Jump to content
hacıhayri

Roborovski Hamster Hakkında Herşey !

Recommended Posts

yem e alışmaları için önce karıştırarak ver daha sonra gün geçtikçe vitakraft oranını azalt ve tam pelet yeme geç

günlük 1 hamster 10-15 gr arası yem tüketir o şekilde vermen uygundur

Mr. Gold, 14.05.2020 - 23:31 yazdı:

canlıları nereden temin ettiniz acaba?

Yıllardır bu canlılara ilgim vardı ve çok istiyordum, Allah karşıma çıkardı 🙏🏼

maşallah yavrular iyi görünüyor bence direk satmayın olabildiğince çoğaltmaya çalışmanızı tavsiye ederim

• Thanks 1

Çok sağolun 🙏🏼 Evet dediğiniz yöntemde ilerlemeye çalışacağım. Aksilik olmazsa şayet.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By delibalta699
      Merhabalar etrafindaki cisimlerle karsilastirarak yavru olup olmadigini soyleyebilir misiniz ?
      ayrica 12 cm ayakli ust kalite plastik çark aldım sizce yeterli mi 

• By delibalta699
      Merhabalar ; 
      2 gündür benimle cok hizli keyfli yemini suyunu taze veriyorum gecici olarao boyle bir alan yaptim sonrasinda buyutmeyi dusunyyorum suan icin uygun mu sizce sagligini tehlikeye atan durum var mi ?
      evde gezmesi icin hamster topuda aldim

• By hacıhayri
      -BİLİMSEL SINIFLANDIRMA-
      Alem:    Animalia (Hayvanlar)

Şube:    Chordata (Kordalılar)

Sınıf:    Mammalia (Memeliler)

Takım:    Rodentia (Kemiriciler)

Familya:    Dipodoidea

Fischer de Waldheim, 1817

Alt familya:    Dipodidae

GENEL BAKIŞ ;

Köken olarak ortadoğu ve kuzey afrikada bulunan çöl kemirgenidir . Vahşi doğada avcılardan kaçmak için topraklara tünel kazarak oralara yuva ve erzak depolaması yapar. 33 farklı türü bulunmaktadır , uzun kulaklarının sebebi kan akışıyla vucudundaki sıcaklıgı dağıtarak vucudunu serinleştirir
      çok iyi ses ve titreşimleri algılar görme yetisi okadar iyi değildir daha çok ses ve koku ile avlanır. Yaşam Süresi 6 yıldır, canlı yem ve proteinsiz ancak 3 yıl yaşıyabilir mutlaka ama mutlaka dietini canlı yem ile desteklenmelidir

Jerboalar çok iyi zıplayıcı bir kemirgendir arka ayakları uzundur adeta tavuk veya horoza benzerlik gösterir şekli itibariyle.Gececil canlılardır gündüzleri genelde çölde sıcak oldugu için uyuyarak geçirirler günün çoğu saatini.

SU İHTİYACI ;

Jerboa lar çöl hayvanı olduğu için susuzluğa karşı direncliğidir susuz uzun günler yaşayabilir ama esaret altından evde beslenilen jerboa ya günlük olarak bilyeli kemirgen suluğu ile taze su verilmelidir onun dısında açık kab ile su verilmesi tavsiye edilmez çünkü devirebilir kendini ve kafesini ıslatabilir ıslanırsa hasta olma ihtimalı yüksekdir tercihen damacana suyu verilmelidir çeşme suyu çokda önermiyorum.

YEM VE BESLENME ;

Dietlerinin çoğunluğunu tohumlar ve kökler oluşturur 

Sebze ve meyve olarak;

Alfafa
      Lahana
      Havuç
      Turp
      Salatalık
      Maydonoz (haftada bir mutlaka verilmeli C vitamini için)
      Tatlı Kırmızı,sarı,yeşil biber
      Elma
      Armut
      Patates
      Yeşil Mercimek

(SEBZE MEYVE 3 GÜNDER BİR VERİLMELİ 24 SAAT GEÇMEDEN ALINMALIDIR!)

