Jump to content
capitana26

Leopard gecko çifti takip raporum

Önerilen İletiler

Merhabalar herkese:) Şimdilik bir çift gecko ve yumurtaya sahibim. Hem yumurtaların hemde geckolarımın gelişimini bu başlık altında takip edersem daha iyi olacağını düşündüm. İki geckomun morphuda hıgh yellow olarak biliyorum yanlışım varsa düzeltin. Erkek 8 ay, dişi 5 aydır benimle. Yaklaşık 3 gündürde yumurtalarımız var :nazar: Yumurtalardaki değişimleri bu başlık altından yazmaya devam edicem :hatch:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle yumurtalarınız hayırlı olsun.

Kilo takip ciddiyetiniz ve grafiğiniz çok güzel olmuş, erkeğin formunu koruyuşuda çok hoş; başlığı takip ediyor olacağım.

Morph konusunda 0 yakın bilgimle banada karlısa High Yellow lar gibi geldi  :baybay:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle yumurtalarınız hayırlı olsun.

Kilo takip ciddiyetiniz ve grafiğiniz çok güzel olmuş, erkeğin formunu koruyuşuda çok hoş; başlığı takip ediyor olacağım.

Morph konusunda 0 yakın bilgimle banada karlısa High Yellow lar gibi geldi  :baybay:

Teşekkür ederim erkek belli bir standartta gidiyor şimdilik bakalım:)

Birisi High Yellow Lavander olabilir.

High Yellow bir leopard geckoda Mor renk(Lavanta) olması durumunda High yellow Levander mi oluyor ?

Dişi büyük ihtimal dediğiniz gibi lavander daha net bir fotoğrafını aşağıya koydum :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Candling fotoğrafları geldi  :cool: 2. yumurtada damarlar belli oluyor ama 1. yumurtada damar göremedim sadece sağ alt tarafta bir kırmızılık var tecrübeli arkadaşlar yorum yapabilirse sevinirim :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Dişi kendini çok hızlı toparladı bugün tam 10. gün. Yumurtladığı zaman 43 gr dı bugün ölçtüğümde 54 gram olmuş :nazar: :nazar: Dişimde bir çift yumurta daha var sanırım göbeği şişmeye başladı tahminimce 10-15 gün içinde onlarda çıkar  :hatch:

5kyoBA.jpg

Aqz0WQ.jpg

0kz49V.jpg

4kzZXY.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yoldaki yumurtalarınız da hayırlı olsun :)

Çok tecrübeli değilim ancak candling yaptığınız yumurtalar, o an itibariyle pek gelecek vaat etmiyor gibi, sanki 10-12 günlerde tekrar etmenizde fayda var diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yoldaki yumurtalarınız da hayırlı olsun :)

Çok tecrübeli değilim ancak candling yaptığınız yumurtalar, o an itibariyle pek gelecek vaat etmiyor gibi, sanki 10-12 günlerde tekrar etmenizde fayda var diye düşünüyorum.

Hadi ya bende damarlar falan gözüküyor diye umutlanmistim baya Bugün 10. Gün akşama bir daha candling yapıp fotoğraflarını paylasirim :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ümitsizliğe kapılmayın dediğim dibi tecrübem kısıtlı, sadece kendi candlingim ile kıyaslayarak tahminde bulundan, doluymuş gibi hassas davranarak tekrar candling yapmanız iyi olur diye düşünüyorum.

Forumdaki yazışmalarda, ilk kez yumurtlayan dişinin boş yumurtlaya bileceği(Normal olduğu) ümitsizliğe kapılmamamız biz acemilere tavsiye ediliyor  :tebrik:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ümitsizliğe kapılmayın dediğim dibi tecrübem kısıtlı, sadece kendi candlingim ile kıyaslayarak tahminde bulundan, doluymuş gibi hassas davranarak tekrar candling yapmanız iyi olur diye düşünüyorum.

Forumdaki yazışmalarda, ilk kez yumurtlayan dişinin boş yumurtlaya bileceği(Normal olduğu) ümitsizliğe kapılmamamız biz acemilere tavsiye ediliyor  :tebrik:

Bakalım nasip kısmet inş dolu çıkar çıkmassada bir dahaki yumurtalara artık:)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sanki 2. Yumurta dolu, 1. yumurta boş gibi ama yumurtada bozulma olmadığı için inkübatörde durması yarar var, hayırlısı bakalım...

