlar nem idal fazla abartmıyorum kuru da değil yem 1 3 haftada bir yiyorlar abdomen durumları da gayet iyi hatta fazla büyük stres yok fazla ışık yok yani niye hala atmadılar anlamın 6 hafta oldu 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Sarp, 3 dakika önce yazdı:

Ama benim l1 l2 lp ler cidden bozuk canlıları oda sıcaklığında bir odanın peteğinin yanında küçük bir pamuk dolu kutunun içinde duruyorlar nem idal fazla abartmıyorum kuru da değil yem 1 3 haftada bir yiyorlar abdomen durumları da gayet iyi hatta fazla büyük stres yok fazla ışık yok yani niye hala atmadılar anlamın 6 hafta oldu 

dostum canlın oda sıcaklığında ise artı olarak peteğin yanına koyma.abdomenlerinin durumu iyi ise yemeselerde problem olmaz.sakın abdomenleri fazla şişirme kabukta problem olur.6 haftadan da uzun sürebilir kabuk.canlılar ortalama 2ayda bir kabuk atarlar slinglerde biraz daha hızlı olabiliyor

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Sarp, 7 dakika önce yazdı:

foto eklersen daha güzel yorumlarız

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Sarp, Bir saat önce yazdı:

Burda bazı fotoğraflarda nem var ona bakmayın😂

20220126_160037-0.jpg

20220126_155644-0.jpg

20220126_155946-0.jpg

bir sıkıntı yok gibi duruyor ilk başta yazdığım şeyler aklında bulunsun 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Guest kerem

L1 roseam 3 haftadır yem yemedi kesinlikle rahatsız edip strese sokmadım neden olabilir ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Guest kerem, 09.02.2022 - 12:46 yazdı:

L1 roseam 3 haftadır yem yemedi kesinlikle rahatsız edip strese sokmadım neden olabilir ?

Rosealarda uzun süren yem kabul etmeme dönemleri oluyor, rosea bu davranışıyla ünlü bir tür fakat bu kadar küçükken yaptığını hiç görmedim. Kabuk döneminde  olabilir fotoğraf eklerseniz daha iyi yorum yaparız.

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Konunun altına yaptigim yorumda yeni başlayan arkadaslar okumuyor arastirmiyor sadece konu açıp veya yorum yapıp soru soruyor demiştim. Aynı örnekleri burda da gördüm şimdi 😀 yanlış anlamayin beni ama konuyu ve yorumlarını gerçekten okumuş olsanız bu soruları sormayacaksiniz zaten 😀

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1164334444_WhatsAppImage2021-12-26at14_28_59.thumb.jpeg.32091a2058780446132bf2ea3d5812d0.jpeg

1317907172_WhatsAppImage2021-12-26at14_24_47.thumb.jpeg.41e3dc2deb3af67124a455505cab6293.jpeg

20220102_165109.thumb.jpg.3be3a737df9ffd18d4b2e5612405c0d8.jpg

Yeni başlayan arkadaşlar için L6 Albopimin L7ye geçişinden örnek fotolar bırakıyorum.Yeni arkadaşlar kabuk konusunu daha iyi anlamalarına yardımcı olur umarım. (fotoğraflar baştan sona doğru: L6 ilk dönemleri,L6 kabuk dönemi,L6 kabuğunu attıktan sonra.)

İlk Fotoğraf İçin

*Fotoğraf kabuktan sonra ilk besleme denemesinde çekilmiştir.(tam hatırlamıyorum kabuktan ortalama 1,2 hafta sonrası)

*Canlının renkleri canlı,dikkat çekici.(sizin de canlınız bu şekilde ise kesinlikle kabukta değildir)

*Ağ örmemiş,mağara kazmamış korunmaya ihtiyaç duymuyor.(kaza da bilir,daha önce kazdığı mağrasında da durabilir bu tamamen canlının o anki stres durumuyla alakalı.)

*Canlının kabuğu,dişleri vb. sertleşmiş beslenmeye hazır.

İkinci Fotoğraf İçin

*Fotoğraf kabuk atmadan 2 ve ya 3 gün önce çekilmiştir.

*Canlının renkleri solmuş.

*Abdomen kelleşmiş (beyazlamış).

*Tüyleri dökülmüş.

*Mağara kazmış,korunmaya ihtiyaç duyuyor.(kazmaya da bilir.)

*Canlı yaklaşık 3hafta önce yem kabul etmedi,bir daha denedim onu da kabul etmeyince yemleme bir daha denemedim bol bol nemleme yaptım.(kabuk dönemlerinde normal de yaptığınız nemlemenin 2 katı kadar nemleme yapabilirsiniz.)

*Fotoğraf da gözükmese de canlı kabuk yatağını örmüştü.(Tarantulalar kabuk atmadan önce kendilerine yatak örerler bunun üzerlerinde kabuk atarlar.Örmeyen tarantulalarımda oldu mesela murinusumun içinde durduğu kendi ağına tutunarak attığına tanık olmuştum.Üçüncü fotoğrafta albopinin üzerinde durduğu ağ parçası yatağa örnektir.)