Kuru Ot lar ;

Kuru Çayır Otu
      Kuru Yonca Otu
      Kuru Arpa Otu

(Yıl boyu alttaki satıcıdan bu yemleri temin edebilirsiniz)

https://www.gittigidiyor.com/tavsan/tavsan-yemi?satici=fonyyem&sra=hpa

Canlı Yemler DietinizİN %60 ını oluşturmaktadır canlı yemle beslenen jerboalar daha uzun bir yaşam sürmüştür;

Canlı Yem olarak;
      Çekirge
      Dubia
      Tartara
      Mario kurdu
      Un kurdu

Tohumlar ;

YÜKSEK KALİTE KANARYA VE MUHABBET KUŞU YEMLERİNE AY ÇEKİRDEĞİ KARISTIRARAK VEREBİLİRSİNİZ
      SEVEREK TÜKETECEKLERDİR BENİM TERCİHİM ALTTAKİ MARKA NIN ÜRÜNÜ BEN SUAN VERDİM SEVEREK YEMEKDE

ürün linki ;
      http://www.hepsiburada.com/vitakraft-menu-paraket-yemi-1000-gr-p-PTM460-27030?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.tum.genel.pla&gclid=CjwKCAiAr_TQBRB5EiwAC_QCq-9aIVlNs9NgHP_I2xO433sYCCJ6bMLsS7PB90EoHxpoqt-saDJQwxoCv9cQAvD_BwE

Kafes Ve Barınma ;

Jerboalar taban alanı geniş, yüksekliği büyük olan kafeslere ihtiyac duyarlar zıplamaları ve egzersiz yapmaları için 

örnek kafes şöle olmalıdır minumum;

KAFES ALT MALZEMESİ;

Taban Malzemesi Olarakda Hem kazmaları için hemde çöl ortamını similasyon etmek hemde kokuyu ve çişi absorte etmesi için kedi kumu kullanılması gereklidir unutulmaması gereken tek şey enaz kumun yuksekliği 15-20 cm olmasıdır ayda bir deişim yapmanız kafidir.

benim tavsiye koku ve anti bakteriyel olması sebebiyle Sanicat Active ürünüdür ürün antibakteriyeldir kokusu çok hoşdur

ÜREME ;

Esaret altında jerboaların üremesi oldukça zordur ancak deneyimli yetiştiriciler üretim konusunda başarılı olabilir
      Geceleri çiftleşirler 1yılda adult seviyeye ulaşır ve çiftleşmeye başlarlar erkek dişiye oranla daha iri olmalıdır
      gebelik süresi 25-30 gün sürer 1 ila 5 yavru verir anne jerboa doğum yaptıkdan sonra erkek ayrılmalıdır yavrulara zarar vermemek anne ile
      tekrar çiftleşmek istememesi için anne jerboa hamilelik döneminde protein ve kalsiyuma ihtiyacı vardır canlı yemlere d3süz kalsiyuma bulanarak verilmelidir.

üretimi etkileyen ana faktörler stressiz bir ortam uygun yaşam alanı ve beslenmedir

KENDİ DENEYİM VE ARAŞTIRMALARIMLA ÖZGÜN BİR İÇERİK OLUŞTURDUM LÜTFEN EMEĞE SAYGI GÖSTERİNİZ

İZİNSİZ BİR BAŞKA YERLERDE PAYLAŞMAYINIZ

AKLINIZA JERBOA İLE İLGİLİ SORULAR GELİRSE SEVE SEVE CEVAPLARIM

SAYGILAR....

• By hacıhayri
      GENEL BAKIŞ;

