Jump to content
davuthantr

Leopard Geckoma Bir Şey Oldu

Önerilen İletiler

Hayvanım bana geleli 6 ay oldu kalsiyumunu eksik etmedim kabında duruyor, ve yemleri batırıp veriyordum lakin hayvan her deri değiştirme esnasında strese giriyordu geçen hafta deri değiştirme sürecindeyken bembeyaz olmuştu üstü elime alayım dedim strese girdi titremeye başladı ağzını açtı sonra yere yığıldı cansız ve hareketsiz 1-2 dakika yattı sonra gözlerini açtı şu an ayakta yürüyemiyor sürünüyor koynunun altına dokununca bi çıkıntı var, eskiden teraryumuna koyduğumda yem ve su kabının üstünden geçer giderdi şimdi onların üstünden bile geçemiyor lürfen yardım edin bana... Dili eskiden kırmızıydı şimdi beyaz. Hayvan boynunu kaldıramıyor. Olaydan 2 hafta önceki halini gösteren 2 fotoğraf ve olay anında videosunu gönderdim... Olaydan sonra deri değiştiremedi torflu toprağa koydum hayvanı ve 1 gün sonra kalkan yerlerden kendim soydum deriyi...

WhatsApp Image 2022-08-02 at 20.44.22.jpeg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Bulut Mercan, 8 saat önce yazdı:

Deri atarken acil bir durum olmadıkça hayvanı ellememelisiniz. Gerekli nemi sağlarsanız kendisi deri atacaktır zaten deriyi soymak hayvanı strese sokmaktan başka bir işe yaramaz. 

Bundan dolayı soymadım hayvvan olayı yaşadıktan sonra kendisi atamazdı deriyi bekledim hareket edemiyordu 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Bulut Mercan, 18 saat önce yazdı:

Deri atarken acil bir durum olmadıkça hayvanı ellememelisiniz. Gerekli nemi sağlarsanız kendisi deri atacaktır zaten deriyi soymak hayvanı strese sokmaktan başka bir işe yaramaz. 

Aslında bu bilgi çok doğru bir bilgi değil, sürüngen size alışıksa ve derisi zaten soyulmaya başladıysa ulaşması zor yerler için (ayaklar ve sırt gibi) yardım edilebilir. Acil olsun olmasın, hayvanın rahatlamasını sağlar. Zaten benim Leo deri değiştireceği zaman bir hırçın oluyor 🤣.
Tabi dediğim gibi bunun için derinin zaten kısmen kalkmış veya soyulmaya başlamış olması gerekir.
https://reptifiles.com/bearded-dragon-care/bearded-dragon-illnesses-health/shedding/
Bu linkte Sakallı Ejderhalar için söylenmiş, fakat çoğu kertenkeleye uygulanabiliyor. Ben Leoparıma hiç yardım etmedim ama gerek olduğu zamanlar tabi olabilir. 
Bazı insanlar neredeyse her deri değişiminde yardım ediyor deri kalmasın ve kangren olmasın diye, ne kadar doğrudur bilmem ama yardımdan zarar gören bir hayvanın kaydını da görmedim henüz.

tarihinde Egemen27 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Egemen27, 1 saat önce yazdı:

Aslında bu bilgi çok doğru bir bilgi değil, sürüngen size alışıksa ve derisi zaten soyulmaya başladıysa ulaşması zor yerler için (ayaklar ve sırt gibi) yardım edilebilir. Acil olsun olmasın, hayvanın rahatlamasını sağlar. Zaten benim Leo deri değiştireceği zaman bir hırçın oluyor 🤣.
Tabi dediğim gibi bunun için derinin zaten kısmen kalkmış veya soyulmaya başlamış olması gerekir.
https://reptifiles.com/bearded-dragon-care/bearded-dragon-illnesses-health/shedding/
Bu linkte Sakallı Ejderhalar için söylenmiş, fakat çoğu kertenkeleye uygulanabiliyor. Ben Leoparıma hiç yardım etmedim ama gerek olduğu zamanlar tabi olabilir. 
Bazı insanlar neredeyse her deri değişiminde yardım ediyor deri kalmasın ve kangren olmasın diye, ne kadar doğrudur bilmem ama yardımdan zarar gören bir hayvanın kaydını da görmedim henüz.

Ayak parmakları ve kuyruk sonu gibi yerlerde deri kalsa bile el ile müdahele etmemek gerekiyor. Canlıy banyo yaptırabilir veya ortamdaki nemi arttırabilirsiniz. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yara vb olabilir ona bakmalısın birde yemek yiyorum oda önemli yemek yemiyor sa canlıyı kaybede bilirsin birde Multi vitamin kulanıyormusun kulanmıyorsan ondanda olabilir 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Cangu, 24.08.2022 - 19:42 yazdı:

Şu an durumu ne 

hocam durumu iyiye gidiyor gibi hissediyorum yemek yiyor ama avlanamıyor yavaş yavaş yiyor ama yine de şükür şok anında kuyruğunu titretti şu an yürürken az sorun yaşıyor

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Tekrardan merhaba canlın seizure olmuş bildiğim kadarıyla calsiyum eksikliğinden oluyo ama bi araştırmanı öneririm lopard gecko seizure yazarsan bulabilirsin

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Cangu, 29.08.2022 - 14:40 yazdı:

Tekrardan merhaba canlın seizure olmuş bildiğim kadarıyla calsiyum eksikliğinden oluyo ama bi araştırmanı öneririm lopard gecko seizure yazarsan bulabilirsin

çok teşekkür ederim bunun tedavisini bulamadım yardımcı olabilir misiniz?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.