Üçüncü Fotoğraf İçin :

*Fotoğraf,canlının kabuğunu atıp ters döndükten sonra çekilmiştir.(Normal de kabuğu almıştım ama fotoğraf çekmek için koyarken ters koymuşum normalde eski kabuk o şekilde durmuyor genellikle :) .)

*Canlının renkleri daha oturmamış.

*Canlı bu pozisyondan önce ayakları kapalı ve ters bir şekilde durabilir canlıya kesinlikle dokunmayın ve rahat bırakın.

*Canlılar bu dönemlerde çok stresli oluyor her zamankinden daha da dikkatli olunması gerek (kabukları sertleşinceye kadar.)

*Canlı yeni kabuk attığı için dış iskeleti(kabuğu,dişleri vb.) yumuşak durumda(bacaklarında ki beyazlık bundan sebep.).Bu dönem canlıların boyutlarıyla orantılı olarak zaman almaktadır,ortalama olarak 1,2 hafta diyebiliriz.(slinglerde 5-10 gün gibi kısa süreler de de tamamlana biliyor.) Bu dönemde kesinlikle yemleme denememelisiniz, bilinçsel olarak yeme atak yapsa da dişleri yumuşak olduğu için dişi kırılıp, canlı ölüme kadar gidebilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir... :) 

Bu fotoğrafları daha önce şu konu da da paylaşmıştım hatırlayanlar olabilir konuyu bırakıyorum sevgilerimle...

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
kemal, 5.02.2022 - 15:56 yazdı:

Herkese merhabalar bu konu da aramıza yeni katılan arkadaşların çoğunlukla yaşadığı sorunları her seferin de parça parça cevaplamaktansa bu başlık altında toplu bir şekilde cevaplayalım istedim.Verdiğim bilgiler kendi tecrübelerim ve araştırmalarımdır.Detaylı bilgilere girmeden anlatmaya çalıştım zaten detayları forumumuz da mevcut. Bir yanlışımı ve ya eksiğimi görürseniz mutlaka geri dönüş sağlayın teşekkür ederim şimdiden :)

Tarantula Seçimi : İlk tarantulanızı seçerken kesinlikle dış görünüşüne bakıp seçmemelisiniz .  Tarantula edinmeden önce hakkında detaylı bilgiye sahip olmanın yanında baktığınız şeyin bir canlı olduğunu ve tüm ihtiyaçlarının sorumluluğuna girmeniz gerektiğinin bilincinde olmanız lazım. İlk canlı olarak huylarından ötürü yer türleri tavsiye edilir.

Tarantula Diyeti Muhtemelen edindiğiniz canlı sling boy olucağı için karşılaşılan en büyük sorun "Abi bu un kurdu yemiyor" oluyor bu sorun şunlardan kaynaklı olabilir:

*Canlınız yeni geldiği için yol stresinden ötürü yemiyor olabilir.Bu durumda 5,6 gün canlıyı rahat bırakmanız ve koyduğunuz kaba alışmasını beklemeniz gerekecektir.

*Canlınızdan büyük canlı yemler kullanıyorsanız canlı bundan korkabilir.Bu durumda canlınızdan daha küçük yemler seçerek ve ya canlı yeminizi daha küçük parçalara ayırıp verebilirsiniz.

*Canlınız stresten dolayı da yem yemiyor olabilir.Bu durum da canlıyı strese sokan etkenleri ortadan kaldırmanız gerek. (fazla ışık,ses bulunan yerlerde,teraryumuna koyduğunuz nesnelerden,canlıyı sürekli kurcalamanızdan vb. strese girebiliyorlar.) Bu durumlara en etkin çözüm un kurdunun kafa kısmını kesip gövde kısmını kaba koyup,canlının bulunduğu kabı karanlık,sessiz ve oda sıcaklığında olan bir yerde 3,4 gün bekletmektir.(çekmece vb. olabilir.)

*Canlı kabuk sürecinde olabilir.Bu durum da yapacağınız tek şey yemleme denemelerini kesip canlıyı strese sokmadan beklemek.

Tarantula Kap Seçimi Burada karşılaştığımız en büyük sorun canlıları fazla büyük,küçük yerlere koyup "Abi bu bana alışamadı" oluyor.Öncelikle canlınız da kullanacağınız kabın(teraryumun) canlının büyümesi ile doğru orantıda büyümesidir.

*L1,2 olan canlılarınızı zeytinlik  sos kabı diye geçen 20cc ile 30cc arasında kaplar da bakmanızı tavsiye ederim.

*L3,4,5 olan canlılarınızı numune (idrar) kaplarında bakabilirsiniz.

*L6,7,8 olan canlılarınızı kahvaltılık plastik saklama kaplarında bakabilirsiniz.

*L9-∞ olan canlılarınız için ihtiyaç duyduğu ebatlarda saklama kabı ve ya teraryum oluşturmanızı tavsiye ederim.