Afrikan Kirpileri kemirgen değildir, 4-6 yıl yaşıyabilir ev ortamına uygun bir hayvandır oda sıcaklıgında gayet yaşıyabilir önemli olan 20 derecenin altına düşmemesi gerekir, düşmesi durumunda ampul veya ısıtıcı ped ile bulundugu ortamı ısıtmak gerekiyor yoksa kış uykusuna girebilir. yavru almanız size alışması için gereklidir yetişkin bir birey alırsanız eger size tıslayabilir ve kendini top şekline getirerek dikenlerini sivrilterek kaldırabilir kirpileri elinize alırken üstten tutmamak gerek iki elinizle alttan kavrayarak kaldırabilirsiniz. onun dışında dikenleri elinize bir igne gibi batmaz sadece çam agaçlarının sivri yapraklarına dokunuyormus gibi bir his oluşur elinizde. Sağlıklı bir genç erkek kirpinin ağırlığı 300-500 gr arasında olmalıdır ortalama 10 gr dışkılaması gerekmektedir. sıklıkla hassas tartı ile hayvanlarınızı sürekli tartıp not almanızda fayda vardır. kirpiler genel olara tek bakılmalıdır diger türlü stresse girip rahatsız olurlar anca çiftleştirmek için yan yana getirilmelidir.Gececil canlılardır gece yarısında aktif olurlar gündüz uyumakla geçer MUTLAKA AMA MUTLAKA GİZLENEBİLECEĞİ bir yuvası olmalıdır aksi halde sürekli stress problemi yaşarlar.

BESLENME;

Kesinlikle normal süt verilmemeli çünkü sindiremedikleri için sıkıntı yaşamaktadırlar yavruyken laktozsuz veya keçi sütü verilmelidir en sağlıklısı annenin emzirmesidir ama emzirmediyse eğer keçi sütü veya laktozsuz süt verilir yada yavru kedi süt tozlarıda kullanılabilir öksüz yavruları annesi reddederse 3 saatte bir beslenmesi gereklisi aksi halde yavruyu kaybedebiliriz onun dısında avakado,çikolata,turunçgil,sarımsak,soğan,üzüm ve türevleri,fındık ,kuruyemiş ve tohum VERİLMEMELİDİR !

Su İhtiyacı;

Tavşanlar ve Guinea Pigler için bilyeli sulukdan vermek uygundur. açık kabı deviriyorlar içine girip ıslandıkları için tavsiye etmiyorum Günlük taze olarak içme suyu vermelisiniz her günde suyu çeşmede yenilemelisiniz ben damacanadan veriyorum öle daha iyi gibi geliyor.

KEDİ MAMALARI;

Kedi mamaları günlük olarak yem kabının içinde olmalıdır tahılsız kedi mamaları tercih edilmelidir.

Balık içerikli mama verilmemelidir! daha çok tavuk,kırmızı et içerikli YAVRU mamaları tercih edilmelidir.

Kuru mamaların içerikleri minumum %30 protein ve %10 yağ içerikli olmalıdır

Ben kendi kirpilerimde orijen cat&kitten mamasını kullanıyorum içerik ve damak zevklerine çok uygun oldugu için severekde tüketmektedirler

onun dışında n&d de içerik bakımından orjine yakındır yoklukda bu mama da gider.

Canlı Yem Olarak;

Canlı yem olarak d3 süz kalsiyum tozuna bulanarak unkurdu,mario,dubia,tartara,çekirge,lab pinky si verilebilir özellikle hamile  döneminde her gün verilmelidir ve tabiki gün boyunca hayvanın kafesinde taze su ve kuru maması olmalıdır. en kucuk boy lab pinky si ise ayda bir olarak verilmelidir.
      Ben her ay lab pinky si veriyorum hayvanlarımda hiçbir şekilde agresiflik ve vahşileşme olmamıştır!

Taze Ve Pişmiş Gıdalar ;

Kasapdan alacağınız kuzu,sığır,dana etini yağsız ve tuzsuz şekilde pişirerek verebilirsiniz onun dısında haşlanmış yumurta verebilirsiniz özellikle protein ve kalsiyum için yumurta verilmelidir karbonhidrat içinde haşlanmış pirinç verilebilir lapa şeklinde.

Meyve Ve Sebze ;

Brokoli, havuç, karnabahar, patates , bezelye, mısır, patates bu sebzeler verilebilir.
      Meyve olarakda elma, kayısı, muz, mango, kavun ve çilek verilebilir.

