Jump to content
Montium

Gaita Bilimi, Tecrübeleri, Paylaşımı

Recommended Posts

Gaita (besin maddelerinin canlıdan çıkmış biçimi = dışkı) her ne kadar ciddiye alınamayacak gibi duran bir şey olsa da, iğrenç gelse de, bizi bezdirse de hayvanın iç dünyasının aynası gibidir... Gaitayı inceleyerek veya laboratuvarda analiz ettirerek hayvanınızın iç parazit sorunlarını, iç organ hasarı olup olmadığını, sindirim sisteminde zararlı bakteri veya virüs bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Sürüngenlerde katı ürenin rengi de hayvanın susuzluk durumunu anlamamızı sağlar. Gaitanın katı veya cıvık olması bile önemli bir şeylerin belirtisi olabilir. Dışkılama sıklığı da başka bir yoldur hayvanımızın durumunu anlamak için.  :arştır:

İşte bütün bu nedenlerden dolayı bu konuyu açıyorum ve sizi de gaita fotoğrafları, gaita bilgileri, gaita deneyimleri ve hatta gaita analiz sonuçları paylaşmaya çağırıyorum. (ben de birkaç gün içinde biraz fotoğraf eklerim) :hücum: :cow:

Forumu erkenden *ok götürecek bu konu sayesinde...

• Like 1

Konuyu okurken, "bu kadar b*ktan konuyu nasıl da güzel işlemiş" diyordum ki, son cümlede kahkaha attım... :)

ÖNEMLİ NOT : Lütfen sadece canlınızın gaitasını paylaşınız!

Konuyu okurken, "bu kadar b*ktan konuyu nasıl da güzel işlemiş" diyordum ki, son cümlede kahkaha attım... :)

ÖNEMLİ NOT : Lütfen sadece canlınızın gaitasını paylaşınız!

:)

Yalnız henüz beklediğim ilgi gelmedi, konuyu Alkın abinin bir fotoğrafı sayesinde açtım o fotoğrafı bile paylaşmadı daha.  :uyku: :matrix:

Sadece hayvanınki olma detayı gerçekten önemli. :D Ancak büyük pitona, boaya ait diye kandırabilirler de, benziyor sanki onlar insana.  :sigara:

Kardeşim kusura bakma konuyu yeni gördüm. Gözümden kaçmış... Tam olarak yakından çekilmemişte olsa başlangıç için böyle bir foto yeterli diye tahmin ediyorum. Devamı mutlaka gelecektir. Buda benim kızın gaitası ;)

4R70R0.jpg

Affettim affettim. :şok: :laugh:

Yalnız o hangi canlıdan çıkmış onu da belirtmek iyi olur abi. :D Hatta ne yenmiş de bu manzara, ne zaman yenmiş o bilgiler de olsa tadından yenmez. (tadını hayal etmeye korkuyorum  ;( )  :pasta: :cow:

Bir kaç gaita fotosu da benden, taze çıktılar

İlk fotoğraf yavru kara kaplumbağasının ikinci fotoğraf yavru ball pitonun deriyle birlikte gelen diskisi sanirim 2 lab faresi var orada:)

57b3b4ef1337d7f3e550e0a02662ddd2.jpg

d5e5522de28e19260b2a91c44471a8ac.jpg

Yılandan soğudum :(

O kadar kötü değil:) bunlar daha yavru bir de ileride kürekle alırım herhalde

Aslında bu bir günlük dışkı değil ısı her ne kadar çok değişmemiş olsa da çoğu canlımda dışkılama süreleri uzadı. Daniel'in dışkısı da 4-7 gün arası muhtemelen.

Tam takip edemedim bu ara

Çok çok kötü kokuyor, bu arada fotograf pecete kullanmanin faydasini anlatiyor, torfta diskiyi farketseniz bile yayilan siviyi goruyorsunuz

88dbfac78b4328cb6bae963a8f5db1b0.jpg

Maşallah benim de bu konuyla ilgili bir paylaşımım olacak yeri gelmişken paylaşayım.

Ama sanatsal bir çalışmadır. Sanattan anlamayanlar bakmazsa sevinirim

Eser adı: Şelaleden akar gaita

Eser sahibi: Bettle (Bearded Dragon)

896a11fdf2224fa4835df0a140c25889.jpg

971938849e0919df6ad9b27049842eee.jpg

Arkadaş bu konuyu nerden başlattınız :) mahvoldum :)

Hep de ben yazmışım konuya:) Bu son iki üç yılan dışkısı çok fenaydı, sizin gtpler bence daha beter olacak :pasta:

Arkadaş bu konuyu nerden başlattınız :) mahvoldum :)

Hep de ben yazmışım konuya:) Bu son iki üç yılan dışkısı çok fenaydı, sizin gtpler bence daha beter olacak :pasta:

Bugün o beterle karşılaştım :) çok fena hiç atmayım buraya :)

Evet dostum, dök ortaya ne varsa :D

Döken dökmüş ortaya :)  Acaba daha fazla dökülmese mi? Sonuçta hobinin yaygınlaşmasına uğraşılıyor, tiksindirilmesine değil... (şaka tabii)

Elinde şu anda hiç hayvanı olmayıp düzenli olarak foruma göz atan ve hatta forumda da oturup hayvan dışkılarına bakan bir ben varım galiba, kendimden tiksindim şimdi :D

• Like 1

Dışkılardan başlamak da güzel bence ;)

Çünkü ilk canlınızı aldığınızda sizin için önemli olan ilk şey yem yemesi olacak ikincisi ise onu sindirip dışkı yapması :)

Dışkının geldiğine inanılmaz sevinebilirsiniz yani o yüzden alışmak da fayda var.

Ve koku duygusu veremediğimiz için şanslısınız aslında

• Like 1

Bilimde ayıp yoktur hocam.Bekliyoruz :D

Bilimde ayıp yoktur hocam.Bekliyoruz :D

+1 :)

Evet dostum, dök ortaya ne varsa :D

Atacam o zaman bidaha kini benden çıktı :)