20220109_102747.thumb.jpg.f8aab594484538294b245e122153c844.jpg

20211109_221430.thumb.jpg.261c3e15d5cb3ebd9f649301c2e8a32d.jpg

20211207_210258.thumb.jpg.89556eb9b5d7ab9e47aaebb00e6054f4.jpg

Tarantulalar Da Kabuk Atma :  Bu başlıkta en çok sorulan soru "Abi ben canlıyı aldım 2aydır kabuk atmadı" bu oluyor.Bu sorunun birden çok sebebi olabiliyor:

*Canlınız abdomen büyüklüğü ( beslenmesi ) yeterli seviyeler de değil ise kabuk süresi uzaya biliyor.

*Canlınızın ihtiyaç duyduğu seviyeden fazla bir nem ortamı var ise canlı strese girebiliyor.Fazla nemin sebebi genellikle kap içerisinde yeterli hava akışı olmadığından ve ya canlıya su vericez diye torfunu çamur haline getirmenizden kaynaklanıyor.

*Canlınız oda seviyesinden daha soğuk ortamlarda tutuyorsanız(10-15) bu kabuk sürecini yavaşlatmaktan ziyade canlı için ölümcül dahi olabilir.

*Canlınız streste ise bu da kabuk sürecini etkileyebilir.

1276240953_WhatsAppImage2022-02-05at15_31_13.thumb.jpeg.03b7f975a87103c26f7027c87bbfed06.jpeg

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Herkese keyifli hobiler dilerim...

Daha yeni başladım ve grammostala pulchripes L2 günde ne kadar yemek vermeliyim vede su içirme işi nasıl oluyor bahsedermisin 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Demir Hamza, 5 saat önce yazdı:

Daha yeni başladım ve grammostala pulchripes L2 günde ne kadar yemek vermeliyim vede su içirme işi nasıl oluyor bahsedermisin 

Merhaba.

Günde ne kadar vermeliyim yanlış bir sorudur tarantulanın durumuna göre 2-3 günde bir beslemek idealdir.

Aynı şekilde nasıl su içiririm de yanlış bir sorudur bu kedi köpek değil sadece nemlendirmesini yapabilirsiniz.

Canlı hakkında daha çok araştırma yapmanızı öneririm.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: rengoku
      Merhaba l3 vagans tarantulam mağarasının önünü toprakla kapattı ve 3 gündür dışarı çıkmıyor yaklaşık 2 hafta önce kabuk attı sanırım erkek, bunu neden yapıyor olabilir torfta veya teraryumda bir sıkıntı olduğunda mı yapıyorlar yoksa kabuk değiştirmek için mi ? ne kadar süre sonra endişelenmem gerek (başlık ironi)

a7d56334-39fb-44dc-96db-f2a0fbfbc084.jfif
    • Yazan: rengoku
      Merhabalar, yaklaşık 1 ay kadar önce yavru bir tarantula edindim. Tarantulam kabuk değiştirdi ve biraz büyüdü yaşam alanını orantılı şekilde büyütmek istiyorum ama taban malzemesiyle alakalı bir sıkıntı çekiyorum(daha doğrusu aklıma takılan bağzı şeyler var).Hindistan cevizi torfu bulamadım büyük ve tanıdığım bir petshopa gittim orda talaş kullanabilirsin dediler bende biraz talaş satın aldım. L3 bir vagans için talaş kullanmam sıkıntı yaratır mı yani nem tutma konusunda ve canlıya rahatsızlık verir mi 
      yanıtlarsanız çok mutlu olurum ilk canlım ve forumda yeniyim
    • Yazan: eneskalayli
      Selamlar herkese,

Mümkünse İstanbul içerisinde Lasiodora Parahybana öncelikli yer türlerinden en fazla l8 canlı arayışındayım. Yoğunluklu araştırmamı Parahybana üzerine yapmış olduğum için öncelikli olarak parahybana istiyorum fakat önerileriniz doğrultusunda farklı türlere de yönelmem mümkün. Daha önce karınca ve mantis besledim. Tarantula konusunda uzun zamandır isteğim var fakat bilgim yetersiz kalacağı için cesaret edip almıyordum. Artık yeterince bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum, güzel bir çocuk edinmek istiyorum fakat elde edebileceğim kanalları bilmiyorum.

Bu arkadaşları nerelerden elde edebiliriz nasıl fiyatlar ödemek makuldur, bilgilendirebilrseniz çok memnun olurum.

Keyifli hobiler...
    • Yazan: Furkiiiiii
      Dostlarım L3 olana kadar çok güzel besleniyordu L3 olunca beslenmeyi bıraktı yemiyor sizce sorun nedir?(Türü=T.Vagans)

• Yazan: Furkiiiiii
      Dostlarım L3 olana kadar çok güzel besleniyordu L3 olunca beslenmeyi bıraktı yemiyor sizce sorun nedir?(Türü=T.Vagans)

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.