Cikarmiyorum zaten inkubatorden 10 gün sonra bi daha candling yapıcam sanırım o zaman kesin belli olur. Disimde bu arada yumurtlar umarım. Hayırlısı olsun

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Malesef yumurtala küflendi  :( Çokta ümidim yoktu zaten, kokmaya başladılar bende atmak durumunda kaldım. Dişimde hala 2 yumurta var onlar çıkacak diye bekliyorum ama hala çıkmadılar. İlk yumurtlamadan itibaren 28 gün geçti acaba bir problemmi var diye şüphelendim? Forumda takip ettiğim kadarıyla 20-25 gün içinde ikinci yumurtlamalar olmuş. Korkmam gereken bir durum varmıdır acaba? Ayrıca iki geckomunda kilo alma eğilimleri ve kuyruk durumları iyi çok şükür  :nazar: Erkek 70 gr, dişi 60 gr oldu. (Dişi rahat duramadığı için karnının fotografı net değil)  :)

gAJYZb.jpg

95Pr2r.jpg

QlozZG.jpg

Xor3Lj.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çiftleşme dönemleri artık bitiyor. Ondan dolayı da olabilir gecikme. Ki benim leopardlar sezonu erken açtığı için son iki aydır yumurta vermediler. Son yumurtalarında da gecikmeler oldu.

Çok tecrübeli olmasam da gözlemlediğime göre öyle oldu benim geckolarda.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bir tanesi 50. gününde yumurtladı mesela. O süre değişebilir tabi. Ve dediğim gibi benim tecrübem sadece tek sezon leopard da. O yüzden sadece tahmin yürüterek yazıyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Damrlanma ve kırmızı kütle cenin oluşumu sonucu olmalı. Döllenmemiş yumurtada olmaz fotoğraflarını attıklarınız.

Bir nedenden dolayı ceninler öldükten sonra yumurta bozulmuş veya küf ceninleri öldürmüş olmalı. Aşırı nemlenme veya yumurtayüzeyinde organik madde kalıntıları olması yaygın sorunlar diye biliyorum, belki bunlardan biriydi yumurtaların küflenip ceninlerin ölmesine neden olan?

Belki başka bir dış etken kaynaklı sorun oldu, belki doğum öncesi yumurta oluşumu evresinde bir eksiklik oldu. Nedeni neydi bilemiyorum ama damarlara ve oluşmaya başlamış ceninlere bakınca ceninlerin öldüğü anlaşılıyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Leopard geckoların yumurtalarında ben de çok sorun yaşadım. Cenin oluşsa da çok yumurta kaybı olabiliyor. En son geçen günlerde gözleri bile oluşmuş bir yavru çıktı büzüşmüş bir yumurtadan :( Bir çok faktör etkili bu durumun oluşmasında.

ed4de7e3cb5385e266ea745795dfa6ea.jpg

7404e6a63f8099577951ef6a001c5ac5.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Damrlanma ve kırmızı kütle cenin oluşumu sonucu olmalı. Döllenmemiş yumurtada olmaz fotoğraflarını attıklarınız.

Bir nedenden dolayı ceninler öldükten sonra yumurta bozulmuş veya küf ceninleri öldürmüş olmalı. Aşırı nemlenme veya yumurtayüzeyinde organik madde kalıntıları olması yaygın sorunlar diye biliyorum, belki bunlardan biriydi yumurtaların küflenip ceninlerin ölmesine neden olan?

Belki başka bir dış etken kaynaklı sorun oldu, belki doğum öncesi yumurta oluşumu evresinde bir eksiklik oldu. Nedeni neydi bilemiyorum ama damarlara ve oluşmaya başlamış ceninlere bakınca ceninlerin öldüğü anlaşılıyor.

Aşırı nem olabilir diye supheniyorum. Birde bir dahaki yumurtaların ustundeki torfu yumuşak bir fırçayla alirsam daha iyi olur dusuncesindeyim

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.