Yaşam Alanı Ve Kafes İhtiyacı;

Kirpiler Tırmanamadıkları için taban alanı geniş alanlara ihtiyac duyarlar piyasada bulunan geniş guinea pig kafesleri yeterli olur

Kafes Örnekleri;

Kafes Alt Malzemesi;

Kafesinizde eşeleneceği bi malzeme olması iyi olur ben koku absorTe etmesi amacıyla kaliteli kedi kumu kullanıyorum poposuna ve cinsel organına yapışmıyor ve memnunum ama gün içersinde kakalarını topluyorum büyük oldugu için çok koku yapıyor onun dısında çişi zaten kum emiyor haftada birde komple yeniliyorum, tavsiyemde alta vereceğim markadır gerçekden kokuyu çok iyi kapatıyor

Kafes içinde Yuva;

Kafesin içinde mutlaka saklanabileceği bir yuvası olmalı diğer türlü strese girer ve sıcak olması için yuvasınde keçe veya polar malzeme koymalıyızki sıcak tutsun hayvan kendini

Egzersiz İçin Çark Kullanımı;

Kirpiler mutlaka gün içersinde yürüyüş yapmalıdır evde salma şansınız yoksa kafesinize mutlaka ama mutlaka büyük bir çark edinmelisiniz aksi halde yağlanır ve ölür . 2 tip çark vardır

1-)Normal Tip Kemirgen Çarkı (XXL BOY)

(DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTA ARALIKSIZ ÇARK OLMALIDIR AKSİ HALDE AYAGI TAKILIR VE KIRILIR!)

2-) Fly Saucer (Disk Koşu Çarkı) XXL BOY

Kirpilerde Renk Varyasyonları;

90 ve üzeri renk varyasyonu vardır ama temel olarak altta vereceğim renkler vardır.
      bunların çaprazlamarıyla çeşitli renkler meydana geliyor

Cinsiyet Ayrımı;

Üretim;

Adult Seviyeye Ulaşmış kirpiler hafta 1 çiftleşmeye hazır olurlar çiftleşme dısında bir arada bakılmamalıdır
      Çiftleştirmek icin her iki cinsde 6 aylıkdan kucuk olmamalıdır 6 aylıkdan önce çiftleştirmek isterseniz sıkıntılı dogum ve ölümler olur

Dişi kirpi normal hamilelik zamanı 35 gündür daha erken veya daha geç doğum olabilir minumum 29 gün maximum 59 gün sürer hamilelik

Ortalama 3-5 yavru verir ama bazı durumlarda minumum 1 veya maximum 11 yavru verebilir tamamen ortam ve beslenmeye bağlı bişeydir

Hamile olduguna kanaat getirdiğiniz an erkeği ayırmalısınız ve hamile oldugu hergün hassas tartı ile tartarak ve karın şişliğinden anlarsınız

Doğan Yavrular 7 hafta olmadan anne yanından ayrılmaması gereklidir.bu sürede anne ve yavruları karanlık sıcak sessiz yerde rahatsız etmeden bakmalısınız özellikle dokunmamalı kafesi ellememek gerekir anca 2 hafta sonra kaba temizliği yapılmalıdır yavrulara hiçbir şekilde dokunulmamalıdır.

Anneyi Hamileyken protein ve kalsiyum ağırlıklı beslemeniz daha çok yavru almanıza yararı olacaktır

Dişiyi Yılda 2 kereden fazla çiftleştirip doğurtmanız dişinin ömrünü kısaltır. Yılda 2 kere idealdir

İÇERİK TAMAMEN ÖZGÜN BİLGİ VE TECRUBELERİME GÖRE YAZMIŞ BULUNMAKTAYIM
      EMEĞE SAYGI
      İZİNSİZ PAYLAŞMAYINIZ!
      KİRPİ HAKKINDA HER TÜRLÜ SORUNUZA CEVAP VERİRİM

• By hacıhayri
      Evet arkadaşlar benimde çok severek
      besleyip büyüttüğüm hayvan olan ferret
      hakkında bilgiler vericem
      malasef türkçe kaynak olarak yeterli ve net bilgiler yok
      özelden ve watsap aracılığıylada bir hayli soru gelmekte
      herkese tek tek cevap vericeğime buraya detaylı bir konu açıcağım
      soranlarıda bu konuya yönlendireceğim.

