Jump to content
Berk Said

Yavru Yemen Bukalemunum Gumball

Recommended Posts

Merhaba, yaklaşık 2 hafta önce edindiğim yavru yemen bukalemunumu sizlerle paylaşmak istedim. İlk başlarda çekingendi elime gelmiyordu yemek yemiyordu fakat son 3 gündür gayet obur ve elimi uzattığımda da gelmeye başladı. İlk baştaki çekingenliğinin sebebinin ortama yeni girişi ve alışamamasından dolayı olduğunu düşünüyorum ki çok şükür atlattık  :) Şuan kafama takılan 2 soru işareti var;

1- Karın bölgesindeki beyaz çizgi kısmındaki siyahımsı çizgiler normal midir yoksa bir deri hastalığı mı ? (Ben normal olduğunu düşünsem de sizlere danışmak istedim.)

2- Daha önceden yazdığım bir iletide teraryumundaki dekorun temizliğinden bahsetmiştim. (Doğadan edindiğim çam ağacı dalını alırken temizliğine dikkat ettim eve getirdikten sonra gözüme kirli gözüken budakları temizledim ve kaba bir temizleme işleminden sonra 24 saat kaynar suda beklettim. 24 saatin sonunda tekrar kaynar su ile iyice ovalayarak temizledim.) (NOT: Fırınlama işlemi de yapacaktım fakat dal fırınıma sığmadığı için bu işlemlerden geçirdim ve yeterli temizliği yaptığımı düşünüyorum.) sizce bu dal bukalemunum için sağlık sorunu çıkarır mı ? kendisi şuan dalda çok mutlu.

(Görsellerdeki rengin solukluğu bulunduğu dalın rengine bürünme anında çekildiği için normalde canlı turkuaz renginde.)

Karındaki beyazlık dedikleriniz desen.

Ve bence çamı çıkarıp Ficus benjamin alın daha mutlu olacaktır. Uv lambası ve spotu var değil mi?  Kalsiyum ve vitaminide eksik etmeyin. DNA'sındaki azotlu organik baz sayısı kadar ömrü olsun :kurb:

Evet var. Bitki öneriniz için ve uzun ömür dileğiniz için de teşekkür ederim  :kurb: Daha önce iguanam için kullandığım protein tozu vardı onu kullansam olur mu acaba ?

Beyazlığın desen olduğunu biliyorum, beyaz desenlerın üst kısmında kalan ince siyah çizgilerden bahsediyorum. Yakınlaştırıp bakarsanız daha iyi görebilirsiniz ^_^

Beyazlığın desen olduğunu biliyorum, beyaz desenlerın üst kısmında kalan ince siyah çizgilerden bahsediyorum. Yakınlaştırıp bakarsanız daha iyi görebilirsiniz ^_^

Onlarda desen dostum :) Buradaki -L37VjZ.jpg- bronz renkteki desenlerde bunların aynısı sadece renk farkı var o da bukilerin olayı zaten :D

Markasını ve içeriğini biliyorsan yardımcı olabiliriz kalsiyum konusunda.

Şu desen konusunda gerçekten derin nefes aldım çok sağolun gördükçe panikliyordum :D Markasını eve gidince bakıp söylerim

Teraryumunda yeşillik var herhalde değil mi su içmesi ve kendini rahat hissetmesi açısından?

Renginin soluk olması da dalın rengine bürünmeye çalışmasından değil de telefon ile fotoğraf çekerken biraz rahatsız olmuş olabilir ama normal bir durum.

Desenleri normal. Ve dalı kullanabilirsiniz tabii.

Bir de başının üst kısmını sanırım tavandaki metal sinekliğe sürtmüş. Dalın üst ucunu biraz daha aşağıda tutarsanız en üst seviyede iken kafasını sürtüp kendine zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Güle güle büyütün :)

Protein tozu değil de asıl önemli olan kalsiyum. Özellikle yavru boyutlarda gelişimi için çok önemli. Sonra kemik hastalıklarına yol açabilir kalsiyum kullanılmaması

Evet yeşillik var teraryumda kafasını sürteceği yer yok bana geldiğinde öyleydi daha önceki yerde sürtmüş olabilir. Benim teraryumum gayet yüksek (1,5m). Su için ayrı kabı da var yeşillikler de var yani eksik yok diyebilirim olanları da size sorarak tamamlıyorum :)

Elimde bulunan toz kalsiyum, protein ve vitamin destekleyici. Yavru iguanam için veteriner önermişti markasına bakıp sizlerle paylaşacağım.

Evet yeşillik var teraryumda kafasını sürteceği yer yok bana geldiğinde öyleydi daha önceki yerde sürtmüş olabilir. Benim teraryumum gayet yüksek (1,5m). Su için ayrı kabı da var yeşillikler de var yani eksik yok diyebilirim olanları da size sorarak tamamlıyorum :)

Bukalemunlar maalesef kaptan su içemezler o yüzden günde 2-3 defa teraryumdaki bitkilerin yapraklarına bolca fısfıs yapmalısınız.

1.5 metre maalesef şuan için fazla yüksek bu boyuttaki bir bukalemuna. Isı ve uvb alması çok zor olur. Bu da ileride sorunlara yol açabilir. Bitki olarak ne var teraryumunda?

Kalsiyum desteği için marka önerebilirseniz veya mümkünse link atabilirseniz sevinirim  :)

N11.com'dan Exo Terra D3'lü Kalsiyum adındaki ürünü alabilirsiniz.

Kalsiyum desteği için marka önerebilirseniz veya mümkünse link atabilirseniz sevinirim  :)

N11.com'dan Exo Terra D3'lü Kalsiyum adındaki ürünü alabilirsiniz.

D3 lü kalsiyum 2 haftada bir kullanılabilir. D3 süz kalsiyum hergün gereklidir. D3 lü olmasada olur ama d3 süz kalsiyum mutlaka olmalıdır günlük kullanımda. Umarım güzelce büyütür kocaman yaparsınız.

D3 süz kalsiyum olarak TR de bir tek bunu bulabilirsiniz herhalde o da şansınız varsa :

PT1852_Powder_Calcium_Packaging.jpg

D3süz de arayacağım d3lü bunu bulabildim doğru mudur ?

Bu fotoğafını attığınız doğrudur da;  d3 süz bulmak sıkıntı maalesef

Yurt dışında tanıdıklarım var kendim internette bulamazsam onlardan rica ederim. İlginiz için tekrar tekrar teşekkürler :)