Jump to content
Mayki

Sakallı Ejder Yavru Bakımı

Önerilen İletiler

Merhaba dostlar 2 haftalık sakallı ejder yavrum var şuan un kurdu ile besliyorum elimde o olduğu için videoları izledim doğru olmadığını gördüm günlük 1-2 adet yiyor uvb ve ısıtıcı ped aldım teraryum almak istiyorum eksiklerimi söylermisin canlı yem olarak ne vermem gerekiyor bide genellikle kaya üstünde uyuyor elimden geldikçe güneşte tutuyotum.

Şimdiden teşekürler.Herkese iyi hobiler diliyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Keşke canlıyı almadan önce keşke malzemelerini alsaydın. Yem olarak dubia tartara gibi hamam böcekleri kurt türleri çekirge cırcır böceği almalısın. Un kurdu morio kurdu dubia alsan yeterlidir. Tartara koku yapabilir ve kaçarsa ve hamileyse ev gider bu yüzden dubia daha iyi. Sanırım kalsiyum falanda alman lazım forumda araştırırsan bulabilirsin ek takviyeleri. Ayrıca un kurdu çok verme çok yağlı bir besin ve kalsiyum fln alırken exoterra al. Başka markalara çok yönelme. Teraryumu egoterradan yaptırabilirsin instaları var bakabilirsin.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

sanayide cam ile ilgili iş yapanların yanına git kullanmadıkları camları çok ucuza al veya sanayide kullanılmayan köşeye atılan camlar oluyor onları al kendin yap terrayi yaklaşık 4 ay önce bir teraryum fiyatı almıştım egoterradan (agama agama için) 2000tl +kargo istemişti bana kalırsa gereksiz pahalı ama onlarda haklı ne ucuzki artık tr de

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: akudra
      Yavru bearded dragon alıcağı gerekli araştırmaları yaptım teraryum boyutunu 1mx50cmx40cm yaparsam büyük gelir mi? sıkıntı oluşur mu?
      NOT:BİR KAÇ KEZ TERARYUM DEĞİŞTİRMEK İSTEMİYORUM
    • Yazan: JujuHendrix
      Şimdi hobide çok yeniyim. Hatta daha başlayamadım bile. Sürekli araştırma yapmaktan, kafama takılan soruları cevaplayacak insan aramaktan hobiye başlayamadım. Çok sağolsun Kaan Sezer, epey yardımcı oldu/oluyor. Bu forum sayesinde tüm maceramı beraberce yaşamayı planlıyorum. Öncelikle bendeki bilgileri paylaşayım;

-UVB lamba şart 
      -Isıtıcı spot şart

Bu ikisi hayati önem taşıdığından, en temel gereksinimler olarak karşımıza çıkıyor. Daha sonra;

-Taban uzunluğu geniş olan bir teraryum gerekiyor (benim yapılmakta olan teraryumum 100*60*60 ebatlarında olacak)
      -Taban malzemesinde kum kullanmak kötü bir fikir. Kağıt havlu kullanmak en güzeli. (Estetik olarak berbat)
      -Besleme, yavruyken %70 protein %30 sebze olacak. Yetişkin olunca, oranlar terse dönebilir ya da %50-%50 olarak düzenlenebilir.
      -Neme ihtiyaçları yok. Teraryumun içindeki su kabının yayacağı nem yeterli olacak.
      -Teraryumun içerisinde sıcak ve soğuk alan oluşturulmalı. sıcak alan 35-40 derece, soğuklan alan da 20-25 derece olacak.
      -Şart değil ama mümkünse saklanabileceği küçük bir mağara olmalı.
      -Un kurdu kesinlikle verilmemeli. (çok yemsiz kalındıysa belki biraz verilebilir.)
      -Kalsiyum desteği olmazsa olmaz. 
      -Bakım maliyeti en yüksek canlılardan biri. 

Eksik ya da yanlış bilgileri düzeltmenizi önemle rica ediyorum. Zira hata yapmaktan çok korkuyorum. Canlıyı henüz almadım ama aldığımda her şeyimin dörtdörtlük hazır olmasını istediğim için bilgi ve birikimlerinize ihtiyacım var. Malzemeler pahalı olduğu için, o konuda da nokta atışı seçimler yapmak istiyorum. Bunları ileride konuşuruz.

Şimdi gelelim içimdeki sıkıntıya;

Evde böcek bakma fikri büyük bir sorunsal. Yani buna alışıp da olağanlaştırabilirmiyim kafamda bilemiyorum. Hali hazırda evimde Karınca kolonilerim olduğu için unkurdu kültürü kurdum. Molitöre dönüşmüş böceklerim de var yani. Onlara alıştım diyebilirim. Gözüme sevimli geliyorlar. Belki de yavaş hareket ediyor olmaları bunda büyük bir etken. Pek tabii tırmanamıyor olmaları da işimi kolaylaştırıyor. Ejderlere fazla olmamakla beraber Morio Kurdu verilebileceği söyleniyor. Bu güzel haber, çünkü Moriolar da gözüme güzel gözüküyor. Dubiaları hiç yakından görmedim ama sevebilirim sanki. O çekirgeler, cırcırlar, lobsterlar ve madagaskarlar !!!!! çok irite ediyor. hele lobsterların tırmanabiliyor olmaları bile başlı başına sorun. Madagaskarlar desen KABUS ! cırcır ve çekirgelerin zıplamaları ve ısırmaları KARABASAN !!!! 