Korunma durumu
      Evcil
      Bilimsel Sınıflandırma 
      Anatür:    Hayvan
      Şube:    Chordata
      Sınıf:    Memeliler
      Sipariş:    Etoburlar
      Alttakım:    Köpeğimsiler
      Aile:    Mustelidae
      Cins:    Mustela
      Türler:    M. putorius
      Alt Tür:    M. p. Furo
      Trinomial Adı
      Mustela putorius furo
      Linnaeus, 1758

Kaç yıl yaşar?

Gelinciklerin ömürleri, kazalar ve ciddi hastalıklar olmadıkça 8-10 yıl kadardır.

Ne kadar büyürler kaç kg olurlar?

Yetişkin (adult) dişi 2 kg ye kadar , Yetişkin (adult) erkek ise 4 kg ve biraz üstü.

Renk Varyasyonları Nedir?

tabi bir çok çaprazlama ile çeşitli renk ve modelleri ortaya çıkıyor ama genel olarak renkleri kahverengi, siyah ve gri renklerinin tonları olarak değişir. Bazı ferretler soluk sarı renkli ve siyah gözlü olurlar bunlar tam anlamıyla albino değildir. Bunların''Albino'' olanları ise pembe-kırmızı gözlüdür.
      ve kişisel olarak bana göre en değerli renk kırık beyaz (sarımsı)  siyah gözdür.

Ferret Cinsiyet Ayrımı

DİŞİ

ERKEK

Ferretimizi Kısırlaştırma mız Şart mı?

Tek dişi beslenecekse Şart , tek erkek beslenecekse şart değil

ama genellikle 1 çift beslemenizi tavsiye ederim ozaman gerçekden çok oyuncul neşeli oluyorlar

Dişiyi Aldım Kısırlaştırmadım Ne olur?

Aplastic Anemia adında bir hastalığa kapılır ve sonu ölüm olur.

Erkek Ferretimi Kısırlaştırsam Ne olur?

Çiftleşmek için salgıladığı kokuyu kesersiniz ama hareketleri yavaşlar kilo alır

ben kişisel görüş olarak erkek ferreti kısırlaştırma taraftarı değilim.

Ferret Isırırmı?

arkadaşlar ferretleri yavruyken almak çok önemli nekadar çok ilgilenirseniz

okadar uysal oyuncul alısık olur

onun dısında yetiskin ferret alırken petshop degilde daha çok kişilerden almanız yararınıza olur petshoplarda hayvanların dengesi bozuluyor saldırgan oluyor

onun dısında ne kadar çok ilgi o kadar erken alısma olur.

Evde Başka Küçük Hayvan ve Çocuğumuz Var Nasıl olucak?

Evet gel gelelim esas olan konuya ferret yabani olarak saldırgan ve vahşi hayvan statüsündedir doğal ortamda bu davranısları açlıkdan meydana gelir normalinde siz eve alacağınız ferretin sakin ve uysal olanını ve hiç bir zaman yemini eksik etmemenizi tavsiye ederim özellikle ferretden kucuk çinçilla,rat, vb kucuk hayvanlara salça olabilir onlara dikkat etmelisiniz ve evde cocugunuz varsa kucukse her ihtimale karsı kontrollü serbest bırakın ve göz önünde salın

Kedim var iyi anlaşırlarmı?

arkadaşlar ben denedim anlaşmıyolar gelincikler kedilere rahat vermiyor sürekli oynamak için pesinde kosuyorlar ama ferret ve kedi yavruyken büyütülürse bi sorun olmaz gayet anlaşırlar.

Veteriner , Aşı Sağlık v.s nedir?

genel kaynaklarda 1 kedinin doğumundan ölümüne kadar olan aşı ve kontroller geçerlidir ferret içinde
      onun dışında evde bakılacağı için başka aşı v.s gerek yoktur yurt dışında özel aşıları var fakat tr de bulması zor getirmesi daha da zordur.
      ev dışına girip çıkmayacak bir hayvan olucaksa gerek yok. onun dışında kediler için gereken aşı periyodları ve kontrolleri için götürebilirsiniz.

Bu Hayvanlar Kokar mı?

aslın hayvanlar kokmaz onların dışkı ve idrarları kokar ama erkek ferret de misk - misvak gibi bir koku salgılıyor beni rahatsız etmedi hatta bazı kesimler tarafından sevilen bi koku ben alısınca o kokuyu sevmiştim hatta bu misk esansları hacı misi yapımında falan kullanıyorlar değerli bi koku bazı hayvanlarda olan bir özellik ceylan v.s gibi.

