Jump to content
LENNY

Dünyanın En Pahalı 10 Sıvısı (Akrep Zehiri)

Recommended Posts

    Dünyanın en pahalı sıvılarının neler olduğunu biliyor musunuz? Böyle bir konu hakkında hiç düşündünüz mü? Örneğin bu sıvılar hangi maddelerden oluşuyor ve ne amaçla kullanılıyor? Hatta birçoğu hayatımızın parçası olmuş durumda; ama farkında değiliz.

    Altından bile daha değerli ve pahalı olanları var. Bazıları içerdiği bileşiklerden kaynaklı; bazıları da doğada nadir olarak bulunduğu için pahalı.

 

10 - Oje

Litresi: 235 Dolar

 

rMPvpN.jpg

    Bayanlar için olmazsa olmazlardan birisi olan Oje. Manikür ve pedikür sonrası bayanların tırnaklarını farklı renk ve desenlerde süsleyen bu sıvı, nasıl bu kadar pahalı olabilir? Çok uygun fiyatlara da alabildiğiniz ojelerin bu listede ne işi var diye düşünebilirsiniz. Litresi yaklaşık 235 dolar olan bu kozmetik ürününden sadece küçücük bir şişe aldığınızı unutmayın.

    Bir oje almaya karar vermeden önce hangi özelliğe önem veriyorsunuz? Su bazlı olarak üretilenlerin yanı sıra patlayıcı bir madde olan çözünmüş nitroselülozdan yapılmış olanlar da var. Bilginize…

 

9 - İnsan Kanı

Litresi: 400 Dolar

 

57Wzj5.jpg

    Kan bağış fiyatları ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Kan bankalarından ihtiyaç duyulan kanı bulamayanlar çok daha fazla ücret ödeyerek verici bulmaya çalışıyor. Hatta bu fiyat gün geçtikçe artıyor. Ülkemizde ise Kızılay’a ve hastanelere, dünyanın en pahalı sıvılarından biri olan kanı, bağış yaparak hayat kurtarabilirsiniz.

 

 

8 - GHB (Gamma-hidroksibutirik asit)

Litresi: 660 Dolar

 

YkzRXA.jpg

    Merkezi sinir sisteminde bulunan bu değerli sıvıyı vücudunuzun ürettiğini biliyor muydunuz? GHB tıpta uykusuzluk, depresyon ve narkolepsi gibi rahatsızlıkların tedavisinde ya da anestetik olarak kullanılıyor. Aynı zamanda bu madde extacy ile bir ilgisi olmayan ama likit extacy adıyla bilinen bir ilaç olarak da kullanılmaktadır. Bu değerli sıvının Lollipops ve Fantasy olarak bilinen isimleri de vardır. Küçük dozlarda alındığında sersemlik, nöbet ve kusmaya neden olurken; aşırı dozlarda alındığında ise ölüme bile sebep olabiliyor. Litresi yaklaşık 625 dolar olan GHB dünyanın en pahalı sıvıları arasında yer alıyor.

 

7 - Siyah Yazıcı Mürekkebi

Litresi: 715 Dolar

 

z5d1vg.jpg

    Hayatınızda defalarca kez kullandınız ve hala kullanmaya devam ediyorsunuz. Peki, yazıcı mürekkebinin dünyanın en pahalı sıvılarından biri olacağı hiç aklınıza gelir miydi?Printer kartuşlarının içerisinde çok az miktarda olduğu için biz fiyatının ciddiyetini farkedemiyoruz.

 

6 - Civa

Litre: 900 Dolar

 

Ykza5a.jpg

    Standart koşullarda sıvı halde bulunan ağır d blok gümüş bir elementtir. Cıva termometre, manometre, barometre, şamandıra vanaları, civa anahtarları, civa röleleri, spektrofotometre, floresan lambalar gibi birçok kullanım alanına sahiptir. Önceleri dişlerde dolgu yapımında kullanılan civa ciddi oranda zehirli bir madde olması sebebiyle artık dolgu yapımında kullanılmıyor.Günümüzde daha çok floresan yapımında aydınlatma amaçlı kullanılmakta.