Kendimce; protein kaynağı olarak dubia ve morio ile beslerim diyorum ama emin değilim. 
      ha bir de BSF lavraları varmış. Ama yani onlar da un kurdu gibi masum ve temiz değiller sanki:) 

Daha fazla uzatmayayım; teraryumun tasarımı, elektrik aksamı hakkında daha konuşulacak çok şey var. 
      Pek tabii her şeyi hazırlayıp, tüm masrafları yapıp canlıyı almaktan vazgeçme ihtimalim hala daha var:)
      Bakalım.
    • Yazan: ozgurtustas
      5 yaşındaki erkek sakallı ejderimin yürümesinde bir problem var. Şekil ve duruş bakımından ayaklarında bir problem yok ama yürürken sadece ön ayaklarından güç alarak yürüyor. Arka ayakları da hareket ediyor ama onları kullanamıyor.
      Bana yardımcı olabilir misiniz?
    • Yazan: Ejderhan Ustuner
      Dostlarım Merhaba sizlere yaptığım teraryumu daha doğrusu bu forumdaki saygı değer insanlarla fikir alışverişinde bulunarak oluşturduğum teraryumu nasıl yaptığımı klavyemin yettiği kadarıyla anlatacağım

Öncelikle Malzeme listesi vereyim

10 Adet 1 Cm Strafor ( Bauhaustan temin edildi)
      2 Adet 2 Cm Strafor ( Bauhaustan temin edildi)
      5 Adet İsteğinize Göre Ahşap metal farketmez ben ahşap aldım Köşebent ( Bauhaustan temin edildi)
      Fugapool 2800 Derz
      Saten Alçı
      100x50 cm x 2 adet 6 mm cam
      50x50 Cm x 2 adet 6 mm cam
      100x30 cm 1 adet cam
      48,5 cm 2 adet cam
      Ahşaptan Cama Menteşe 4 Adet
      Ve el Aletleri sıcak silikon testere maket bıçağı köşebentler için açılı kesme aparatı silikon vb

Öncelikle teraryumu yapmaya başladım ve bir çok tasarımdan örnek alarak kendi tasarımımı oluşturdum resimdeki gibi bir şekil oluştu cama cam 100x50x50 ölçülerinde

Cam için kullanacağınız silikon akvaryum silikonu olmasını tercih edin 

Köşebentleri yapmak için temin ettiğimiz açı verme aparatıyla köşebentlerinizi camınızın ölçüsüne göre kesmelisiniz her köşe 45 derece açı ile kesilmesi gerekiyor

çerçeve yapıştırırken normal silikon kullanabilirsiniz

artık çerçeve ile işimiz bittiğine göre iç dizaynı yapmamız da sıra ölçü alırkan iç camın ölçüsünü almaya dikkat edin

aldığımız straforları burası sizin zevkinize kalmış ben çıkıntılı harabe duvar gibi olmasını istediğimden resimdeki şekli verdim

bu şekli vermek içinse aldığımız 1 cm straforları 50 cm * 3 cm olmak üzere kestim ve elimde kenarlarını hafifçe parçaladım

bundan sonraki aşama yapılan straforları alçılamak ve ince kat derzlemek olacak hazırlayacağınız alçı ne çok sulu ne de çok katı kıvamda olsun çünkü straforlarının arasına iyice girmeli ve bir bütün haline sokmalıdır 4 numara fırça burda çok işinize yarayacaktır fırça yardımıyla sürün ve kurumasını bekleyin tahmini 1 gün

aşağıda alçılanmış ve alçılanmamış arasındaki fark görülmektedir

sıra geldi yapılan straforları uygun boya ile boyamak bu renk size kalmış ben polisanın renk pigmentini kullandım bu pigmenti fugapool 2900 ürününü renklerndirmek için kullandım derzinizde yine açıktan koyuya doğru gitsin en son kat koyu ayran kıvamında olmalıdır burda dikkat etmeniz gereken kurudukça ton açılacaktır bu yüzden tonu kafanızda tam oturtmanız kaç kat vuracağınız size kalmış

aşağıda kat kat boyanmış halini görüyorsunuz

ve köşe dekoru bitmiş bulunmakta taban dekorunda sıra

ben topraklı bir taban istediğim için ortası toprak yan taraflar sıcak ve soğuk alan olarak bölerek strafora aşağıdaki gibi şekil verdim

ve straforun üzerin yoğurt kıvamında derz ile kaplandı orta bölümlerin kenarlarına yükseklik verildi yaklaşık 4 cm kalınlığında toprak vardır

yuva yapımında ise 20 *20 cm straforlardan 6 kat yaptım ve üst kat tünel alt kat mağara şekilde oydum ve komple derz kaplanıp bir görüntü olsun diye duvarlara yaptığım gibi bunu da kırık duvar görüntüsü ile süsledim

burada dikkat etmeniz gereken nokta strafor hiç bir şekilde belli olmasın derz ile kaplayın dediğim derz akvaryumlarda havuzlarda su depolarında kullanılıyor ve canlıya bir zararı olmaz 

şimdilik bu kadar dostlar sormak isdediğiniz her noktada yardımcı olurum atladığım bir konu var ise lütfen uyarın eklemesini yapayım tek nefes de aklıma gelenler şuanlık bunlar

İyi Forumlar Herkese

Ejderhan ÜSTÜNER

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.