Ferretler Yıkanırmı?

evet arkadaşlar yıkanır lakin tüylerine bişey bulusunca yalayarak temizliyorlar

ama siz yıkamaz isterseniz ılık bir su ve kedi şampuanları ile yıkabilirsiniz

önemli olan sıcak günlerde yıkanmalı iyi kurutulmalı ve ceyranda kalmamalı.

Ferret ler ne kadar uyur ?

Günde 18-20 saat uyurlar, arada sırda uyanarak bir şeyler yerler ve nerede olduklarına bir bakarlar ve diğer ihtiyaçlarını giderirler. En faal zamanları güneş doğarken ve batarkendir, sanki yorulmak bilmezler.

Ferret ve Hırsızlık Huyları

evet ferretler parlak olan madenleri seviyorlar benim altın saatimi alıp kendi yuvalarına saklamıslardı 3-4 gün aramıştım . bu hayvanları beslemeye karar verdiyseniz değerli ve parlak dikkatini çekecek eşyalarınızı onların ulaşamıyacağı bi yere koyun

Ferretler ve tuvalet eğitimi

ferretler kedi gibi evin içinde rahatca dolaşıcağı ortamlar olmalıdır cünkü kafesde çok mutsuz oluyorlar ben ferretlerime tuvalet eğitimini vermiştim

öncelikle ilk hafta bırakın istediği noktalara yapsınlar siz ıslak mendik ile temizleyin

onlar işaretlediği yerler dısında yapmayacaktır

daha sonra oraya kağıt havlu serin

ardından 1 hafta sonra kağıt havlu üzerine biraz kedi kumu serpin

1 hafta daha sonra kumkabını koyun ve alışmıs olucaklar

Ferretler ne ile beslenmeli

ferretler doğası gereği canlı yemler ile beslenmeli (yavru tavşan,bıldırcın,fare v.s)

ama günümüz çağında bu işlemler hem pratik değil hem zor olabilir

onun yerine ben türkiyede bulabileceğimiz en iyi yavru kedi maması olan

orijen cat kitten veriyordum çokta iştahlı yiyorlardı

ven en önemlisi tavuk ve kanatlı ürünlerinden üretilen tahılsız yüksek gerçek etli mama vermelisiniz

onun dısında balık bazlı mamalardan kaçınmalısınız

birde bana hep soruyolardı yaş mama verebilirmiyiz diye hafta da 1 verilebilir bi sakıncası yok

ama çokda alıştırmamanız gerekir yinede verecekseniz kaliteli tahılsız yaş mamalarını tercih edin.

Peki orijen iyi diyorsunda daha iyisi yokmu?

var ama türkiyede malasef yok ama yinede markas isimlerini vereceğim bulursanız onları alın

tüm dünyada en iyi iki markası şunlar

1.Wysong ferret Epigen 90
      2.Innova Evo cat kitten

Suyu Nasıl vericem?

Suyu millet kemirgen suluklarıyla veriyor şok oluyorum çok yanlış

ağır seramik kedi su kablarıyla verilemsi en doğrusu gün içerisindede 2-3 kere tazelerseniz iyi olur

benimkiler taze suyu içmeyi çok seviyolardı.

Ferret Aldık oyuncak aksesuar ne almalıyız?

valla kedi ve köpek için bütün oyuncaklar ı alıp verebilirsiniz hepsini keyifle oynuyolar

onun dısında kanepe altlarına girip alt kumasına girip saklanmayı seviyolar ona dikkat etmelisiniz

onun dısında elektrik piriz ve kablolarını dikkat edin

İÇERİK TAMAMEN ÖZGÜN BİLGİ VE TECRUBELERİME GÖRE YAZMIŞ BULUNMAKTAYIM
      EMEĞE SAYGI
      İZİNSİZ PAYLAŞMAYINIZ!
      FERRET HAKKINDA HER TÜRLÜ SORUNUZA CEVAP VERİRİM

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.