Jump to content
capitana26

Nerede hata yapıyorum?

Önerilen İletiler

Merhabalar. 1e 2d leopard gecko besliyorum. 2. Dişi 2 ay önce geldi bana ve bugun 3. çift yumurtayı aldım. Sanırsam bunlarda boş. Yumurtalar hiç sağlıklı gelmiyor , hep küçük ve çökük vaziyette geliyor. İnkubatör için bir kaba perlit koyuyorum perlit ağırlığının 0,8 katı kadar su koyuyorum. Ve sıcaklık 31 derecede sabit. Canlıların 2 defa çiftleştiğini gördüm hala döllenmemiş olabilirmi? Veya bendemi bir hata var? Ayrıca canlım git gide zayıflıyor önünü alamıyorum yemek yemesi azaldı tabi buna mevsimde etken ama nasıl bir çözüm üretebilirim. Terrarium sıcaklığı 29 derece,24 saat ısıtıcı pedleri yanıyor. Yem olarak un kurdu ve tartara veriyorum. Dişi 1 yaşında bugunkü ölçumde 48 gr geldi.

1.parti = 15.12.15/50gr(yumurtladıktan sonra)

2.parti = 30.12.15/48gr

3.parti = 13.01.16/48gr

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hata sizde olmayabilir de. Ben de geçen sene toplam 20-30 yumurtadan sadece 8-10 tane yavru alabildim.

Belki benim erkek genç idi o yüzden bu şekilde oldu veya başka bir sebep de olabilir.

Ama sebep ne olursa olsun her yumurta sağlıklı olarak çıkacak diye bir sonuç yok ne yazık ki.

Bütün üreticilerde bu şekilde kayıplar oluyor ne yazık ki.

O yüzden biraz sabredin eminim sağlıklı yavrular da gelecektir.

Zayıflamasını da çok takmayın siz ne kadar sıcaklığı yüksek tutsanız da canlılar bir şekilde mevsimsel olarak iştah azalması yaşıyorlar. 1-2 ay sonra daha düzenli yem yemeye başlayacaklardır.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Dişinin yetişkinliğe yeni adım atması da bir ihtimal tabii. Dediğim gibi bir çok ihtimal var. Çok üzerine kafa yormamak gerekiyor biraz oluruna bırakın :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu mevsim zaten istahlari da azaldigindan üretim için uygun değil pek. Oluşan yumurtalar da o yüzden sağlıklı olmuyor. Bence disilerle erkeği ayırıp bahara kadar ayrı yerlerde bakın. Aslinda bence besiye cekme amacli disiler de tek beslenmeli, hic degilse bir sure. Denerseniz farki goreceksiniz. Baharda bir müddet daha bekleyip istahlarinin iyice açıldığı dönemde de ayrı beslemeye devam edip, iyice kondisyon kazandiklarinda ciftlestirirseniz ilk batimda sağlıklı yumurtalar eldeceginizi düşünüyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Malesef terraryum yapısı gereği ayırma şansın olmadı. Hİç düşünmemiştim teraryumu yaparken açıkcası. Ama besleme zamanlarında dişiyi ayırıp besliyorum onun etkisi oldu. Şuan zaten çiftleşme faliyeti yok 1 bucuk ay önce çiftleşme oldu sonrasında yumurtalar gelmeye başladı.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Malesef terraryum yapısı gereği ayırma şansın olmadı. Hİç düşünmemiştim teraryumu yaparken açıkcası. Ama besleme zamanlarında dişiyi ayırıp besliyorum onun etkisi oldu. Şuan zaten çiftleşme faliyeti yok 1 bucuk ay önce çiftleşme oldu sonrasında yumurtalar gelmeye başladı.

1 ayakkabı kutusu kadar kap.

1 Exo terra cave.

1 worm dish.

1 nem kabı.

Dişiyi bu tarz bir ortama alın 1-2 ay çeşit çeşit D3'süz kalsiyumunu eksik etmeden besleyin. Benim canavarların ikiside böyle kaplarda şu an için terralarına bilerek almıyorum beslenme önemli, ne demişler can boğazdan gelir :)

Ve erkek ile dişiyi sadece çiftleşme döneminde aynı terraya alın derim çünkü dişi strese girebilir erkek yüzünden.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1 Exo terra cave.

1 worm dish.

1 nem kabı.

Dişiyi bu tarz bir ortama alın 1-2 ay çeşit çeşit D3'süz kalsiyumunu eksik etmeden besleyin. Benim canavarların ikiside böyle kaplarda şu an için terralarına bilerek almıyorum beslenme önemli, ne demişler can boğazdan gelir :)

Ve erkek ile dişiyi sadece çiftleşme döneminde aynı terraya alın derim çünkü dişi strese girebilir erkek yüzünden.

Harnu pekmezi de yarar  diyollağ :P:D .

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1 Exo terra cave.

1 worm dish.

1 nem kabı.

Harnu pekmezi de yarar  diyollağ :P:D .

Özür dilerim düzeltme "Harnup" (keçiboynuzu) pekmezi olacak o  :barış:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1 Exo terra cave.

1 worm dish.

1 nem kabı.

siz plastik kapta mı bakıyorsunuz (şu an yani terra dışında)?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Haklısınız bir şekilde ayırmam lazım 2 dişim oldugu için erkeği ayırmak daha mantıklı 2 dişi rahat rahat takılırlar terrada. Yada 10mmlik straforla bölebilirim terrayı en azından dişi kendini toparlayıncaya kadar.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bazen baskın olan dişi bile diğerinin beslenmesini engelleyebiliyor. Yemler bitince önce anlaşılmıyor ama bir süre sonra biri daha da ufalmış oluyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çiftleşme dönemleri hariç tek beslemek en güzel yöntem sanırım. Aynı zamanda doğan kardeşler bile aynı teraryumda bakıldığında bir yavru diğerine yem yerdirmiyor strese sokuyor olabilir. Ayrı bakıldığında daha hızlı besili hale geliyorlar.

Aslında sosyal diye bildiğimiz bir çok canlı düşündüğümüz kadar da sosyal değiller.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.