 

5 - İnsülin

Litresi: 2.500 Dolar

 

nM1a7l.jpg

  Diabet, mellitus gibi metabolik bozukluklarda insülin karaciğerden destekleniyor. Vücut glikoz düzeyi belli bir seviyenin altına düştüğünde insülin ihtiyacı, enerji kaynağı olarak depolanan şekerden sağlanmakta.Enerji olarak kullanılmasından daha çok kiloya ve farklı hastalıklara sebep olabiliyor.

 

4 - Chanel No. 5

Litresi: 6.880 Dolar

 

ljn81r.jpg

    Fransız tasarımcı Gabrielle’in ilk parfümü olarak piyasaya sürülen Coco Chanel No. 5, dünyanın en pahalı sıvıları arasında yer alıyor. 1922 yılında piyasa çıkan Chanel No. 5, dünyanın en ünlü parfümü.Gabrielle bu kokunun formülünü geliştirme görevini kimyacı Ernest Beaux’e verdi. Beaux’in getirdiği örnekler arasından Gabrielle, 5. sırada yer alanı seçti ve ona bu ismi verdi. İlk akıllarına gelen ve Chanel’in uğurlu rakamı olan bu isim veriledi.

 

3 - Liserjik Asit Dietilamit (LSD)

Litresi: 32.500 Dolar

 

Va4GMj.gif

    Bu hayal görmeye yol açan ilaç, farklı düşünce süreci, kapalı – açık gözle görülen halüsinasyonlar ve sinestezi gibi psikolojik etkileriyle bilinir. Bağımlılık yapmayan bir ilaç olan LSD, bazı insanlar tarafından eğlence amaçlı uyuşturucu bir madde olarak kullanılıyor. Halüsinasyon tedavisinde de kullanılmaktadır. Diğer ilaçların tersine LSD, beyin hasarına yol açan bir madde olduğu için son derece düşük dozlarda kullanılmalıdır.

 

2 - Kral Kobra Zehiri

Litresi: 40.000 Dolar

 

d3YaB7.jpg

    ‘’Bir yılan zehri bu kadar pahalı olur mu?’’ demeyin. Kral kobra zehiri, dünyanın en pahalı ikinci sıvısıdır. Bu listedeki diğer sıvılardan çok farklı, hatta bu bir zehir; sıvı değil. Bu zehir, dünyanın en tehlikeli ve bulunması güç olan bir yılanında bulunuyor. Bu yılan, genellikle insanlarla karşı karşıya gelmekten kaçınıyor.Çünkü böyle bir durumda insanlar zehirin özünü çıkarmak için yılanı avlıyor.

    Kral kobra zehiri, ölümlere sebep olabilecek ciddi bir zehirdir. Bulanık görme, vertigo, sersemlik, uyku hali, baş dönmesi ve geç kalınmış durumlarda ölüme sebep olan bu zehir, dünya çapında büyük bir piyasaya sahip. Ayrıca litresi 40 bin dolar olan kral kobra zehiri, bazı ağrıların tedavisinde veya afrodizyak olarak da kullanılıyor.

 

1 - Akrep Zehiri

Litresi: 10 Milyon Dolar

 

21GRoN.jpg

    İşte dünyanın en pahalı sıvısı. 8 bacaklı akrebin avını yakalamak, etkisiz hale getirmek için kullandığı bir çift pedipalpi ve sonunda zehirli iğne bulunan dar segmentli bir kuyruğu vardır. Akrepler bu zehiri, avını sakatlamak, etkisiz hale getirmek ve diğer avcılara karşı kendilerini savunma amacıyla kullanıyor.

    Akrep türlerinden sadece 25 tanesinin zehiri ölümlere yol açmakta. Bu zehirlerin yararlı olduğu durumlar da var. Bağırsak iltihabı, multiple skleroz ve romatoid arthrit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. Hem yararlı, hem de ciddi şekilde zararlı olan bu zehirin sadece 1 litresi 10 milyon dolar.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teşekkür ederim ☺

 

SM-G530F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elinize sağlık, şaşırtıcı bilgiler var...

 

Teşekkür ederim. Evet helede akrep zehirinin fiyatı  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×